Jump to content

Trapa E36


mmitrut

Recommended Posts

Salut, am si eu o problema cu trapa la deschiderea pe verticala, merge panoul de jos pana la jumatate si apoi se opreste, care ar putea fi cauza, e ca si cum s-ar bloca, se da greu jos? A mai desfacut cineva trapa?

Nu mai tin minte cat trebuie sa mearga! Ca sa o dai jos trebuie sa desfaci plafonul, manerele, parasolarele si apoi ai acces la ea.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar a mea nu merge pe verticala deloc, se deschide panoul inferior pana aproape de jumatate dar panoul superior se ridica juma' de centimetru. Deci daca se deschide pana aproape de jumatate este in regula, asa sunt fabricate?

 

S-ar putea sa ai rupte niste cleme,panoul din interior e normal sa culiseze pana la jumate,dar in acelasi timp trebuie sa se ridice si trapa in sine pe verticala.

Edited by ral
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
sal...am si eu o problema la trapa...in toate colturile se inchide perfect numai intr-unu nu se inchide ramane mai jos cu cativa mm. precizez ca nu intra gram de apa chiar daca nu se inchide la nivel. pun si o poza poate imi poate spune cineva ce are. Va multumesc ! http://img836.imageshack.us/img836/7109/image0197.jpg Edited by grecualex
Link to comment
Share on other sites

Trebuie reglata!

Pe interior, ai trei suruburi.

Doua in capete si unul in mijloc!

Tu trebuie sa umbli la cel de pe partea care nu vine la nivel. Il slabesti in asa fel incat sa poti misca o tija in forma de "pana", pana cand tabla vine la nivel.

Apoi strangi surubul la loc (atentie mare cat de tare strangi) si gata!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa vedem , poate stie cineva care e problema si la mine . Trapa merge OK , culiseaza perfect , se inchide la fel , insa cand ii dau pe pozitia 2 (in sus) nu imi culiseaza plafonul inapoi (pot doar sa il dau eu cu mana) , la fel si cand vreau sa o inchid . . . banuiesc ca are ceva cleme pe acolo , da astept sa imi spuna cineva care a mai desfacut , sa nu ma apuc sa dau palfonul jos de nebun :)) Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Ar fi 2 probleme, din experienta mea cu trapele!

 

Prima e cea mai simpla... ai tras plafonul cand trapa era inchisa si cand ai vrut sa-l aduci inapoi, nu l-ai adus unde trebuie!

Inchide trapa, si impinge de plafon in fata, mai cu putere dar nu exagerat de tare. Daca plafonul se mai misca un pic (1-2 cm) inseamna ca l-ai adus unde trebuie si s-ar putea sa mearga asa cum a fost din fabrica!

 

A doua problema ar necesita data trapa jos si inlocuite piesele 14!

Piesa care prezinta "un cioc" (din dreapta) este din plastic si la o fortare mai mare cedeaza. Modelele mai noi, au piesele numarul 15 care sunt mai durabile dar nu indestructibile! Verifica anul masinii tale si vezi ce piese ai, 14 sau 15.

 

La culisarea in interior a trapei, intervine alt sistem de tragere al plafonului care nu are legatura cu cel de ridicare al trapei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.