Jump to content

DIY MONTAJ PADELE E90


GABI BMW 3

Recommended Posts

400 lei un volan cu padele nu-i mult

 

Dar nu prea vad utilitatea, daca am avea si noi 6-7 trepte care sa necesite multe schimbari...

Eu personal am constatat ca modul manual e mai mult o frectie, pt ca oricum nu prea schimba cum ii spui tu ci cum vrea cutia :)

Imi e util doar cand merg tare pe curbe de munte, pt ca am constatat ca pe manual nu trece cutia pe liber in frana, ramane treapta cuplata, si asta ajuta la timpul de raspuns al acceleratiei la iesirea din curbe

 

Oricum DPDV electric sigur merge sa pui padele la orice cutie care are 2 contacte de schimbat in sus si in jos. Tragi firele pana la contactele resp in cel mai rau caz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

400 lei un volan cu padele nu-i mult

 

Dar nu prea vad utilitatea, daca am avea si noi 6-7 trepte care sa necesite multe schimbari...

Eu personal am constatat ca modul manual e mai mult o frectie, pt ca oricum nu prea schimba cum ii spui tu ci cum vrea cutia :)

Imi e util doar cand merg tare pe curbe de munte, pt ca am constatat ca pe manual nu trece cutia pe liber in frana, ramane treapta cuplata, si asta ajuta la timpul de raspuns al acceleratiei la iesirea din curbe

 

Oricum DPDV electric sigur merge sa pui padele la orice cutie care are 2 contacte de schimbat in sus si in jos. Tragi firele pana la contactele resp in cel mai rau caz.

 

Modul "manual" nu-i chiar o ...frectie! (si o recunosti chiar tu!). Eu nu merg afara din localitate DECAT pe "manual" si imi place mai mult! E drept ca, fata de o cutie manuala, schimba mai lent! (pe o cutie manuala schimb mult mai repede decat schimba steptronicul). Dar, modul "manual" este cel mai ...funny daca ai cutie automata! Ai cuplu pe toata gama de turatii si schimbi cand vrei TU! Daca as activa si padelele, ar fi excelent!!!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei manual, condu o manuala. Daca vrei o automata, atunci asa. Daca le vrei pe ambele, cauta un SMG/DSG :)

 

Pe mine ma enerveaza ca nu schimba cum ii comanzi decat daca e de acord. Astfel trebuie sa stai cu ochii pe ecran sa vezi daca ai primit aprobare de la majestatea sa cutia sa schmbi 2 trepte in jos/sus, sau te-a cenzurat si a schimbat doar una :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei manual, condu o manuala. Daca vrei o automata, atunci asa. Daca le vrei pe ambele, cauta un SMG/DSG :)

 

Pe mine ma enerveaza ca nu schimba cum ii comanzi decat daca e de acord. Astfel trebuie sa stai cu ochii pe ecran sa vezi daca ai primit aprobare de la majestatea sa cutia sa schmbi 2 trepte in jos/sus, sau te-a cenzurat si a schimbat doar una :)

Da. Si mie imi place mai mult o cutie manuala! Dar .... asa a fost sa fie!!

Un SMG este un vis, deci .... sa ne trezim! :laugh: Dar, INCA, schimb mai rapid decat o automata!!

Link to comment
Share on other sites

sunt uimit de aberatiile scrise anterior de colegul c.sainz... nu e prima data cand ma uimeste cu "experienta" sa.

 

daca vrea cineva din TM sau imprejurimi montez si eu volan cu padele pe orice e46 automat indiferent de motorizare

 

ps : fac training si la "rusu" expert de la Bavaria daca e necesar si daca plateste conform pregatirii si pozitiei sale sociale...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunt uimit de aberatiile scrise anterior de colegul c.sainz... nu e prima data cand ma uimeste cu "experienta" sa.

 

daca vrea cineva din TM sau imprejurimi montez si eu volan cu padele pe orice e46 automat indiferent de motorizare

 

ps : fac training si la "rusu" expert de la Bavaria daca e necesar si daca plateste conform pregatirii si pozitiei sale sociale...

 

Ma bucur si, cred, ne bucuram cu totii ca avem un membru atat de priceput!!! :laugh: Doar ca, era vorba despre E90 si nu, E46 (unde, te pricepi, cu siguranta!!). Si, daca urmareai atent ce am scris, era vorba sa le activezi DIN SOFT/ECU, nu legand fire de curent!! Despre asta era vorba!!

Daca iti scapa ceva, intreaba; nu-i rusine!! :laugh:

Bafta!!

 

PS. Am discutat acest aspect si cu un timisorean care a incercat si el acelasi lucru, la reprezentanta de la voi! Din ECU )

Link to comment
Share on other sites

probabil pot si la E90, dar nu zic asta inainte sa o fac practic.

Comanda se face direct la mufa de la schimbator. Citirea butoanelor (padelelor) in toate cazurile, inclusiv la masinile din fabrica, o face calculatorul de pe cutie si aceasta informatie este transmisa la ECU. Modificarea codului din ECU nu o poate face NICIODATA nici o reprezentanta auto (in afara de Renault).

La noi nu e reprezentanta BMW. E o franciza ieftina cu oameni fara experienta si necalificati (ma refer la partea de software,codari,retrofits,activari).

daca vrei trimite acel timisorean la mine si-l rezolv.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.