Jump to content

Rezolvarea tragerii stg-dr a volanului


srb_alex
Go to solution Solved by srb_alex,

Recommended Posts

mie de vreo saptamana a inceput volanul sa imi trepideze putin atunci cand am viteza si apas frana, nu trage stanga-dreapta dar trepideaza usor, ce sa fie?....pt membrii din craiova: unde gasesc un service serios sa-mi fac geometria la roti??? mersi
Link to comment
Share on other sites

mie de vreo saptamana a inceput volanul sa imi trepideze putin atunci cand am viteza si apas frana, nu trage stanga-dreapta dar trepideaza usor, ce sa fie?....pt membrii din craiova: unde gasesc un service serios sa-mi fac geometria la roti??? mersi

schimba discurile de frana!

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat bucsile de la basculele fata. Pot spune ca s-a diminuat cam cu 50% comportamentul asta. Mentionez ca nu am nici o alta piesa uzata la suspensie, am geometria facuta, si la ITP au pus-o inclusiv pe platane...deci nu vorbesc din buzunar. Amortizoare bilstein stoc schimbate anul trecut impreuna cu flanse. Altceva nu am ce sa-i mai fac.
Link to comment
Share on other sites

am eu powerflex de 1 an asa, nu ai pic de uzura ,dar sunt mult mai rigide fata de alea normale :twoup:

 

Am schimbat bucsile de la basculele fata. Pot spune ca s-a diminuat cam cu 50% comportamentul asta. Mentionez ca nu am nici o alta piesa uzata la suspensie, am geometria facuta, si la ITP au pus-o inclusiv pe platane...deci nu vorbesc din buzunar. Amortizoare bilstein stoc schimbate anul trecut impreuna cu flanse. Altceva nu am ce sa-i mai fac.

 

 

nu ai facut geometria ok daca tot te trage pe sleauri :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am eu powerflex de 1 an asa, nu ai pic de uzura ,dar sunt mult mai rigide fata de alea normale :twoup:

 

Am schimbat bucsile de la basculele fata. Pot spune ca s-a diminuat cam cu 50% comportamentul asta. Mentionez ca nu am nici o alta piesa uzata la suspensie, am geometria facuta, si la ITP au pus-o inclusiv pe platane...deci nu vorbesc din buzunar. Amortizoare bilstein stoc schimbate anul trecut impreuna cu flanse. Altceva nu am ce sa-i mai fac.

 

 

nu ai facut geometria ok daca tot te trage pe sleauri :)

 

 

Ba am facut-o, cu raport, garantie si tot ce trebuie la auto-soft.

Link to comment
Share on other sites

mie de vreo saptamana a inceput volanul sa imi trepideze putin atunci cand am viteza si apas frana, nu trage stanga-dreapta dar trepideaza usor, ce sa fie?....pt membrii din craiova: unde gasesc un service serios sa-mi fac geometria la roti??? mersi

schimba discurile de frana!

discurile nu au nimic sunt aproape noi si sunt ate power, deci bune zic eu....cred ca nici rotile nu st echilibrate foarte bine...mersi oricum

Link to comment
Share on other sites

discurile nu au nimic sunt aproape noi si sunt ate power, deci bune zic eu....cred ca nici rotile nu st echilibrate foarte bine...mersi oricum

 

 

ate power + placute normale rezulta discuri ovalizate :twoup: si nu stiu de ce te-ai mira ca un disc nou s-a ovalizat, fie el si ate :)

Link to comment
Share on other sites

mie de vreo saptamana a inceput volanul sa imi trepideze putin atunci cand am viteza si apas frana, nu trage stanga-dreapta dar trepideaza usor, ce sa fie?....pt membrii din craiova: unde gasesc un service serios sa-mi fac geometria la roti??? mersi

schimba discurile de frana!

discurile nu au nimic sunt aproape noi si sunt ate power, deci bune zic eu....cred ca nici rotile nu st echilibrate foarte bine...mersi oricum

 

La multi au fost si din bucsele de la brat !

Si la un 318TDS si la actuala masina cu bucse poliuretanice am intalnit aceasta problema. Discurile si placutele erau perfecte, dar bucsele aveau joc. Dupa ce le-am schimbat nu a mai existat acea vibratie...!

Link to comment
Share on other sites

sunt nou pe forum si nou posesor de bmw 318d din 2004.am si eu aceeasi problema: cand merg pe centura bucuresti de ex ma pomenesc asa ca trage intr-o parte de nebuna,la drum drept trage dreapta si nu o simt eu stabila in curbe...cauciucurile sunt 225\50\16 ;ma puteti ajuta cu nr de tel al vreunui mecanic bun sa ma duc sa rezolv si eu problema>>multumesc
Link to comment
Share on other sites

sunt nou pe forum si nou posesor de bmw 318d din 2004.am si eu aceeasi problema: cand merg pe centura bucuresti de ex ma pomenesc asa ca trage intr-o parte de nebuna,la drum drept trage dreapta si nu o simt eu stabila in curbe...cauciucurile sunt 225\50\16 ;ma puteti ajuta cu nr de tel al vreunui mecanic bun sa ma duc sa rezolv si eu problema>>multumesc

 

de unde esti?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare, am facut acest topic in atentionarea colegilor in cazul in care se confunta cu aceasta situatie si binenteles daca directia este buna , caseta de directie este buna si suspensia la fel. Ajunsesem la concluzia ca e46 este o masina praf la tot ce tine de directie bla , bla ,bla.

 

Schimbasem cam tot si tot tragea stanga-dreapta si nu am schimbat dupa capul meu ci in urma constatarii la mai multe service-uri.

 

Mi-a spus cineva la inceput ca asta s-ar putea sa fie problema si am fost la o constatare si cica este in regula, nu stiu ce a verificat ca era praf piesa cu toate ca nu spusem ca o sa cumpar sau schimb piesa la ei.

 

Auzisem si eu de tramling si am zis ca o fi de la el ca am cauciucuri 225 50 r 16 si am zis ca na, intr-un anumit timp ma resemnasem cu aceasta situatie.

 

Piesa asta are urmatoarele simptome: in curbe este instabila, cand treci pe langa un camion ai senzatia ca fuge masina de sub tine si directie imprecisa si tot ce tine de directia masinii etc.

 

Piesa cu pricina este nr.2 din http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Seda...joint_assembly/

 

Sper sa ajute pe viitor si pe altii ca mie mi-a mancat sufletul

 

Foarte bun topicul. Chiar si eu mi-am pus aceasta intrebare, de ce imi fura volanul stanga-dreapta cand merg de parca ai calca pe niste denivelari formate de rotile de tiruri. Am zis ca o fi din cauza rotilor late si m-am potolit, dar nu e normal. Unii spuneau ca toate BMW-urile sufera de chestia asta, asa sunt ele. Sunt imprecise la directie... Deci, eu nu am nici cel mai mic joc in volan, dar pe drumurile cu cele mai mici denivelari ale asfaltului imi fuge volanul usor stanga dreapta si evident si masina se duce in directiile alea udor. Pai daca ajung la 200km/h si imi face figura asta cred ca concurez cu americanii, eu cu masina prin aer, iar ei cu F18...

Cum se numeste piesa aia ca sa stiu ce comand la magazin? Flexible coupling for steering?

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun topicul. Chiar si eu mi-am pus aceasta intrebare, de ce imi fura volanul stanga-dreapta cand merg de parca ai calca pe niste denivelari formate de rotile de tiruri. Am zis ca o fi din cauza rotilor late si m-am potolit, dar nu e normal. Unii spuneau ca toate BMW-urile sufera de chestia asta, asa sunt ele. Sunt imprecise la directie... Deci, eu nu am nici cel mai mic joc in volan, dar pe drumurile cu cele mai mici denivelari ale asfaltului imi fuge volanul usor stanga dreapta si evident si masina se duce in directiile alea udor. Pai daca ajung la 200km/h si imi face figura asta cred ca concurez cu americanii, eu cu masina prin aer, iar ei cu F18...

Cum se numeste piesa aia ca sa stiu ce comand la magazin? Flexible coupling for steering?

 

 

Mai bine te-ai duce cu codul piesei 32 30 1 094 703

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun topicul. Chiar si eu mi-am pus aceasta intrebare, de ce imi fura volanul stanga-dreapta cand merg de parca ai calca pe niste denivelari formate de rotile de tiruri. Am zis ca o fi din cauza rotilor late si m-am potolit, dar nu e normal. Unii spuneau ca toate BMW-urile sufera de chestia asta, asa sunt ele. Sunt imprecise la directie... Deci, eu nu am nici cel mai mic joc in volan, dar pe drumurile cu cele mai mici denivelari ale asfaltului imi fuge volanul usor stanga dreapta si evident si masina se duce in directiile alea udor. Pai daca ajung la 200km/h si imi face figura asta cred ca concurez cu americanii, eu cu masina prin aer, iar ei cu F18...

Cum se numeste piesa aia ca sa stiu ce comand la magazin? Flexible coupling for steering?

 

 

Mai bine te-ai duce cu codul piesei 32 30 1 094 703

 

Danke Schon!

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat piesa aceea si nu am observat mari modificari in comportamentul masinii....

Vorbim de 225/45/17 fata si 245/40/17 spate....cu rotile astea imi face figuri, cu rotile de iarna,(195/65/15) aproape insesizabil...

Instabilitatea poate fi cauzata de o geometrie reglata incorect, dar pe urmele de la camioane, cu roti late , problema persista...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

aveai si senzatia ca iti fuge de spate la o denivelare sau cand treceai peste liniile de tramvai, tren, etc?

 

Stefan, e vechi topicul dar sper sa-ti amintesti cum ai remediat problema balansului ala ciudat al spatelui la unele denivelari. ce ai schimbat? Multam.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Am schimbat aceasta piesa cand masina avea 250000km, deci e cam consumabil. Nu va jucati cu directia, piesa se poate rupe daca are joc mare,adica cauciucul. E foarte aiurea senzatia,mai ales pe autostrada, trebuie sa faci corectii de volan stanga-dreapta incontinuu, parca conduci un SAVIEM, nu BMW.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.