Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salutare baieti, eu mi-am maritat e90-ul si acum vreu sa trec la un f10 520d - 184cp.

El fugitivo ori nu am inteles eu bine din cele 73 de pagini ale topicului ori asa e ... Si astea au problema cu lantul ? sau ce bube periculoase ( ce necesita sume mari de reparatii ) si este mai zgomotos motorul ca un e90 320d ???

Inca o rugaminte daca ma tot bag pe cautat ( PS : astept recomandari, buget 18.000 sa fie hidramata , navigatie mare si sa aiba comfort, sport si sport+ si sa nu fie gri, nu tin sa aiba piele :)) ] si revenind la intrebare dati-mi si mie ceva site-uri bune pentru VIN si pentru accidente , istoric etc

Va multumesc

 

 

Salut Eduard,

 

Si eu am aceeasi problema ca si tine , numai ce am vandut seria 3-ul si vreau sa ma orientez spre un 2013 - 2014 bmw 525d / 520d bugetul e pe undeva pe la 25 de mi

Cam de ce ar trebui sa ma feresc cand cumpar o masina second hand pe la 150.000 KM ???? ai gasit ceva probleme pe modelele respective ?

 

Multumesc in avans

Link to comment
Share on other sites

Salut Eduard,

 

Si eu am aceeasi problema ca si tine , numai ce am vandut seria 3-ul si vreau sa ma orientez spre un 2013 - 2014 bmw 525d / 520d bugetul e pe undeva pe la 25 de mi

Cam de ce ar trebui sa ma feresc cand cumpar o masina second hand pe la 150.000 KM ???? ai gasit ceva probleme pe modelele respective ?

 

Multumesc in avans

 

Gata, ochii mi-au vazut, ochii mi-au cazut :))

Mi-am luat un avion de f10 din 05.2013, 200.000 km reali, luminile din bord sunt albe ziua si seara sunt portocalii, pachet eco pro, comfort, sport si sport++

In 3 zile deja am 2000km :) pana acum nu am descoperit nimic ascuns grav cu exceptia unui mic zgomot ciudat ( pare a fi un metal pe metal ) care se aude doar la rulare cu viteza foarte mica pe partea dreapta fata, inca nu ne-am dus la nici un service pentru verificarea ei, dar cred ca poate fi ori o bucsa/cap de bara/ sau chiar vreo pietrica pe la bara stabiliztoare ( am inteles ca ar avea un locas acolo unde intra des )

Ma rog am dat pe avion 20k :)

Voi face un post in masina mea.

Link to comment
Share on other sites

Rezervarea adica aia 500e se returneaza daca nu iti place masina? Testdrive cu bani nu am mai auzit, oricum foarte interesant ce ai specificat despre ei....

 

Nu se returneaza, insa iti rezerva masina timp de 2 saptamani. Daca nu iti place iei alta masina de la ei, altfel pierzi rezervarea. Dar asa e peste tot (sau si mai nasol, pt ca nu poti alege ala masina).

Link to comment
Share on other sites

@ Eduard-WAU-

Salut, vezi sa nu fie metal pe metal de fapt piatra pe metal, eu am patit la bmw ul meu....mi-a intrat o pietricica intre aparatoarea de la disc si dic si de fiecare data cand dadeam in a mai mica crapatura din asfalt ziceai ca loveste un metal pe alt metal la roata....posibil sa ai aceeasi problema...verifica cu mana.

Atentie sa nu fie rulata recent ....te vei arde.

Link to comment
Share on other sites

@ Eduard-WAU-

Salut, vezi sa nu fie metal pe metal de fapt piatra pe metal, eu am patit la bmw ul meu....mi-a intrat o pietricica intre aparatoarea de la disc si dic si de fiecare data cand dadeam in a mai mica crapatura din asfalt ziceai ca loveste un metal pe alt metal la roata....posibil sa ai aceeasi problema...verifica cu mana.

Atentie sa nu fie rulata recent ....te vei arde.

Surprinzator, acum nu se mai aude nimic ... sper sa fi fost pietrica si cand am parcat masina de la manevre sa fi cazut.

Cert este ca, pana sa o parchez, gen cand cautam loc de parcare mergand usor, se auzea dar si mai cert este ca ieri cand am scos=o din parcare am mers 500m cu 10km/h si nu se mai aude nimic :popcorn:

Va multumesc.

 

PS: oricum din toti cei mai priceputi, nimeni nu spune nimic, cam ce simptome au casetele de directie la F10 :poke:

Edited by Eduard-WAU-
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Sunt pe cale de a-mi cumpara un F10. In prima faza ma uit pe site-urile cu anunturi din Romania, insa nu prea am gasit masini ale particularilor, ci samsari cu ghiotura.

Bugetul e undeva de la 20.000 euro, masina fabricata cel mult in 2011 (preferabil 2012), cu ceva optiuni, berlina, preferabil automata, dar nu zic pas nici unei manuale.

 

Din toate cautarile, am gasit ceva: My link. M-ar ajuta mult ceva pareri. La prima vedere pare OK, dar imi ridica un semn de intrebare ca a fost initial vreo 17.500 si nu a reusit sa o vanda de la inceputul lunii mai pana in prezent. Ce-i drept, e si transmisie manuala si inteleg ca pretul e ceva mai mic.

 

La ce sa ma uit la acest model inaintea de a-l achizitiona? Evident, dincolo de verificarea preliminara legata de uzura, istoric servisare, lufturi. Daca o iau din Ro, intentionez oricum sa o duc la reprezentanta sa ii faca o verificare completa, dar pana la a ajunge la reprezentanta, as vrea sa stiu unde trebuie sa arunc un ochi mai atent.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Edited by Nothing much
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Sunt pe cale de a-mi cumpara un F10. In prima faza ma uit pe site-urile cu anunturi din Romania, insa nu prea am gasit masini ale particularilor, ci samsari cu ghiotura.

Bugetul e undeva de la 20.000 euro, masina fabricata cel mult in 2011 (preferabil 2012), cu ceva optiuni, berlina, preferabil automata, dar nu zic pas nici unei manuale.

 

Din toate cautarile, am gasit ceva: My link. M-ar ajuta mult ceva pareri. La prima vedere pare OK, dar imi ridica un semn de intrebare ca a fost initial vreo 17.500 si nu a reusit sa o vanda de la inceputul lunii mai pana in prezent. Ce-i drept, e si transmisie manuala si inteleg ca pretul e ceva mai mic.

 

La ce sa ma uit la acest model inaintea de a-l achizitiona? Evident, dincolo de verificarea preliminara legata de uzura, istoric servisare, lufturi. Daca o iau din Ro, intentionez oricum sa o duc la reprezentanta sa ii faca o verificare completa, dar pana la a ajunge la reprezentanta, as vrea sa stiu unde trebuie sa arunc un ochi mai atent.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

 

Pai ai buget 20k si te uiti la respectiva ? nu stiu in primul rand este ceva dubios cu pozele ?! Cel putin mie asa imi inspira, este psihologic. ( gen nu observi deloc tapiteria sau eventualele zgarieturi de pe bord. )

Bineinteles nu sunt deacord nici cu photoshopate-le , dar totusi si cu un amarat de nokia faci pozele mai ok ...

Eu tot 20k am avut buget si am luat din 2013, navigatie noua, pachet comfort,sport,eco,sport++, hidramata,... nu te grabii, asteapta pana cand simti cand gasesti una ca este a TA.

Link to comment
Share on other sites

nu te mai uita la aia gri ca a fost lovita sigur, se vede deja din poza usa din spare cum a zis si colegu ca a fost revopsita si a fost si prost revopsita....la banii astia iti iei seria 5 smecher....cauta ca o sa gasesti.

ps sa iti iei verificare in 12 puncte la bmw sa bage si pe comp sa iti vada istoricul si sa te lase sa te uiti si tu cu mecanicul lor la ea cand e pe rampa, te duci langa el si il rogi ca de la om la om sa se uite sub ea ca pt el ca il cinstesti.

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7GhE4f.html#93e3cfe5be de asta ce zici ?...oricum treb sa o verifici, sa nu o iei pe incredere.

Edited by Nemonis
Link to comment
Share on other sites

nu te mai uita la aia gri ca a fost lovita sigur, se vede deja din poza usa din spare cum a zis si colegu ca a fost revopsita si a fost si prost revopsita....la banii astia iti iei seria 5 smecher....cauta ca o sa gasesti.

ps sa iti iei verificare in 12 puncte la bmw sa bage si pe comp sa iti vada istoricul si sa te lase sa te uiti si tu cu mecanicul lor la ea cand e pe rampa, te duci langa el si il rogi ca de la om la om sa se uite sub ea ca pt el ca il cinstesti.

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7GhE4f.html#93e3cfe5be de asta ce zici ?...oricum treb sa o verifici, sa nu o iei pe incredere.

 

 

Cea din Cluj am vrut si eu sa merg sa o vad cand eram in cautare de 525d, dar pana la urma am ramas tot cu 520d-ul din dotare, din cauza ca a doua turbina de la 525d cam pica destul de des. Ce pot sa spun despre cea din CJ, e ca la vanzare e de prin aprilie, iar pretul atunci era in jur de 21.000 de euro. Poate masina e perfecta, nu stiu, eu doar am spus ceea ce stiu sigur despre ea :twoup:

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Asta ma deranjeaza si pe mine,.... dar 75000 nu e chiar asa de mult.

 

Sunt multe zone in tara unde nu sunt gropi la fel cum sunt si zone in Germania cu gropi, santuri, lucrari si alte cele. Inclusiv pe autostrada.

 

Nu am inteles niciodata de ce unii prefera masina "de afara" cu 200k+ km si se plang de 75k km facuti in Romania.

 

Bine, Andrei_VUV aduce masini de afara deci e clar care sunt mai bune :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Km spune ca sunt reali, este masina personala.

Ma ĂŽndoiesc, are 4 mașini la vânzare ( Lexus, Infiniti, Dacia), 3 cumpĂŁrate din România.

 

Km conteazĂŁ mai puțin.

Important e unde a fost condusa mașina, oraș/drum national/autostrada.

BineĂŽnțeles, pana la un punct, nu compari 300000 cu 75000.

Totusi, as prefera o mașinĂŁ condusa zilnic cate 200km pe autostradĂŁ, decât una condusa câte 50 km ĂŽn oraș.

Doar ca astea sunt detalii greu de aflat.

Edited by coldone
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.