Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salutare,

 

Va cer si eu parerea, inainte de a merge intr-un service. De 2-3 luni am un F10, an fabricatie 2012 iar de cateva zile am sesizat ca volanul pare ca merge mai usor cand virez dreapta fata de atunci cand virez stanga. Mai mult, daca iau viraj drepta si ridic mainile de pe volan, nu revine in pozitia zero ci trebuie ajutat putin. Invers, daca fac stanga si ridic mainile, revine destul de repede.

Si tot legat de directie, volanul sta fff putin inclinat, cateva grade, spre dreapta pentru a merge drept. De fapt in mers nu prea sesizez insa de fiecare data cand stau la semafor observ ca volanul e inclinat putin in dreapta.

 

Acum o luna am schimbat cauciucurile de vara cu unele noi de iarna si am facut dupa si geometria insa din pacate nu stiu sa spun daca inainte de asta era ok sau nu.

Din ce am gasit eu pe net inteleg ca ar putea fi cauciucurile de vina, geometria prost facuta, caseta de directie, etc.

 

Ce parere aveti? Masina are acu 54.000 km.

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua dragi fani BMW..:)

Am si eu cateva intrebari si astept sa fiu indrumat de voi care aveti experienta.. in present am un E60 de 3litri si sunt ft multumit de el, doar ca ma gandesc in viitorul apropiat sa il schimb cu un F10. Saptamana asta am facut un test drive cu 525 xD, cel de 218cp, si sincer am ramas uimit cat de bine trage motorul de 2litri, dar am fost dezamagit pt ca, consumul era de 10,1... eu as fi intentionat sa imi achizitionez cel de 2litri din cauza consumului redus, dar tot 10 imi consuma si al meu.. ma gandeam ca cel de 2litri cu 218cp consuma mai putin.. intr-adevar masina era noua avea 6.000km... iar a doua intrebare, as fi interest si de cel de 3litri cu 258cp? asta este tot bi-turbo? si un consum ma ajuta cineva?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut. cer si eu ajutorul unui coleg cu experienta : as dori sa stiu daca se pot pune pe seria 5, f10 lci, urmatoarele :

(am gasit un pachet pe net la un pret bun si ma incantam la ele)

 

Fata 235/35 ZR19Y

Spate 265/35 ZR19W

 

pentru jante et-urile sunt

 

Front et 37

Back et 39

 

19 J8 si 19 J9

 

Am tot citit pe acest forum insa nu gasesc pentru f10. Multumesc si sarbatori fericite !

 

Pe cartea masinii nu sunt trecute aceste dimensiuni.

Link to comment
Share on other sites

cauciucurile nu ma deranjeaza asa rau, adica as putea lua unele noi la dimensiunile de care zici. jantele ma streseaza : imi plac insa nu sunt pe dimensiunile din carte. de aceea ma intrebam si ceream ajutor daca 8j in loc de 8.5 e ok si et 37 in loc de 33 pe fata si et 39 in loc de 44 pe spate..

sunt un habarnist..

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Imi caut un F11 520d pe Mobile si observ ca sunt 2 variante de cai putere la acest motor. Sa inteleg ca a fost lansata masina cu motorul vechi si ulterior a fost pus motorul nou de 2 l, sau e o greseala/ nestiinta a celor care au postat anunturile?

 

Multumesc!

 

 

F11 520d (2010 - 2013) - 184 cp.

F11 LCI 520d (2013 - prezent) -184 cp sau 190 cp.

 

Deci daca te uiti la LCI da, sunt doua motorizari. Acum insa cred ca se vinde doar motorul mai nou de 190 cp.

Link to comment
Share on other sites

Cateva intrebari am pe la voi. Ma gandesc pe viitor sa pun navigatie mare pe al meu F10 , cam ce mai am nevoie inafara de display si unitatea "centrala" sa ii zic asa? Daca e sa pun navi NBT, se complica mult lucrurile? Apoi, ca la toate F10-urile ,cand e pus pe daylight, stopurile sunt stinse, se poate cumva activa ca si stopurile sa ramana mereu aprinse? Mutumesc! Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Stopurile nu sunt activate ca si DRL la masinile fabricate incepand cu anul 2011 (nu stiu exact care luna).

Se pot activa prin codare fara probleme.

 

Ok, ms. Sper sa gasesc prin Oradea pe cineva care sa se bage , sau macar prin TM, CJ. Aici la cine am sunat pana acum nu se bagau deloc la codari la F10.

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Hai la Bistrita si cu ocazia asta schimbi si volanul ala nasol.rolleyes.gif

 

Volanul iti dai seama ca il schimb, nici nu se pune problema :) Sincer, momentan am pus-o la vanzare masina pentru ca pe al meu ex-E60 am avut piele bej si in asta am neagra , si numa nu ma obisnuiesc nici cum cu ea. Plus ca am cautat musai culoare maro exterior si pana la urma luai tot gri ca E60 -ul :) Daca nu o vand , urmeaza la ea: navigatie mare, volan m sau sport, si un m-paket si daca tot nu ma impac cu pielea neagra cred ca o sa iau scaune bej si cam atat

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Sunt fan BMW de foarte mult timp. Acum dupa ceva timp am reusit sa strang ceva banuti pentru a achizitiona un bmw. M-am gandit la 520d sau 525d. Oscilez intre cele 2 motorizari, deasemenea ce parere aveti cutie manuala sau automata? La ce ar trebui sa fiu atent cand o achizitionez? Sarbatori Fericite!
Link to comment
Share on other sites

Salut, incet incet descopar masina si am dat peste launch control. Are cineva de aici experienta cu acest mod ? cat de des e ok sa fie facut ? este asa spectaculos cum am vazut pe youtube ? ..personal astept sa pun din nou anvelopele de vara si sa fac o proba.
Link to comment
Share on other sites

nu abuza de launch. pana si bmw parca spunea ca e bine sa lasi sa se raceasca uleiul pana sa faci launch din nou, deduci si tu de aici cat de fortata e cutia si cat de "bine" ii face. cu putina indemanare, carosabil uscat si anvelope bune, poti pleca de pe loc aproape la fel si fara launch. poate fi codat pe mai multe modele/ani de F10(cred ca la toate cu 2TB). eu poate as incerca maxim de 2 ori de curios. ma gandeam sa o codez si eu la mine sa incerc o data. fa tu o proba cu kickdown turat inainte putin si una cu launch si vezi cat de mare e diferenta si revino cu o parere. apropo, cum ai dat peste asta? ai incercat sau te-ai documentat? ca nu multi sunt cei care stiu de asta :))
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua dragi fani BMW..:)

Am si eu cateva intrebari si astept sa fiu indrumat de voi care aveti experienta.. in present am un E60 de 3litri si sunt ft multumit de el, doar ca ma gandesc in viitorul apropiat sa il schimb cu un F10. Saptamana asta am facut un test drive cu 525 xD, cel de 218cp, si sincer am ramas uimit cat de bine trage motorul de 2litri, dar am fost dezamagit pt ca, consumul era de 10,1... eu as fi intentionat sa imi achizitionez cel de 2litri din cauza consumului redus, dar tot 10 imi consuma si al meu.. ma gandeam ca cel de 2litri cu 218cp consuma mai putin.. intr-adevar masina era noua avea 6.000km... iar a doua intrebare, as fi interest si de cel de 3litri cu 258cp? asta este tot bi-turbo? si un consum ma ajuta cineva?

Multumesc

 

Salut. Eu am 525xd 218cp are 6000km si consumul mediu 7.1l/100km. Asta indica computerul de bord. Am avut si E60 3.0d acela avea consumul mediu 9l/100km. Fata de E60 acesta sta mult mult mai bine pe curbe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.