Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Nu am vazut pe forum 523I... Putine sanse cred :twoup:

 

F adevarat! 523-urile sunt foarte rare peste tot, nuh numa in Ro:P

 

hmmm, eu unu mi-am luat dar voiam sa aflu mai multe despre el, momentan sunt multumit dar as fi vrut sa stiu care ar putea fi punctele slabe ale acestui motor. OK, multi probabil vor spune ca as fi putut lua un 530i, corect, as fi putut lua dar asta mi s-a aratat ca sa zic asa, mai sunt si taxele care mai au ceva de spus....din sapaturile care le-am facut pana acum ar fi motorul de pe 325i dar nu sunt nici sigur si nici nu stiu nimic despre 325i.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut tuturor. am si eu un prieten cu un e60 2.5d ...masina e f arajata

pachet M ,jante M....si suspensii sport reglabile bilstein germany... omu are o problema ,nu le mai vrea

sunt cam d un an p masina si vrea sa le dea la schimb p unele normale plus diferenta...

daca sunt doritori va rog sa ma anuntati

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

sunt posesorul unui e 60 2004 si am un far aburit,as fi interesat daca stie cineva vreun remediu sau cum se poate demonta becul sau farul.mersy

 

sunt posesorul unui e 60 2004 si am un far aburit,as fi interesat daca stie cineva vreun remediu sau cum se poate demonta becul sau farul.mersy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut frate... fii Atent.. yo detin Un e60.. si pot sa-ti spun ca probleme referitoare la motorizare... manevrabilitate.. Confort si alte le de genu.... nu o sa ai asta in cazul in care ii dai ca nehalitul in gusha.. si il faci praf... la faze dastea o sa-ti inceapa sa-ti caraie.... si la pormire nu va mai avea acel sunet linijtor... ma refer la benzina... in rest .. e totul bine ..la el...yo cam atat iti pot spune.... salut...!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

 

Da este Adevarat.... acesta este consumul .. la un dizelake....e o performantza sa zik asa.. ptr un motor de 3.0....Va Salut...

 

Salut.....Vezi ca in spatele Farului ai o carcasa... care se desface.... si acolo nijte tije ...care tine farul...acelea trebe date jos... si farul iese cu succces....te salut ...sper sa reusesti.....!!!

Link to comment
Share on other sites

salut , m ar bate gandu sa imi iau un 525i din 2004 , m ar interesa ceva pareri , detalii despre intretinere,fiabilitate ...cam tot ce este de stiut :) ce probleme are ,ce plusuri,ce minusuri , astea fata de un 525d sau 530d tot e60 si tot accelasi an 2004 2005, mersi :)
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat in Bucuresti(am Nr de PH)...Un "destept" ca sa-mi arate el ca am parcat aiurea, a tras de stergator pana la dat peste cap...Stergatorul se misca la comenzi dar nu mai sta etans pe parbriz...l-am comparat cu celalat si cred ca i-a sarit un arc,clema ceva...Aveti idee mai merge facut?Daca da, puteti sa ma ajutati cu o informatie, un service, un nr de tel?etc.

Multumec anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Observ ca nu functioneaza link-ul asa ca adaug o lista cu rezultatele interesante, ale cautarii, bmw525d, an>2006, km<150000:

 

http://www.autovit.ro/bmw-525-C18070235.html

http://www.autovit.ro/bmw-525-C18183270.html

http://www.autovit.ro/bmw-525-C17937289.html

http://www.autovit.ro/bmw-525-C18114492.html

http://www.autovit.ro/bmw-525-C17860144.html

http://www.autovit.ro/bmw-525-C17803579.html

 

Mie imi plac primele trei.

Singurul lucru care ma intereseaza este sa fie masina in stare buna(km reali...fara accidente, rasturnari..etc).

Edited by Drivs_er
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va salut.

Am citit cam tot ce mi-a picat in mana despre subiectul urmator, dar orice sfat e foarte bine venit.

 

Sunt in dubii in a alege intre un 520d model 2006 si Audi A6 2.0tdi tot model 2006.

Deocamdata balanta inclina cam 80% in favoarea 5-arului. Tinuta de drum, confortul, inteligenta si stilul in sine al BMW-ului m-a lasat masca.

A6 as spune ca e oarecum o masina normala, doar ceva mai interesanta decat majoritatea si un interior destul de frumos.

Momentan am un Passat 1.9tdi 116CP modificat de mine personal (motor 150CP stock + turbina de V6 + soft + multe alte modificari), ce in prezent are in jur de 200CP. Raportat la masa masinii (~1.5 tone) are un raport foarte bun kg/cp.

La masina ce intentionez s-o achizitionez nu ma intereseaza atat performanta, cat confortul si dotarile. De aceea motorul de 2 litri imi e suficient. Iar puterea o voi "spori" eu daca va fi nevoie, dar avand in vedere drumurile si aglomeratia tot mai mare, nu prea mai e nevoie de multa putere in roti.

Va mai dura pana voi dispune de toti banii necesari, dar vreau sa stiu bine ce sa aleg. Nu e un lucru ce il faci in fiecare zi.

Pur intamplator, azi mi s-au ivit ambele variante.

 

 

A6 2.0TDI 2006 140CP, CV 6 trepte manuala, 200.000 km verificabili, inmatriculata in tara din 10/2010, insa cu dotari destul de modeste - clima manuala, incalzire in scaune, volan multifunctional in piele, insertii de Al, senzori de ploaie, lumina si parcare, navigatie, bluetooth, magazie cd-uri, geamuri/oglinzi eletrice, jante aliaj OEM 16", culoare gri sobolan, interior gri deschis - la pretul de 12.500 euro.

 

BMW 520d 11/2006 (inmatriculata in tara in 07/2010) 163CP, adusa personal din Germania, CV manuala, cand a venit avea 120.000 km (acum are 136.000), service-ul facut in reprezentanta si in Romania, aer conditionat automat, tapiterie din piele neagra, incalzire in scaune, faruri xenon + spalatoare faruri, senzori parcare, comenzi pe volan, pilot automat, geamuri/oglinzi electrice, jante pe 17" OEM vara + iarna, navigatia cred ca este medie, culoare neagra atat la exterior cat si la interior. Masina este a unei cunostinte, umbla foarte rar cu ea. Pretul ar fi in jur de 13.000 euro. Nu se grabeste s-o vanda, deci m-ar putea astepta pana voi avea toti banii.

 

Asadar... ce ma sfatuiti?

Multumesc.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu unul te sfatuiesc, daca nu ai facut-o deja, sa conduci ambele modele si dupa aia sa alegi. Daca ne intrebi pe noi, fiind un forum BMW, majoritatea iti vom propune sa alegi E60-ul.

Eu sunt posesor de E60 525d (inainte am avut E90 320d, exact motorul pe care il vrei tu) si ti-l recomand. Daca vorbim de motorul de 1995cmc diesel de 120kw (163cp), mie unul mi s-a parut un motor excelent, elastic, in turatii nu mai suna a diesel, te duce cu gandul la benzinar. Iar daca vrei sa-i cresti puterea i-o poti creste foarte usor din soft. Eu am facut asta si se simtea diferenta, ii crescuse puterea pe la aprox 204cp si cuplu la 410Nm(stock e 163cp si 340Nm). Singura problema care nu mi-a placut era volanta cu masa dubla (asta la cutie manuala) care producea trepidatii foarte mari la plecarea de pe loc. Multa lume se plange de volanta. Desi o schimbau tot incepea sa trepideze.

Oricum, decizia e a ta. Orice ti-ai lua, s-o stapanesti sanatos. De curiozitate, Passat-ul cu cat vrei sa-l vinzi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.