Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

piesele 3 le-am schimbat si eu dar dupa cateva zile se comportau ca cele vechi, iarasi zgomote si plecaciuni pe viraje.. s-or fi inmuiat asa repede sau e adevarat ca si bara stabilizatoare se uzeaza in timp in zona de contact cu bucsele?

 

caseta se aude si la mine mai ales cand virez stanga iar drumul e cu denivelari :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Pe cauciucul 3 de aici l-am schimbat.

Da, aia am inteles. Ai schimbat ce am schimbat si eu. Intrebam ce bucse vrei sa schimbi, 12 de aici?

 

Bara e imposibil sa se uzeze. Cel putin la mine are un strat de vopsea neagra, care e impecabila. Daca era uzata, s-ar vedea metalul. Dar nu e.

 

Cat despre batai... taaaare cred ca bat amortizoarele. Asta o sa aflu cand o sa le schimb. Dar mai e pana atunci...

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios de rezultat dupa ce schimbi si bucsele alea din brate.

La mine, dupa ce le-am schimbat cele de la bara de torsiune, n-am simtit mare diferenta.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

la mine s-a exfoliat vopseaua si a ruginit bara dar asta doar in zona frecata de bucsa de pe partea soferului.

 

bucsele mari de la bratele superioare le-am schimbat si eu pentru ca incepuse sa se foarfece cauciucul din ele si scartaiau destul de tare cand urcam/coboram borduri asa ca rezultatul de ,,dupa,, a fost unul extrem de multumitor :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

De ceva vreme ma mai confrunt cu o problema.

Nu numai ca am bataile de care nu mai scap, ci de cand cu rotile de 245, in depasiri sau la trecerea de pe o banda pe alta directia nu mai e la fel de exacta. Trebuie sa tot jonglez din volan, altfel rotile merg incotro le trage inclinatia soselei atat in timpul depasirii cat si la revenire. Probabil latimea mai mare a anvelopelor amplifica jocul biletelor.

Imi aminteste de un ARO fara servo, unde mereu trebuia sa corectezi directia. Insa in linie dreapta sta ok.

 

La verificari n-a iesit nimic deosebit, capetele de bara sunt ok, dar cand le-am scos din fuzeta si lasat in jos, cadeau destul de lejer. Sa fie oare bieletele?

 

Si inca o problema. Am vazut ieri la un E60 non-LCI niste capace peste oalele de la arcuri. Nu gasesc nicaieri codul. Are cineva idee ce cod au?

 

LE: am gasit o poza cu ele: http://www.bimmian.com/elements/product.htm/showcase/CAI/ML_060.jpg

post-41488-0-86206700-1336634182_thumb.jpg

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

bitz, cam ala ar fi efectul, dar la mine apare si pe sosea perfecta, nu doar la denivelari.

Aici tocmai reabiliteaza drumurile si am observat efectul asta si pe portiunile care sunt perfect plane.

In plus, efectul e invers proportional cu presiunea din roti.

 

Bala, nu le-am schimbat. Incerc prima data varianta cu bieletele, daca tot simt efectul descris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Citisem pe undeva ca daca nu sunt bune, acele bucse pot produce acest efect.

 

Eu le schimb pentru ca daca imping tare cu mana de roata in fata, se misca bucsa aprox 1-2 mm. Ma gandesc ca la denivelari sau la franari se misca mult mai mult...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Va salut.

Poate unii dintre voi va amintiti de topicul in care cautam cu disperare masina.

Intr-un final am gasit ceva ce-mi satisface 90% din pretentii.

 

Asadar masina e un 520d LCI, transmisie manuala, prima inmatriculare 08.2008, are 130.000 de km si este... cum o vedeti. Am gasit-o pe site la un dealer neamt (nu turc, polonez sau roman), urma sa plec dupa ea dar n-am putut pleca de la serviciu. Asadar am trimis un prieten s-o aduca.

Pot doar sa spun ca mi-a depasit cu mult asteptarile. Peste tot, pielea e impecabila, parca ar fi stat cu folie de plastic pe scaune si volan.

Reviziile sunt facute la reprezentanta. Pe fata i-au montat atat placute cat si discuri de frana noi. Pe spate am schimbat eu placutele.

E abia la a 4-a revizie (efectuata in februarie, acum 8000 de km). Bonus, am primit si rotile de iarna, aproape noi.

Inca n-am apucat sa fac o sedinta foto mai sanatoasa dar sper, in curand.

Are culorile ce mi le-am dorit: Space Gray la exterior si gri deschis la interior.

 

http://img10.imageshack.us/img10/245/dscn0515gq.th.jpghttp://img405.imageshack.us/img405/9927/dscn0516t.th.jpghttp://img231.imageshack.us/img231/5162/dscn0517x.th.jpghttp://img855.imageshack.us/img855/9715/dscn0505.th.jpghttp://img146.imageshack.us/img146/2077/dscn0508.th.jpghttp://img52.imageshack.us/img52/6599/dscn0507g.th.jpghttp://img194.imageshack.us/img194/954/dscn0529o.th.jpg

 

In urma solicitarii la dealer se pare ca am urmatoarele dotari:

 

Vehicle options:

 

- Body type LIM

- Steering LL

- Door count 4

- Engine N47

- Cubical capacity 2.00

- Power 130

- Transmision HECK

- Gearbox MECH

- Colour SPACEGRAU METALLIC (A52)

- Upholstery LEDER DAKOTA/GRAU 60 (LCAD)

 

Order options:

 

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

1CB CO2 CONTENT

320 MODEL DESIGNATION, DELETION

423 FLOOR MATS, VELOUR

428 WARNING TRIANGLE

431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-D

465 THROUGH-LOAD SYSTEM

494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM

508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

522 XENON LIGHT

524 ADAPTIVE HEADLIGHTS

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

544 CRUISE CONTROL WITH BRAKING FUNCTION

563 LIGHTS PACKAGE

6AA BMW TELESERVICES

6AB CONTROL TELESERVICES

609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL

612 BMW ASSIST

616 BMW ONLINE

620 VOICE INPUT SYSTEM

633 PREP.MOB. PH. BUSINESS BLUET.INTERF.

672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS

698 AREA-CODE 2

7SP NAVI PROFESSINAL W.HANDYPREP. BLUETOOTH

735 BASICPACKAGE

8SA COUNTRY SPEC. RELEASE OF NAVIGATION

8SC COUNTRY SPEC. RELEASE OF TELESERVICE

8SP COP CONTROL

8S8 COUNTRY SPEC.NAVI CONTROL (ACC)

801 GERMANY VERSION

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

879 GERMAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

9BD BUSINESSPACKAGE

Series options:

 

2SB ALLOY WHEELS STAR SPOKE 242

346 CHROME-LINE EXTERIOR

4BX INT. TRIM FIN. GREY HIGH-GLOSS

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

851 LANGUAGE VERSION GERMAN

 

Primul lucru a fost sa-i schimb iluminatul interior si cel de la numere, cu LED-uri (nu agreez deloc lumina galbuie a becurilor). Urmeaza saptamana viitoare cele de la angel.

Apoi am remarcat ca acel buzunar din plasa exista doar in partea dreapta in portbagaj. Am facut unul identic (totusi cu vreo 2cm mai inalt) si pe partea stanga.

 

http://img88.imageshack.us/img88/4991/dscn0528f.th.jpghttp://img27.imageshack.us/img27/7987/dscn0527j.th.jpg

 

De instalatia audio sunt destul de dezamagit. Dar tot raul spre bine. Am un verisor tuner audio, din partea caruia am primit pentru inceput niste tweetere Kicker sa le montez in locurile de la oglinzi. Urmeaza sa verific daca am woofere sub scaunele fata si daca sunt, sa le schimb, si sa le alimentez de la o statie Mac audio. Eventual pe viitor sa inlocuiesc si restul difuzoarelor cu ceva mai profesional.

 

Masina arata si functioneaza absolut impecabil. N-a fost pregatita de vanzare, dar efectiv n-am gasit nici o zgarietura sau lovitura. Nici macar zgarieturi fine, de rezolvat cu polish. Doar pe capota fata vreo 10 urme marunte de pietricele, pe care le-am rezolvat rapid cu un corector. Din ce vad, a fost masina de autostrada.

Fiind un perfectionist, am verificat fiecare surubel si ornament de plastic sa fie la locul lui.

 

Poate pe viitor o sa umblu putin si la caluti, chiar daca deocamdata sunt prea fascinat de ea si mi-au trecut piticii cu mersul nebunesc. Fosta masina avea cam 200 de CP si 1400kg. Era mult mai rapida.

Iar pe vara viitoare intentionez sa iau niste jante style 122 pe 17 cu anvelope de 245, actualele jante urmand sa le las pentru iarna.

Dar... sanatosi sa fim. :)

 

Salut,

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!

Vreau sa te intreb cat de complicat e sa montezi un buzunar de plasa in portbagaj si de unde pot cumpara unul (si masina mea are doar unul pe dreapta). Plasa de ancorare a bagajelor pe oriznotala poate fi pusa?(vine prinsa in cele 4 suporturi de pe podeaua portbagajului)

Link to comment
Share on other sites

Pfuuu ce citat ai dat... :laugh:

Plasa respectiva e de la spatarul unui scaun de autocar.

Am modelat putin rama, dupa forma celei existente, 2 gauri de sustinere lateral, 2 jos si gata treaba. :)

 

Plasa aia orizontala n-are nici o legatura cu asta. Merge, normal.

 

Multumesc. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

O noua idee: buton pentru deschiderea portii. Acum nu mai tin telecomanda aruncata prin masina.

Astept trimul nou, cu loc pentru 2 butoane. Deocamdata am ascuns butonul de SOS in spatele plafonierei, intr-un burete, pentru ca oricum nu-l voi folosi in cele cateva zile de asteptare...

 

Butonul este confectionat de mine, are si pictograma iluminata pe pozitie, si LED-ul verde pentru control in momentul actionarii.

Pentru multi probabil e pierdere de vreme, dar pentru mine e chiar foarte util. :)

As fi preferat sa folosesc un buton OE, dar pentru locurile alea nu se fabrica decat butonul de SOS si butonul de trapa. Niciunul nu era potrivit.

post-41488-0-18985000-1340353320_thumb.jpg

post-41488-0-84156800-1340353326_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O noua idee: buton pentru deschiderea portii. Acum nu mai tin telecomanda aruncata prin masina.

Astept trimul nou, cu loc pentru 2 butoane. Deocamdata am ascuns butonul de SOS in spatele plafonierei, intr-un burete, pentru ca oricum nu-l voi folosi in cele cateva zile de asteptare...

 

Butonul este confectionat de mine, are si pictograma iluminata pe pozitie, si LED-ul verde pentru control in momentul actionarii.

Pentru multi probabil e pierdere de vreme, dar pentru mine e chiar foarte util. :)

As fi preferat sa folosesc un buton OE, dar pentru locurile alea nu se fabrica decat butonul de SOS si butonul de trapa. Niciunul nu era potrivit.

 

ce reprezinta semnul de pe buton ? am inteles la ce il folosesti dar eram curios de "iconita" de pe buton.

Link to comment
Share on other sites

Iconita asa s-a nimerit, am modificat-o dintr-o alta pictograma si trebuia sa iasa ceva legat de scopul butonului si sa poate fi iluminat.

 

E o poarta cu un resort. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

cred ca poti comanda pe OEM telecomanda care vine la cele de US la parasolar si care are 3 frecvente din cate retin, asta daca tot vrei ceva OEM...:)

 

ceva de genul asta, nu stiu daca si la E60 e la fel...

 

http://i47.tinypic.com/15kbj7.jpg

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar e frumos. Dar am intors lista cu piesele de la plafoniera pe toate partile.

N-am gasit asa ceva pentru E60 LCI.

Nici macar panoul cu butoane nu exista in varianta asta. Doar plin sau cu una/doua butoane.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.