Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Pai sa-ti explic ce nu am inteles eu:pai daca vin cu masina de afara (in cazul meu italia) care e pe numele meu si vreau s-o inscriu pe romanica,mai tre' sa platesc vreo taxa pt vanzare?pt ca in cazul meu,eu nu vand/cumpar nici-o masina fiind deja pe numele meu...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
S-a publicat, dar chestia ce mi se pare ciudata este ca spre exemplu, si primaria Valcea tocmai a publicat valorile impozitelor pe 2012 si sunt aceleasi cu 2011. Mi se pare ca in final ramane la latitudinea administratiei locale, sper sa nu fie asa.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu cred ca poate sa ramana; daca in MO au publicat ca se abroga articolul care le dubla, nu cred ca poate sa zica administratia locala ca le aplica totusi pe alea duble.

Doar ca-s convins ca le vor schimba din nou pana pe 31 decembrie, mai au vreme.

 

Eu mi-am vandut 3.2-ul, m-am saturat sa dau bani degeaba.

Nu (prea) merita nimic peste 2000cmc, mai bine ceva mic cu turbina desi feeling-ul de 6/8cilindrii nu-l mai ai.

Link to comment
Share on other sites

Ia vezi vreo alta idee nu-ti vine??? dar de data asta sa fie una buna...poate asa le luminezi mintile...:)

 

Cum ar fi sa-l trezesti pe "boc cel dobitoc" sa se prinda ca de 3 ture ia numai M.UE la faza cu incasarile din taxa(ce bine mi-a cazut cand am aflat ca s-a incasat sub 50% din cat s-a incasat cu cea veche anul trecut), si daca ar vrea sa le DUBLEZE ar trebui NUMAI SA COPIEZE SISTEMUL BULGARILOR!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am platit taxa si i-am dat imediat in judecata....asta se intampla in iunie 2010...am castigat si proces si recurs...acum astept sentinta care trebuia redactata in 30 de zile,adica pe la inceputul lui iunie dar au intrat in vacanta si astept finalul lui august ca sa o primesc....si apoi sa execut silit Finantele ca sa recuperez suma...deci..DUREAZA :) Edited by george_brasov
Link to comment
Share on other sites

Pai si eu am o taxa de recuperat la un 525 e60(procesul este in curs),dar am un 530i din 2006 taxa caruia ar fi de vreo 3600eur si chiar nu am chef sa dau bani aiurea pe taxa lor aberanta.

Problema de timp nu ar fi ca am masina cu numere de IT,impozitul nu ma rupe ca il platesc 508eur(aproximativ ca in Ro),in schimb RCA-ul este cam costisitor in jur de 1200eur/an.

Pentru mine ar fi un proiect de viitor,mai bine m-as simti cu masina inmatriculata in Romania.

@WLF,zi-mi si mie cam de cand ai intentat procesul in vederea recuperarii taxei?

Eu sunt in proces din iulie 2010,urmatorul termen este in octombrie...am inteles de la avocata ca ar fi si ultimul,eu sunt in recurs in momentul de fata.

Link to comment
Share on other sites

Luna asta am facut actele, pentru masini inmatriculate in 2009 si 2010.

Inseamna ca mai dureaza si la tine.

Eu totusi am sa fac demersurile pentru a inmatricula masina fara a plati taxa de poluare.

Traind cu speranta ca se va modifica taxa mi se va inalbi parul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

WTF??? :blink:

 

 

http://www.informatia-zilei.ro/sm/actualitatea/inalta-curtea-de-casatie-si-justitie-a-decis-masinile-straine-se-pot-inmatricula-fara-plata-taxei-de-poluare/

 

Decizie favorabila pentru inmatricularea masinilor second-hand achizitionate din statele UE fara plata taxelor vamale. Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis ca actiunea avand ca obiect obligarea Institutiei Prefectului prin serviciile de specialitate, la inmatricularea autovehiculelor second-hand achizitionate dintr-un al stat membru al Uniunii Europene, fara plata taxei de poluare si fara parcurgerea procedurii de contestare a obligatiilor fiscale este admisibila. Decizia 24 in dosarul 9/2011 a fost pronuntata in sedinta publica de luni, 14 noiembrie.

 

Adica nu se mai plateste taxa de inmatriculare? Si astia merg pe burta, nu spun nimic?

Care esti mai "juridic", sa ne explici si noua, plebeilor, cum sta treaba cu hotararea asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.