Jump to content

M-am cam acrit de BMW


fbdcnt

Recommended Posts

Daca de noua se strica asa cum spui, intr-adevar este neplacut. Si eu as fi deranjat si enervat, mai ales la atatia bani.

Faptul ca majoritatea problemelor apar din cauza partii electronice este, cred eu, o problema a tuturor masinilor mai noi de 2000, dar in nici un caz nu este scuzabila !

 

Sper ca BMW nu foloseste practica de a testa produsele noi pe cumparatori...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Testarea produselor pe cumparatori mi se pare cel putin de prost gust si afecteaza mult imaginea firmei.

Am vazut undeva o discutie, nu stiu unde, ca majoritatea defectiunilor la partea mecanica a masinilor mai noi sunt generate de defectiuni din partea electrica (soft in special).

Sa cumparam masini din generatii mai vechi ? Cu siguranta ca nu.

Se le facem scandal ? Cu service-urile din RO si atitudinea lor ? Iar nu.

Sa asteptam vremuri mai bune din punct de vedere al respectului fata de client ? Cred ca e singura solutie si sper ca japonezii (care au ajuns renumiti ca fiabilitate, mai ales Mitsubishi, gresesc ?) sa le dea un imbold si producatorilor europeni.

 

Offtopic: am discutat cu oameni importanti de la o firma elvetiana in legatura cu softul pentru unele echipamente facute de ei. Era foarte vechi, arata ca draq si era absolut neintuitiv si de aia le-am bagat de vina dar... au ridicat din umeri. Si echipamentele care le vindeau era scumpe... rau.

Link to comment
Share on other sites

m-am dat acum doua zile in Germania cu un M3 cu SMG de 47000km ce mergea impecaaaaaabiiiil

eu zic sa nu fie o politica ca sa te determine sa dai M3+X5 sa iei 6 ! sa fie posibil asa ceva? teoria conspiratiei BY ... (nu spui nume).

Link to comment
Share on other sites

pai cum ma nu e BMW cea mai buna masina din lume...zicea unu pe aici ca numai bmw face masini,restu doar incearca

136511[/snapback]

Nu cred ca ai prins ideea. O masina este buna nu doar prin prisma fiabilitatii. Altfel am conduce toti masini japoneze. Dar nu cred ca ne-am cumparat BMW pentru ca sint fiabile ci pentru ceea ce ne ofera cand sintem la volan. Putine masini de serie mare pot concura aici, deocamdata cam fara succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

am prins ideea foarte bien...aia era doar o ironie la un anumit segment din utilizatorii forumului.

Cand spui BMW bun sau rau... te gandesti la mai multe aspecte...masina,brand,publicitate,reprezentante,dealeri,service,customs care.....etc etc

Link to comment
Share on other sites

te gandesti la mai multe aspecte...masina,brand,publicitate,reprezentante,dealeri,service,customs care.....etc etc

136527[/snapback]

Exact, insa primele 2 sint in favoarea BMW. Cand vine vorba de servicii, Romania mai are multe de facut indiferent de brand. Pentru ca tot romanul a scos o vorba de duh ,,omul sfinteste locul" care la noi e aplicata putin modificat, adica ,,romanul spurca locul". :blink: Pe toate forumurile romanesti dedicate poti sa citesti povesti nemuritoare cu mecanici romani pe post de bau-bau si pe buna dreptate. Iar probleme sint la toate masinile, insa la BMW si asteptarile sint mult mai mari si daca la un Renault nu se sinchiseste nimeni ca o centura atarna bleaga sau mocheta e cam sifonata, noi sarim ca arsi la cel mai mic detaliu.

Link to comment
Share on other sites

daca detaliu ti se pare tie ca mi-au bulit masina in service si nu stiu cum s-o faca la loc....sau ca la un x5 se deconecteaza mergand toate sistemele de control al tractiunii inclusiv 4x4, sau ca nu mai merge ba una ba alta la masini noi ce costa spre 100,000....ma rog...eu am alte asteptatari pt banii dati...sa mearga macar cat un renault pana ajunge la service....sunt prea pretentios? nu e decat aroganta si autosuficienta. li s-a urcat la cap, au probleme majore si nu le recunosc, nerecunoscandu-le nu au cum sa le rezolve. si uite asa noi le dam banii si ei ne pun capra... Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare corect sa fii pretentios mai ales la lucrurile noi si mai ales la lucruri cumparate cu atatia bani!

la noi serviciile lasa de dorit in toate domeniile si aste cred in primul rand pt ca sefii de la mai toate firmele nu-i dau pur si simplu afara sau sa-i usture tare la salariu cat o fii de mic atunci cand gresesc !

mila asta romanesca ca vai domne am familie! pai daca au famile sa muncesca, sa-si vada de treaba lor nu sa ceara bani multi si apoi cand ii intrebi ce stiu sa faca zic orice!

pai daca vreau unu sa stie sa faca orice luam un robot, eu vreau mecanicul sa fie mecanic, instalatorul instalator si asa mai departe!

noi nu am invatat inca sa ne facem treaba sa ne specializam pe un domeniu si in plus sa recunoastem cand nu stim sa facem ceva si sa incercam sa invatam!

hibele comunismului dar inca se perpetueaza si tot or sa fie asa pana pune lumea mana sa munceasca.

Link to comment
Share on other sites

daca detaliu ti se pare tie ca mi-au bulit masina in service si nu stiu cum s-o faca la loc....sau ca la un x5 se deconecteaza mergand toate sistemele de control al tractiunii inclusiv 4x4, sau ca nu mai merge ba una ba alta la masini noi ce costa spre 100,000....ma rog...eu am alte asteptatari pt banii dati...sa mearga macar cat un renault pana ajunge la service....sunt prea pretentios? nu e decat aroganta si autosuficienta. li s-a urcat la cap, au probleme majore si nu le recunosc, nerecunoscandu-le nu au cum sa le rezolve. si uite asa noi le dam banii si ei ne pun capra...

136635[/snapback]

Da,stiu ca sunt probleme sau nu oricum masinile tale nu se mai fabrica asa ca numai trebuie rezolvate poate la alte modele.Si sa stii ca nimeni nu sta numai asa todeauna se incearca rezolvarea anumitor lucruri si se stie caci am o inregistrare internationala de pe tot globul si din Ro si stiu ce defectiune sau ce problema are o masina.Oricum BMW da o garantie si o culanta pe viata si asta inseamna daca s-a gresit din fabrica se face fara probleme.Eu am observat live si pe net ca multi au probleme in Ro.Multi au venit cu masinile pe aici asa ca am putut sa vad ce s-a lucrat,pana azi am rezolvat orice 100% la cine a venit aici multe fara costuri ca sa fie multumit proprietarul.Parerea mea personala ca nu orice model de BMW este indicat pentru Ro,fiindca exploatarea masinii este cu totul alta,asta ma face sa renut si eu la o masina rapida de a ma deplasa in Ro si stim cu totii de ce,s-a scris in nenumarate randuri.Nu stiu cat de bune sunt la ora actuala un BMW dar de vandut se vinde cam bine si cam toate rapoartele fie din Asia,SUA,Europa sunt favorabile.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost si sunt foarte multumit de BMW.Am fost si eu de nenumarate ori la service,cu o gramada de probleme.Nu m-a deranjat foarte tare,am avut alt BMW cat masina a stat in service,problemele s-au rezolvat si ...asta este.

136713[/snapback]

 

mai frate eu am 4 masini o motocicleta si mai nou un scuter. pur si simplu n-am nici timp nici chef sa stau cu bmw-urile prin service nici daca problemele se rezolva.

Link to comment
Share on other sites

daca detaliu ti se pare tie ca mi-au bulit masina in service si nu stiu cum s-o faca la loc....sau ca la un x5 se deconecteaza mergand toate sistemele de control al tractiunii inclusiv 4x4, sau ca nu mai merge ba una ba alta la masini noi ce costa spre 100,000....ma rog...eu am alte asteptatari pt banii dati...sa mearga macar cat un renault pana ajunge la service....sunt prea pretentios? nu e decat aroganta si autosuficienta. li s-a urcat la cap, au probleme majore si nu le recunosc, nerecunoscandu-le nu au cum sa le rezolve. si uite asa noi le dam banii si ei ne pun capra...

136635[/snapback]

Un pic te contrazici, M3-ul nu s-a stricat ci a fost stricat. Nu este vina BMW ca niste nenorociti ti-au spart-o in Grecia sau ca niste nesimtiti incapabili lucreaza la cea mai mare reprezentanta din Romania a unei firme premium. Iar la X5 probabil ca e o problema minora care se rezolva dintr-un update de soft pe care aceeasi idioti nu stiu sa-l dezarhiveze. Imi spunea azi zixx ca-i tin masina de 2 saptamani in service pentru a-i schimba bara. Ai dreptate o mizerie un astfel de service, dar nu cred ca masinile BMW sau fabrica ce le produce au o vina atata vreme cand in alte parti in lumea asta lumea e multumita.

 

Zii si tu acum, nu e pacat de frumusetea asta sa o vinzi? :blink:

post-2208-1160240959_thumb.jpg

Edited by avlad
Link to comment
Share on other sites

Un pic te contrazici, M3-ul nu s-a stricat ci a fost stricat. Nu este vina BMW ca niste nenorociti ti-au spart-o in Grecia sau ca niste nesimtiti incapabili lucreaza la cea mai mare reprezentanta din Romania a unei firme premium. Iar la X5 probabil ca e o problema minora care se rezolva dintr-un update de soft pe care aceeasi idioti nu stiu sa-l dezarhiveze. Imi spunea azi zixx ca-i tin masina de 2 saptamani in service pentru a-i schimba bara. Ai dreptate o mizerie un astfel de service, dar nu cred ca masinile BMW sau fabrica ce le produce au o vina atata vreme cand in alte parti in lumea asta lumea e multumita.

 

Zii si tu acum, nu e pacat de frumusetea asta sa o vinzi?  :blink:

136728[/snapback]

 

 

masinile au probleme de noi in special electronice. probabil greutatea cu care sunt rezolvate amplifica efectul. ma repet, chiar si asa nu ma vad in alta masina gen merc/audi, poate doar porsche. am vazut azi la tv imagini de la paris a iesit un audi sport rau de vreo 450 de cai ce arata extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi.Nu mai tineti partea brandului BMW ca nu aveti dreptate.De problemele lui Doru se lovesc cam toti posesorii de masini mai noi de 2002-2003.Electronica le da peste cap total.Ei stiu foarte bine de aceste probleme dar nu prea le pasa atata timp cat procentul de vanzari ii ridica pe primele locuri in top.La cat a bani cer pe o masina nu cred ca v-ar convenii sa stati toata ziua buna ziua in service.Oamenii mai au si alte prioritati decat de a sta in service toata ziua.

 

Mercedesul sta un pic mai bine dar nici ei nu sunt lipsiti de probleme.

 

Cel mai mult au recuperat AUDI in ultimul timp ... in timp ce BMW freaca menta.

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi.Nu mai tineti partea brandului BMW ca nu aveti dreptate.De problemele lui Doru se lovesc cam toti posesorii de masini mai noi de 2002-2003.Electronica le da peste cap total.Ei stiu foarte bine de aceste probleme dar nu prea le pasa atata timp cat procentul de vanzari ii ridica pe primele locuri in top.La cat a bani cer pe o masina nu cred ca v-ar convenii sa stati toata ziua buna ziua in service.Oamenii mai au si alte prioritati decat de a sta in service toata ziua.

 

Mercedesul sta un pic mai bine dar nici ei nu sunt lipsiti de probleme.

 

Cel mai mult au recuperat AUDI in ultimul timp ...  in timp ce BMW freaca menta.

137046[/snapback]

 

 

Pai cine tine partea brandului BMW? :blink:

 

BMW-urile sunt niste masini foarte putin fiabile,intrebarea este,cui ii pasa?

Eu vreau BMW si am BMW.Pe langa Audi mai sunt foarte bune si japonezele,asta o stie toata lumea.

Si eu zic la fel,BMW-ul sta foarte prost la capitolul fiabilitate,dar exista Audi,deci cine doreste...go for it. :)

Link to comment
Share on other sites

Mda,se confirma ceea ce am auzit si eu de mai multi ani despre partea electronica de la BMW.Am prin ardeal prieteni care activeaza in lumea curselor de masini si care,atunci cind m-au auzit ca vreau sa-mi iau Bmw mi-au spus din start asta.

Oricum,cam tot ardealul este pe Audi..

M-au indrumat catre Quattro si de atunci calaresc si iubesc brandul asta.Dar ma rog,asta-i alta poveste.

Sunt subiectiv,dar un RS 6 este o bijuterie care nu are cum sa nu te satisfaca..dar ma rog,ai mai spus ca nu-ti place Audi.

Ce este intr-adevar deranjant este ca arunci doua barci de bani pe un fier care-ti face figuri de la inceput..

Apropos,ce probleme ai avut la frine la o masina asa noua??

Luigi Vicol

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Sunt subiectiv,dar un RS 6 este o bijuterie care nu are cum sa nu te satisfaca..dar ma rog,ai mai spus ca nu-ti place Audi.

 

137199[/snapback]

Nu are cum sa nu ii placa RS6....are V10-le de pe Lamborghini WTF!

Toata treaba e ca Doru are o idee preconceputa despre BMW...nu ii place Audi ca nu vrea sa ii placa Audi.

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

Toata treaba e ca Doru are o idee preconceputa despre BMW...nu ii place Audi ca nu vrea sa ii placa Audi.

137202[/snapback]

 

Asa sunt si eu :blink:

 

Nu le suport,nici Audi nici VW.Poate sunt mai fiabile ca BMW-ul,chiar nu stiu ce sa zic,dar nu ma intereseaza,eu vreau BMW. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Asa sunt si eu :blink:

 

Nu le suport,nici Audi nici VW.Poate sunt mai fiabile ca BMW-ul,chiar nu stiu ce sa zic,dar nu ma intereseaza,eu vreau BMW. :)

137205[/snapback]

da...asta intr-adevar e alta traba.Eu cred ca multi forumisti gandesc ca tine,ceea ce nu e gresit...fiecare are preferintele lui.Dar de aici pana la conceptia ca BMW e cea mai buna masina din lume,ca "numai BMW face masini,restu doar incearca"...astea sunt niste aberatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.