Jump to content

Discuri si placute de frana


tiberiuenache

Placute si discuri  

687 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Da aveau primerul ala argintiu. Cum era pe butuc era si pe disc.

 

 

 

 

 

Va multumesc. Mi-era frica sa nu le fi luat cei de la magazin si sa-mi fi dat niste no-name-uri ieftine in loc.

 

Pe fata vreau sa-mi pus ate power cu striatii si la placute cele ceramice dar sunt foc de scumpe placutele,

aproape dublu la pret fata de cele normale.

Da-mi seria si iti spun cat costa Ate Power cu placute ceramice. Mi-am comandat si eu astazi, sper sa le montez saptamana asta si va spun cum se comporta.

 

http://thumbnails101.imagebam.com/28700/9d4546286992943.jpg

 

Multumesc.

Cu tot cu tva? Poti face factiura?

Sigur ca da, pretul include TVA si se emite factura. Da-mi ultimele 7 cifre din serie sa fiu 100% sigur.

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat ca spui asta. Ce masina ai?

 

Nu numai de a mea vorbesc, eu am e90. Toate bmw-urile cu care am mers nu mi s-au parut ca exceleaza la franare.

Poate e doar o parere subiectiva

 

Da-mi seria si iti spun cat costa Ate Power cu placute ceramice. Mi-am comandat si eu astazi, sper sa le montez saptamana asta si va spun cum se comporta.

 

http://thumbnails101.imagebam.com/28700/9d4546286992943.jpg

 

 

Sigur ca da, pretul include TVA si se emite factura. Da-mi ultimele 7 cifre din serie sa fiu 100% sigur.

 

Astept impresii sa-mi zici cum sunt ca si eu as vrea tot aceeasi combinatie.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pana recent E90 si acum am E92. In garaj mai am un A6 3.0 TDi 2008 si un Mercedes S 320 CDi 2008. Nici una din ultimele doua nu se compara la franare cu BMW. Pur si simplu nu simt ca as avea nevoie de inbunatatiri la franare cand merg cu E92. De celelalte insa nu sunt prea multumit.

Ai schimbat vreodata lichidul de frana? Discurile si placutele au uzura mare?

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Eu am condus foarte multe BMW-uri. Putine masini care nu sunt sport franeaza la fel de bine.

 

Poate ai pneuri proaste sau discuri si placute proaste.

 

Suntem offtopic.

Repet nu este vorba numai de a mea. am mers 330d e90, 530d e60, 330i e46, 320d e46, si 335i si a mea este 320d e90.

Si dupa ce am pus o frana de la 100 cu un e200 cdi din 2008 (nu e mare motorizare sa zici ca are cine stie ce frane)

am zis ca-mi ies ochii din orbite, ma dureau mainile de cat m-am impins in volan sa nu vin cu capu in el.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Salut! Ma bag si eu ca musca rolleyes.gif. Pe discurile de frana este specificat pe undeva vre-un cod sau marca? Mi-am luat si eu niste Ate (nu power disc) si nu gasesc nici un inscris pe ele innafara de ce e pe cutie... Ma gandeam ca astia ar putea baga orice noname-uri fara ca noi sa stim. As vrea sa stiu de la cei care au mai schimbat/ au avut astfel de discuri daca au vazut vre-un inscris ceva pe ele sa stiu daca ma duc sa i le fac guler devil.png.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta cand le-am cumparat (e90 320d) pentru spate.

Nu scria nimic pe ele si mie tot de chestia asta mi-a fost frica, dar le-am luat de la augsburg si am zis ca nu fac si ei magarii de genu.

Deci nu scrie nimic pe ele stai linistit, asta mi-au spus si mie colegii pe forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Discurile spate se pot ovaliza? Ce efecte se resimt asupra masinii?

 

S-a intamplat urmatorul lucru.Am pus rotile de iarna si am parcurs un drum de 70km cu un mers normal.In acest timp atat la viteza cat si la franare usoara/violenta nu a aparut nicio vibratie.Rotile sunt echilibrate.Am parcat masina iar dupa 5 zile de stationare am parcurs acelasi traseu doar ca de aceasta data la franari intre 120-70 se simte o trepidatie si parca un huruit usoare.De huruit nu sunt sigur.Aceasta trepidatie nu se simte in pedala, insa se simte in caroserie si volan in acelasi fel, usor sau mai tare in functie de apasarea pe pedala de frana.Stiu cum se manifesta discurile fata ovalizate pentru am schimbat si pe alte marci.

Ma gandeam ca trepidatia sa fie de la discurile spate din cauza ca mi se pare ca vibratia apare din spate si se propaga in caroserie/volan.Exista pe puntea spate elemente care pot produce vibratii in timpul franarii? Sau din cauza vremii sa fi ruginit discurile si nu s-au curatat inca?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ma bag si eu ca musca rolleyes.gif. Pe discurile de frana este specificat pe undeva vre-un cod sau marca? Mi-am luat si eu niste Ate (nu power disc) si nu gasesc nici un inscris pe ele innafara de ce e pe cutie... Ma gandeam ca astia ar putea baga orice noname-uri fara ca noi sa stim. As vrea sa stiu de la cei care au mai schimbat/ au avut astfel de discuri daca au vazut vre-un inscris ceva pe ele sa stiu daca ma duc sa i le fac guler devil.png.

Si eu am avut problema asta cand le-am cumparat (e90 320d) pentru spate.

Nu scria nimic pe ele si mie tot de chestia asta mi-a fost frica, dar le-am luat de la augsburg si am zis ca nu fac si ei magarii de genu.

Deci nu scrie nimic pe ele stai linistit, asta mi-au spus si mie colegii pe forum.

Eu stiu ca pe toate discurile este inscris producatorul, precum si alte informatii - grosimea, grosimea minima etc. Daca nu scrie absolut nimic pe ele, tare mi-e teama ca sunt fake-uri, ceva de genul: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/137173-discuri-fata-noi-bmw-e60e61-520di-sau-525d/

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca pe toate discurile este inscris producatorul, precum si alte informatii - grosimea, grosimea minima etc. Daca nu scrie absolut nimic pe ele, tare mi-e teama ca sunt fake-uri, ceva de genul: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/137173-discuri-fata-noi-bmw-e60e61-520di-sau-525d/

 

Suntem destule cazuri pe forum carora li s-a intamplat chestia asta, fake-uri nu au cum sa fie din moment ce sunt ate

 

Uite fratele meu si-a luat pe spate la e60 tot ate si pe ale lui era doar stanta ate

Link to comment
Share on other sites

Se simte din spate si se transmite in caroserie si apoi in volan.Stiu cum vibreaza volanul la masinile care au discurile ovalizate, insa din spate dupa o stationare de cateva zile, ce poate brusc sa vibreze?Discurile daca ajung sub limita minima pot sa isi schime circularitatea? Daca tamburii sunt ovalizati, acesti pot influenta negativ discurile?
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca pe toate discurile este inscris producatorul, precum si alte informatii - grosimea, grosimea minima etc. Daca nu scrie absolut nimic pe ele, tare mi-e teama ca sunt fake-uri, ceva de genul: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/137173-discuri-fata-noi-bmw-e60e61-520di-sau-525d/

 

Nu stii bine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am montat foarte multe discuri Ate care nu aveau nici o stanta vizibila.

 

Toate au venit in cutii originale Ate si au fost achizitionate de la un importator direct, nu de la vreun magazinas.

 

Ce ai tu in poza mi se pare ca e cu stanta BMW.

 

Am specificat originale bmw,au inscriptionate: part number-ul,nivelul min de uzura (ex 20,4mm),bineinteles stanta bmw

Link to comment
Share on other sites

Discurile spate se pot ovaliza? Ce efecte se resimt asupra masinii?

 

S-a intamplat urmatorul lucru.Am pus rotile de iarna si am parcurs un drum de 70km cu un mers normal.In acest timp atat la viteza cat si la franare usoara/violenta nu a aparut nicio vibratie.Rotile sunt echilibrate.Am parcat masina iar dupa 5 zile de stationare am parcurs acelasi traseu doar ca de aceasta data la franari intre 120-70 se simte o trepidatie si parca un huruit usoare.De huruit nu sunt sigur.Aceasta trepidatie nu se simte in pedala, insa se simte in caroserie si volan in acelasi fel, usor sau mai tare in functie de apasarea pe pedala de frana.Stiu cum se manifesta discurile fata ovalizate pentru am schimbat si pe alte marci.

Ma gandeam ca trepidatia sa fie de la discurile spate din cauza ca mi se pare ca vibratia apare din spate si se propaga in caroserie/volan.Exista pe puntea spate elemente care pot produce vibratii in timpul franarii? Sau din cauza vremii sa fi ruginit discurile si nu s-au curatat inca?

 

 

Fiecare masina se comporta altfel cand discuri sunt ovalizate dar din ce descrii 100% sunt ovalizate discurile pe spate. In cele mai multe cazuri discurile pe spate se ovalizeaza de la statul masinii. Am vazut multe pareri si opinii pe aici despre ovalizari (impropriu spus, corect este descentrare) foarte aiurea si in necunostiinta de cauza. Eu cu asta ma ocup si zic ca sunt destul de avizat in problema asta. Pe spate vibratia se transmite in caroserie si vibreaza toata masina, la unele masini se simte vibratia in schimbatorul de viteza (daca ai discuri pe spate fara saboti poti sa verifici tragand frana de mana in mers).

Pe fata vibratia se transmite in caseta de aceea si vibreaza volanul. In pedala se simte doar la viteza mica si o franare usoara. Pe fata simptomele difera de la masina la masina. Cautati in google rectificare discuri si primul in cautari sunt eu. Ma poti suna si pentru sfaturi hosepart.ro.

Apropo: se gasesc din ce in ce mai mult discuri de frana contrafacute !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.