Jump to content

Mici retusuri ce trebuie aduse


.Bogdan

Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa vreo 2000 de km facuti cu masina am observat cateva chestii care ma deranjeaza si care trebuie inlocuite. Unul din ele ar fi geamul (de fapt plasticul) exterior al farurilor care este foarte mat (a fost bombardat practic cu pietricele care au matuit suprafata farurilor). Al doilea lucru care ma deranjeaza este schimbatorul si suprafata de "piele" care se continua pana la consola care arata urme de uzura.

 

Intrebarea mea: ce se poate face in legatura cu geamurile farurilor ? Pot fi slefuite/polishate sau trebuie schimbate cu totul ?

Link to comment
Share on other sites

@deathrow: e modelul pre-facelift.

@intelinside: ai idee prin Bucuresti unde s-ar executa o operatiune de genul asta ? sau ar merge polishate tot acolo unde se polisheaza si caroseria masinii ?

 

Inca o chestie: tot compartimentul farului ar trebuie sa fie inchis ermetic sau nu? Pentru ca dupa ce am spalat-o, s-a aburit un pic farul din stanga...

Link to comment
Share on other sites

@deathrow: e modelul pre-facelift.

@intelinside: ai idee prin Bucuresti unde s-ar executa o operatiune de genul asta ? sau ar merge polishate tot acolo unde se polisheaza si caroseria masinii ?

 

Inca o chestie: tot compartimentul farului ar trebuie sa fie inchis ermetic sau nu? Pentru ca dupa ce am spalat-o, s-a aburit un pic farul din stanga...

137967[/snapback]

 

Farurile ar trebui sa fie inchise ermetic. etanseizarea se face cu ajutorul burdufurilor din jurul becurilor, acolo unde intra fire in far si la imbinarea dintre lentila si carcasa neagra a farului. S-ar putea ca acea garnitura (de la imbinare) sa fie imbatranita. Poti comanda la AB si nu cred ca sunt scumpe.

Link to comment
Share on other sites

O noua problema a aparut la orizont :blink: . Parchez sub niste copaci (nuci, mai precis) si bineinteles ca fiind toamna, au mai ramas cateva nuci uscate care s-au gasit sa cada pe masina mea :) , de la o inaltime de 7-8 metri, indoind un pic marginea capotei. Indoitura nu e grava, dar se observa usor, intrand in contrast cu suprafata plana. Exista vreo metoda de indreptare ? Vazusem undeva un fel de "ventuza" care facea priza deasupra indoiturii si prin presiune in jurul ei, o indrepta (tragea cumva tabla in sus). E valabila chestia asta ?

 

PS: Nu imi pot schimba locul de parcare pentru ca abia l-am obtinut si p-asta :) .

Link to comment
Share on other sites

Nu stie nimeni daca e valabila chestia aia de indreptat tabla ? Exista vreo alta metoda sau cum o indreapta cei de la atelierele de tinichigerie?

 

Si inca o intrebare: aveti vreo recomandare privind un atelier de vopsitorie care sa faca treaba ca la carte ? Trebuie sa imi vopsesc toata partea stanga + capota si din ce am mai citit pe forum, cei de la Filaret sunt buni la mecanica dar stau prost la tinichigerie/vopsitorie. Nu stiu la AB cum se prezinta situatia, dar as aprecia sfaturile/recomdarile celor care s-au aflat intr-o situatie similara (valabil pentru orice vopsitorie, nu numai pentru BMW). Mersi.

Link to comment
Share on other sites

de valabil sigur ca e valabila... problema e unde se afla indoitura si daca prinde ventuza acolo... daca e fix pe coltz nu o sa ti-o poata face cu scula aia.

 

O alta metoda e gaurirea imperfectiunii si trasa cu ajutorul unei carlig, acoperirea gaurii si vopsirea. Gaura mica bineinteles.

 

Ai putea sa pui o poza sa ne dam mai bine seama despre ce e vorba?

Link to comment
Share on other sites

de valabil sigur ca e valabila... problema e unde se afla indoitura si daca prinde ventuza acolo... daca e fix pe coltz nu o sa ti-o poata face cu scula aia.

 

O alta metoda e gaurirea imperfectiunii si trasa cu ajutorul unei carlig, acoperirea gaurii si vopsirea. Gaura mica bineinteles.

 

Ai putea sa pui o poza sa ne dam mai bine seama despre ce e vorba?

139490[/snapback]

ia zi-mi si mie cine face chestia cu ventuza???am cateva cuiburi si eu pe capota si pe usi???cam cat costa operatiunea??

Link to comment
Share on other sites

Am o indoitura chiar in marginea capotei (cred ca pe asta pot s-o indrept daca aplica presiune din interior), dar mai am una si pe plafon :blink: . Cineva mi-a zis ca o metoda ar fi sa o acopere cu chit si sa o revopseasca :) . Ce dreaq sa acopere cu chit ca indoitura nu cred ca are mai mult de 1/2 mm adancime ? (dar imi sta in creier cand stiu ca e acolo).

 

Faza cu ventuza nu mai stiu unde am vazut-o (tind sa cred ca pe undeva la tv), insa era teh real sh|t :D. E de fapt un dispozitiv cam ca un tirbuson d-ala cu manere :) ... ca sa va faceti o idee. Am sa incerc sa il gasesc pe net...

Eu nu stiu pe nimeni care sa foloseasca asa ceva, dar daca aveti cunostinte/prieteni pe la vreo tinichigerie, ar fi bine sa intrebati :)

 

 

PS: O sa pun niste poze pe seara...

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.