Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

Turbo e demontat iar pe cilindrul 2 am compresie 0.

Vesti proaste din pacate.

 

Cel mai simplu, probabil si mai putin costisitor, e sa cauti un motor ca al tau cu compresie buna si fara anexe.

E un model raspandit si nu te complici cu modificari la partea electronica sau alte piese ce tin de un upgrade la capacitate cilindrica mai mare. Totul tine de planurile tale pe termen lung.

 

Ca si un sfat (am schimbat si eu un motor pe vechea masina) - daca nu intentionezi sa o pastrezi macar cativa ani, nu te complica in ceea ce priveste reparatia. Calea cea mai simpla e si cea mai ieftina. Nu zic sa o faci de mantuiala, dar din punctul meu de vedere, trecere la 3.0 implica niste costuri ridicate ca sa o faci ca la carte.

 

Mai tine-ne la curent si nu te grabi cu luarea deciziilor doar ca sa ai masina acasa de sarbatori. Important e sa o repari corect sa te poti folosi de ea in continuare.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Am gasit un motor la MSasha, maine ma duc sa il vad. Turbo e trimis la reconditionat. Iau si alte injectoare sa vad daca sunt bune ale mele sau trebuie schimbate, asta vedem dupa ce punem motorul sus.

 

Revin cu informatii cand o sa fie masina intreaga. Sper sa fie in regula motorul si sa mearga treaba.

Link to comment
Share on other sites

Cilindrul 2 e praf, compresie 0, din cate am inteles tot e varza prin el si nu merita. Asa ca nu ma complic cu schimbat piston sau stiu eu ce si dupa aia sa nu mai fie ce a fost..

 

 

 

PS: Daca schimb motorul, trebuie facut ceva la RAR avand in vedere ca practic schimb doar blocul motor (bine, cu tot ce are in interior) si restul ramane la fel plus ca e identic cu al meu, tot euro 3 si aceeasi capacitate?

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Incep sa cred ca eroarea asta pe care am gasit-o mai demult era reala. Ma indoiam sa fie reala pt ca am avut ceva probleme cu bateria iar restul erorilor indicau km din bord, dar acum am impresia ca era pe bune.

 

Vedeti km indicati:

 

http://111.imagebam.com/download/pKDQm3fTCBuiCp2AmovcqQ/32157/321567537/eroare.png

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ca sa iti desfaca motoru sa vada exact problema iti mai iau o gramada de bani. oricum il costa destul credema. de abia am schimbat si eu motoru la a mea. asta dupa 7 luni de folosinta si 8000km facuti si bibilita o gramada. asa ca i sa taiat macaroana. nu mai vede a mea decit consumabile de acum inainte. <_<

daca ai serie trecuta in carte tr sa mergi la rar sa iti treaca motoru nou. vz sa fie mai nou ca al tau. asa am inteles ca trebuie. ai nevoie doar de deviz de la service si acte.

spor. ai nevoie

Edited by florynn1
Link to comment
Share on other sites

 

 

P.s: imediat am primit minus:)) de parca am afirmat, nu am intrebat.

 

Mda...dry.gifsi eu am observat treaba asta cu - (minusurile) ,cred ca sunt vanatori care ii incalzeste tare mult sa dea minus...pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic ''-'' ul lor ;)

On:Kenbobo imi pare tare rau sa aud/vad ce ai patit .:(..bafta in continuare in alegerile pe care le vei face !

  • Like 3
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.