Jump to content

filtru epurator


pavel_marius

Recommended Posts

hai sa ti mai zik o smecherie cu curatirea epuratorului...nu i o chestie apreciata pentru ca epuratorul e cmpus din 2 chestii decantorul si un senzor cu un fel de duza ...asa ca tu iti cureti dacantorul dat senzorul cu duza ramane imbacsit.....ideea e ca te bagi cu ciorapi murdari in adidasi albi noi....
Link to comment
Share on other sites

hai sa ti mai zik o smecherie cu curatirea epuratorului...nu i o chestie apreciata pentru ca epuratorul e cmpus din 2 chestii decantorul si un senzor cu un fel de duza ...asa ca tu iti cureti dacantorul dat senzorul cu duza ramane imbacsit.....ideea e ca te bagi cu ciorapi murdari in adidasi albi noi....

 

Si care-i concluzia? Trebuie schimbat? Din tot ce am citit pe aici reiese ca cel de plastic nu se schimba.

Link to comment
Share on other sites

Carcasele de plastic cred ca nu sunt o problema, dar daca trebuie sa dau si filtru de aer

 

Carcasa filtrului de aer e singura care poti sa nu o dai jos. Dar trebuie sa executi toti pasii pana la ea. Plastic de pe motor; carcasa filtru polen; plastic motor de sub carcasa polen. Si ai acces la filtru epurator ulei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut poze cu carcasa care continea valba demontata. Si nu avem nici un senzor. Zic si eu...

 

Daca ar fi avut senzor nu ar fi trebuit sa fie si senzorul ala alimentat? <_<

Asa cum spunea si Jacobs valva e capsulata - poti sa o strici daca vrei tu in mod deosebit. Dar nu de la demontat montat.

Link to comment
Share on other sites

acea valva are senzor crede ma ! am schmbat eu filtru acum curand si m iau explicat oamenii clar! iar tu n ai cum sa strici valva pt ca e turnata n ai acces direct la ea ! ea se poate doar obtura total sau partial!

 

este o valva. este din cauciuc caramiziu.

AM DESFACUT ASA CEVA. nu sunt senzori.

in Romania multi spun tampenii MAAAAARI

o sa o desfac si o sa iti arat. ii fac poza.

 

nu va mai luati dupa cei care folosesc expresia ''eu stiu ca...'' <_<))))))

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Carcasele de plastic cred ca nu sunt o problema, dar daca trebuie sa dau si filtru de aer

 

Carcasa filtrului de aer e singura care poti sa nu o dai jos. Dar trebuie sa executi toti pasii pana la ea. Plastic de pe motor; carcasa filtru polen; plastic motor de sub carcasa polen. Si ai acces la filtru epurator ulei.

 

Astazi m-am apucat de treaba. Am desfacut tot, inclusiv carcasa filtrului de aer (nu cred ca merge scos cu ea pusa). Eram pregatit pentru spalare si... surpriza: nu este de plastic, deci trebuie schimbat. Am montat totul la loc. L-am comandat deja, dar ma gandesc cu groaza sa iau totul de la capat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...
Desfaceti filtrul, scoateti pasla imbibata cu ulei.

Taiati din pasla care sta peste filtrul de aer [unul folosit evident] o bucata care o rulati cam de 3 ori in jurul suportului de plastic si aveti FILTRU EPURATOR nou !!!

E o mare teapa sa dai 50-55 euro pe o carpa curata, care are acelasi rol...de a stopa vaporii de ulei !!!

 

Uite sa sti ca am incercat eu asta, si m-am cam lasat pagubas... luni ma duc sa comand unul nou.

 

Filtrul este facut din 2 straturi:

- primul de la interior si cel mai gros este o tesatura din bumbac, mai exact o impletitura in "X".

- al 2-lea, cel de suprafata e o melana(nu pasla) care la prima vedere pare asemanatoare ca cea din comert, totusi tind sa cred ca-i mai densa

 

P.S. Aia de peste filtrul de aer tot melana este.

 

P.P.S. Desi recunosc ca m'ar fi tentat sa fac un filtru din melana :twoup: ca am. Daca as fi avut si bumbac sigur ma apucam si 90% imi iesea.

 

P.P.P.S (lool dar fie..) Deci daca ma uit la filtrul uzat din poza de mai sus, pare a avea un singur strat de melana. Ori ca sa fac unul identic cu asta imi ia cel mult 2 minute...

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Ok, n'am mai avut rabdare :twoup:

Intrucat n'am vazut cum arata unul aftermarket nou, recurg la parerile voastre, ale celor care ati schimbat filtrul. Si anume, cat de apropiat fata de cel original este acesta facut de mine?

Este realizat numai din melana.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

La sfatul tau am mai adaugat un strat de melana.

 

Daca pentru un rahat de 110 lei cat costa cu decantor si nu o sa ai probleme multi km vrei sa strici turbina nu ai decat. Nu este de joaca cu filtrul asta fara gluma, ca un sfat mai bine mai asteapta pana strangi bani decat sa-l pui pasta care l-ai facut si vezi sa nu apari si tu cu un topic cu mi-a cazut turbina.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i vorba de bani, ci e sambata si eu n-am filtru :twoup: si pana luni nu mai gasesc. Iar daca se dovedeste a fi ok, il tin inca 2000km pana la schimbul de ulei cand schimb si filtrul de aer.

 

Asta a fost un proiect facut la ambitie :)

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Consuma mai mult ulei :twoup:

 

Si decantorul si filtrul epurator au acelasi rol...sa lase sa treaca doar gazul si sa retina vaporii de ulei.

Daca filtrul e imbacsit [nu ii permite gazului sa treaca] atunci o sa vedeti cum iese uleiul pe la tuburile din zona turbosuflantei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Consuma mai mult ulei :twoup:

 

Si decantorul si filtrul epurator au acelasi rol...sa lase sa treaca doar gazul si sa retina vaporii de ulei.

Daca filtrul e imbacsit [nu ii permite gazului sa treaca] atunci o sa vedeti cum iese uleiul pe la tuburile din zona turbosuflantei.

 

Eu nu cred ca a fost schimbat epuratorul la masina mea.... masina nu mananca ulei... nu are scurgeri.... dar am o pata de ulei mica la imbinarea unei conducte de la intercooler (cred ca ala e )....

Masina este un e90 320d... cred k o sa schimb si eu epuratorul la urmatoarea revizie.

Daca comand filtrul de la grozadan probabil isi da seama daca e cu pasla sau cu decantor dupa VIN nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.