Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

Cum adica e cu mult mai putin? La noi e la fel, dar restul de 120-200% sa zic, intra in buzunare.

 

Teoretic e la fel insa practic diferenta aia de 120-200% bagata in buzunare face ca aceste costuri sa fie duble, triple samd...din pacate.

N-am sa inteleg niciodata chestia asta, dupa ce ca suntem "vai mamele noastre", tocmai la noi se fura cel mai mult; daca am fi avut economia frantei, spaniei, italiei, etc mai spuneam plm, avem pib-ul cat china, are de unde fura, dar dupa ce ca noi suntem niste saracii se fura mai rau ca-n tarile cu bani, de parca avem sac fara fund sau economia germaniei e pistol cu apa fata de-a noastra.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am ajuns la concluzia ca exista o fatalitate atavica pe meleagurile astea!... Toti stim ce se intampla, dar nu se schimba nimic! In teoria hazardului, nu se poate sa dai sase-sase la nesfarsit! Ei bine, sa nu mearga nimic ca lumea la noi, in continuu, se poate! Eu unul nu am o explicatie; chestia ca asa suntem genetic noi romanii, mi se pare simplista!

 

Cel mai rau insa ptr. mine ramane "gustul" ala enervant, de cel putin o saptamana, pe care il am ori de cate ori revin in tara din vest sau chiar orient (mai putin de la bulgari!).

 

Dar revenind, daca in iarna asta plec la schi pe "autobahn" Sibiu-Deva, sunt un om fericit! Dupa ce in vara, am facut vreo 5 ore pana la Agigea, asta ar completa o speranta...

Link to comment
Share on other sites

Eu ies din tara de obicei pe la Varsand. Drumul e excelent din Chisineu Cris pana in vama, liber, vama nu e aglomerata, iar de acolo pe drumul 44 pana la Kecskemet (140km)unde urc pe autostrada M5.

(Noi, românii, suntem si prosti, si saraci si comozi.

Daca vedem ca ceva nu merge bine, lasam pe altii sa rezolve. NOi astgeptam doar sa tragem foloasele....daca vor fi.)

Link to comment
Share on other sites

Dar revenind, daca in iarna asta plec la schi pe "autobahn" Sibiu-Deva, sunt un om fericit!

Da,sigur! Si cu MCV-ul din 5 in 5 km. Numai autobahn nu e.

Mai peste tot in Europa se fuge pe autostrazi, la noi stai cu ochii numai dupa radare...

Acum depinde. Daca mergi legal e alta treaba. Dar conceptia la noi e ca atunci cand prinzi mai liber sa-i dai sa recuperezi :)

Link to comment
Share on other sites

O intrebare oarecum off-topic: in afara de nadlac, prin ce puncte de frontiera mai treceti? de exemplu ce stiti de vama Turnu, cum e fata de nadlac? intreb pt ca m-am saturat sa mai trec pe la nadlac, pe laga faptul ca e destul de aglomerata, ii mai vad si p-aia acolo care, atunci cand se uita la tine cam asa te vadmoney.gif, ca sa nu mai zic ca, atunci cand li se scoala pl, te trage pe dreapta pt control (cica), poate-poate le "impingi" si lor ceva...growl.gif
Link to comment
Share on other sites

Prin punctele mici de trecerea frontierei e mai riscant sa treci daca nu esti din zona.

Intra la banuieli militienii. Si pe mine m-au luat la intrebari pentru ca au vazut in pasaport locul nasterii Hunedoara.

Pana le-am explicat ca locuiesc acolo in zona au cerut deja de un cola. ("stii, acum e noapte si poate dura pana la dimineata ca sa-ti verificam asigurarea auto")

Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am furat-o in austria, 150 eur, era limitare 80, am avut 140.

sunt camere peste tot, daca vor ,te fac in 5minute.

Unde sunt limitari da, te fac una doua. In rest destul de rar.

Iar unde nu sunt limitari si sunt camere toti circula tare, +150,160. Nimeni nu incetineste in dreptul lor. Cel putin din ce am vazut eu.

Link to comment
Share on other sites

Unde sunt limitari da, te fac una doua. In rest destul de rar.

Iar unde nu sunt limitari si sunt camere toti circula tare, +150,160. Nimeni nu incetineste in dreptul lor. Cel putin din ce am vazut eu.

 

Adica vrei sa spui ca in Austria este acelasi sistem ca-n Germania, adica cu autostrazi fara limita de viteza?!?!blink.gif

Link to comment
Share on other sites

Nu e acelasi sistem. Dar daca stai sa analizezi , circuland pe autostrazile lor, se merge in proportie mare cu mult peste limita de 130.

 

Pai cu mult peste limita se merge cam prin orice tara unde sunt autostrazi calumea (poate cu exceptia elvetiei, ca acolo chiar esti halit daca depasesti limita de viteza care este de 120 si nu 130 cum este in restul tarilor), si aici in italia se merge cu 150-160, dar asta nu inseamna ca-i legal ca in germania pe portiunile alea de autostrazi no limits.

Link to comment
Share on other sites

Nu e acelasi sistem. Dar daca stai sa analizezi , circuland pe autostrazile lor, se merge in proportie mare cu mult peste limita de 130.

 

nu se merge cu mult peste limita aia de x km/h sau cat o fi + traditionalul 10 km/h in plus// dar nu mai mult., de obicei scapi doar cu averstismente

In cazul tau ai avut bulan cu carul...

In al doilea rand multe tari au pus deja la punct sistemul de amenzi, adica nu mai trebuie sa te opreasca, o sa iti vina direct acasa.. stiu sigur ca din 2015 e obligatoriu sistemul asta pe tot teritoriul uniunii, multe tari il au implementat deja, de exemplu benelux + DE, cred ca il au de minim 3 ani, DE are acord cu austria etc..

Adica daca ai nr de DE si te prinde camera in austria, nu mai trebuie sa te opreasca, ci iti vine direct acasa.. si asta nu de ieri de azi...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Dar cu Romania din ce stiu Germania nu are acord inca...si nici de Austria nu sunt sigur.

 

In Germania stiu sigur ca nu-ti vine amenda, ca m-a blitzuit pe mine odata la intrarea intr-un tunel...vorbeam la telefon si nu mi-am dat seama ca intru cu vreo 70...limita era de 50 :(

 

Parerea mea e ca in Germania inca se circula decent pe autostrada. E drept nu mai e ca acum cativa ani, pentru ca au inceput sa reabiliteze multe portiuni si sunt ingustate + limita de viteza.

 

Blocajele majore, in care stai cu orele, se formeaza in general cand e vreun accident. Atunci opresc toata circulatia, vin politia, pompierii, etc...si pana nu lasa soseaua curata nu trece nimeni. Personal mi se pare o practica civilizata si safe, decat sa lase de exemplu sa se circule doar pe o banda, cat degajeaza ei locul accidentului. Asa fac ai nostri si am vazut cu totii ce se intampla vara pe A2, cand toti gura casca vor sa vada ei ce s-a intamplat acolo...si buf, se mai trosnesc 2-3. Plus ca aici daca se sta in blocaj mai mult de nu stiu cate ore, vine crucea rosie si iti aduce apa...instaleaza niste toalete ecologice pe marginea drumului...de bun simt.

Link to comment
Share on other sites

Oricum e bine ca ati deviat de la topic. Decat sa aduni km de la noi mai bine pleci cu avionu, inchiriezi masina si mergi numai pe autrostrazi la plimbari 10 zile de te saturi.

La mine, cel putin in ultimii 2 ani, asa am facut. Sa tai Romania de la E la V ....e o aventura :hyper:, cel putin de la Pitesti la Nadlac ori pe unde as lua-o ...valea Oltului , sau pe la Craiova....tot sosele de sec IX sunt, asfaltate sau nu. Barem de-ar face coridoru asta chiar si fara zona de munte tot ar fi ceva. Adica Constanta - Pitesti cu centura decenta la Bucuresti si Sibiu .....Europa de Vest Cei care stati in zonele din Vest aveti noroc mare cu plimbatul prin Europa, spre deosebire de restu.:thumbsup:

Edited by dorinacke
Link to comment
Share on other sites

Oricum e bine ca ati deviat de la topic. Decat sa aduni km de la noi mai bine pleci cu avionu, inchiriezi masina si mergi numai pe autrostrazi la plimbari 10 zile de te saturi.

La mine, cel putin in ultimii 2 ani, asa am facut. Sa tai Romania de la E la V ....e o aventura :hyper:, cel putin de la Pitesti la Nadlac ori pe unde as lua-o ...valea Oltului , sau pe la Craiova....tot sosele de sec IX sunt, asfaltate sau nu. Barem de-ar face coridoru asta chiar si fara zona de munte tot ar fi ceva. Adica Constanta - Pitesti cu centura decenta la Bucuresti si Sibiu .....Europa de Vest Cei care stati in zonele din Vest aveti noroc mare cu plimbatul prin Europa, spre deosebire de restu.:thumbsup:

 

Centura la Bucuresti? Functionala complet? Cu doua benzi pe sens toata? Domnilor! Dupa era noastra!

Orice fel de asteptare am avea, am fi in complet in eroare. Parerea mea, cum zicea cineva...

Link to comment
Share on other sites

de la sibiu spre arad e soseaua praf si se lucreaza, foarte aglomerat incredibil de murdar, pe valea oltului sa intri noaptea inseamna ca esti dus cu capul, au cazut bolovani si au rupt plasa de protectie, pe mijlocul drumului sunt bolovani mari desprinsi de cateva kilograme bucata, imi pare rau ca nu am putut sa fac o poza

la arad se lucreaza la trecerile de cale ferata, cozi infernale din cauza trenurilor

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.