Jump to content

Cea mai reusita serie 3


SiloS

Care vi se pare cea mai reusita ?  

357 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

poate se sesizeaza domnul romulus cu aceste apropouri subtile pe care le faci tu la adresa mea ...

127245[/snapback]

 

 

Mai baiatule,eu te rog sa termini cu off-topicul,daca o iei personal este problema ta.Si eu am E90 si nu o iau personal ,ca un pusti spune ca este facuta in China,deci scuteste-ma .

La urmatorul off-topic ai avertisment.

Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte, E46 si E90 sunt derivate din E36.

127226[/snapback]

E90 este derivat din E36? :blink:

127234[/snapback]

 

Pai, tot din E36 se trage si el, chiar daca intre el si E36 a existat E46 !

Bineinteles ca daca vei pune un E36 langa un E90 si le privesti, o sa spui ca sunt 2 masini diferite. Dar daca vei pune un E36 langa un E46 si un E46 langa un E90 si le vei studia, vei observa multe asemanari la forma caroseriei.

Ma refer stric la liniile caroseriei, nu la bot, stopuri, semnalizatoare, bari, spoilere etc.

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

E90 este derivat din E36? :blink:

127234[/snapback]

 

Pai, tot din E36 se trage si el, chiar daca intre el si E36 a existat E46 !

Bineinteles ca daca vei pune un E36 langa un E90 si le privesti, o sa spui ca sunt 2 masini diferite. Dar daca vei pune un E36 langa un E46 si un E46 langa un E90 si le vei studia, vei observa multe asemanari la forma caroseriei.

Ma refer stric la liniile caroseriei, nu la bot, stopuri, semnalizatoare, bari, spoilere etc.

127253[/snapback]

 

Nu stiu ce sa zic,m-am tot uitat la ele si nu prea se aseamana.

Link to comment
Share on other sites

din pacate acest nou model distruge traditiile BMW, bordul spre sofer, noul motor turbo pe benzia :blink: (sa ramana la audi) , iar finisajele nu mai sunt cum erau odata :) din pacate, am mers cu vreo 4 modele de E90, 320i(slab), 320d (f bun, ca motorizare), 325ix (consuma mai mult decat m3-ul :) ) si 330xd care m-a impresionat, motorul nou trage f bine, noul X drive este mult mai bun, dar interiorul masini ca si la z4 este PRAF :) plastic ieftin f ieftin si nefinisat Edited by alex_55
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cei de la Bmw nu mai sunt interesati sa fabrice modele de bmwuri cu care s-au consacrat,modele care socheaza la aspect si motor,nu inteleg motivul,ma uitam la cei de la Chevrolete Corvette,Camaro modele care se fabrica in prezent si am observat ca si-au mentinut forma aceia cu care au inceput si cu care au iesit in evidenta,cei de la Bmw parerea mea ca din ce in ce scot masini care nu mai au ''legatura'' cu modelele de odinioara,imi pare rau ca spun asta dar asta este,asta e adevarul,eu unul cu siguranta daca a-si avea bani de un e60 sau e90 nu mi-a-si lua Bmw ,m-a-si orienta care alte marci care au ''forma'' pe gustul meu si a altora ca mine,nu ramane decat cei ca mine sa mai profitam cativa ani de acum inainte pana cand vor ''muri de batranete'' e30,e36,seria 8,e34,e32,dupa ce se vor invechi rau o sa fie si alte marci care nu si-au pierdut ''traditia'' cum au facut cei de la Bmw,salut.
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbeam de E36 si E90.

Nu ai gasit schita pentru E90? :blink:

127327[/snapback]

Nu am schita E90-ului !

Oricum, diferenta prea mare nu ar fi fost intre E90 si E46, asa cum nu este nici intre E46 si E36.

Linia aerodinamica e aceeasi (Sedan, Coupe, Compact si Touring).

Nu prea vreau sa ma lungesc prea mult cu vorba pe subiectul asta, dar ca o paranteza, sper ca nu esti un Mitica autohton, care citeste DOAR ultima propozitie, pe care nu o intelege, dar trage imediat o concluzie !

Daca ai fi citit tot postul meu:

Eu zic ca E36 e cea mai reusita ca design !

De ce spun asta ? Pentru ca, fata de un E30, se vade clar ca e altfel desenata !

In schimb, nu se poate spune acelasi lucru pentru un E46, care are aceeasi linie ca si E36. La fel si pentru E90.

Cu alte cuvinte, E46 si E90 sunt derivate din E36.

127226[/snapback]

...ai fi inteles ca, de la E36 incoace, cei de la BMW au schimbat linia aerodinamica a seriei 3 si au pastrat-o si pe E46 si pe E90. Crede-ma ca stiu ca E36 a fost urmat de E46 iar E46 a fost urmat de E90. Sau cu alte cuvinte, cand a iesit pe piata E90, E36 nu se mai fabrica de cativa ani buni.

Bineinteles, ca daca E46 are aceeasi linie aerodinamica cu E36, iar E90 are aceeasi linie aerodinamica cu E46, la fel se poate spune si ca E90 are aceeasi linie aerodinamica cu E36 !

Daca E46 se trage din E36, iar E90 de trage din E46, asta nu inseamna si ca, E90 se trage din E36 ?

Eu am incercat sa-ti si "desenez"... !!! :)

(Daca tot nu ai inteles, mai citeste odata fraza cu albastru.) :)

 

Si ca sa revin on-topic, avand in vedere ca cei de la BMW au pastrat aceeasi forma aerodinamica a E36-lui si pe E46 si pe E90,

pot spune ca E36 a fost Cea mai reusita serie 3 si inca mai este.

Celelalte (E46 si E90) au suferit doar mici imbunatatiri, pe ici pe colo, dar alea sunt doar detalii (spoilere, bot, faruri, oglinzi etc).

Link to comment
Share on other sites

Sal!

 

Eu ce sa zic am votat E46...este cea mai frumoasa ca design...nu-mi place chiar deloc E90 la design....au stricat-o rau de tot astia de la bmw...imi place mult si seria 7 aia chiar e frumoasa...si ...ca sa nu mai vb de E90 coupe....care e chiar superba..as da 5 E46 pt un cupe din ala :blink:

Edited by lagunaseca
Link to comment
Share on other sites

E90 nu mai iese in evidenta asa cum o faceau E36 sau E46 din multimea de focusuri, mazde, seaturi, toyote, etc. Acelea erau masini care nu semanau cu nimic de pe piata pe cand E90 are un spate hidos cu niste stopuri parca aruncate la misto strambe, farurile mai urate ca la seria 1 care oricum zici ca sint desenate de un fierar betonist si bomboana de pe coliva cromul rinichilor care la partea de sus sint pe capota si practic astfel se rupe linia fluenta de contur. Sa nu zic de linia laterala cu al ei spoiler spate care imi aduce aminte parca de Kalos sau ce au mai scos astia la bani putini concurent la Logan. Au exagerat tare cu spoilerele care sint hidos de mari si urca prea mult in inaltimea masinii, sint lipsite de orice ornament si sint umflate de parca ar fi copiate dupa Seat. Este evident parerea mea, E90 e o catastrofa de design lipsit de originalitate si nu-mi place absolut deloc.

 

Ca sa votez, E46 facelift este perfectiunea in clasa ei.

126888[/snapback]

sunt intru-totul de acord keep it up :blink:

Link to comment
Share on other sites

whoops mai putzin faza cu E46 facelift dupa mine cel mai frumos 3 a fost este si va ramane E30 poate nu e asa performant la fel ca shi astea noi dar este o mashina care nu il ingradeste in niciun fel pe sofer cand te gandesti ca nu ai electronica ce te limiteaza ...
Link to comment
Share on other sites

pt. cei care nu apuca sa citeasca tot forumul asta, vreau sa va ajut cu e90, de aceea voi posta niste poze sa vedem niste diferente mari intre e90 sedan si e90 coupe, eu zic ca coupeul arata f. frumos, parerea mea. :blink:

post-2361-1158233170_thumb.jpg

post-2361-1158233206_thumb.jpg

post-2361-1158233229_thumb.jpg

post-2361-1158233266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pt. cei care nu apuca sa citeasca tot forumul asta, vreau sa va ajut cu e90, de aceea voi posta niste poze sa vedem niste diferente mari intre e90 sedan si e90 coupe, eu zic ca coupeul arata f. frumos, parerea mea. :blink:

127489[/snapback]

 

parca era vorba sa punem pe aici doar lucruri legate de BMW si nu chinezisme...:)

 

sunt rautacios... arata super coupeul... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.