BMWClub: Sfaturi pt cei care cumpara o masina - BMWClub

Jump to content

• 18 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfaturi pt cei care cumpara o masina second hand

#41 User is offline   lucian1 

• Fan BMW
  • Group: Members

Posted 29 September 2006 - 04:06

aleXpeed, on 13/Sep/2006, 15:48, said:

Salut tuturor pasionatilor de BMW. Desi am 16 ani modelul meu preferat e 520i model e 39, fff buna initiativa ai Coobra dar vad ca E39 pana in 10.000 de euro au cam pe la 150.000 de km, e de bine sa cumperi modelul asta cand are in jurul acestor kilometri??? sau pe la 150.000 se pune problema reconstruirii motorului? Va multumesc. :blink:
View Post

motorul de 2000 e putin submotorizat pt E39...parerea mea
0

#42 User is offline   aleXpeed 

• Domnitor fanariot
  • Interests:Automobile, frantuzoaice, nemtesti, japoneze... 4 roti si 1 volan.

Posted 29 September 2006 - 09:48

Dar totusi pt un incepator cu permisul de-abia luat, e bun 520i ca prima masina, nu?? si pe timp se poate vinde si cumpara un BMW cu motorizare mai puternica, eu zic ca 150 de cai pt 18 ani e destul;). Mai am de asteptat 2 ani si o saptamana.;)Va salut :blink:

Attached File(s)

0

#43 User is offline   lucian1 

• Fan BMW

Posted 04 October 2006 - 13:21

aleXpeed, on 29/Sep/2006, 10:48, said:

Dar totusi pt un incepator cu permisul de-abia luat, e bun 520i ca prima masina, nu?? si pe timp se poate vinde si cumpara un BMW cu motorizare mai puternica, eu zic ca 150 de cai pt 18 ani e destul;). Mai am de asteptat 2 ani si o saptamana.;)Va salut :blink:
View Post

imi place cum gandesti !
0

#44 User is offline   aleXpeed 

• Domnitor fanariot

Posted 05 October 2006 - 08:19

salut din nou, am o intrebare, BMW 520i e39 ce standarde euro are???euro 2, euro3 sau altele, ca ma intristeaza cand vad ce taxa va fi pt inmatricularea masinilor la mana a doua din 1 ianuarie 2007 http://www.automobil...pecialTaxes.php :blink: :) sper sa nu fie adevarat :)

Attached File(s)

0

#45 User is offline   deathrow 

• Senior

Posted 05 October 2006 - 16:10

aleXpeed, on 29/Sep/2006, 09:48, said:

View Post

Grow up!

150 de cai pt 18 ani nu e destul... e prea mult. Ai 16 ani si deja te gandesti la cai putere... nu e bine. Parerea mea e ca inainte de 520i sa iti iei o masina cu un motor mai mic pe care sa inveti ce e aia condus. Nu permisul te face sofer ci experienta. Acumuleaza intai cateva zeci de mii de km pe o masinutza si apoi gandeste-te la BMW. E spre binele tau... sau tu nu te uiti la stiri?
0

#46 User is offline   Sorin7650 

• Membru

Posted 05 October 2006 - 16:13

deathrow are dreptate... poti sa incepi ca mine :blink: eu de pe matiz de 50CP am trecut la 316i de 105CP... cateva mii de km cu matizul merita ... sa vezi senzatii tari pe 2 roti :)
0

#47 Guest_IulianE_*

• Group: Guests

Posted 05 October 2006 - 19:02

eu dupa ce mi-am luat permisul am condus Oltcit 1 an de zile....si mi-a prins foarte bine....Apoi au mai urmat inca 3 masini....si am ajuns treptat treptat la 250 de cai

This post has been edited by IulianE: 05 October 2006 - 19:03

0

#48 User is offline   al_padrino 

• Membru

Posted 05 October 2006 - 20:00

asa este ...baietii au dreptate.... cind eram mic si ma cicalea tata' cand ai ceream masina ..nu intelegeam ideea .... am scapat ca prin urechile acului de niste accidente nu grave dar erau destul de .... .. cred ca numai Dumnezeu a " minarit accidentele".... acum ami dau seama ce dobitoc eram pe vremea aia si cum era sa o comit de multe ori ... (e specific virstei ) .... aceeasi problema o am eu acum cu fratele meu care deabia si a luat carnetul si e suparat FOC pe mine ca nu i dau deloc masina sa duca si el la poli macar o data .....

asta e ..... eu nu o sa risc asa cum a riscat tata cu mine :blink:

da stiu !.... sint egoist
0

#49 Guest_IulianE_*

• Group: Guests

Posted 05 October 2006 - 20:17

:blink: buna asta cu "Dumneze a manarit accidentele"...
0

#50 User is offline   aleXpeed 

• Domnitor fanariot

Posted 05 October 2006 - 20:33

ma gandeam la o masina pana in 10.000 de euro dar in afara de Logan, vroiam 520i dar cand am vazut taxele alea, ma cam uit la Skoda Octavia de 90 cp, poate sa fac la fel ca voi sa am un BMW dupa ceva experienta, totusi mie imi plac BMW-urile :blink: tin cont si de parerile voastre

Attached File(s)

0

#51 User is offline   aleXpeed 

• Domnitor fanariot

Posted 05 October 2006 - 20:56

Cand mai vad la tv de-astia tineri de mor pe strazi nici nu mai gandesc deocamdata la masini foarte sportive, aveam mai demult o manie pt. Porsche 944 dar nu ma mai gandesc la el ca nu e un model foarte popular in Romania cum e ursuletul (ma refer la piese de schimb). Cred ca aveti dreptate cu faptul de a incepe cu o masina mai putin sportiva. Dar ce? Skoda Fabia, Octavia, Clio....hm (noi) in nici un caz cielo ca e urat la interior bordul patratos. :blink:

Attached File(s)

0

#52 User is offline   lsdxxxdsl 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 November 2006 - 12:34

[quote name='GTR' date='7/Aug/2006, 14:28']
UN MARE ADREVAR:
eu nu cred si nici nu am cunostinta ca in vest se dau kilometri inapoi. cel de acolo nu risca libertatea si activitatea lui pentru ca sa vanda un auto cu 300euro mai scump. daca cineva are cunostinta de alte situatie rog sa ma contrazica.
Din auzite, baietii pe care i stiu aduc masini lovite spate/ lateral, ceea e f.f.f. greu de depistat,mai ales daca intra la reparatii pe mana cui trebuie.Si ce voiam de fapt sa spun, tot din auzite, prin Germania feriti-va de rusi.DOAR ei dau km inapoi.
Again, buna initiativa.o sa scot la imprimanta, si o sa mi fac singur o inspectie...mai ales ca vine iarna.
GG C00bra
:blink:
0

#53 User is offline   lucian1 

• Fan BMW

Posted 01 November 2006 - 17:42

acum 3 ani am fost in germania cu inca 3 prieteni sa ne luam fiecare cate o masina si odata ajunsi in germania ne-am despartit ca fiecare sa se duca unde vrea sa isi ia ce masina vrea si ne intalneam acasa,stateam 1 saptamana acolo si daca vreunu din noi isi gasea ceva o lua si pleca spre casa iar unul dintre noi a vazut acasa pe mobile.de o masina a sunat a facut rezervare pe ea si cand sa dus acolo erau 4 rusi din aia raketi i-au pus pistolu la tampla si i-au luat cei 15.000 de euro care avea sa ii dea pe masina ! s-au suit in masina si au fugit ! deci nu e doar de km :blink: !
0

#54 User is offline   ionionescu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 November 2006 - 13:12

Coobra felicitari! Ar trebui TOTI care vor sa cumpere masini SH sa citeasca postul tau. Bravo!
0

#55 User is offline   ccostache 

• Nou venit
  • Pip

Posted 27 December 2006 - 19:00

COObra, on 5/Aug/2006, 12:47, said:

View Post

frate foarte mult bine faci, din pacate mi am luat masina fara sa citesc asta, are 1 saptamana la mine, luata din germania, este benzina, arata estetic f bine, doar ca suna ca un diesel.
0

#56 User is offline   florin_cta 

• Începător

Posted 28 December 2006 - 05:15

ce masina?
si a mea 318i/99.150.000km suna a diesel cu capota ridicata...in interior e ok
0

#57 User is offline   lucian1 

• Fan BMW

Posted 10 January 2007 - 23:38

florin_cta, on 28/Dec/2006, 05:15, said:

ce masina?
si a mea 318i/99.150.000km suna a diesel cu capota ridicata...in interior e ok
View Post

cum adica suna a diesel? nu inteleg :blink:
0

#58 User is offline   flaviu 

• Începător

Posted 12 January 2007 - 22:53

din pacate pot sa te contrazic
cunosc doua cazuri de masini aduse de afara cu km dati innapoi
un bmw adus din belgia de un amic care se ocupa de masini pentru un prieten al lui
masina arata 80 000 km si cind au dus-o la bmw pentru o problema cu termocupla sa dovedit ca masina avea 260 000 km (nu fusese modificat kilometrajul si din blocurile de lumini)
alt caz un citroen adus din germania de un alt amic care nu avea incredere in masinile din rom(pe buna dreptate)
tot asa masina arata vreo opt zeci si ceva de mii si cind a dus-o la reprezentanta pentru revizie a aflat ca ultima interventie la masina lui sa facut la 140 000 km in urma cu trei luni
in concluzie nu poti sa fi sigur de nimic
sfatul meu este sa nu credeti in minuni, nimeni nu va face cadouri, nimic in viata nu este gratuit atentie mare si urmati sfaturile lui coobra
daca gasiti o masina cu toate dotarile, km putini si pret mic atunci, in loc sa spui ce norocos sint, mai bine adu-ti aminte ca nimic in viata nu vine pe gratis
0

#59 User is offline   KTU 

• Senior

Posted 03 March 2007 - 03:54

lucian1, on 1/Nov/2006, 18:42, said:

acum 3 ani am fost in germania cu inca 3 prieteni sa ne luam fiecare cate o masina si odata ajunsi in germania ne-am despartit ca fiecare sa se duca unde vrea sa isi ia ce masina vrea si ne intalneam acasa,stateam 1 saptamana acolo si daca vreunu din noi isi gasea ceva o lua si pleca spre casa iar unul dintre noi a vazut acasa pe mobile.de o masina a sunat a facut rezervare pe ea si cand sa dus acolo erau 4 rusi din aia raketi i-au pus pistolu la tampla si i-au luat cei 15.000 de euro care avea sa ii dea pe masina ! s-au suit in masina si au fugit ! deci nu e doar de km  :blink: !
View Post

Ma sperii rau cu asta. O sa plec in 2-3 saptamani in Germania si nu o sa mai pot sa ma gandesc la masina cat o sa ma gandesc la raketi. Pana atunci, antrenamente la sala. :)
0

#60 User is offline   Fireball 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 April 2007 - 23:46

turnerbj, on 5/Aug/2006, 19:36, said:

Si eu am citit tot. :blink:
Cate chestii le-am trecut cu vederea cand am cumparat masina... :)
View Post

Si eu am citit sfaturile dupa ce am cumparat masina. :)( Asta e
0

Share this topic:

• 18 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic