Jump to content

Vopsire integrala cu schimbare culoare


vidoq

Recommended Posts

A schimbat cineva culoarea masinii prin vopsire (nu colantare). Fara compartiment motor, dar cu vopsirea pragurilor interioare.

 

Se pun la loc ornamentele fara sa se observe ca au fost demontate, sau ramane troznind toata in final? E la fel de inchegata masina ca la inceput?

 

Si ca intrebare... ce preferati dintre akrtis metallic si nuanta asta de rosu... nu stiu ce e exact, crimson red sau imola red. Am pus poze ca sa vedeti exact.

 

o am arctic si vreau sa o fac rosie :twoup: [nu am poze cu masina mea in calc asta, de aceea atasez poze de pe alt forum din sua.]

post-33938-0-19021300-1297459541_thumb.jpg

post-33938-0-83905200-1297459588_thumb.jpg

post-33938-0-06995000-1297459651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ca si vopseaua originala nu o faci niciodata, din fabrica sunt vopsite electrostatic park :twoup: , si adera vopseaua peste tot uniform...orinde ai duce-o sa o vopseasca, o sa se vada ca a fost vopsita, o sa fie si mai grea masina si mai greu de vandut...si o sa i scada mult valoarea
Link to comment
Share on other sites

Daca tot e post despre vopsit am si eu o problema:

 

http://img204.imageshack.us/img204/6366/dsc09938s.th.jpg

 

Intrebarile sunt:

Se poate vopsi doar zonele afectate, sau e necesara vopsirea portierelor integral?

Stie cineva in Ploiesti un service ceva, care lucreaza bine?

Vopseaua a fost doar frecata pana la stratul de chit, iar tabla nu este indoita.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot e post despre vopsit am si eu o problema:

 

http://img204.imageshack.us/img204/6366/dsc09938s.th.jpg

 

Intrebarile sunt:

Se poate vopsi doar zonele afectate, sau e necesara vopsirea portierelor integral?

Stie cineva in Ploiesti un service ceva, care lucreaza bine?

Vopseaua a fost doar frecata pana la stratul de chit, iar tabla nu este indoita.

 

am avut acum vreo 4 ani un opel astra cu acelasi gen de zgarietura. au vopsit la service portiera pana in bandou si a iesit ok. acum depinde cum considera ei. dar in principiu zic ca se poate vopsi doar pana la bandou si atat.

Link to comment
Share on other sites

ma dispera rosul ala, cred ca pana la urma o sa o vopsesc. am inteles ca se rade vopseaua veche pana la grund si se da apoi noua culoare, deci ipoteza cu ingreunatul masinii pica. iar ce stiam despre vopsirea electrostatica, asta era parca doar pt sasiu, primul strat care se da direct pe tabla, mai departe facandu-se cu pistolul, doar ca e manevrat de niste roboti.
Link to comment
Share on other sites

operatiunea e facuta de roboti intr-adevar dar procedeul e tot electrostatic. niciodata n-o sa-ti iasa la fel ca din fabrica orice ai incerca. si chiar daca n-o sa se vada urme de gazare, tot va fi prea coapta sau portocala.

 

in fine, daca tot vrei sa o vopsesti, eu as alege un alb sidefat, perlat...

Link to comment
Share on other sites

SILVIU76 - ambele usi sunt cu fata deformata, e nevoie de demontare, indreptare, chituire, sigilant, culoare, lac. eventual polish , macar toata latura in chestie.

 

vidoq - " am inteles ca se rade vopseaua veche pana la grund " = unii chiar n-au limita cand se apuca sa "convinga" un anumit gen de client....

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

SILVIU76 - ambele usi sunt cu fata deformata, e nevoie de demontare, indreptare, chituire, sigilant, culoare, lac. eventual polish , macar toata latura in chestie.

 

vidoq - " am inteles ca se rade vopseaua veche pana la grund " = unii chiar n-au limita cand se apuca sa "convinga" un anumit gen de client....

 

Problema nu e chiar asa de grava, usile nu sunt lovite, doar vopseaua stearsa, nu e necesara demontarea, indreptarea etc... doar vopsit, si intrebarea era daca e necesar sa vopsesc usile in intregime, sau doar pe zonele afectate (pana sunb bandouri), si unde gasesc in Ploiesti un service serios, nu amatori.

Pot lua si eu mostra de vopsea sa o cumpar de la magazin si sa o dau cu pistolul, dar tin la masina si vreau sa fac ceva de calitate.

Nu sunt genul de client usor de convins, nu arunc cu banii doar ca unii "meseriasi" vor sa-si mareasca veniturile.

Vad ce fac pana la urma, si va multumesc pentru sfaturi.Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Am vopsit eu e36 din albastru in rosu. E f mult de munca la o schimbare totala de culoare.

Demontat parbriz, luneta, tot ce inseamna geamuri, plastice ... usile golite integral.

 

Se vopsesc prima data pragurile, interioarele usilor, interior capota, tot ce se vede cand deschizi o usa si e oarecum la interior, se monteaza inapoi pe masina, si abia apoi intra toata la vopsit cabina. De prefarat, dupa ce s-a aplicat doar vopseaua si s-a sucat, scos din cabina, polishat vopseaua si bagat iarasi pentru aplicat lac (un proces cu multa munca dar sa te asiguri ca nu-ti iese coaja de portocala cum sunt toate loganurile de fabrica)

 

La compartiment motor e dificil de vopsit pentru ca demontezi jumatate de accesorii, si tot nu-l poti vopsit tot compartimentul profi, acolo e bine s-o lasi culoarea veche.

 

E bine sa nu te zgarcesi la bani cand vine vorba de vopsit integral si sa alegi ceva profi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

in cazul asta o las asa cum este. nu stiam ca se da jos pana si parbrizul. asa de banii aia imi cumpar niste jante oz ultraleggera de 18" si niste arcuri eibach sa mai coboare putin si asa ramane. multumesc tuturor pt raspuns.

Eu zic ca doar un idiot ar da jos parbrizul si luneta la vopsire...de ce sa le dai jos cand le poti acoperii..sa fim seriosi..eu zic sa te documentezi la o vopsitorie profi cum se va desfasura intreaga operatiune..oricum eu te asigur ca nu trebuie demontata toata masina :|

Link to comment
Share on other sites

La ce-ai spus tu,e ca si cum ar vopsi-o la atelierul lu' nea Iancu de dupa colt. Pt o vopsire profesionala,se demonteaza f multe componente de pe masina,inclusiv parbriz si luneta,altfel se va cunoaste stratul de vopsea noua peste culoarea precedenta la extremitatile de la parbriz si luneta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.