Jump to content

G30 540xi


Crysis21

Recommended Posts

Sistemul de franare este excelent. Abia astept sa il testez pe un drum de munte, unde cel de pe F10 isi pierdea destul de repede din capacitatea de franare atunci cand se incalzea prea tare. Am fost nevoit sa aplic frane la viteze mari, iar masina pur si simplu ingheata pe langa celelalte din trafic. La viteze mici, se simte exact ca F10. Nu stiu ce magie aplica cei de la BMW, dar mereu frana lor incetineste masina intr-un mod confortabil.

stiu ce zici , eu am senzatia ca F10 sta f prost pe frane , nu-mi place deloc , fata de E60 imi pare regres si am incercat tot ce se putea , aerisire , schimb lichid , am mers si cu alta masina si la fel face , atat poate f10 si pe afara se plang de asta , abia de la 535 sau M550 d are alt sistem mai bine dimensionat , momentan singurul upgrade pot fi frane de 535 dar nu ma mai complic.Sa o stapanesti sanatos , arata senzational . :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Nu am condus e60, dar franele mi s-au parut si mie limitate la F10.

 

Am o prima nelamurire. Am tot incercat sa ma joc cu masina, si nu imi dau seama cum controlezi tabletele pentru pasagerii din spate. Nu sunt touch-screen? Nu gasesc niciunde informatii despre ele si singurul mod in care pot sa le controlez este sa selectez sursa din idrive. Interfata arata a fi touch-friendly, dar nu accepta niciun input. Aveti idei?

 

LE: Nevermind, am descoperit ca trebuie o telecomanda pentru controlul lor. Telecomanda care nu stiu unde se gaseste, sau nu exista...

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

@radu,

 

nu are nicio logica sa nu aiba spalator pt faruri.

 

eu am farurile led standard si are spalator. vad ca si astea cu matrix, de asemenea

 

Si eu am tot faruri led standard si totusi nu e spalator.

Cauta poze sa vezi ca indiferent de tipul de far, standard sau ICON unele au spalatoare, altele nu

Logica nu are dar uite ca asa e, in curand o sa fim fericiti cu roti rotunde si geamuri transparente

Link to comment
Share on other sites

Impresionant pachetul de dotari dar si combinatia de culoare exterioara cu cea interioara.

 

Sa raspund colegului cu dilema spalatorului. Din ce am observat, g30-urile din Germania au lipsa dotarea de spalator faruri. Cel putin primele modele aparute pe mobile.de prin 2017 aveau, indiferent de faruri, lipsa spalatorul. In tandem am observat si la cele vandute in Romania in aceiasi perioada si la noi aveau spalator indiferent de nivelul de echipare al farurilor. Se pare ca pe mobile.de la momentul actual gasesc si modele avand spalatoare dar si fara. Masina colegului nostru se pare ca este import Germania si totusi are spalator. Speculez ca legea germana nu prevede expres prezenta spalatorului in anumite conditii si e posibil sa fie dotare optionala pe care unii o pun, altii nu. Altfel nu gasesc logica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos si multi km fara incidente. Tot la Csaba mergi cu ea? :) Chiar am fost sapt trecuta pe la el si l-am intrebat daca i-a calcat pragul garajului vreun G. Oricum ma gandesc ca ai garantie la ea si prin urmare trebuie s-o duci la reprezentanta. Faina de tot, dar si banii, 100k...pfff
Link to comment
Share on other sites

Impresionant pachetul de dotari dar si combinatia de culoare exterioara cu cea interioara.

 

Sa raspund colegului cu dilema spalatorului. Din ce am observat, g30-urile din Germania au lipsa dotarea de spalator faruri. Cel putin primele modele aparute pe mobile.de prin 2017 aveau, indiferent de faruri, lipsa spalatorul. In tandem am observat si la cele vandute in Romania in aceiasi perioada si la noi aveau spalator indiferent de nivelul de echipare al farurilor. Se pare ca pe mobile.de la momentul actual gasesc si modele avand spalatoare dar si fara. Masina colegului nostru se pare ca este import Germania si totusi are spalator. Speculez ca legea germana nu prevede expres prezenta spalatorului in anumite conditii si e posibil sa fie dotare optionala pe care unii o pun, altii nu. Altfel nu gasesc logica.

Din ce am vazut in poze si review-uri, nici noul seria 3 nu are spalator de faruri. Chiar am configurat unul sa vad daca apare ca optional sau parte din pachete. Explicatia pe care o gasesc eu, este ca farurile BMW LED nu necesita spalator de faruri (nici in RO si nici DE), deoarece, spre deosebire de alte marci, BMW nu foloseste proiector la farurile cu LED. Este doar o speculatie.

L.E. Abia astept sa vad poze cu masina curata. Cuoarea pare foarte interesanta.

Edited by mkdan2004
Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos si multi km fara incidente. Tot la Csaba mergi cu ea? :) Chiar am fost sapt trecuta pe la el si l-am intrebat daca i-a calcat pragul garajului vreun G. Oricum ma gandesc ca ai garantie la ea si prin urmare trebuie s-o duci la reprezentanta. Faina de tot, dar si banii, 100k...pfff

 

Pana se termina garantia am sa merg la Bavaria pentru schimburile regulate. Am de gand sa merg la Ciobi pentru a schimba uleiul mai des decat spune masina, dar fara sa mai resetez intervalul de service. Ma gandesc daca sa achizitionez pachetul service inclusive de la BMW, trebuie sa cer o oferta de pret din Romania. Pe site-ul din DE parea convenabil.

 

Am sa ii intreb pe nemti de telecomanda. Poate au luat-o si ei fara de la Munich. Cine stie... ideea e ca fara ea, tot optionalul este inutil. @Romulus nici eu nu m-am gandit o clipa ca sunt doar display-uri, au un look foarte modern.

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti la farul LED de la BMW si prin comparatie la cel de la Mercedes, cel de MB are un proiector (asemanator cu cel de xenon) in care se afla LEDurile care ilumineaza. BMW nu are asa ceva pe nici unul dintre modelele echipate cu faruri LED, inclusiv pe genratiile noi. Totusi, in timp ce cautam aceste poze, am vazut un S-klasse facelift cu faruri LED si fara spalator de faruri, chiar intr-un clip promotional MB.

post-85719-0-48924100-1550128234_thumb.jpg

post-85719-0-85593900-1550128240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@radu,

 

nu are nicio logica sa nu aiba spalator pt faruri.

 

eu am farurile led standard si are spalator. vad ca si astea cu matrix, de asemenea

 

Nici la Mercedes nu mai au spalatoare pt faruri, eu am un mercedes C class w205 cu faruri led si nu am spalatoare, la fel la S class, GLE, toate pe care le-am vazut, nu aveau spalatoare.

 

@crysis.. ai cautat in cotiera din spate telecomanda? un prieten a patit asa si mi-a spus ca era bagata in cotiera din spate . a tot cautat-o 2 zile si el.

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Felicitari! E fenomenala.

 

Daca te uiti la farul LED de la BMW si prin comparatie la cel de la Mercedes, cel de MB are un proiector (asemanator cu cel de xenon) in care se afla LEDurile care ilumineaza.

 

Daca prin proiector te referi la lupa, atunci da, spalatorul e necesar pentru a curata mizeria, altfel focalizarea luminii se face ineficient.

Link to comment
Share on other sites

SuperCar :super: Sa o stapanesti sanatos!

Din ce vad au scos de tot directia hidraulica pe seria G pentru a beneficia toate masinile de park-assist si jam-trafic, astfel ca si Dynamic-drive'ul este electric.

Ca si feed'back directia este asemanatoare intre cele doua in special pe autostrada?

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, imi place foarte mult combinatia de culori. Tata are un 340i si motorul ii de vis. Din punctul meu de vedere ai facut o alegere foarte buna.

 

De exemplu la F30 farurile cu led nu au spalator si cele cu led adaptive au. Difera pozitia lupei la faruri.

Link to comment
Share on other sites

De curand am condus un i3 care avea faruri cu led dar fara spalator. Cand am reutrnat-o am intrebat de ce nu are si mi s-a raspuns ca toate masinile cu far cu led nu au nevoie de spalator. Mi-a aratat nou X5, X6, toate noi si nu aveau spalator sub far.

Acum nu inteleg de ce dealerul a replicat ca masinile cu far cu led nu vin deloc cu spalator si observ ca totusi sunt modele care au aceasta dotare.

Link to comment
Share on other sites

Cele cu Led normal au lupa in partea de sus a farului si nu au spalator. Cele cu Led adaptiv au lupa la mijlocul farului si au spalator. Asa iti poti da seama care ii Led normal sau Led adaptiv. La F30LCI asa ii.

 

@Crysis kitul de putere vine doar cu ECU sau si cu modificari la evacuare?

Link to comment
Share on other sites

Nici la Mercedes nu mai au spalatoare pt faruri, eu am un mercedes C class w205 cu faruri led si nu am spalatoare, la fel la S class, GLE, toate pe care le-am vazut, nu aveau spalatoare.@crysis.. ai cautat in cotiera din spate telecomanda? un prieten a patit asa si mi-a spus ca era bagata in cotiera din spate . a tot cautat-o 2 zile si el.

 

 

Am cautat, dar nu se mai deschide cotiera ca la F10. Are doar suport pentru pahare ce se deschide, compartimentul mic de deozitare nu mai este prezent.

 

SuperCar :super: Sa o stapanesti sanatos!Din ce vad au scos de tot directia hidraulica pe seria G pentru a beneficia toate masinile de park-assist si jam-trafic, astfel ca si Dynamic-drive'ul este electric.Ca si feed'back directia este asemanatoare intre cele doua in special pe autostrada?

 

Nu, directia este mult mai grea la F10 si pot spune ca imi placea mai mult. De asemeni F10 avea cursa mai scurta de volan, de asta trebuie sa invart mai mult.

 

Cele cu Led normal au lupa in partea de sus a farului si nu au spalator. Cele cu Led adaptiv au lupa la mijlocul farului si au spalator. Asa iti poti da seama care ii Led normal sau Led adaptiv. La F30LCI asa ii.@Crysis kitul de putere vine doar cu ECU sau si cu modificari la evacuare?

 

Este vorba de ECU, convertizor de cuplu si evacuare. Personal as lasa evacuarea de acum, imi place ca masina este silentioasa si doar cand te dai la ea incepe sa urle.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.