Jump to content

535xd F10 2014


RTM

Recommended Posts

Foarte misto masina, pachet M + motor potent+ interior confort=menage a trois-ul perfect.

 

In Bucuresti ce consum are?

sincer nu am apucat sa merg in traficul bucurestean foarte mult,mers normal cam 9,4-9,8.. extraurbanul in germania,austria ungaria,3 pers in masina vint foarte puternic viteza inte 170-210 ..media 9,7

Edited by RTM
Link to comment
Share on other sites

ai avut mare noroc in Ungaria si Austria daca ai mers cu viteza aia. In Austria tot mai merge dar la unguri cred ca cel putin 4-5 masini de politie vezi stand la panda.

asa este,am luat un radar pe austria parca,astept sa vina cadoul:))

 

Felicitari pentru achizitie RTM!!

Super masina ti-ai luat.Legat de franare inteleg ce zici, pentru ca si eu am lasat o Skoda cu franele schimbate in parcare si m-am urcat in 2 tone cu frane stock.

Am avut aceeasi senzatie ca tine la inceput, dar m-am obisnuit repede cu masina si dinamica ei si sincer, nu am mai dus lipsa sistemului anterior, pentru ca masina se comporta excelent.

 

Dupa aia am tot stat si m-am gandit daca sa schimb franele, acum chiar trebuie sa le schimb pe spate si ma tot gandesc daca sa iau stock sau altceva.

Argumentul stock este ca isi fac treaba bine, nu am avut nevoie de mai mult,pe Ring nu ma dau cu balena si tot asa.. :)

Argumentele pentru un set Brembo sau asemenea le stii si tu...

 

La cat mai multi km!

parerea mea,merge sa iei doar discuri after ,gasesti mai bune ca cele originale si la preturi mai avantajoase,si musai daca tot faci ceva ,baga si conductele de frina (furtunul sa fie cu insertie metalica)schimba radical frina,dar vezi ce cumperi,nu recomand D2R,arata f bine,pret super ok,dar ce am citit despre ele...lasa rau de dorit(bani aruncati)alegerea este a ta

Link to comment
Share on other sites

"Sheeeet" :) ce masina ti-ai tras acolo ... s-o stapanesti sanatos. Foarte dotata si motorizare de vis ...M-am uitat si eu multa vreme dupa una din asta ca alternativa la X dar in final am ales un compromis. "0496 seats for rear seats" asta ce reprezinta ? Se ridica sezutul banchetei si se face "scaun" pt. copil ? Te rugam pune si niste poze cu interiorul. Multumesc.

 

P.S. Nu-i vad rostul remap-ului. Oricum esti mai rapid ca 85% din masinile ce circula prin Ro :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

sincer nu am apucat sa merg in traficul bucurestean foarte mult,mers normal cam 9,4-9,8.. extraurbanul in germania,austria ungaria,3 pers in masina vint foarte puternic viteza inte 170-210 ..media 9,7

In primul rand felicitari pentru alegere,dotarile excelente,motorizarea este superba,am avut aproximativ 1 saptamana un 535d xDrive ” de proba ” si ma indragostisem la propriu de cum merge :thumbsup: In Bucuresti aveam in jur de 12% consum,ceea ce nu este mult si nici deranjant. Bucura-te de el cat mai mult :drinks:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

masina este absolut de vis, pachet M, trapa, tot ce-i mai bun si mai frumos :)

 

nu comentez alte detalii referitoare la prezentare, ca sa nu se spuna ca-s rautacios :D

 

s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, o masina de vis (stiu ca (m-)am repetat, dar merita! :) )

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa!

 

Sper ca nu ma insel, dar cred ca am vazut-o in urma cu ceva timp la Kaufland Mihai Bravu, pe langa KFC. Baloseam ca prostu' la ea fara sa-mi dau seama ca e cineva inauntru. :laugh:

 

Sa o stapanesti sanatos! :thumbsup:

Edited by MyKe
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

multumesc

 

Foarte frumoasa!

 

Sper ca nu ma insel, dar cred ca am vazut-o in urma cu ceva timp la Kaufland Mihai Bravu, pe langa KFC. Baloseam ca prostu' la ea fara sa-mi dau seama ca e cineva inauntru. :laugh:

 

Sa o stapanesti sanatos! :thumbsup:

sa nu te superi,,dar nu eram eu:)))nu stau in zona aia...asa ca..cine stie la cine te uitai in masina

Link to comment
Share on other sites

Ai facut o alegere foarte buna cu Michelin SS, am si eu un set de putin timp si sunt foarte multumit de ele. Alternam intre SS-uri si SC2.

 

In rest nu pot decat sa repet ce s-a mai scris anterior, ai facut o alegere foarte buna atat prin motorizare cat si prin optiuni si numarul de km. Sa te bucuri de ea :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ai facut o alegere foarte buna cu Michelin SS, am si eu un set de putin timp si sunt foarte multumit de ele. Alternam intre SS-uri si SC2.

 

In rest nu pot decat sa repet ce s-a mai scris anterior, ai facut o alegere foarte buna atat prin motorizare cat si prin optiuni si numarul de km. Sa te bucuri de ea :thumbsup:

multumesc,am de 1 an SS dar pe o skoda rs si sunt foarte multumit de anvelope,se tocesc cam repede dar si te ajuta

Link to comment
Share on other sites

Marfa masina dar de ce ti-ai luat X-Drive?

 

Mai era un coleg pe forum, Doru parca a avut f10 525xd si zicea ca nu e combinatie, masina avand garda mica la sol daca ramai suspendat pe burta ala esti.

 

nu sunt obisnuit cu tractiunea spate,nu la puterea asta,nu la stilul meu de condus care este unul destul de sport,si lipsa de km pe masini cu tractiune spate +carosabilul de la noi (acoperit cu mizga sau nisip)cind iti este lumea mai draga,+ discutiile de pe forum ,au facut sa inclin ptr xdrive,masina nu o folosesc iarna,am alta(hilux),si crede ma nu stiu cum era masina colegului dar a mea era groaznic de inalta,acum arata relativ bine dupa ce a coborit vro 3,5 cm de la arcurile h&r

Link to comment
Share on other sites

da,are garantie pina in 2017,ma mai gindesc cu remap,dar ca frine,scoda rs meu are brembo de 330 discurile cu 4 pistoane si nici nu e asa grea 1475kg ,masina aia frineaza intr un fel anume,tot timpul stau sa ma uit in retrovizoare sa nu fie vrun ametit in spate,ca intra in mine direct..nu stiu ce sa spun asta a fost impresia mea..dar dupa jante si anvelope,este urmatorul upgrade...kit brembo fata,356 discuri si etrieri 6 pistonase,trebuie vazut daca incap pe jante de 19"..

 

Comparatia ta e nedreapta. Asa si eu am avut un 528i ca rental car timp de vreo 2 zile cat am avut M4-ul in service si simteam ca nu am frane, dar nu pot compara ce frane am pe M4 cu ce avea 528i-ul, cam acelasi lucru e valabil si in cazul tau, nu compara franele Brembo cu ce are BMW-ul standard.

 

Mai bine incearca sa lasi Skoda si sa conduci BMW-ul si te vei obisnui cu franele masinii, eu unul ma obisnuisem cu franele 528-ului chiar daca initital il injuram in nestire ca nu franeaza mai deloc, masina avea 666 de mile cand o luasem, deci nu se punea problema ca avea franele uzate.

 

In fond si la urma urmei cel mai bun sofer este cel care isi cunoaste masina si nu ai vrea sa te trezesti intr-o depasire ca ai asteptarile demarajului celeilalte masini.

 

Cat despre remap, eu unul nu l-as face, dar ma rog, fiecare e stapan pe banii lui.

 

Sa o conduci sanatos!

Edited by RedCap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Comparatia ta e nedreapta. Asa si eu am avut un 528i ca rental car timp de vreo 2 zile cat am avut M4-ul in service si simteam ca nu am frane, dar nu pot compara ce frane am pe M4 cu ce avea 528i-ul, cam acelasi lucru e valabil si in cazul tau, nu compara franele Brembo cu ce are BMW-ul standard.

 

Mai bine incearca sa lasi Skoda si sa conduci BMW-ul si te vei obisnui cu franele masinii, eu unul ma obisnuisem cu franele 528-ului chiar daca initital il injuram in nestire ca nu franeaza mai deloc, masina avea 666 de mile cand o luasem, deci nu se punea problema ca avea franele uzate.

 

In fond si la urma urmei cel mai bun sofer este cel care isi cunoaste masina si nu ai vrea sa te trezesti intr-o depasire ca ai asteptarile demarajului celeilalte masini.

 

Cat despre remap, eu unul nu l-as face, dar ma rog, fiecare e stapan pe banii lui.

 

Sa o conduci sanatos!

da,ai dreptate,dar asta a fost prima impresie,am facut remap,si sincer nu mi pare rau,iar in curind,o sa primeasca si kit brembo fata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.