Jump to content

ce placute de frana folositi?


bogdyy

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

toate placutele ecologice fac praf :twoup:

asa e de la continutul ridicat de carbon

 

 

dar parca Ferodo sunt campioane la murdarit janta.

 

 

 

Inseamna ca Ferodo sunt foarte ecologice :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,am fost astazi la serviceul care am pus placutele,am fost mai intai sa ma uit prin mall la niste tricouri,accesorii,etc,binedispus trec pe la service sa-l intreb pe mecanic de ce scartie asa placutele cand pun frana,pt ca ar fi trebuit sa unga si el anumite componente de acolo,dar de la niste prosti si limitati ce poti sa le ceri,in fine,l-am gasit pe asta si radea ca prostu ca cica ce este el de vina sa ma duc la magazin si sa-i iau pe aia de galci,i-am zis ca stiu si varianta asta,dar i-am expicat ca trebuia sa unga si el componentele de acolo,el tot zambea ironic,si atunci mi-au sarit nervii de tot,i-am zis ca astea mai nou se fac ecologice,ca imi spunea el ca au mult fier in ele,si l-am intrebat ce inseamna ecologic ,ca nu stie el ce inseamna asta ca sa vezi ce destept era omul cu piulita,bai baieti aoleo nu stiu prea multe probleme,nu mai pot, o sa ma cert cu toti pe la serviceurile cand ma duc cu masina asta,aici gata nu mai ma duc,ca o sa-i spun si patronului,nu mai stiu ce sa fac cu nenorocitii astia,ca daca nu as mai avea masina asta ia-si baga in masa de prosti si inculti,ca nu as mai avea nevoie de limitatii astia,care fac treaba in 2 peri asa,acum sa ma fac de ras si cu scartaitul placutelor de frana,sa ma duc la cineva sa-mi unga componentele acelea pe acolo,sa curatea,doamne cat as vrea sa scap de mecanici astia care mai fac si pe interesantii asa....ca vin eu cub troaca la ei si am nevoie de servicile lor,mai ma intreba unu pe acolo daca eu am avut un ursulet,i-am si zis lasa-ma frate cu ursuletii tai si cu toate troacele ca si asa am am o duzina de nervi,mie de aia imin ardea.
Link to comment
Share on other sites

ba tu esti nebun??? cum draq sa unga franele sa nu mai scartaie??? pai TU ii faci pe aia prosti??? :twoup:

 

 

bai nene, sa-i dea cineva BAN astuia ca ne face de c@c@t rau de tot

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Ai dat prea putin pe ele ca sa nu scartaie?

Eu folosesc ate si sunt ok ca franare oricum s-a schimbat ceva in ultimii ani la manufacturare pentru ca se comporta altfel(praf pe janta si scartait) si se foloseste decat jumatate din carnea dupa ele...dupa aceea incepe sa scartaie si chiar mai rau se arde senzorul.

Am inteles ca ferodo premier undeva pe la 160 ron perechea fata sunt mai bune ca ate.

Link to comment
Share on other sites

Bai Io's,omule citeste cum trebuie ce am vrut sa spun,nu te arunca ca....repede in afirmatii tampite,judeca un pic omule,inainte sa ma duc la incopententii astia am citit pe net mai multe siteuri,despre scartaitul franelor,si da,trebuia sa curete pe la piston,sa curete locul unde se pun placutele,sa unga pistonasul ala,nu am zis sa dea cu vaselina pe placute,cap patrat ce esti,o-i fi si tu mecanic si te simti cu musca pe caciula de sari asa ca ars,deci am citit si m-am documentat si dupa aceia m-am dus la domnul ''piulita'' ,dar mai bine nu mai ma duceam ca,cu aia ce sa vorbesti,ce argumente sa-ti aduca,decat ca ei au facut treaba buna.
Link to comment
Share on other sites

scartaitul lung, ca un fluierat, specific placutelor "heftine", e generat de frecarea placutei cu discul, n-ai ce unge la asta punct.

 

daca scartaie scurt, cand calci frana pe loc, atunci poate fi ceva "neuns" pe la etrier... dar slabe sanse.

Link to comment
Share on other sites

Scartaie cand pun frana usor,daca pun mai tare nu scartaie,doar cand pun usor,se aude un scartait lung ca la ultima troaca de pe sosea,deranjeaza la stop,peste tot,si mai face un pic''tac,tac'' in mers si o placuta,of,si am stat langa ala sa ma uit ce face acolo,sa aibe grija dar ce sa-i ceri unui idiot,daca ai spune-am sa unga ceva imi spunea ca nu trebuie,poate astepta sa-i dau ceva si lui,nu a fost de ajuns ca am platit patronului,ce este el doctor sa-i dau ciubuc,vor toti frate,sa le dai,pai de ce sa mai angajat acolo,daca era bun,as facea niste clienti si ma chema la el la curte sau pe malu santului si ai dadeam lui banu tot,aoleo nu ai decat pe astia sa-i ameninti cu politia sa-ti faca o treaba buna,macar de frica sa stie.
Link to comment
Share on other sites

TE ROG FRUMOS !!! NU MAI SCRIE PE FORUMUL ASTA ! ! ! ! ! ! sau intai invata sa folosesti tastatura. intelege odata, e ft greu sa citesti si sa intelegi ceea ce scrii tu. acum in ultima perioada ai inceput sa pui virgule, dar mai trebuie si un space bar, un alineat, un punct etc.

 

PS: vezi cu jignirile alea... sau vrei vreo vacanta? nu ma face sa dau report la vre-un post de-al tau.

 

daca tu stii ce trebuie facut, de ce nu iti faci singur masina, de ce mai dai bani la mecanici?

 

si nu, nu sunt mecanic si nici nu ma pricep.

 

 

 

 

edit: deja nu ma mai enervez, te-am pus pe lista de "ignore" si nu mai vad niciun post de-al tau :twoup:

 

adica ceva de genul:

 

 

 

http://farm5.static.flickr.com/4143/4923753178_49a7f4e541_b.jpg

 

 

 

 

 

:)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni eu am citit si pe alte siteuri,parerile sunt impartite,cineva pe un alt site a pus aceleasi tip de placute si este ok,nu scartaie,de aceia fac eu tam tam,nu de nebun,a si da,acea persoana chiar explica ca nu avea rost sa cumpere niste placute de cateva milioane bune pt. ca nu are rost sa investesti o gramada de bani in niste accesorii scumpe pt. o masina destul de veche,nu trebuie sa o tratezi cu....cele mai scumpe piese ca nu este ultimul model,la mine sunt sigur ca netremnicii aia de mecanicii nu si-au facut treaba cum trebuie,ma-si duce maine sa-i spun si patronului,dar imi e sila de taraboiul care se face,ca tare as vrea sa ma descar de nervi pe nesimtitii astia,nu sunt in stare sa puna niste placute de frana,vor bani,bani,o sa trebuiasca sa schimb si bucsile bara stabilizatoare,ma duc la alt service,daca nu o sa chem politia daca nu imi face treaba cum trebuie,nu degreseaza,nu unge,eu o sa-i spun,e daca fac pe nebunii le arat eu nemernicilor astora care de 5 ani si ceva fac pe importantii ca ma duc la ei sa=mi repar trocele nemtesti,ei cred asa ca daca am o troaca de bmw antic o sa am nevoie de ei continu.
Link to comment
Share on other sites

doar asa ne mai salvam:

 

http://www.cancan.ro/usr/imagini/2010/02/18/255043-x_pete_wentz_-jpg.jpg

:twoup: , cred ca da. De fiecare data cand citesc cate un post al lui bogdyy asta ma umfla rasul de nu mai pot....e foarte tare omul, asa suparat pe masina lui de zici ca cine stie ce ii face saraca, nici nu stii care e mai chinuit masina ca are asa un stapan sau el ca are asa o masina....nu mai pot de ras.... :), cred ca totusi masina e mai chinuita!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Ferice de un prieten bun,cu chiu cu vai a scapat de masina..a pierdut la ea destul de mult,e36,si-a luat una din 2003,o alta marca,mi-a si zis''bai gata am terminat cu rugamintile pe la astia,cu nervii in legatura cu reparatiile,cu lacomia astora care vor bani la service si lucru de mantuiala'' are de schimbat la ea o curea pe la motor atat,imi pare rau ca am ramas printre ultimii cu masina asta,oricum ma abtin si pe la serviceuri sa am ''ciocu mai mic'' ca am nevoie de seibari,ca daca nu as mai avea masina asta ce le-asi zice eu la netremnicii astia,se cred importanti,cica te au la mana ca te vad cu o troaca,eu nu am pomenit,ce schimb la masina iese cu cearta,pt ca face lucru de mantuiala si masina mea nu se comporta ok,in cazul de fata,masina scartaie,acum ori ma duc peste ei si sa-i amenint cu politia,ori sa ma duc la alt service,deci pt placute schimbate cati nervi si bani cheltuiti aproape de pomana asa,ei tebuiau sa-mi curete acolo mecanismele si sa-mi de-a cu unsoare la pistonase,daca ar fi facut asta si tot scartaia atunci erau sigur placutele.
Link to comment
Share on other sites

mai bine ii ameninti cu OPC pentru ca politia nu are ce sa faca in acest caz. Daca ai tamburi pe spate si nu discuri e posibil ca de acolo sa scartaie, sunt niste arcuri in interiorul talerului care scartaie, daca nu, atunci destul de clar de la placute, fie nu sunt prea bune calitativ fie se misca foarte greu din cauza depunerilor de pe suportul lor. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Ar fi fost bine sa am tamburi pe spate dar nu am,cu cat era mai simplu cu atat mai putine dureri de cap,am discuri si pe spate,asa ca am schimbat placutele si pe spate,nu sstiu acum ce ma fac cu scartaitul,ca ultima troaca de masina face,nu e posibil sa scartie,imi e o rusine cu scartaitul,of doamne ce patesc eu,stau linistit pana schimb ceva la ea,cum schimb ceva mereu se intampla belele.
Link to comment
Share on other sites

Ar fi fost bine sa am tamburi pe spate dar nu am,cu cat era mai simplu cu atat mai putine dureri de cap,am discuri si pe spate,asa ca am schimbat placutele si pe spate,nu sstiu acum ce ma fac cu scartaitul,ca ultima troaca de masina face,nu e posibil sa scartie,imi e o rusine cu scartaitul,of doamne ce patesc eu,stau linistit pana schimb ceva la ea,cum schimb ceva mereu se intampla belele.

 

 

pai ca sa scapi de probleme incerca sa nu mai cumperi ce e mai ieftin si de prosta calitate pe viitor

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.