Jump to content

320i(cu inst. gaz) sau 320d


SpYderBVG

Recommended Posts

Salut! Sunt nou in acest forum. Lucrez de vreo 5 am reusit sa-mi cumpar apartament anul trecut anul asta aproape l-am terminat de facut si sper ca pana pe la sf. anului sa reusesc sa-mi cumpar si eu un BMW. Nu stiu exact cum o sa-mi mearga afacerile de aceea as opta acum la ceva mai economic. M-am gandit la un 320i cam de prin 2002 si sa-i pun instalatie pe gaz. Masinile pe motorina mi se par cam obosite, pentru batranei. Acum nu stu cum se comporta un 320d. Nu am condus niciodata nici un tip de BMW dar seria 3 e masina mea de suflet. Am preferat sa astept asa incat prima mea masina personala sa fie un BMW seria 3. Voi ce ma sfatuiti? Cum se comporta un BMW 320i cu gaz, cat consuma (daca stiti), cat consuma un 320d?

Multumesc anticipat !!!

Link to comment
Share on other sites

Vreau economic dar vreau sa si accelereze. Vad ca ai un 320d acelereaza bine? M-am uitat acum la date tehnice la tipurile astea doua de masini si am vazut ca accelereaza mai repede un 320d decat un 320i (datele sunt date pe site-ul bmw.ro pentru modelul nou, e la fel si la modelul anterior???????????????????).

E pe bune, chiar e mai rapida 320d decat 320i???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt nou in acest forum. Lucrez de vreo 5 am reusit sa-mi cumpar apartament anul trecut anul asta aproape l-am terminat de facut si sper ca pana pe la sf. anului sa reusesc sa-mi cumpar si eu un BMW. Nu stiu exact cum o sa-mi mearga afacerile de aceea as opta acum la ceva mai economic. M-am gandit la un 320i cam de prin 2002 si sa-i pun instalatie pe gaz. Masinile pe motorina mi se par cam obosite, pentru batranei. Acum nu stu cum se comporta un 320d. Nu am condus niciodata nici un tip de BMW dar seria 3 e masina mea de suflet. Am preferat sa astept asa incat prima mea masina personala sa fie un BMW seria 3. Voi ce ma sfatuiti? Cum se comporta un BMW 320i cu gaz, cat consuma (daca stiti), cat consuma un 320d?

Multumesc anticipat !!!

275505[/snapback]

 

A fost o discutie despre consumul de combustibil la seria 3. Poate te ajuta:)

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act=ST&f=11&t=18330

Link to comment
Share on other sites

Poti sa mergi si economic cu un BMW, ca sa scoti consum mic (pe autostrada, ca in Buc cu nici o masina nu scoti consum bun), si cand ai nevoie de putere, o calci....dar e greu sa te abtii!

Nu o sa gasesti vreun miracol de motor care sa te impinga in scaun si sa consume putin in acelasi timp...nici macar dCi-ul din reclama de la Renault :blink:

Poate ca e mai bine sa nu iti iei BMW de la bun inceput, ci sa mai astepti pana esti sigur pe continuitatea afacerilor tale....poti lua un TSI de la VW...e nou dar nu stiu cat e de fiabil, si probabil e mai scump decat un 320i e46...

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Nu am cum. Si cand dorm tot seria 3, neagra, vad in fata ochilor.

275531[/snapback]

 

Mai stim si pe altii :blink:

 

In topicul pe care ti l-am indicat mai sus aveai consumul meu mediu pentru 35935 km, si anume 7,196 l/100km. E de adevaratelea si nu dupa BC ci dupa pompa. Dupa cat spune lumea in acel topic pare a fi un consum corect, poate un pic cam mare dar am mers mai mult de jumatate din kilometrii astia in oras.

 

Pe de alta parte, o masina neagra e tare greu de intretinut, se vede tot pe ea, orice mica zgarietura cand s-a spijinit careva pe ea si era murdara, ca sa nu mai vorbim de urmele de gainat de la pasari care nu sunt spalate urgent la spalatorie cu spuma activa. A mea este bleumarin inchis aproape neagru, culoarea oficiala este orientblau.

Link to comment
Share on other sites

termina cu prostiile cu gpl pe bmw :blink:)

 

320d e diesel de batranei lol..condu unul si vezi dupa aceea ce parere ai..diesel are cuplu mai mare si deci te impinge in scaun putin mai violent..o sati placa

275552[/snapback]

 

 

subscriu!

 

un bmw cu gpl....mai bine un logan cu sigla de bmw si angel-eyes ....

 

un seria 3 pe E46 iti recomand, dar luat din germania, caiet service, seriozitate

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

termina cu prostiile cu gpl pe bmw :blink:)

275552[/snapback]

 

Subscriu. GPL pe o asa masina e cam anapoda!

 

De fapt nu la combustibil e cheltuiala mare si asta ai sa vezi. Daca chiar o sa-ti placa masina ai sa vrei sa ai grija de ea si altele sunt cheltuielile: asigurare (cam 1000 euro/an), revizii la un service mai spalat (7-8 mil), curatenie (mai ales ca vrei neagra - m-a costat 2,5 mil o data la 7-8 luni, e adevarat ca sa fac interiorul si cam 250 mii o data pe saptamana), schimbat una alta ca de exemplu amortizoare, niste bucse pe ici pe colo, innebunesti cand se aude un zgomot care nu ar trebui sa se auda si ai da orice sa scapi de el....

Eu de cand am masina m-a ajuns undeva la 0,54 ron/km.

Link to comment
Share on other sites

Sa pui GPL pe un BMW este blasfemie. Daca vrei sa faci economie la combustibil, intre 320i si 320d, clar alegi 320d.

 

L.E.: nu trebuie sa iti faci probleme ca si 320d trage bine.

275625[/snapback]

 

subscriu si eu la idee :blink: si vorbesc din proprie experienta...tractorasul trage bine de tot :)

Edited by elvislorin
Link to comment
Share on other sites

nush de ce sunteti toti impotriva gpl-ului mai ales cu instalatiile astea moderne la care lipsa de putere se simte foarte putin. am 3 masini pe gpl si sunt multumit de performante si mai ales la o instalatie bine reglata nu are voie sa se simta nici un pic de miros de gaz. este buna una atunci cand faci multi kilometri se simte la buzunar si nu te opreste nimeni sa nu o treci imediat pe benzina daca vrei sa ai parte de toata puterea masinii. un litru de gaz aici in lugoj ii 17500 lei vechi, am auzit ca in alte parti ar fi mult mai ieftin si anume la 14000
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

din cate retin bmw a fost unul din fabricantii care a dotat cu gpl din fabrica ceva masini. oricum chestia cu 'gpl pe bmw' mi se pare cam stupida, nu e un lamborghini, un 3 cu motor mic e o masina de facut treaba cu ea... nici eu nu-s mare fan de asa ceva dar fiecare cu ale lui.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.