Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

De parcĂŁ AMS e vreo somitate ĂŽn domeniu. De ex. ADAC zice altceva.

http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Somm...cePageID=280689

http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Somm...cePageID=280689

 

A se vedea Âşi preĂžurile.

 

Trecând peste, ºtiu prea bine PS2 ca sã mai cred poveºti.

 

Un PS2 pt masina mea costa 1050 roni (cauciucuridirect.ro), pe Hankook Ventus V12 am dat 550 roni ...deci dublu, pt aceleasi performante!

Am preferat ca restul de 1000 roni sa-i pun pt cumpararea discurilor si placutelor de frana ceramice!

 

PS: ABS-ul nu-mi mai intra deloc pe asfalt uscat (fara praf/nisip), indiferent de franare/viteza. Pe umed le testez maine!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare e liber sĂŁ aleagĂŁ ce doreÂşte. Chiar Âşi pe net ĂŽn testele unde la final PS2 nu a ieÂşit primul din cauza preĂžului mai ales, a scos printre cei mai buni timpi pe ud, ĂŁsta fiind un prim criteriu ĂŽn alegerea unei anvelope dacĂŁ mergi tare, preĂžul (pe viaĂža sau maÂşina ta) fiind ultimul. Vorbesc despre oameni care merg pe circuite desigur.

 

Totuºi, oricât de mult marketing ar fi În spate, nu prea poÞi risca sã pui gume proaste pe maºini super sport ºi de fabricã, deci o cheltuialã În plus. ªi vorbim despre BMW ºi Porsche cu cele mai bune modele ale lor.

 

Asta nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ nu are alternative mai ieftine, chiar eu am dat anterior. AÂş fi Âşi curios cum se prezintĂŁ Direzza Sport Z1 Star Spec.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ nu are alternative mai ieftine, chiar eu am dat anterior. AÂş fi Âşi curios cum se prezintĂŁ Direzza Sport Z1 Star Spec.

 

Tot timpul va exista o anvelopa mai tare , mai performanta si etc . Asta nu inseamna ca cele din gama ei nu sunt f aproapiate ca performanta . Plus ca nu toti folosesc masina in drift etc , majoritatea isi doresc safe ride si atat . Am observat ca se fac si multe alegeri pe estetica , nu se vede bine guma din spate nu cumparam :)

Link to comment
Share on other sites

Pe umed in teste, Hankook e mai buna decat PS2. Ca si pe uscat. Diferentele sunt insa f mici. Daca PS 2 ar fi fost mai buna de 2 ori decat Hankook, as fi ales PS2! Dar nu e!

Pt mine revista Car&Driver e o revista respectabila tocmai pt ca e cea mai renumita din UK.

 

In realitate diferentele intre Direzza, F1 Assimetric, Ventus V12, PS2 si alte marci de top, sunt f mici! Pretul dublu nu se justifica!

Link to comment
Share on other sites

De ex la mine pe spate, cã pt faÞã nu fac, diferenÞele sunt mult mai mici, În funcÞie de anvelopã, maxim 50% ºi nu aº lua PS2/3 direct, clar m-aº uita la unele apropiate ca performanÞã, dar mai ieftine, În speÞã cunosc cel mai bine chiar ºi pe circuit F1 Assimetric.

 

Ca fapt divers, la Nurburgring, maÂşinile normale (toate sunt considerate sport, dar la nivel de GTI sĂŁ spunem), erau echipate cu anvelope ieftine pt. cĂŁ nici nu conta minimul de performanÞã pe care l-ar fi adus Âşi se uzeazĂŁ foarte repede. Ăn schimb cele scumpe, Porsche, Aston, aveau cele mai scumpe anvelope, care se uzau Âşi mai repede, dar acolo nu-Âşi permiteau sĂŁ riÂşte nici mĂŁcar acel "puĂžin" mai slabe, dar de 2 ori mai ieftine.

 

 

Ăn Car&Driver parcĂŁ au spus cĂŁ PS2 a avut cel mai bun timp pe ud, dar mediu pe uscat, nu?

Link to comment
Share on other sites

Cele mai eficiente cauciucuri pe franare care le am "in ograda" sunt Hankook V12 evo. In cazul rularii la viteze mari sunt foarte incantat de Michelin Pilot Sport (aici ma refer la zgomotul generat in habitaclu). Vorbesc "on topic" numai despre cauciucurile de vara.

Am votat Michelin.

Edited by RaduXI
Link to comment
Share on other sites

Eu raman pe Michelin pentru ca sunt etalonul fata de care toti al compara .si pt care toti mari producatorii opteaza sa le puna :Porsche Mercedes . etc etc.

Ramane cauciucul de performanta prezent in toate competitiile sportive ..iar prin aportul acestora reusesc sa aduca si in anvelopele de strada cate un pic din tehnologia folosita in GP-uri. De aici si pretul mai piperat.

 

http://www.michelin.com/corporate/front/nc...718&lang=EN

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Recunosc cã nu mi-am permis pânã acum luxul sã iau chestii care sã-mi placã cum aratã, s-a redus totul la utilitate/costuri.

 

 

Nu m-am referit ca as cumpara o anvelopa doar dupa aspect.

Dar dc au preturi apropiate si recomandari bune si una si alta, as alege-o pe cea mai aspectuoasa.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt multumit de Hankook V12, au aderenta f buna si pe umed si pe uscat, plus ca sunt f silentioase!

 

Oricum, concluzia e ca Michelin nu as lua. Decat sa dau banii pe un set Michelin care sa ma tina 10.000km, sa zicem, mai bine iau niste anvelope asemanatoare ca performante (nu si ca Brand) si sa schimb 2 seturi in cei 10.000km...ca sa ajung la acelasi pret!

Link to comment
Share on other sites

Uitati aicea niste survey-uri pentru cauciucuri de vara, de la cele mai bune pana la cele mai slabe grafice; primul este "Extreme Performance" dupa care vine "Max Performance" iar apoi "Ultra high Performance", sper sa va fie de folos:

1. Extreme Performance Summer

2. Max Performance Summer

3. Ultra High Performance Summer

Edited by Slick-
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt multumit de Hankook V12, au aderenta f buna si pe umed si pe uscat, plus ca sunt f silentioase!

 

Oricum, concluzia e ca Michelin nu as lua. Decat sa dau banii pe un set Michelin care sa ma tina 10.000km, sa zicem, mai bine iau niste anvelope asemanatoare ca performante (nu si ca Brand) si sa schimb 2 seturi in cei 10.000km...ca sa ajung la acelasi pret!

 

EU am Michelunurile de 2 ani si 25000 de km ( mai am si alta masina cu care circul) si iarna am alte cauciucuri si mai au mult pana la indicele de uzura.

Presupun ca dac a nu faci drifturi burnouturi vor tine mai mult de 10.000.

Daca e sa luam asa poti termina niste cauciucuri sin 1000 de km , condus de raliu.

Cine spune ca tin 10.000 cred ca da in ele cu disperare.cerculete drifturi si alte nebunii. :)

PS: atasez o poza cu cauciucurile mele dupa 25.000 de km

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit un PDF cu teste nu stiu cat de nou este dar anvelopele sunt cam tot aceleasi despre care se discuta in acest thread aici si alt test pe car&driver aici .

 

Din punctul meu de vedere notele de la testele de pe tirerack.com sunt cele mai concludente.

Edited by Slick-
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Mi-am incaltat masina de 3 zile cu Dunlop Sport Maxx 235/45/17 noi si am facut un drum Timisoara Deva Lugoj Cluj In 4 ore.

Sunt foarte multumit de aceste anvelope.Am mers tare si chiar spre sportiv(cat stiu si cat ma lasa masina) si nu am avut nici o emotie.

Singura problema au fost cateva cratere care nu le-am vazut si le-am luat in plin.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Mi-am incaltat masina de 3 zile cu Dunlop Sport Maxx 235/45/17 noi si am facut un drum Timisoara Deva Lugoj Cluj In 4 ore.

Sunt foarte multumit de aceste anvelope.Am mers tare si chiar spre sportiv(cat stiu si cat ma lasa masina) si nu am avut nici o emotie.

Singura problema au fost cateva cratere care nu le-am vazut si le-am luat in plin.

 

Pt. mine la Golf acum vreo 2-3 ani când am pus Sport Maxx parcã aveam altã suspensie. Manevra s-a repetat ºi pe alte golfuri ºi culmea rezultatul s-a menÞinut.

Singurul neajuns la toate, a fost nevoie de presiune sensibil mai mare decât cea recomandatã, erau prea moi.

Link to comment
Share on other sites

Pt. mine la Golf acum vreo 2-3 ani când am pus Sport Maxx parcã aveam altã suspensie. Manevra s-a repetat ºi pe alte golfuri ºi culmea rezultatul s-a menÞinut.

Singurul neajuns la toate, a fost nevoie de presiune sensibil mai mare decât cea recomandatã, erau prea moi.

 

Ai mai spus asta cu cateva pagini in urma :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.