Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Daca nu prezinta, agentul il sanctioneaza cu amenda plus chemare cu documentele la sectie, iar daca nu scrie, e vina vanzatorului pt. ca in momentul intocmirii actelor nu a specificat instrainarea.

 

Le: Nu exista sa nu le prezinte. Cel putin la noi in oras nu se practica scuzele. Ai bine, nu ai, amenda si dupa orele 16,00 te prezinti cu documentele autovehiculului.

 

Asta cu prezentarea documentelor e prima data cand o aud.

 

Stiu persoane care conduc masini care nu sunt proprietate si nu au nici o problema,merg in continuare.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pai daca pe certificat este scris instrainat catre X, dar acesta nu o inmatriculeaza pe numele lui, atunci mai mult ca sigur ca domnul X, in momentul in care este oprit o sa zica: "Vai domnu' politist, va rog sa ma iertati, dar mi-am uitat actele..." In cel mai rau caz ia o amenda ca nu are actele. Sau este iertat si isi vede de drum. :drinks:

in scurt timp va comunica politia cu baza fiscului si atunci e cam game over la faza asta . Cand si cum ramane de vazut , se pare ca e greu sa puna 3 programe in concordanta :))

Link to comment
Share on other sites

Eu conduc o gramada de masini care nu sunt ale mele fara sa am talonul si asigurarea la mine. DACA se intampla sa ma opreasca (ceea ce nu se prea intampla) le zic a cui e masina si le dau actele mele. Nu am luat nici o amenda de genul asta pana acum, toti m-au lasat sa plec.

 

 

Nu sta nimeni in orasele mari sa te cheme la sectie. Pai numai sa gasesti sectia si dureaza o jumatate de zi.

Edited by mmneg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

in scurt timp va comunica politia cu baza fiscului si atunci e cam game over la faza asta . Cand si cum ramane de vazut , se pare ca e greu sa puna 3 programe in concordanta :))

Aud asta de 10 ani incoace , deci scurtul timp nu e chiar asa scurt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si daca nu prezinta certificatul de inmatriculare sau nu e scris in acesta ,,Instrainat catre X la data Y''?

 

 

 

Pai daca n-ai scris in talon,o sa-i platesti impozitul pana se plictiseste de ea,si o vinde; dupa care,o iei de la capat cu noul "proprietar".

 

Asta in cazul in care nu merge ca un bezmetic,cu amenzi garla,sau mai rau,accidente.

 

 

Si aia cu neprezentatul actelor, e vrajeala,mai ales in bucuresti..smile.png

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca n-ai scris in talon,o sa-i platesti impozitul pana se plictiseste de ea,si o vinde; dupa care,o iei de la capat cu noul "proprietar".

 

Asta in cazul in care nu merge ca un bezmetic,cu amenzi garla,sau mai rau,accidente.

 

 

Si aia cu neprezentatul actelor, e vrajeala,mai ales in bucuresti..smile.png

 

Si daca ai scos-o de la impozit in baza contractului de vanzare-cumparare? Inteleg ca va trebui sa dai declaratii si sa dovedesti ca ai vandut-o dar cumparatorul nu si-a transcris-o, dar de ce sa ii platesti impozitul?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am radiat-o de la financiar,dar la Politie a ramas pe numele meu.Asta intreb,ce cale legala exista ca noul proprietar sa fie obligat sa o treaca pe numele lui,sa o inscrie si la politie adica.Din moment ce am radiat-o de la financiar nu mai platesc eu nici un impozit,daca nici la impozit nu a trecut-o asta e treaba cumparatorului.
Link to comment
Share on other sites

@GYxGE Legal, poti sa te duci cu toate actele la politie (contract vanzare-cumparare etc) si sa declari masina instrainata catre... In momentul in care va fi oprit, respectivul va fi luat la intrebari, sau ii va fi retinut talonul (politia avand o copie a actului de VC).

Sincer n-am incerc, nu stiu daca merge, asa mi s-a spus si mie.

 

Alta metoda mai putin ortodoxa, e sa ii furi placutele de inmatriculare. Doar proprietarul poate scoate altele noi.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

@GYxGE Legal, poti sa te duci cu toate actele la politie (contract vanzare-cumparare etc) si sa declari masina instrainata catre... In momentul in care va fi oprit, respectivul va fi luat la intrebari, sau ii va fi retinut talonul (politia avand o copie a actului de VC).

Sincer n-am incerc, nu stiu daca merge, asa mi s-a spus si mie.

 

Alta metoda mai putin ortodoxa, e sa ii furi placutele de inmatriculare. Doar proprietarul poate scoate altele noi.

 

Multumesc,totusi vreau sa o fac legal.Voi cauta o cale legala,daca exista...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc,totusi vreau sa o fac legal.Voi cauta o cale legala,daca exista...

 

Ca sa nu iei totusi amenzi acasa (ex.pt. rovigneta) trebuie sa mergi la serviciul de inmatriculari cu contractul de vanzare - cumparare, certificatul fiscal si copie dupa actul de identitate al cumparatorului si faci o cerere pentru a introduce pe noul proprietar ca utilizator al autovehiculului in sistem pana la efectuarea transferului (in acte) de proprietate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

as cauta una sa aiba cel putin xenon, chiar e necesar si e o dotare ce tine de siguranta. Cu clima manuala poti trai, xenonul insa e important dupa parerea mea si nu-i ieftin un retrofit. Altfel, masina pare ok.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.