Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Deci tu ai opta pt cea maro cu interior bej :)

 

Eu personal, da. Oricum, distributie (fiind N47) o schimbi si la una si la alta, consumabile in totalitate oricum schimbi, taxa nu e prea mare, dar ca sa o faci pe aia gri sa aiba dotarile celeilalte e costisitor. Diferenta de 2 ani pentru mine nu inseamna mare chestie, nu mai sunt Dacii unde 2 ani insemnau 40kg rugina in plus si 2 seturi motor. Deprecierea va fi aceeasi (masina oricum e cea mai nerentabila afacere daca te intereseaza si amanuntul asta). La aia gri, ce-i drept, mi-a placut exteriorul, dar cred ca cea maro dupa o curatare ca la carte, un polish usor si un tratament al lacului (vezi topicul lui Acero unde inveti absolut tot ce trebuie) ar fi peste aia gri (in primul rand culoarea mai rara, nu negru, alb sau gri cu au majoritatea). Diferenta de 100k km exista in teorie; practic esti sigur ca e diferenta asta? Nu vreau sa te influentez, e parerea mea sincera!

Edited by VeGe
Link to comment
Share on other sites

nici eu nu cred ca aia are doar 77 de mii. poate doar daca are istoric complet. e alegerea ta. eu zic sa le verifici intai. ce pret au?

Cea gri are prima inmatriculare in Olanda in luna decembrie 2013 , e fabricata in 2013 si a fost adusa in tara in februarie anu acesta la 42 k km zice vanzatorul. Cea gri e 19.500 ultim pret, iar cea maro e 18.500 neg

 

Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

cea de 77.000 km e dubios de mic pretul , daca e intreaga nu ai de unde sa o iei sa iasa la banii astia 19500 , doar lovita , inundata etc

 

Dubios vanzatorul celei gri oricum ... nu stiu ce sa zic in privinta kilometrilor. Sincer cred ca mai stau, caci parca mai prefer si eu una mult mai dotata chiar daca are km mai multi si cu cu 1,2 ani mai veche

Link to comment
Share on other sites

A doua nu are xenon.

Imi amintesc ca voiai cu xenon.

 

Sincer la a doua nici nu prea m-am uitat ce dotari are. Azi de dimineata am vorbit cu vanzatorul celei gri si desi am vrut sa merg sa o vad mi-a zis ca merge din tara (aseara mi-a zis sa merg azi), ca sub 20k nu o da (aseara a zis 19,5k), deci ...

Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie, la prima:

Are sub selectorul de lumini panou de comanda pentru functii care nu apar in fisa de fabricatie.

Pare a fi butonul de Head Up Display, e greu de descifrat din poza.

Asta poate fi un semn ca a avut bordul schimbat.

Sa ai asta in vedere cand verifici masina.

Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie, la prima:

Are sub selectorul de lumini panou de comanda pentru functii care nu apar in fisa de fabricatie.

Pare a fi butonul de Head Up Display, e greu de descifrat din poza.

Asta poate fi un semn ca a avut bordul schimbat.

Sa ai asta in vedere cand verifici masina.

 

Am vazut si eu butonul acela si nu imi dau seama pt ce e. M-a sunat vanzatorul si o sa merg sa o vad.

Link to comment
Share on other sites

Daca cel de la care cumpar masina are deja un contract de vanzare cumparare (facut de cateva zile) cu propritarul din acte si eu fac inca unul cu cel la care a vandut primul proprietar, fiscalul e de ajuns de la proprietarul din acte sau tre sa imi dea fiscal si urmatorul ?

 

Depinde si cat de vechi e fiscalul de la primul proprietar, daca e inca valabil, e ok. Daca nu, se poate lua in evidenta si cu ala, dar platesti a amenda si diferenta de perioada. Tind sa cred ca e putinel samsar vanzatorul (nu a luat-o in evidenta lui la primarie, semn ca nu a intentionat sa o pastreze).

Link to comment
Share on other sites

Nenea Vege, ia du-te pe la ĂŽnmatriculĂŁri și informeazĂŁ-te, ca sĂŁ nu mai scrii neadevĂŁruri pe aici.

 

Domnu' Severin, atata timp cat ai dovada ca esti proprietar de drept, poti (chiar daca au mai existat 2-3 proprietari intre timp care nu au finalizat actele) sa te duci SI SA TI-O INREGISTREZI TU LA FINANTE cu fiscalul primului, demonstrand dreptul tau de proprietate asupra bunului cu contractele, de la ala din talon pana la tine (pot sa existe 7890 intermediari). Daca fiscalul e valabil (emis in ultimele 30 zile maxim) e bine, daca a expirat se plateste diferenta calculata pe perioada in care masina nu a fost luata in evidenta (de cand expira fiscalul pana cand te duci la finante) + o amenda, dupa care ti se elibereaza FISCAL PE NUMELE TAU cu care te duci la DRPCIV. Comprende?

Link to comment
Share on other sites

Ia sĂŁ faci așa: iei o mașina de la un samsar, care are vreo 20.000 lei taxe/amenzi neachitate, fĂŁrĂŁ sĂŁ-ți dea fiscalul lui, ci doar al celui de la care a cumpĂŁrat-o el, apoi ĂŽncearcĂŁ s-o ĂŽnmatriculezi, sĂŁ vezi dacĂŁ reușești!

Ăn dosarul pentru a ĂŽnmatricula o mașinĂŁ trebuie sĂŁ fie, printre alte acte, fiscalul vânzĂŁtorului.

Link to comment
Share on other sites

Ia să faci așa: iei o mașina de la un samsar, care are vreo 20.000 lei taxe/amenzi neachitate, fără să-ți dea fiscalul lui, ci doar al celui de la care a cumpărat-o el, apoi încearcă s-o înmatriculezi, să vezi dacă reușești!

În dosarul pentru a înmatricula o mașină trebuie să fie, printre alte acte, fiscalul vânzătorului.

 

Si vanzarea s-a realizat prin intermediari cu contracte v-c. Tie iti trebuie fiscalul aluia din talon sau al unuia din intermediari (daca a inregistrat-o ala) pe bunul respectiv. Am scris mai sus procedura daca e valabil sau daca nu e. Iar daca ala are datorii, vezi cand iti da fiscalul daca e pe 0 (zero) sau nu. ;).Repet: te intereseaza ca fiscalul unde e trecuta masina sa fie ok. Dupa cum spui tu, daca te duci la reprezentanta, ii ceri fiscalul aluia de care matura. Cu ce te intereseaza daca samsarul are sau nu datorii atata timp cat tu ai fiscalul bunului si este ok, atata timp cat samsarul nu a avut masina declarata? Daca doresti, poti sa deschizi un topic cu titlul "Fiscalul".

Edited by VeGe
Link to comment
Share on other sites

Dacă nu crede cineva cele scrise de mine, deși provin din experiența personală a înmatriculării mai multor vehicule, atunci se poate informa de aici:

 

Actele necesare inmatricularii sunt urmatoarele:

......

Certificatul fiscal din partea vanzatorului – original;

..... http://www.servicii-inmatriculare.ro/acte-necesare-inmatriculare-auto/

 

sau

 

Actele necesare inmatricularii sunt urmatoarele:

 

...

Fisa de inmatriculare vizata de radiere din partea Directiei Impozite si Taxe Locale (DITL) de care apartine vanzatorul si vizata de inscriere din partea DITL de care apartine cumparatorul;

RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar – original si copie;

.......

Certificatul fiscal din partea vanzatorului – original;

....

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=inmatriculat_ro

Edited by severin31
Link to comment
Share on other sites

Ascultati ca sunt patit cu un opel insignia. Masina ieftina si buna nu exista asa ca nu cautati masini ieftine ca sunt ori lovite ori cu km dati inapoi. Cand am cumparat bmw f10 intai am analizat dotorile cat mai multe aspectul si dupa pretul. Daca punem intai pretul niciodata nu a sa cumperi o masina buna credeti ma am avut peste 10 masini second hand
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.