Jump to content

filtru epurator


pavel_marius

Recommended Posts

cand l-am schimbat pe al meu, era din doua bucati, si parea a fi cu decantor, sa vad cum se comporta in timp.

daca voi putea il voi curata, daca nu, il voi lua de nou, 200 lei nu este chiar un capat de tara.

Da e pretul unui filtru obisnuit, se merita.

Link to comment
Share on other sites

Filtrul de plastic e dintr-o singura bucata.. daca vorbim de filtru+carcasa atunci da sunt 2 bucati.. filtru propriuzis.. costa 120 lei, filtru cu carcasa costa 180 lei...

 

Dupa ce pui filtru ala de plastic pe masina in loc la cel cu pasla.. nu mai are ce sa se infunde..

 

In general peste tot se vinde filtru + carcasa la 180 lei... dar poti cere pe P/N.. doar filtrul

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Chiar azi am schimbat filtrul epurator la un 730d...

 

Te-ai angajat la un service?

am mai scris.pt cei ce nu au inteles:modelul de pasla nu de mai fabrica si a fost inlocuit de cel de plastic.trebuie schimbat la fiecare al doilea schimb de ulei.se livreaza si cu si fara carcasa si potriveste modelul nou de plastic perfect ca de aia e cod inlocuitor.varianta fara carcasa costa cam 125 ron cea cu cam 180-190.in general reprezentantele prefera sa il vanda pe cel cu carcasa pt ca e mai scump dar asa cum s-a mentionat mai sus carcasa nu are ce sa [pateasca daca nu a suferit socuri mecanice.si ca efect :eu am spart o turbina pe un 320d 150cp din cauza ca epuratorul a fost infundat mi-a facut contrapresiune din baie pe scurgerea de la turbo si nu am avut destul ulei pe ax la5000 rot/min. o adevarata bucurie,dar atrecut

Link to comment
Share on other sites

Eºti sigur cã modelul de pâslã nu se mai fabricã? <_<

 

Te-ai angajat la un service?

 

Nu.

I l-am schimbat unui amic ĂŽn faĂža blocului, e o chestie foarte simplĂŁ.

acum 6 sapt am facut revizia la a mea si am primit de pe stoc de la un furnizor varianta de pasla.la 2 sapt dupa mine am comandat acelasi cod pt un amic si mi-a venit de plastic.am intrebat persoane avizate si mi-au explicat ca doar daca in stocuri mai vechi mai exista de pasla.oricum fac acelasi lucru si au acelasi termen de utilizare.

Link to comment
Share on other sites

Ctaeva detalii despre cum se schimba acest filtru epurator AICI

cit te a costat

 

eu l-am cumparat saptamana trecuta de la AB si m-a costat 220 RON (l-am cumparat cu carcasa cu tot). (pt un 318d 2004)

si eu l-am cumparat tot de la AB cu 220 ron si l-am schimbat. cei de la AB mi-au zis ca se schimba la 3 schimburi de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Ctaeva detalii despre cum se schimba acest filtru epurator AICI

cit te a costat

 

eu l-am cumparat saptamana trecuta de la AB si m-a costat 220 RON (l-am cumparat cu carcasa cu tot). (pt un 318d 2004)

se gaseste filtru si fara carcasa ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

?

Link to comment
Share on other sites

130lei la grozadan pt e46, modelul din plastic

l-am montat la un service, doar ca nu prea stiau ce sa mai faca cu bucata asta...

@Bavaria: mai bine mergeam la Ciupanezu in fata blocului sa mi-l monteze, nu? <_<

 

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?att...mp;d=1205669469

 

100 % te lamuresti...! inainte de a introduce filtrul pe tub, trebuia pusa o garnitura.

Link to comment
Share on other sites

130lei la grozadan pt e46, modelul din plastic

l-am montat la un service, doar ca nu prea stiau ce sa mai faca cu bucata asta...

@Bavaria: mai bine mergeam la Ciupanezu in fata blocului sa mi-l monteze, nu? <_<

 

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?att...mp;d=1205669469

 

100 % te lamuresti...! inainte de a introduce filtrul pe tub, trebuia pusa o garnitura.

 

acum eu m-am lamurit care unde tre` sa vina din poze, dar faptul e consumat :)

daca cele doua piese de jos http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...st&id=97774 sunt garnituri, pe alea le-au pus, doar ca bucata de sus de langa filtru n-au pus-o ca nu stiau unde, si am impresia ca nici inainte nu fusese pusa, pt ca nu au gasit ceva asemanator langa filtrul vechi, montat la Filaret acum 2 ani :unsure:

in fine, ma gandeam sa schimb si flansa de la cardan la ei, dar cu ocazia asta m-am cam razgandit. recomandati vreun service? :bashwall:

Edited by VeNoMouS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu de mult am schimbat filtrele la masina mea, Bmw E90, mai putin pe cel epurator (nu stiam prea multe despre el atunci). Am fost dezamagit sa vad cate trebuie sa dai jos ca sa ajungi la filtru de aer (plastice, cele doua bare metalice, etc). Baietii stiau ce sa faca si au lucrat repede si bine. Acum as vrea sa schimb eu filtrul epurator.

Intrebarea mea este: fiindca cele doua filtre se gasesc unul langa altul, trebuie sa demontez toate acele componente sau accesul la epurator se face mai usor?

Link to comment
Share on other sites

accesul la epurator se face doar daca desfaci capacul mare ce acopera motorul , mai mult ca sigur tu ai filtrul epurator din plastic si nu necesita schimbat . uitate la el inainte sa-l cumperi

 

 

Vreau sa vad cum se prezinta si eventual sa-l spal. Daca dau doar capacul nu am acces. Crede-ma ca m-am uitat , dar nu-mi dau seama cat de multe trebuie sa desfac.Cred ca va trebui sa dau chiar si filtru de aer jos

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=54803

 

pt e46 gasesti aici localizarea; mai sunt 2 topicuri pe tema asta.

 

Nu e asa usor cum pare. Tre sa faci cam toate operatiunile necesare pentru filtrul de aer.

Partea din spate a carcasei filtrului epurator sta sub un plastic (care nu poate fi demontat decat daca dai jos carcasa de la filtrul de polen).

 

Oricum carcasele alea ies usor in comparatie cu carcasa filtrului de aer. Acolo sunt niste pozitii cam inghesuite.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Carcasele de plastic cred ca nu sunt o problema, dar daca trebuie sa dau si filtru de aer sau cele doua bare metalice, ma gandesc sa ma duc la cineva priceput.

Multumesc pentru sfaturi!

eu l-am schimbat azi si trebuie sa dai jos si suportul de la filtru de polen,si filtrul de aer,etc.....

Link to comment
Share on other sites

Carcasele de plastic cred ca nu sunt o problema, dar daca trebuie sa dau si filtru de aer sau cele doua bare metalice, ma gandesc sa ma duc la cineva priceput.

Multumesc pentru sfaturi!

eu l-am schimbat azi si trebuie sa dai jos si suportul de la filtru de polen,si filtrul de aer,etc.....

 

Atunci renunt. Merg la meserias.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.