Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Interesanta coincidenta: si a mea e produsa in exact aceeasi data, fabrica si are aceeasi culoare.

Eu am dat sensibil mai putin pe ea, e 525d dar e kombi.

 

Ca si optiuni fata de altele totusi poti mentiona:

223 Dynamic Damper Control

4NB Aut.air Conditioning 4-zone Control

459 Seat Adjustm., Electr. W. Memory

536 Auxiliary Heating

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

masina are ultima intrare in service in 2009 la 77.000km. ma indoiesc ca sunt reali km, dar nici 350.000 nu pare sa aiba.

faptul ca nu are navi mi se pare un minus enorm, dar si mai mare decat minusul asta daca e adevarat ce scrie acolo, ca masina are un singur proprietar (adica e luata de noua din Romania) masina nu are taxa platita iar taxa este enorma la 3.0d euro4 si automat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faza cu taxa am neglijat o.. ai dreptate.

Verific kilometri din bord chiar daca ar afisa si 425.748. Masina trebuie sa fie corecta din toate punctele de vedere. Ca nu par plauzibili, fata de anul masinii, e partea a 2a.

 

Da, este un minus enorm lipsa navigatie, dar as fi fost dispus la un retrofit de 1000 euro daca e ok masina. Mai studiez

Link to comment
Share on other sites

Cam p-acolo mĂŁ gândeam și eu. Amuzant e cĂŁ e vândutĂŁ de proprietar, care o are de 3 ani și e „mașinĂŁ de familie”. Cu cât vĂŁd mai multe fișe de istoric de la E60 35d-uri, cu atât ĂŽmi dau seama cĂŁ nu prea mai existĂŁ sub 500k km. Probabil cine le cumpĂŁrĂŁ nu le ia sĂŁ facĂŁ 15k pe an :D
Link to comment
Share on other sites

Pai o fi la el din 2014. Din 2007 pana in 2014 cat a fost la al 2 lea proprietar apare un gap in istoric, acolo fiind diferenta aia de cateva sute de mii de km. Sunt 8 ani x 50 mii plus aia 100 mii reali, rezulta vreo 500 mii.

Dar expertii forumului spun ca motorul de 3 litri abia isi face rodajul la 500 mii km, spre deosebire de cel de 2 litri care merge direct la pubela.

Edited by cavaliere
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca sansele sunt aceleasi ca km sa fie reali sau sa fie 500-600k, si o sa vin cu argumente. Primul proprietar (care face 50-60 k/an) a dat-o inapoi dupa 1 an fiind complet nemultumit de faptul de o masina de 70-80 kEUR a avut nevoie de 5-6 reparatii intr-un an :). Ce a fost intre 2007 si 2014 sa ne spuna cine a postat poza, daca masina e intrata in Romania in 2007 sansele ca masina sa aiba +500k sunt nule. In era social media nu e asa greu de gasit in fost proprietar de pe carte si, de ce nu, intrebat.

 

Si ca idee generala, se pune prea mare baza in rapoartele astea online, unele din ele sunt pur si simplu gresite.

Link to comment
Share on other sites

Tu mai stai sa verifici daca sunt ok km la o masina de 10 ani ? :frantics:

Eu zic ca merita la orice masina dupa 99-2000. Eu am cumparat 3 masini anul asta: 2002,2004 si 2005. Cele din 2002 si 2004 aveau 210k km cu istoric, cea din 2005 era un Golf 1.9tdi cu 215k in bord, istoric necunoscut. Real ma indoiesc ca avea doar atat.

 

Liviu, eu sunt sigur ca rapoartele sunt foarte ok. Am verificat pana acum la 5-6 masini, am confruntat cu documentele de intretinere a masinilor/cartile de service/declaratiile proprietarilor etc.si intotdeauna s'au confirmat informatiile. Atat cu intrarile in service din Ro cat si in afara tarii.

Edited by All
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

As vrea sa fac pasul la seria 3 (E90, 2009/10 benzina) si am nevoie de sfaturi. :D

10000 euro este un buget corect pentru masina(interior si thenic impecabil, sa nu fie nevoie de investitii in viitorul apropiat)?

Ca dotari as zice ca minimul este: clima si geamuri electrice fata/spate.

 

Din ce am citit pe forum cele mai comune probleme sunt in legatura cu niste garnituri si ceva pe la sonda lamda care nu ar costa prea mult ca reparatie (asta am inteles eu ca noob :D)

Exista ceva mai grav? (cum e la N47 cu distributia)

 

M-am orientat catre urmatoarele:

https://www.olx.ro/oferta/bmw-318i-lci-facelift-2009-69000km-reali-ID6Efke.html#197755711b

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-e90-facelift-benzina-taxa-platita-trapa-incalzire-in-scaune-ID6TGRA.html#197755711b

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-318i-e90-lci-ID6KPC2.html#197755711b

 

Voi ce parere aveti? Ce mi-ati recomanda in banii astia?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi colegi. :rolleyes:

 

As dori sa iau masina asta http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7GiDY9.html#9b2bc78048

 

Daca este vre-un coleg din Cluj sa ma ajute si pe mine, sau orice coleg care stie ceva de masina asta, daca ar putea sa o vada, din poze arata frumos masina, dar numai vazand-o iti poti face o parere asupra ei si a functionalitatii masinii, bineinteles dupa aceea ar urma testare la reprezentanta.

 

Omul spune ca are carte services la zi cu 234.800 km. real, masina este fabricatie 09.07.2013, WBA5J71040D079950 . Nu as vrea sa bat drumul degeaba pana la Cluj :frantics: , de aceea rog un coleg binevoitor, daca m-ar putea ajuta :console: . Multumesc.

Edited by florin1967
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la ce zice colegul. E un samsar local, minte pe fata (188.000km in anunt, 234.000km la telefon). Daca are carte service actuala de ce mai bagi alti km in anunt? Nu te incurca, parerea mea...

 

Edit: in 3 ani ~240.000km adica aproape 80.000km/an...WTF?

Edited by gugukalimero
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da asa este, am vorbit cu el de vre-o 7-8 ori pe mesageria autovitului si imi raspundea in max. 3-4 min, acum cand i-am spus sa-mi faca poze la toata carte services, si mai multe poze cu interiorul masinii, la motor,plafon etc. hop au trecut 4 ore si nu a mai raspuns nimic. <_< Edited by florin1967
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.