BMWClub: G30 540xi - BMWClub

Jump to content

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

G30 540xi Rate Topic: ***** 2 Votes

#21 User is offline   mase 

• Senior
  • Group: Members

Posted 13 February 2019 - 16:47

Super masina, e ce trebuie!
Am condus una similara.
Accelereaza foarte bine, iar franarea este impresionanta (are niste discuri de frana imense).
S-o folosesti cu placere!
0

#22 User is offline   dragos1801 

• Membru

Posted 13 February 2019 - 17:20

374X36 pe fata si etrieri cu 4 pistonase.

Chiar, un feedback despre frane ? Cred ca e impresionanta franarea, mai ales de la viteze mari.

This post has been edited by dragos1801: 13 February 2019 - 17:21

0

#23 User is offline   raduron10 

• Membru

Posted 13 February 2019 - 18:27

Sa o stapanesti sanatos :hyper:
Extrem de dotata masina cred ca poti face o lista foarte scurta cu ce dotari NU ai si motorul e WOW
Jantele Individual pe 20 arata extraordinar, sunt curios cat de comfortabila e pe drumurile noastre cu jante asa mari.

Si o intrebare pentru alti proprietari de G30, de ce unele au spalator de faruri si altele nu? Eu de ex nu am, oare e optiune separata ?

This post has been edited by raduron10: 13 February 2019 - 18:31

0

#24 User is online   Crysis21 

• Senior

Posted 13 February 2019 - 19:36

Sistemul de franare este excelent. Abia astept sa il testez pe un drum de munte, unde cel de pe F10 isi pierdea destul de repede din capacitatea de franare atunci cand se incalzea prea tare. Am fost nevoit sa aplic frane la viteze mari, iar masina pur si simplu ingheata pe langa celelalte din trafic. La viteze mici, se simte exact ca F10. Nu stiu ce magie aplica cei de la BMW, dar mereu frana lor incetineste masina intr-un mod confortabil.
0

#25 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 13 February 2019 - 19:55

@radu,

nu are nicio logica sa nu aiba spalator pt faruri.

eu am farurile led standard si are spalator. vad ca si astea cu matrix, de asemenea

This post has been edited by edit: 13 February 2019 - 19:55

0

#26 User is offline   Ionuț_Cosmin 

• Membru
  • Interests:BMW

Posted 13 February 2019 - 20:30

Superbă mașina! S-o stapanesti sanatos si fara accidente!
0

#27 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 13 February 2019 - 21:24

View PostCrysis21, on 13 February 2019 - 19:36, said:

Sistemul de franare este excelent. Abia astept sa il testez pe un drum de munte, unde cel de pe F10 isi pierdea destul de repede din capacitatea de franare atunci cand se incalzea prea tare. Am fost nevoit sa aplic frane la viteze mari, iar masina pur si simplu ingheata pe langa celelalte din trafic. La viteze mici, se simte exact ca F10. Nu stiu ce magie aplica cei de la BMW, dar mereu frana lor incetineste masina intr-un mod confortabil.

stiu ce zici , eu am senzatia ca F10 sta f prost pe frane , nu-mi place deloc , fata de E60 imi pare regres si am incercat tot ce se putea , aerisire , schimb lichid , am mers si cu alta masina si la fel face , atat poate f10 si pe afara se plang de asta , abia de la 535 sau M550 d are alt sistem mai bine dimensionat , momentan singurul upgrade pot fi frane de 535 dar nu ma mai complic.Sa o stapanesti sanatos , arata senzational . :goodjob:
0

#28 User is online   Crysis21 

• Senior

Posted 13 February 2019 - 21:51

Nu am condus e60, dar franele mi s-au parut si mie limitate la F10.

Am o prima nelamurire. Am tot incercat sa ma joc cu masina, si nu imi dau seama cum controlezi tabletele pentru pasagerii din spate. Nu sunt touch-screen? Nu gasesc niciunde informatii despre ele si singurul mod in care pot sa le controlez este sa selectez sursa din idrive. Interfata arata a fi touch-friendly, dar nu accepta niciun input. Aveti idei?

LE: Nevermind, am descoperit ca trebuie o telecomanda pentru controlul lor. Telecomanda care nu stiu unde se gaseste, sau nu exista...

This post has been edited by Crysis21: 13 February 2019 - 21:56

0

#29 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 13 February 2019 - 22:10

crysis, noi avem masini de saraci, deci pune intrebari tinand cont de aceste limite :)
-5

#30 User is online   crtir 

• Senior

Posted 13 February 2019 - 22:22

O masina absolut superba...atat ca motorizare, cat si dotari plus e aproape ca si noua...e the real thing ! Posted Image

This post has been edited by crtir: 13 February 2019 - 22:22

0

#31 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 13 February 2019 - 23:57

View PostCrysis21, on 13 February 2019 - 21:51, said:

LE: Nevermind, am descoperit ca trebuie o telecomanda pentru controlul lor. Telecomanda care nu stiu unde se gaseste, sau nu exista...

poate a ramas la dealer , o trimit cu curier
0

#32 User is offline   raduron10 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 01:32

View Postedit, on 13 February 2019 - 19:55, said:

@radu,

nu are nicio logica sa nu aiba spalator pt faruri.

eu am farurile led standard si are spalator. vad ca si astea cu matrix, de asemenea

Si eu am tot faruri led standard si totusi nu e spalator.
Cauta poze sa vezi ca indiferent de tipul de far, standard sau ICON unele au spalatoare, altele nu
Logica nu are dar uite ca asa e, in curand o sa fim fericiti cu roti rotunde si geamuri transparente
0

#33 User is offline   smecs 

• Începător

Posted 14 February 2019 - 01:55

Impresionant pachetul de dotari dar si combinatia de culoare exterioara cu cea interioara.

Sa raspund colegului cu dilema spalatorului. Din ce am observat, g30-urile din Germania au lipsa dotarea de spalator faruri. Cel putin primele modele aparute pe mobile.de prin 2017 aveau, indiferent de faruri, lipsa spalatorul. In tandem am observat si la cele vandute in Romania in aceiasi perioada si la noi aveau spalator indiferent de nivelul de echipare al farurilor. Se pare ca pe mobile.de la momentul actual gasesc si modele avand spalatoare dar si fara. Masina colegului nostru se pare ca este import Germania si totusi are spalator. Speculez ca legea germana nu prevede expres prezenta spalatorului in anumite conditii si e posibil sa fie dotare optionala pe care unii o pun, altii nu. Altfel nu gasesc logica.
1

#34 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 14 February 2019 - 07:00

Imposibil sa nu fie touch screen. Nu are iDrive si in consola din spate ca la seria 7?

#35 User is online   RaYn3 

• Pasionat
  • Interests:F1

Posted 14 February 2019 - 08:30

S-o stapanesti sanatos si multi km fara incidente. Tot la Csaba mergi cu ea? :) Chiar am fost sapt trecuta pe la el si l-am intrebat daca i-a calcat pragul garajului vreun G. Oricum ma gandesc ca ai garantie la ea si prin urmare trebuie s-o duci la reprezentanta. Faina de tot, dar si banii, 100k...pfff
0

#36 User is online   mkdan2004 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 08:38

View Postsmecs, on 14 February 2019 - 01:55, said:

Impresionant pachetul de dotari dar si combinatia de culoare exterioara cu cea interioara.

Sa raspund colegului cu dilema spalatorului. Din ce am observat, g30-urile din Germania au lipsa dotarea de spalator faruri. Cel putin primele modele aparute pe mobile.de prin 2017 aveau, indiferent de faruri, lipsa spalatorul. In tandem am observat si la cele vandute in Romania in aceiasi perioada si la noi aveau spalator indiferent de nivelul de echipare al farurilor. Se pare ca pe mobile.de la momentul actual gasesc si modele avand spalatoare dar si fara. Masina colegului nostru se pare ca este import Germania si totusi are spalator. Speculez ca legea germana nu prevede expres prezenta spalatorului in anumite conditii si e posibil sa fie dotare optionala pe care unii o pun, altii nu. Altfel nu gasesc logica.

Din ce am vazut in poze si review-uri, nici noul seria 3 nu are spalator de faruri. Chiar am configurat unul sa vad daca apare ca optional sau parte din pachete. Explicatia pe care o gasesc eu, este ca farurile BMW LED nu necesita spalator de faruri (nici in RO si nici DE), deoarece, spre deosebire de alte marci, BMW nu foloseste proiector la farurile cu LED. Este doar o speculatie.
L.E. Abia astept sa vad poze cu masina curata. Cuoarea pare foarte interesanta.

This post has been edited by mkdan2004: 14 February 2019 - 08:39

0

#37 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 14 February 2019 - 08:44

@Romulus, si seria 7 (cu pretul aferent) ce sens ar mai avea daca ar fi identica in totalitate(nu doar 80%) cu seria 5?

@mkdan in ce sens bmw nu foloseste proiector la farurile cu led? la ce proiector faci referire?
-1

#38 User is online   Crysis21 

• Senior

Posted 14 February 2019 - 09:09

View PostRaYn3, on 14 February 2019 - 08:30, said:

S-o stapanesti sanatos si multi km fara incidente. Tot la Csaba mergi cu ea? :) Chiar am fost sapt trecuta pe la el si l-am intrebat daca i-a calcat pragul garajului vreun G. Oricum ma gandesc ca ai garantie la ea si prin urmare trebuie s-o duci la reprezentanta. Faina de tot, dar si banii, 100k...pfff

Pana se termina garantia am sa merg la Bavaria pentru schimburile regulate. Am de gand sa merg la Ciobi pentru a schimba uleiul mai des decat spune masina, dar fara sa mai resetez intervalul de service. Ma gandesc daca sa achizitionez pachetul service inclusive de la BMW, trebuie sa cer o oferta de pret din Romania. Pe site-ul din DE parea convenabil.

Am sa ii intreb pe nemti de telecomanda. Poate au luat-o si ei fara de la Munich. Cine stie... ideea e ca fara ea, tot optionalul este inutil. @Romulus nici eu nu m-am gandit o clipa ca sunt doar display-uri, au un look foarte modern.
0

#39 User is online   mkdan2004 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 09:12

Daca te uiti la farul LED de la BMW si prin comparatie la cel de la Mercedes, cel de MB are un proiector (asemanator cu cel de xenon) in care se afla LEDurile care ilumineaza. BMW nu are asa ceva pe nici unul dintre modelele echipate cu faruri LED, inclusiv pe genratiile noi. Totusi, in timp ce cautam aceste poze, am vazut un S-klasse facelift cu faruri LED si fara spalator de faruri, chiar intr-un clip promotional MB.

Attached File(s)

0

#40 User is offline   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 14 February 2019 - 09:22

foarte misto masina si cel mai tare feature al ei este, dupa parerea mea, motorul :thumbsup: .Sa te bucuri de ea si la cati mai multi km fara probleme!
2

Share this topic:

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users