BMWClub: revizie cutie automata ZF 8HP - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

revizie cutie automata ZF 8HP

#1 User is offline   maxgs22 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 17 April 2019 - 15:37

Salutare,

Ma poate lamuri cineva cum e cu schimbul de ulei pentru cutiile automate? Am un 428i din 2014 cu 110k iar in istoricul de service nu apare nimic legat de cutie.
Am sunat la BMW si mi-au zis ca uleiul nu se schimba,in mod normal,decat daca masina prezinta unele simptome(zgomote),la fel ca si in cazul distributiei. Oare sa fie corect? Mi-am facut si o programare pentru verificare(just in case).
As vrea sa mai aud si alte pareri pentru ca cei de la service te pot prosti foarte usor si n-as vrea sa arunc 3500 Ron.

Multumesc,
0

#2 User is offline   Adiaxc 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 April 2019 - 15:54

schimba uleiul si baia de ulei pt. ca producatorul ZF al cutiei recomandă schimbul intre 80.000 si 120.000 in funcție de stilul de mers.. cu siguranță nu o sa faci o investiție proasta
ca si costuri reprezentanta este mai scumpă.. o varianta ar mau fi ZF FAUR.. sau comanzi kitul original Zf si mergi la cineva care stie ce face
0

#3 User is offline   maxgs22 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 April 2019 - 16:11

View PostAdiaxc, on 17 April 2019 - 15:54, said:

schimba uleiul si baia de ulei pt. ca producatorul ZF al cutiei recomandă schimbul intre 80.000 si 120.000 in funcție de stilul de mers.. cu siguranță nu o sa faci o investiție proasta
ca si costuri reprezentanta este mai scumpă.. o varianta ar mau fi ZF FAUR.. sau comanzi kitul original Zf si mergi la cineva care stie ce face

Am luat in calcul si varianta cu ZF Faur doar ca as vrea sa apara si in istoric iar ei nu cred ca au acces la reteaua BMW. O sa sun maine pentru mai multe detalii.
Totusi nu inteleg diferenta asta de abordare: producatorul da niste indicatii pe care BMW le suprascrie?!
0

#4 User is offline   Magnusy 

• Pasionat

Posted 17 April 2019 - 16:13

In istoric nu poti trece lucrarea asta.. mai mult ca sigur; fa'o la faur si pastreaza facturile
0

#5 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 17 April 2019 - 16:15

Mergi la ZF FAur cu cea mai mare incredere. BMW nu-ti recomanda intretinerea, pentru ca ei vor sa schimbe cutii sau masini cu totul. Gen, nu schimba uleiul la cutie pt ca la 220K oricum trec cei 5 ani si iti cam trebuie una noua. Cutia noua e vreo 10K ...pe masina iei 12K la vremea aia si nu se merita sa schimbi cutia asa ca vei cumpara una noua...BMW gandeste cu mentalitatea din Vest, nu ca-n ROmania unde 90% din masinile premium sunt cumparate la mana a doua din Germania. Te costa in jur de 2000 de ron la ZF si baietii aia fac treaba buna. SPOR!
0

#6 User is offline   deeJayOg 

• Pasionat

Posted 17 April 2019 - 16:22

Aceeasi poveste eternă. Lifetime = ciclul de viață al mașinii. A se citi cât e în garanție/primii ani de viață. Pentru orice F10/F30 non-LCi mai ales, 2014-2015 pentru LCI, Lifetime deja a expirat.
Lumea înțelege greșit Lifetime ăsta iar BMW nu are procedură de service regulat pentru așa ceva. Normal că nu recomandă.

E pe viață, dar nu gen până duci mașina la casat :), ci până o vinde primul proprietar de cele mai multe ori sau ajunge să fie depășită moral. Economie de consum, deh.

This post has been edited by deeJayOg: 17 April 2019 - 16:25

2

#7 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 17 April 2019 - 16:55

View Postmaxgs22, on 17 April 2019 - 15:37, said:

Salutare,

Ma poate lamuri cineva cum e cu schimbul de ulei pentru cutiile automate? Am un 428i din 2014 cu 110k iar in istoricul de service nu apare nimic legat de cutie.
Am sunat la BMW si mi-au zis ca uleiul nu se schimba,in mod normal,decat daca masina prezinta unele simptome(zgomote),la fel ca si in cazul distributiei. Oare sa fie corect? Mi-am facut si o programare pentru verificare(just in case).
As vrea sa mai aud si alte pareri pentru ca cei de la service te pot prosti foarte usor si n-as vrea sa arunc 3500 Ron.

Multumesc,

primul BMW ?
0

#8 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 17 April 2019 - 18:56

https://www.zf.com/u...change_oil.html

asta este ce am gasit la o prima cautare: max 8 ani sau 100.000km
daca mergi sportiv, chiar mai repede de 100k.
0

#9 User is offline   montela1980 

• Începător

Posted 17 April 2019 - 19:01

Adica daca faci schimbul de ulei la cv la reprezentanta nu apare in istoricul masinii ? Hmm...

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#10 User is offline   Ciupaneza 

• Începător

Posted 17 April 2019 - 19:16

Daca se face referire la istoricul de service din iDrive, atunci nu, revizia cutiei de viteze nu apare.
Daca insa se va accesa istoricul de service disponibil in reteaua BMW, atunci vor aparea toate operatiunile, inclusiv schimb de ulei grup sau cutie de transfer.
0

#11 User is offline   Adiaxc 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 April 2019 - 19:49

https://www.google.c...w1GfdswtU379YIr
0

#12 User is offline   maxgs22 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 April 2019 - 20:23

View PostMyx, on 17 April 2019 - 16:55, said:

primul BMW ?

Primul automat... Am mai avut e90-ul și pe urma am trecut pe Audi o perioada.

View Postsix in line, on 17 April 2019 - 16:15, said:

Mergi la ZF FAur cu cea mai mare incredere. BMW nu-ti recomanda intretinerea, pentru ca ei vor sa schimbe cutii sau masini cu totul. Gen, nu schimba uleiul la cutie pt ca la 220K oricum trec cei 5 ani si iti cam trebuie una noua. Cutia noua e vreo 10K ...pe masina iei 12K la vremea aia si nu se merita sa schimbi cutia asa ca vei cumpara una noua...BMW gandeste cu mentalitatea din Vest, nu ca-n ROmania unde 90% din masinile premium sunt cumparate la mana a doua din Germania. Te costa in jur de 2000 de ron la ZF si baietii aia fac treaba buna. SPOR!

Habar nu aveam ca are garanție 5 ani... O sa merg prima data la BMW pentru verificare(poate a fost deja schimbat și am omis eu detaliul asta) , oricum am garanție și de la dealer-ul din Belgia, pana în iulie...
Eventual o sa sun și în Belgia, poate sunt ai noștri compatrioți mai "golani" și vor sa ma saboteze.
0

#13 User is offline   wolfenstein99 

• Senior
  • Interests:Masini

Posted 17 April 2019 - 20:35

nu ai inteles ce tot repeta colegii de forum - in planul de service BMW nu exista schimb ulei cutie; asa ca 100% nu a fost schimbat pana acum.
3

#14 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 17 April 2019 - 21:45

da, si eu ma miram ca in istoricul din iDrive nu apare ca am schimbat suplimentar la prima revizie inclusiv filtrul de motorina si cel de aer, desi bmw considera ca la reviziile impare nu este necesar.

ar fi bine sa apara in istoricul masinii de la reprezentanta

This post has been edited by edit: 17 April 2019 - 21:45

1

#15 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 17 April 2019 - 23:23

View Postmaxgs22, on 17 April 2019 - 20:23, said:

Primul automat... Am mai avut e90-ul și pe urma am trecut pe Audi o perioada.

deci ...se schimba , poti sa ne crezi :) partea buna e ca esti in perioada in care poti face schimbul gravitational , adica vor intra 6 l , baia de ulei si cam asta e , daca mai astepti pana la 150 + va trebui sa recurgi la schimbul total , cam asa e in procedura ZF . Daca vrei tu neaarat la reprezentanta sa fie un istoric acolo , ceri ce vrei sa faca si va ramane scris , daca vrei sa platesti mai putin - 40 % apelezi la un service cutii automate, gen Automatico Bucuresti , FAur bucuresti si rezolvi situatia , ai factura ai istoric :) . Eu asa am procedat si multi de aici . VEzi mai multe detalii pe topicul meu cu schimbul , procedura etc . Masina mea e la al doilea schimb de ulei cutie .

This post has been edited by Myx: 17 April 2019 - 23:40

0

#16 User is offline   cornel 

• Membru

Posted 18 April 2019 - 06:22

View Postedit, on 17 April 2019 - 21:45, said:

da, si eu ma miram ca in istoricul din iDrive nu apare ca am schimbat suplimentar la prima revizie inclusiv filtrul de motorina si cel de aer, desi bmw considera ca la reviziile impare nu este necesar.

ar fi bine sa apara in istoricul masinii de la reprezentanta

La primul update de iLevel o sa-ti apara :) toate reviziile intermediare.
0

#17 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 18 April 2019 - 07:42

pai mi-au facut un update de soft.

deopotriva au facut un update in ceea ce priveste reviziile, pt ca acum jumatate de an nu era nicio informatie pe idrive. imi apar 4 lucrari in idrive:
prima, a doua revizie, schimbul placutelor spate si apoi cele fata.
filtrul de aer si de motorina le-am schimbat la o luna dupa prima revizie. cel putin, eu am platit si am lasat masina acolo pt a fi schimbate..ce au facut ei, nu stiu.
1

#18 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 18 April 2019 - 07:54

Sa stii ca si daca ai si daca nu ai toate operatiunile trecute in istoric, la revanzare nu prea conteaza. In RO se cauta masini care arata bine, ca noi, full de full dar la 215% din pretul masinii. Poti sa ai tu inclusiv filmari de la revizii si altele, in final va conta pretul si dotarile masinii. Nu vei putea cere pe ea 30% in plus fata de pretul pietei pt faptul ca ai istoric full trecut in baza de date BMW. Iti zic asta sa nu-ti faci iluzii in legatura cu revanzarea, insa orice masina bine intretinuta se vinde repede. Si eu sunt maniac cu intretinerea masinii si nu am avut niciodata o problema in a vinde masini chiar si fara istoric la reprezentanta. SPor la treaba :thumbsup:
0

#19 User is offline   deeJayOg 

• Pasionat

Posted 18 April 2019 - 08:08

Îți face viața mult mai ușoară la vânzare. La mine omul ce a luat fosta mașină nici n-a mai stat să verifice pe la reprezentanțe sau în altă parte. A venit, a văzut și a luat. Totuși eu am dat-o cu un preț chiar mai mare puțin decât era media pieței dictată de sămsăreli. Depinde și cine e cumpărătorul și ce caută exact, cât de informat este...etc

Dacă vrei neapărat istoric pentru ulei în cutie și nu vrei preț de reprezentanță (Dar nu cu mult mai mic apropo :) ) o poți face la service-urile specializate gen Serv Team, Bimmer/Bforce, APB, Dormag...etc. Cei care au acces la baza de date BMW Online. Intrarea nu va fi detaliată, dar există un text mic pe care ei îl introduc acolo și se poate face legătura. La fel se face legătura și cu factura și intrarea de la acei KM.

ZF Faur deși sunt super ok nu pot face intrarea asta. La fel cum nu pot face nici resetarea adaptărilor cutiei la nevoie.

This post has been edited by deeJayOg: 18 April 2019 - 08:10

1

#20 User is offline   lolik 

• Membru

Posted 19 April 2019 - 20:51

Intrebare pt cei care ati schimbat la zf faur: daca este asa ok ei de ce nu fac resetarile cutiei si te trimit in alta parte?

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk
2

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro