BMWClub: De unde cumparam masiniSH ? - BMWClub

Jump to content

• 21 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De unde cumparam masiniSH ? Germania sau Romania ?

Poll: De unde cumparam o masina SH ? (812 member(s) have cast votes)

Prefer sa :

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#21 User is offline   rmg 

• Fan
  • Group: Members

Posted 10 July 2009 - 19:32

@slacker: e a 2-3 oara cand afirmi ca in Germania nu se pot testa masinile si e gresit acest lucru. Oricand poti sa iesi cu masina s-o testezi in Germania. Poate la particulari sa intampini ceva probleme, dar si acolo foarte rar. Nemtii sunt obisnuiti cu ideea ca masina nu se cumpara din poze, li se pare normal sa testezi masina inainte de cumparare. au nr de handleri cu asigurare, ai pus nr pe masina si iesi la plimbare. Poti sa anunti ca mergi la un service cu masina, ca iesi pe autostrada, etc, nu e problema.
Eu am votat Germania din simplul motiv ca e oferta mai diversificata, piata mai mare. Nu e simplu nici acolo pt ca si acolo sunt o gramada de nenorociti. Sunt prea putini nemti care se mai ocupa cu vanzare auto SH, restul sunt adunaturi de diverse nationalitati.
Recunosc insa ca de vreo 6 luni am vazut si pe Romania niste oferte de am ramas masca la anumite masini. In Romania nu mi-e frica asa mult de masinile cu km dati inapoi, pt ca personal e cel mai putin important aspect la cumpararea masinii. Insa mi-e frica de masinile aproape noi, cu km putini si reparate dupa o dauna totala. am vazut cateva lucrari d-astea si m-au dat pe spate. Macar in Germania nu risti astfel de lucruri, acolo e pe baza de puscarie. La noi inca e haiducie.
0

#22 User is offline   bytzu18 

• Începător

Posted 10 July 2009 - 19:49

Germania...
am mai spus si in alte posturi, la noi samsarii umplu tragurile auto cu masini cu km dati inapoi, cu masini tamponate si reparate in Ro. De multe ori este mai ieftina o masina adusa din Germania si inmatriculata cu numere de Ro decat costa masina in De.(facand o medie a preturilor din Germania) Motivul este mai sus precizat.
0

#23 User is offline   doru_89 

• Membru

Posted 10 July 2009 - 19:49

GERMANIA ...e diferenta mare ...nu as lua din tara decat daca e adusa de cineva care il cunosc ...eu am fost personal de doua ori nu se compara....
0

#24 User is offline   baronu25 

• fan BMW
  • Interests:bmw , pretty woman! life

Posted 10 July 2009 - 20:09

View Postdoru_89, on 10/Jul/2009, 20:49, said:

GERMANIA ...e diferenta mare ...nu as lua din tara decat daca e adusa de cineva care il cunosc ...eu am fost personal de doua ori nu se compara....

ai sa ramai uimit ca primele pagini de pe mobile cu cele mai ieftine au cateva bube, si sigur cele mai ieftine se aduca la noi.
neamtul se duce la revizie si nu-i schimba filtrul de combustibil , nici cel de aer decat foarte rar si cel de polen si mai rar!

si cum zicea cineva mai sus: "In plus o masina ingrijita in Germania este foarte scumpa fata de una similara din Ro"

stiti cum se spune : masina sh e loterie!
0

#25 User is offline   slacker 

• Membru

Posted 10 July 2009 - 20:17

View Postrmg, on 10/Jul/2009, 19:32, said:

@slacker: e a 2-3 oara cand afirmi ca in Germania nu se pot testa masinile si e gresit acest lucru. Oricand poti sa iesi cu masina s-o testezi in Germania. Poate la particulari sa intampini ceva probleme, dar si acolo foarte rar. Nemtii sunt obisnuiti cu ideea ca masina nu se cumpara din poze, li se pare normal sa testezi masina inainte de cumparare. au nr de handleri cu asigurare, ai pus nr pe masina si iesi la plimbare. Poti sa anunti ca mergi la un service cu masina, ca iesi pe autostrada, etc, nu e problema.
Eu am votat Germania din simplul motiv ca e oferta mai diversificata, piata mai mare. Nu e simplu nici acolo pt ca si acolo sunt o gramada de nenorociti. Sunt prea putini nemti care se mai ocupa cu vanzare auto SH, restul sunt adunaturi de diverse nationalitati.
Recunosc insa ca de vreo 6 luni am vazut si pe Romania niste oferte de am ramas masca la anumite masini. In Romania nu mi-e frica asa mult de masinile cu km dati inapoi, pt ca personal e cel mai putin important aspect la cumpararea masinii. Insa mi-e frica de masinile aproape noi, cu km putini si reparate dupa o dauna totala. am vazut cateva lucrari d-astea si m-au dat pe spate. Macar in Germania nu risti astfel de lucruri, acolo e pe baza de puscarie. La noi inca e haiducie.

pe mine nu m-au lasat sa testez masina . <_<
am stat vreo jumatate de ora sa scata vre-o 5 masini ca sa poata iesi masina pe care o vroiam din parcarea autohouseului ,mi-au pus numere de handler si am scos-o pe drum . nu am facut nici un km cu ea si mi-a spus sa o duc inapoi , nu m-a lasat sa-i dau talpa :bashwall:

masina era brici .

subscriu la partea ca in Romania gasesti oferte de ramai tampit :)

cine a mai testat masinile in germania inainte sa le cumpere ? de curizitate care sunt costurile si cat a durat ?
0

#26 User is offline   rmg 

• Fan

Posted 10 July 2009 - 20:28

Aprox. 40-50euro o constatare, 30min, 1 ora depinde de service. Cu multe zambete scoti gratis un istoric service.
Nu contest ca intalnesti si handleri handicapati, am dat si eu d-astia dar nu cumpar de la ei. Si le si spun de ce nu cumpar. Si le spun si ca nu va mai veni nici un roman sa cumpere de la ei cu atitudinea asta, ca am duc in tara si vorbesc cu toata lumea sa-i evite. Sa vezi ce fete pun si cum isi schimba atitudinea la vrajeala d-asta. Acum mai conteaza si cum te prezinti la handleri. Cand vad tot felul de taranushi in slapi si maiou, cu o tarla de pamant sub unghii, care vin sa cumpere prin parcurile din Germania ma gandesc ca la aia nici cateaua sa mi-o plimbe nu le-as da. Mi-e rusine ca sunt roman, nici nu mai vorbesc romaneste cu ei in preajma.
0

#27 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 10 July 2009 - 20:52

Nici eu nu am testat vreo masina cumparata din Germania....

View Postrmg, on 10/Jul/2009, 21:28, said:

Si le spun si ca nu va mai veni nici un roman sa cumpere de la ei cu atitudinea asta, ca am duc in tara si vorbesc cu toata lumea sa-i evite. Sa vezi ce fete pun si cum isi schimba atitudinea la vrajeala d-asta. .

Crezi ca ii intereseaza?Ei vand in toata Europa,putin ii intereseaza ca le spui amicilor sa nu cumpere de la ei <_<
0

#28 User is offline   r0n1n 

• Fan
  • Interests:Masini cu personalitate.

Posted 10 July 2009 - 20:55

Apropo de revizii la nemti, am vazut mute anunturi in care era pe cartea de service schimbul de ulei era facut la cel putin 30k chiar la mai mult.
Eu zic ca cei mai multi nemti isi cumpara masina in primul rand ca o utilitate si de-aia nici nu prea le pasa asa mult de ea, pe cand romanu(nu toti) cand are o masina buna nu stie cum sa umble cu ea si ii face revizii si la mai putin de 10k.
0

#29 User is offline   DOMI 

• Fan dependent
  • Group: Contributors

Posted 10 July 2009 - 21:30

View Postalexandru_83, on 10/Jul/2009, 20:52, said:

Nici eu nu am testat vreo masina cumparata din Germania....

View Postrmg, on 10/Jul/2009, 21:28, said:

Si le spun si ca nu va mai veni nici un roman sa cumpere de la ei cu atitudinea asta, ca am duc in tara si vorbesc cu toata lumea sa-i evite. Sa vezi ce fete pun si cum isi schimba atitudinea la vrajeala d-asta. .

Crezi ca ii intereseaza?Ei vand in toata Europa,putin ii intereseaza ca le spui amicilor sa nu cumpere de la ei <_<

sa stii ca ii intereseaza. Tot estul europei cumpara de acolo si cea mai mare piata pentru ei este Romania in afara de Rusia poate.
Confirm faza cu testatul. se poate testa orice masina. Daca refuza intorci spatele si ai plecat mai sunt inca 10 pe aceasi strada.
arabii nu sunt neaparat nenorociti ci voi nu stiti sa tratati cu ei. Pentru ei negocierea e o arta. Le face placere . Odata dupa ce m-am porcit cu unul 30 de min la pret si a lasat aproape 30 % omul a inceput sa rada si m-a invitat la el acasa sa ma serveasca cu o cafea si baclavale facute de nevasta... Problema nu e ca o masina are niste defecte.. e normal e SH si e relativ ieftina. Problema e cat platesti pentru ele. O masina care in curte la neamt particular e 3000 o iei cu 2900. Una care e 4000 la un arab daca stii ce vrei o iei cu 3300 dar bagata in service si cu ce probleme ai observat rezolvate.
De rusi nu stiu dar eu personal am avut numai expereinte ok cu handleri arabi sau turci. Si ma repet.. ei nu incearca din rautate sa iti vanda o masina spraevaluata.. ci e prost cine nu negociaza cu ei..pentru ca se negociaza, spre deosebire de nemti.
0

#30 User is offline   costinlogin 

• Pasionat

Posted 11 July 2009 - 11:59

Eu sunt curios toti cei care ati votat Germania cand o sa vina vremea sa va vindeti masinile ingrijite, bune, cu km reali ce o sa-i recomandati unui eventual client ? Sa se duca in Germania sa-si cumpere masina ?:) Concluzia e una singura ....masina SH e o loterie, trebuie s-o testezi, s-o verifici in service si sa ai si putin noroc indiferent de unde o cumperi. Bafta la cumparare/vanzare <_<
0

#31 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi
  • Interests:Telefoane,masini,bani si fete !

Posted 11 July 2009 - 20:06

Romania . La fel de bun , mai comod si mai usor !
0

#32 User is offline   DUBY 

• Pasionat

Posted 11 July 2009 - 20:13

View Postcostinlogin, on 11/Jul/2009, 12:59, said:

Eu sunt curios toti cei care ati votat Germania cand o sa vina vremea sa va vindeti masinile ingrijite, bune, cu km reali ce o sa-i recomandati unui eventual client ? Sa se duca in Germania sa-si cumpere masina ?:bashwall: Concluzia e una singura ....masina SH e o loterie, trebuie s-o testezi, s-o verifici in service si sa ai si putin noroc indiferent de unde o cumperi. Bafta la cumparare/vanzare <_<

dupa ce stau 10 minute in autovit si vad ce personaje sunt acolo , mi-as lua masina si din groenlanda . Nu o sa se compare niciodata modul de exploatare din Romania cu cel din Germania , si sincer nu stiu cati nemti isi repara masinile din dezmembrari , nu stiu cati nemti baga motorina de la RATB-isti si de la tractoristi . Ca sa nu mai vorbim de drumuri si de revizii sub nuci . Sunt masini bune si in Romania doar ca trebuie sa ai mult noroc :)
0

#33 User is offline   alex_maniacu_91 

• Maniak
  • Interests:BMW

Posted 11 July 2009 - 20:18

View PostDUBY, on 11/Jul/2009, 21:13, said:

Ca sa nu mai vorbim de drumuri si de revizii sub nuci .

Aici te contrazic. Faptul ca isi face periodic revizia, dar nu o face intr-un service, inseamna intretinere proasta? Poate propietarul respectiv e pasionat, sau mecanic sau ce o fi si prefera sa o faca chiar el. Cat timp masina este intretinuta corespunzator, nu vad ce relevanta are unde este reparata. Poate sa o repare si in statia de tramvai, cat timp tehnic este impecabila chiar nu are importanta.
0

#34 User is offline   Ciupanezu 

Posted 11 July 2009 - 20:24

Ai dreptate doar până la un punct.

Cei care își repar mașina în fața blocului au tendința de a folosi piese sh.

Nu poți avea o mașină impecabilă cu piese sh.
0

#35 User is offline   DUBY 

• Pasionat

Posted 11 July 2009 - 20:24

ma refeream la provenienta pieselor folosite , nu la reviziile in sine . Placute de frana la mana a 2 a , filtru de aer curatat cu aspiratorul etc
0

#36 User is offline   rmg 

• Fan

Posted 11 July 2009 - 20:29

Asta numai un diliu o poate face! Ramane sa-ti dai seama cand cumperi masina daca ai de-a face cu un astfel de specimen.
Piesele SH au si ele utilitatea lor, insa trebuie sa fii nebun sa le folosesti la sistemul de franare, suspensie.
0

#37 User is offline   alex_maniacu_91 

• Maniak
  • Interests:BMW

Posted 11 July 2009 - 20:36

View PostCiupanezu, on 11/Jul/2009, 21:24, said:

Cei care își repar mașina în fața blocului au tendința de a folosi piese sh.

Nu este frumos sa generalizezi <_<
Oricum se stie de unde prefera Romanii sa ia masini si rezultatul doar (re)confirma acest lucru :)
0

#38 User is offline   DUBY 

• Pasionat

Posted 11 July 2009 - 20:40

hai ca si tu tot in germania cautai <_<
0

#39 User is offline   Ciupanezu 

Posted 11 July 2009 - 21:02

View Postalex_maniacu_91, on 11/Jul/2009, 21:36, said:

Nu este frumos sa generalizezi :)
Oricum se stie de unde prefera Romanii sa ia masini si rezultatul doar (re)confirma acest lucru :bashwall:

Nu generalizez pentru că n-am spus că toți fac asta. <_<

Din păcate sunt mulți care fac așa.
0

#40 User is offline   aditza85 

• Senior

Posted 11 July 2009 - 21:09

Ce sa mai meri pana in germanica ? Sunt si pe aici masini bune !
0

Share this topic:

• 21 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users