Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

La mine se auzea ca un zgomot ritmic, mai pronuntat intre 2000 si 3000 rpm. Cea mai apropiata descriere e zgomotul unui lant de bicicleta frecandu-se de aparatoare (pentru cine a prins Pegas-urile vechi sau bicicletele olandeze). Si se auzea si din interiorul masinii, in mers.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca trecerea asta de la motorul M47 la N47

 

 

in mare parte (peste 80%) , este acelasi motor (ca si concept) cu M47N2 ..doar ca i-au pus distributia in ...cur.

 

Si se auzea si din interiorul masinii, in mers.

 

 

atunci e clar , ultimul stadiu

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

La mine se auzea ca un zgomot ritmic, mai pronuntat intre 2000 si 3000 rpm. Cea mai apropiata descriere e zgomotul unui lant de bicicleta frecandu-se de aparatoare (pentru cine a prins Pegas-urile vechi sau bicicletele olandeze). Si se auzea si din interiorul masinii, in mers.

LA mine se aude in jur de 1500 rot/min. Dar numai cu usa deschisa si urechile ciulite. Din masina nu se aude nimic.

 

..doar ca i-au pus distributia in ...cur.

Pai tocmai in asta consta cea mai importanta si mai proasta modificare. Si destul cat sa-ti provoace insomnii.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Ce urat face.

Eu am in jur de 140 mii de km si nu se aude nimic sau cel putin n-am observat.

 

Alta idee proasta la motorul asta e amplasarea servo directiei e pusa in fata jos de tot, daca dai intr-o bordura sau ceva pe asfalt si se duce naiba scutu ala e cam nasol.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Aia cu filtrul... idem si la mine.

Iar clantanitul ala periodic al actuatorului turbinei dupa ce opresti motorul, de la soft e?

 

Da, de la soft.

 

Bala, la tine cum se aude?

 

Nu se aude nimic. Am acelasi sunet de cand am luat-o. Acum am 68.000 km

Link to comment
Share on other sites

La mine se aude ca in filmuletul de mai jos insa cu timpul s-a accentuat " bataia ", vineri am dus-o la un " muzician " si mi-a confirmat ca e distributia de vina, lantul mai bine zis .......bine, deja da semne, are 300.000, cred ca e timpul de o schimbare , in general la rece bate mai tare

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=on9z5_dke7I&feature=g-upl&context=G2a8f9feAUAAAAAAAEAA

Edited by BOLY.
Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca zgomotul motorului in sine nu se aude asa tare in realitate la nici unul motoarele "filmate".

Cel putin la mine abia se aude motorul. In film pare muuuult mai zgomotos.

In concluzie... eu tot n-am reusit sa identific zgomotul specific de lant cu probleme. Poate daca as auzi live unul cu probleme clare.

 

Intre timp... dorm linistit ca nu e dracul asa negru precum pare. Pana sa ajungi sa se rupa lantul e drum lung de parcurs, cu zgomote clare de uzura accentuata.

Link to comment
Share on other sites

Corect! Nu cred ca se poate intampla dintr-o data, se va auzi din ce in ce mai tare, timp in care te poti duce la service unde se rezolva. Am ~35k km si nu mi se pare sa se auda nimic in neregula.

 

LE: Orice defectiune tehnica aparuta pana la 30-40 k km este sigur o problema de fabricatie sau un lot de materiale prost pentru piesa care cedeaza. Explicatia este simpla, o gasesti in garantia dubelor de marfa: 1 an sau ~100k km.

Edited by dumi_id
Link to comment
Share on other sites

<object width="640" height="360"><param name="movie" value="
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360"></embed></object>
Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit/vazut pe forumuri, in general problema asta cu lantul de distributie apare dupa 200000 km (exista binenteles si unele exceptii cand problema apare mult mai devreme). Daca 'distributia' se schimba preventiv (190k-200k) inainte ca motorul sa aiba acel sunet specific mai exista alte probleme?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.