Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Pai si ce ai vrea sa afli?

Poti sa pui 205/55/16 pe jantele alea iar jantele se potrivesc pe masina ta, doar ca se vor vedea prea intrate inauntru din cauza ET-ului mare.

 

Multumesc. Asta ma interesa, daca se potrivesc. Le-as lua in 300 de ron in stare buna si nu as fi vrut sa le pierd.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pei vreau sa nu atinga nici daca am 5 persoane in masina, apoi la dimensiunile astea care este et-ul minim la care pot ajunge? Am luat deja distantieri noi cu tot cu prezoane si acum ma gandesc sa le schimb cu cineva care are de 10mm sper sa gasesc pe aici pe cineva.

Dece solociti bucsaraie si rulmenti si etc? Da deacord ca fortezi servou, dar in rest dece ar fi uzura mai mare?

Procesu de roluire al aripilor ce presupune?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna!

Eu am un set styling 53 cu anvelope de iarna (195) si styling 45 cu anvelope de vara (205). ET-urile sunt diferite (42 si 47). In plus, nici una din jantele astea nu apar ca fiind pentru 318d e46.

intrebarea mea e daca trebuie sa mai fac ceva modofocari, sau rotile sunt interschimbabile pur si simplu.

Mersi.

Edited by argos
Link to comment
Share on other sites

Buna!

Eu am un set styling 53 cu anvelope de iarna (195) si styling 45 cu anvelope de vara (205). ET-urile sunt diferite (42 si 47). In plus, nici una din jantele astea nu apar ca fiind pentru 318d e46.

intrebarea mea e daca trebuie sa mai fac ceva modofocari, sau rotile sunt interschimbabile pur si simplu.

Mersi.

modificari, puii mei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Merg, in cel mai rau caz pe spate o sa ai nevoie tot de un 225, sau 235.

am pus pe fata si pe spate 225 /45 (pe alea le-am avut,n-am mai dat banii pe altele )

dar ce nu inteleg eu ,ce fel de suspensie sport de kkt e aia ? masina sta ridicata,nu cred ca asa tre' sa arate o suspensie sport :frantics:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Avand in vedere ca am un f10 care are dimensiunea jantelor 245/45/18 imi poate si mie spune cineva SIGUR ce dimensiuni trebuie sa aiba roata de rezerva pt masina asta? Este compatibila cu roata de rezerva la e 60?Ps. Am mai incercat si in alte sectiuni ale forumului, dar nu am primit un raspuns cert. Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

Salut.Pot pune jantele cu dimiensiunile urmatoare:model style 244, ET 20 , prindere 5X120, latime 17X8 JJ,pe un E90?Cum se vede ca aspect si ce probleme apar,ma refer daca atinge in aripi sau telescoape.Multumesc.

Salut. Daca masina nu este foarte lasata nu vei avea probleme. Jantele vor veni la ras cu aripile sau chiar umpic iesite. Ca sa fii sigur ca nu atinge in aripi poti folosi niste anvelope mai inguste, gen 215/45/17

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am cumparat azi niste jante si nu stiu exact ce anvelope s-ar potrivi cel mai bine. Eu m-am gandit la un 255/50/17. As pune ceva cu talon un pic mai mare pentru ca drumurile in Satul meu Mare sunt cam naspa dar astept si alte pareri.

Jantele sunt pe 7,5 X 17 ET 20.

(nu pot pune poze)

 

post-64032-0-63368900-1396107787_thumb.jpg

Am reusit sa pun una...

Edited by mokanupepe
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit la un 255/50/17. As pune ceva cu talon un pic mai mare pentru ca drumurile in Satul meu Mare sunt cam naspa dar astept si alte pareri.

Jantele sunt pe 7,5 X 17 ET 20.

 

245/45 poti pune .. 255 cred ca e prea mult pt fata cel putin

Link to comment
Share on other sites

pe spate iti trebuie 255/30/19, asta e dimensiunea data de bmw, acum depinde de et-ul jantelor si de suspensia masinii

daca ai suspensie de fabrica si respecti et-ul original poti pune linistit 255 ca nu-ti atinge in nimic chiar si cu suspensie m sau sport

daca ai janta de latime 8 iti trebuie et 47, daca ai janta de latime 8,5 iti trebuie et 50 dar merge si cu 47

daca ai et-ul pe spate mai mic de 47 recomandarea ar fi sa pui 225/35/19

225/35/19 e recomandat sa pui si daca ai mai putin de 200 cp ca sa nu o penalizeze prea rau

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.