BMWClub: G30 540xi - BMWClub

Jump to content

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

G30 540xi Rate Topic: ***** 2 Votes

#41 User is offline   mdln 

• Driver
  • Group: Members
  • Interests:.......

Posted 14 February 2019 - 09:55

View Postedit, on 13 February 2019 - 19:55, said:

@radu,

nu are nicio logica sa nu aiba spalator pt faruri.

eu am farurile led standard si are spalator. vad ca si astea cu matrix, de asemenea

Nici la Mercedes nu mai au spalatoare pt faruri, eu am un mercedes C class w205 cu faruri led si nu am spalatoare, la fel la S class, GLE, toate pe care le-am vazut, nu aveau spalatoare.

@crysis.. ai cautat in cotiera din spate telecomanda? un prieten a patit asa si mi-a spus ca era bagata in cotiera din spate . a tot cautat-o 2 zile si el.

This post has been edited by mdln: 14 February 2019 - 09:59

0

#42 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 14 February 2019 - 10:01

Felicitari! E fenomenala.

View Postmkdan2004, on 14 February 2019 - 09:12, said:

Daca te uiti la farul LED de la BMW si prin comparatie la cel de la Mercedes, cel de MB are un proiector (asemanator cu cel de xenon) in care se afla LEDurile care ilumineaza.

Daca prin proiector te referi la lupa, atunci da, spalatorul e necesar pentru a curata mizeria, altfel focalizarea luminii se face ineficient.
0

#43 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 12:28

SuperCar :super: Sa o stapanesti sanatos!
Din ce vad au scos de tot directia hidraulica pe seria G pentru a beneficia toate masinile de park-assist si jam-trafic, astfel ca si Dynamic-drive'ul este electric.
Ca si feed'back directia este asemanatoare intre cele doua in special pe autostrada?

This post has been edited by Stormzor: 14 February 2019 - 12:28

0

#44 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 14 February 2019 - 13:53

@Mkdan

inclusiv la bmw, farurile Led standard, au un fel de lupa ca si cum ar fi faruri cu xenon...asa am eu pe masina

nu prea inteleg termenul "proiector" pe care l-ai folosit si tu si altcineva
0

#45 User is offline   mkdan2004 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 14:20

Prin "proiector" ma refeream la "lupa", nu am intentionat sa creez confuzie.
0

#46 User is offline   sone 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 14:23

Frumoasa masina, imi place foarte mult combinatia de culori. Tata are un 340i si motorul ii de vis. Din punctul meu de vedere ai facut o alegere foarte buna.

De exemplu la F30 farurile cu led nu au spalator si cele cu led adaptive au. Difera pozitia lupei la faruri.
0

#47 User is offline   Btoader22 

• Nou venit
  • Pip

Posted 14 February 2019 - 14:31

De curand am condus un i3 care avea faruri cu led dar fara spalator. Cand am reutrnat-o am intrebat de ce nu are si mi s-a raspuns ca toate masinile cu far cu led nu au nevoie de spalator. Mi-a aratat nou X5, X6, toate noi si nu aveau spalator sub far.
Acum nu inteleg de ce dealerul a replicat ca masinile cu far cu led nu vin deloc cu spalator si observ ca totusi sunt modele care au aceasta dotare.
0

#48 User is offline   Magnusy 

• Pasionat

Posted 14 February 2019 - 14:32

f10 lci adaptive led, am si spalatoare.
0

#49 User is offline   sone 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 14:58

Cele cu Led normal au lupa in partea de sus a farului si nu au spalator. Cele cu Led adaptiv au lupa la mijlocul farului si au spalator. Asa iti poti da seama care ii Led normal sau Led adaptiv. La F30LCI asa ii.

@Crysis kitul de putere vine doar cu ECU sau si cu modificari la evacuare?
0

#50 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 14 February 2019 - 15:13

View Postmdln, on 14 February 2019 - 09:55, said:

Nici la Mercedes nu mai au spalatoare pt faruri, eu am un mercedes C class w205 cu faruri led si nu am spalatoare, la fel la S class, GLE, toate pe care le-am vazut, nu aveau spalatoare.@crysis.. ai cautat in cotiera din spate telecomanda? un prieten a patit asa si mi-a spus ca era bagata in cotiera din spate . a tot cautat-o 2 zile si el.

Am cautat, dar nu se mai deschide cotiera ca la F10. Are doar suport pentru pahare ce se deschide, compartimentul mic de deozitare nu mai este prezent.

View PostStormzor, on 14 February 2019 - 12:28, said:

SuperCar :super: Sa o stapanesti sanatos!Din ce vad au scos de tot directia hidraulica pe seria G pentru a beneficia toate masinile de park-assist si jam-trafic, astfel ca si Dynamic-drive'ul este electric.Ca si feed'back directia este asemanatoare intre cele doua in special pe autostrada?

Nu, directia este mult mai grea la F10 si pot spune ca imi placea mai mult. De asemeni F10 avea cursa mai scurta de volan, de asta trebuie sa invart mai mult.

View Postsone, on 14 February 2019 - 14:58, said:

Cele cu Led normal au lupa in partea de sus a farului si nu au spalator. Cele cu Led adaptiv au lupa la mijlocul farului si au spalator. Asa iti poti da seama care ii Led normal sau Led adaptiv. La F30LCI asa ii.@Crysis kitul de putere vine doar cu ECU sau si cu modificari la evacuare?

Este vorba de ECU, convertizor de cuplu si evacuare. Personal as lasa evacuarea de acum, imi place ca masina este silentioasa si doar cand te dai la ea incepe sa urle.
1

#51 User is offline   mkdan2004 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 16:09

View PostBtoader22, on 14 February 2019 - 14:31, said:

De curand am condus un i3 care avea faruri cu led dar fara spalator. Cand am reutrnat-o am intrebat de ce nu are si mi s-a raspuns ca toate masinile cu far cu led nu au nevoie de spalator. Mi-a aratat nou X5, X6, toate noi si nu aveau spalator sub far.
Acum nu inteleg de ce dealerul a replicat ca masinile cu far cu led nu vin deloc cu spalator si observ ca totusi sunt modele care au aceasta dotare.

Cam asa este se pare. Am gasit pe un forum extern cea mai credibila explicatia pentru lipsa spalatorului la farurile cu LED la unele masini.
"
The point of headlight washers is to keep the headlights clean in order to reduce glare/diffraction of light in unwanted directions. It has nothing to do with snow, but with dirt.
LED headlights are not required to have washers as the total light output of these LED's is below a certain value (2000 lumen). Xenon bulbs go above that. (and tungsten obviously also below that).
That rule still stands and hasn't changed. (So if a car should have LED lights with an output above 2000 lumen, it would require the washers)
This is btw an european rule; afaik in the US, the washers aren't required at all."
0

#52 User is offline   Catalin F15 

• Începător

Posted 14 February 2019 - 16:33

Nu e obligatoriu, dar e foarte util. Pe F15 cu Night Vision spălătorul stânga curăță inclusiv camera de termoviziune. E destul de trist dacă o marca premium renunță la dotări de acest gen doar pentru ca nu sunt cerute de legislație.
Dealtfel ar fi putut face ceva și în privința camerelor de asistenta la parcare, toate sunt expuse... Concurența a rezolvat problema asta pe unele modele.
0

#53 User is offline   Ionuț_Cosmin 

• Membru
  • Interests:BMW

Posted 14 February 2019 - 16:49

View PostMyx, on 13 February 2019 - 21:24, said:

stiu ce zici , eu am senzatia ca F10 sta f prost pe frane , nu-mi place deloc , fata de E60 imi pare regres si am incercat tot ce se putea , aerisire , schimb lichid , am mers si cu alta masina si la fel face , atat poate f10 si pe afara se plang de asta , abia de la 535 sau M550 d are alt sistem mai bine dimensionat , momentan singurul upgrade pot fi frane de 535 dar nu ma mai complic.

Din pacate si mie mi se par la fel de nesigure franele de pe F10. Habar nu am de ce, insa, in ECO PRO cel putin, parca ma trec fiorii uneori vazand ca nu se intampla ceea ce astept eu! Mi se pare bizara treaba treaba asta! Etrierele de pe puntea fata cel putin sunt imense iar placutele, discurile si lichidul de frana sunt recent schimbate pe ambele punti! Uneori am senzatia ca nu o sa opreasca! E90-ul avea o franare muuuuult mai eficienta decat F10-le. M-a dezamagit serios si pe mine treaba asta! Masina despre care vorbesc este un 525d xDrive 2013.

This post has been edited by Ionuț_Cosmin: 14 February 2019 - 16:51

0

#54 User is offline   Magnusy 

• Pasionat

Posted 14 February 2019 - 16:59

View PostIonuț_Cosmin, on 14 February 2019 - 16:49, said:

Din pacate si mie mi se par la fel de nesigure franele de pe F10. Habar nu am de ce, insa, in ECO PRO cel putin, parca ma trec fiorii uneori vazand ca nu se intampla ceea ce astept eu! Mi se pare bizara treaba treaba asta! Etrierele de pe puntea fata cel putin sunt imense iar placutele, discurile si lichidul de frana sunt recent schimbate pe ambele punti! Uneori am senzatia ca nu o sa opreasca! E90-ul avea o franare muuuuult mai eficienta decat F10-le. M-a dezamagit serios si pe mine treaba asta! Masina despre care vorbesc este un 525d xDrive 2013.

eu ies prin parbriz daca pun o frana la maxim.. astronomic superioara fata de 320d'ul vechi.
0

#55 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 14 February 2019 - 17:42

Am primit confirmarea ca au uitat telecomanda la Kleve. Mi-a fost expediata azi.
4

#56 User is offline   Injectoru'6 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 21:00

Foarte faina masina. Te face sa vrei sa schimbi F cu G. Sunt curios cum se vede culoarea in soare.Sa ne faci o poza te rugam.
Ce mi-a sarit in ochi sunt scaunele. Parca este loc de mai bine.
Overall este o masina superba. Sa te poarte in siguranta si cu placere!

This post has been edited by Injectoru'6: 14 February 2019 - 21:01

1

#57 User is offline   B-490-RZV 

• El Diablo

Posted 14 February 2019 - 21:51

Bomba masina, foarte misto configuratia! Sa o stapanesti sanatos! :thumbsup:
1

#58 User is offline   Changing 

• Membru

Posted 14 February 2019 - 21:56

View PostInjectoru, on 14 February 2019 - 21:00, said:

Foarte faina masina. Te face sa vrei sa schimbi F cu G. Sunt curios cum se vede culoarea in soare.Sa ne faci o poza te rugam.
Ce mi-a sarit in ochi sunt scaunele. Parca este loc de mai bine.
Overall este o masina superba. Sa te poarte in siguranta si cu placere!

Da asa este in legatura cu scaunele. Nu sunt rele dar clar e loc de mai bine. Suportul lateral lasa mult de dorit.
Sa o stapanesti sanatos!
1

#59 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 14 February 2019 - 22:04

Da, in mod clar sezutul este mult mai bun la F10 pre-LCI. Incepand cu LCI F10 au schimbat si modul in care urca si se inclina baza scaunului, iar aripioarele laterale sunt foarte moi, nu prea le simti.

Sunt placut impresionat de masaj. Zona pelvica este masata la fel de slab ca la F10, in schimb pe spate se simte foarte bine.
0

#60 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 14 February 2019 - 22:49

View PostCrysis21, on 14 February 2019 - 22:04, said:

Da, in mod clar sezutul este mult mai bun la F10 pre-LCI. Incepand cu LCI F10 au schimbat si modul in care urca si se inclina baza scaunului, iar aripioarele laterale sunt foarte moi, nu prea le simti.

Sunt placut impresionat de masaj. Zona pelvica este masata la fel de slab ca la F10, in schimb pe spate se simte foarte bine.

mai exact cum fct masajul , din ce am vazut pe net , ridica si coboara sezutul pt a modifica pozitia coloanei , practic e ceva miscare pe sezut
0

Share this topic:

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic