BMWClub: Discutie Anvelope Vara - BMWClub

Jump to content

• 37 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Discutie Anvelope Vara Ce cauciucuri purtam si de ce

Poll: Producatori Anvelope (872 member(s) have cast votes)

Ce producatori recomandati?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#21 User is offline   roco123 

• Mastermind
  • Group: Members

Posted 06 January 2010 - 02:33

Pai am vazut teste pe youtube in care bridgestone nu prea stau in fata la michelin si alti producatori... Ce sa zic. Eu caut o guma aderenta, vreau sa iau de noi pt vara, dar aderenta sa fie prima pe lista.
Nu stiu ce o sa iau sa ma multumeasca...
0

#22 User is offline   io's 

• Fan

Posted 06 January 2010 - 03:03

problema este clara, sunt 2 mari roducatori de anvelope in lume pentru performanta: Michelin si Bridgestone restul sunt pleava , bune pt un rulaj normal la o masina normala, unele mai bune altele mai putin bune :)

uite ce mai zice un baiat aici, care daca stau sa ma gandesc unde lucreaza stie ce vorbeste

Posted Image

oricum americanii sunt disperati dupa bridgestone, au si o vorba: bridgestone or nothing

This post has been edited by io's: 06 January 2010 - 03:20

0

#23 User is offline   gabihp30 

• Începător
  • Interests:Masini, Fete, PC-uri... mai merg si la peste cateodata

Posted 06 January 2010 - 12:07

grozave reclame, stie cineva vreun website sau vreo emisiune unde se compara cauciucuri? eu nu prea am gasit... si vad ca Bridgestone sunt destul de accesibile. Mai astept pareri sa ma decid asupra unei marci.
0

#24 User is offline   cristianiorga22 

• -------

Posted 06 January 2010 - 12:45

View Postalexandru_83, on 5/Jan/2010, 23:54, said:

Bridgestone Potenza excelente pentru vara,dar pe zapada sunt dezastru

Confirm cele spuse de colegu ...super vara...dar iarna...pauza
0

#25 User is offline   io's 

• Fan

Posted 06 January 2010 - 13:15

pai.. au speciale pt iarna, blizzak
0

#26 User is offline   gabihp30 

• Începător

Posted 06 January 2010 - 13:23

nu prea ma intereseaza de iarna ca am unele all season care mai merg vreo 2-3 ierni, dar mai am o nelamurire, zicea cineva ca daca tii cauciucurile de vara la temperaturi scazute isi pierd proprietatile, este adevarat? trebuie sa le bag in casa la caldurica sau pot sa le las in garaj unde aste o temperatura cam ca cea de afara?
Si am mai vazut ca doar o persoana a zis ca GoodYear l-au tinut 50.000 km , sa inteleg ca restu tin mai putin ? vad ca se fac foarte repede km in BMW decat in fostele mele masini asa ca as vrea niste gume care sa tina macar 50.000 daca nu mai mult, pentru ca km astia cred ca ii fac in 2-3 ani daca merg in stilu asta, deja am programat mai multe deplasari in europa pentru anul asta deci undeva la 20-25.000 o sa ajung sigur. Bineinteles ca o sa pastrez cauciucurile astea de vara pe care le-am avut pentru "jocuri" daca imi iau gume noi nu le iau decat pentru siguranta la drum intins mers normal deci as dori ceva care sa tina macar 50k.
0

#27 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi
  • Interests:BMW

Posted 06 January 2010 - 13:33

View Postcristianiorga22, on 6/Jan/2010, 12:45, said:

Pai Bridgestone Potenza sunt cauciucuri de varna 100% , cu aderenta maxima . Ce treaba au cu zapada ?
0

#28 User is offline   cristianiorga22 

• -------

Posted 06 January 2010 - 13:48

View PostStefann, on 6/Jan/2010, 13:33, said:

Pai Bridgestone Potenza sunt cauciucuri de varna 100% , cu aderenta maxima . Ce treaba au cu zapada ?

Pai asta este ideea ca nu au treaba cu zapada...pauza...intelegi
0

#29 User is offline   MateiBarbu 

• Membru

Posted 06 January 2010 - 14:09

am avut amandoua tipurile de anvelope(michelin pilot sport 2 si bidgestone re050A ...pe vechea masina(golf 5 4x4) ...cele din urma runflat si cele cu care a venit masina echipata din fabrica) ... am fost MULT mai incantat de michelin-uri ... mai silentioase , cu aderenta mai mare...mai confortabile...

This post has been edited by MateiBarbu: 06 January 2010 - 14:10

0

#30 User is offline   Beriba 

• trolling around

Posted 06 January 2010 - 14:26

View Postio, on 6/Jan/2010, 03:03, said:

problema este clara, sunt 2 mari roducatori de anvelope in lume pentru performanta: Michelin si Bridgestone restul sunt pleava , bune pt un rulaj normal la o masina normala, unele mai bune altele mai putin bune :)

sErios?

Cine face asa clara problema?
Bridgestone sunt tari, de aia se uzeaza asa incet. Eu sunt multumit de Continental si Michelin, de Bridgestone nu. Continental sunt putin prea galagioase, dar asta este.

Anvelopele pentru Veyron au fost facute special. Iar daca este un contract puternic in spate, aia nu afecteaza calitatea.

This post has been edited by vl4d: 06 January 2010 - 14:27

0

#31 User is offline   gabihp30 

• Începător

Posted 06 January 2010 - 14:34

deci concluzia este ca Michelin sunt cele mai bune daca Continental sunt galagioase ? sau cum ca nu inteleg, daca din 3 marci 2 au defecte si 1 nu zici nimic de ea... Matei , ai putea sa imi spui dupa cati km ai schimbat bidgestone re050A ? si cati km ai mers cu noile michelin pilot sport 2 ? aproximativ asa..
0

#32 User is offline   MirceaRM 

• Membru
  • Group: Contributors

Posted 06 January 2010 - 14:36

Ideea de baza e ca nu exista nici un cauciuc in toata lumea care sa iti intruneasca toate conditiile.
Daca are aderenta f buna, inseamna ca e mai moale, si atunci se va uza mai repede.
Daca vrei un cauciuc care sa te tina 50.000 de km, atunci sa nu te astepti ca va avea aceeasi aderenta ca unul supersport care se roade mult mai repede.
Si inca ceva: eu nu cred ca in afara de Michelin si Bridgestone, restul toate sunt "pleava". Hai sa fim seriosi.
Continental in curand ii va bate pe toti.
Pirelli au fost si vor ramane foarte tari
Plus ca sunt japonezii care au cauciucuri f bune
0

#33 User is offline   roco123 

• Mastermind

Posted 06 January 2010 - 14:44

Eu am avut numai dunlop, nici o problema.
Iar iarna... nu stiu cate gume se pun langa wintersport...

Un top clar nu exista cine sunt mai buni...
0

#34 User is offline   gabihp30 

• Începător

Posted 06 January 2010 - 14:57

Sunt convins ca nu exista ceva perfect, si mai stiu ca as vrea un cauciuc pe care sa ma pot baza in situatii limita deci as fi dispus sa mai reduc din km, macar un 30.000 sa tina, va intreb pe voi din cauza ca nu am experienta, toate cauciucurile pe care le-am avut pe celelalte masini ma tineau 4-5 ani (80-90.000 km) dar nu pot face comparatie de la o masina tractiune fata la care trebuia sa ma chinui sa ii dau juma de metru scart si care avea 7-800 de kg cu asta care are o tona jumate, tractiune spate si care cu toate DSC-urile si controalele active tot ia scart cand plec dupa loc in intersectie..
nu mai vorbesc de curbe pe care daca le iau cu 120 si accelerez un pic scartaie toate rotile (deci uzura la greu).
As dori sa stiu din experienta voastra care ar fi mai fiabile, adica un pret accesibil pana in 800 RON bucata, zgomot mai redus, o aderenta buna pe timp de vara, si sa ma tina macar 30000 de km sa nu stau la vara prin cine stie ce tara oi ajunge sa caut cauciucuri. :)
Multumesc pentru orice sugestie.

View Postroco123, on 6/Jan/2010, 15:44, said:

Eu am avut numai dunlop, nici o problema.
Iar iarna... nu stiu cate gume se pun langa wintersport...

Un top clar nu exista cine sunt mai buni...

Nu ma intereseaza top.. vreau doar sa stiu ce cauciucuri a apreciat fiecare mai mult(si de ce daca are bunavointa sa spuna) ca sa pot si eu sa imi fac o idee si sa ma decid ce sa cumpar, adica nu vreau sa dau banii pe ce e mai ieftin si sa ma opresc in pom sau pe contrasens, si nici nu vreau sa imi iau ceva care sa mearga doar pe drum uscat si cand dau de o balta care doarme in mijlocu drumului sa ma invart pe sosea.
0

#35 User is offline   Piratu' 

• Senior

Posted 06 January 2010 - 15:09

a incercat careva Federal sau Yokohama? daca da, scrieti si voi detalii
0

#36 User is offline   Beriba 

• trolling around

Posted 06 January 2010 - 15:46

View Postgabihp30, on 6/Jan/2010, 14:34, said:

deci concluzia este ca Michelin sunt cele mai bune daca Continental sunt galagioase ? sau cum ca nu inteleg, daca din 3 marci 2 au defecte si 1 nu zici nimic de ea... Matei , ai putea sa imi spui dupa cati km ai schimbat bidgestone re050A ? si cati km ai mers cu noile michelin pilot sport 2 ? aproximativ asa..

Michelin au aderenta foarte buna si nu fac galagie(modelul in V). Cu uzura nu stiu, nu am apucat sa vad.
Continental au stabilitate foarte buna, in special la viteze mari, datorita benzilor intregi, dar banui ca de aia fac si asa galagie.
Bridgestone sunt tari, sincer nu am fost multumit de aderenta lor, pe un Seat Ibiza. Acum sunt Continental pe Ibiza si s-a imbunatatit aderenta si stabilitatea in curbe. La fel si zgomotul din pacate.

De Pirelli am auzit si eu multe de bine, inca nu am testat. Poate cand schimb jantele iau Pirelli.
Sawa se uzeaza excesiv de repede la o masina cu tractiune spate, dar aderenta e buna.
Marangoni pe ud sunt excelente, mi-au placut.

Am ceva rau de spus despre un anume model de anvelope, ce am testat pe o Alfa, dar nu mai stiu numele. Il scriu cand ajung acasa.

Vorbim de anvelopele de vara, cu canale de apa, alea alea si de un interval de testare de peste 3000 km.
0

#37 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 06 January 2010 - 16:11

View PostStefann, on 6/Jan/2010, 13:33, said:

Nu au nici o treaba :)
0

#38 User is offline   DOMI 

• Fan dependent
  • Group: Contributors

Posted 06 January 2010 - 16:39

am avut yokohama dar erau pe o masina de 90 de cai si au venit cu masina cu tot, deci nu le-am luat de noi. Nu am avut probleme cu ele, erau de vara si se comportau bine si pe uscat si ud. Mai mult ce sa zic ca nu era genul de masina sa pot sa ma joc cu ea...
Oricum din toate astea premium Michelin SP 1 2 sau la cat au ajuns pana acum mi se par cele mai proaste. La cea mai mica uzura si pe ud sunt un rahat cu perje, am avut pe mai multe masini si nu mai cumpar in viata mea... Am avut pe 2 masini, cum sareau de 10 k km cum se duceau dracu, pe ploaie nu mai aveau nici o treaba. Si faza e ca in conditii ideale pe asfalt bun si uscat toate sunt OK, ca doar nu te dai in fiecare zi pe Nurburgring.
Plus ca nu dau nici un semn cand incep sa piarda aderenta.. la altele mai ai un scart, ceva, o simti dinainte sa plece si nu e foarte violenta treaba, la porcariile astea de Michelin acum esti ok si in secunda urmatoare in gard...

This post has been edited by DOMI: 06 January 2010 - 16:41

0

#39 User is offline   gimvarman 

• Începător

Posted 06 January 2010 - 16:49

deci buna ideea cu poll-ul si cu discutia despre ce anvelope e mai bine sa-ti cumperi

dar din cum s-a votat pana acum... eu n-am inteles nimic :)

daca ma intrebati pe mine, habar n-am ce gume am pe masina

si cred ca iti trebuie foarte multa experienta ca sa poti face o comparatie cat de cat pertinenta; ceva de genul fix aceeasi masina, in fix aceleasi conditii de aderenta, cu fix acelasi grad de uzura si tot asa
0

#40 User is offline   Beriba 

• trolling around

Posted 06 January 2010 - 16:58

View Postgimvarman, on 6/Jan/2010, 16:49, said:

dar din cum s-a votat pana acum... eu n-am inteles nimic :lol:

daca ma intrebati pe mine, habar n-am ce gume am pe masina

:)

View Postgimvarman, on 6/Jan/2010, 16:49, said:

si cred ca iti trebuie foarte multa experienta ca sa poti face o comparatie cat de cat pertinenta; ceva de genul fix aceeasi masina, in fix aceleasi conditii de aderenta, cu fix acelasi grad de uzura si tot asa

De acord cu tine. Nu degeaba sunt organizate testele alea ce le gasesti descrise in revistele de specialitate. Ce facem noi aici e discutie .. in mare.
0

Share this topic:

• 37 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users