Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

Ca sa faci Bucuresti-Nadlac in 8 ore,trebuie sa ai o viteza medie de ~80km/h,ceea ce e cam greu de obtinut in timpul saptamanii la un mers regulamentar.Daca te mai opresti si la pipi de 2 ori...

Cel mai prost timp scos de mine(Nadlac-Bucuresti)a fost de 14 ore,noaptea,in timpul saptamanii,sute de tiruri si drum in lucru pe mai multe portiuni

Edited by alex 83
Link to comment
Share on other sites

Din Germania nu iti vin 100% amenzile pentru viteza (cel putin amenzile mici). La un moment dat treceam intentionat sa ma blitz-uiasca - 2-3 blitz-uri pe zi. :thumbsup:

Cred ca de vreo 5 ori mi-au verificat nemtii masina sa nu fie furata - inclusiv tras de pe autostrada.

In Austria, m-a prins cu pistolul pe centura Vienei ... 157 km/h, limitare 80 km/h - foarte rar fac treburi dinastea, dar tot ma sicana un austriac cu un S3 de prin 2002. :popcorn: Amenda 700 si ceva de euro, carnet luat, etc. Culmea ... pe el nu l-a oprit (poate i-a trimis amenda prin posta).

Era un singur politai - mi-a prezentat datele problemei, dupa care imi spune sa-i dau 200 euro si e ok, nici tu carnet, nici nimic. Eu eram alb ca varu. Am scos-o la 100 euro, m-am urcat in masina si via Romania.

Link to comment
Share on other sites

E prima data cand aud de asa ceva in Austria! Nu zic ca nu te cred, dar e prima data!

 

Am mai forjat-o si eu ultima data si chiar cu 200 prin Ungaria (mai putin prin Austria) dar numai pe portiuni mici. Sper sa nu am vreo surpriza... :hyper:

 

Revenind, mersul pe autostrada ipotetica (si dorita de toti!) din Romania, nu inseamna doar viteza! Una e sa faci pipi pe un "E" si pana face si...nevasta, eventual copiii (care intotdeauna isi aduc aminte dupa ce urca toti in masina! :w00t: ) te depasesc toate tirurile (doar asa ca sa o iei de la capat!) si alta e pe o auotstrada, unde mergi mai departe fara probleme! In rest, MCV-uri vor fi la noi mult timp inainte (naravul!), dar le prefer, decat mersul de kkt actual!

 

In alta ordine de idei, raman la parerea formata de cativa ani incoace! Cel putin iarna, pe drum uscat, Valea Oltului de la 3 la 4 noaptea, e cea mai decenta alegere ("my personal best" a fost 50 min., cu doar 2-3 tiruri si cam la fel de multe masini).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu suspensia KW pe care o am acum, pot sa zic ca fac o selectie naturala a drumurilor.

 

De exemplu mie V. Oltuilui mi se pare un drum prost, o sa evit pe cat pot, in schimb BV-SB pot sa zic ca e ca-n palma.

 

Ca n-avem autostrazi m-am obisnuit, dar problema e la cele pe care le avem, se cam strica vazand cu ochii, centura Sibiului prezinta cratere frumusele.

Centura Bucuresti e praf, prima portiune din autostrada Soarelui iar e praf. Pacat de masinile noastre.

Link to comment
Share on other sites

 

In Austria, m-a prins cu pistolul pe centura Vienei ... 157 km/h, limitare 80 km/h - foarte rar fac treburi dinastea, dar tot ma sicana un austriac cu un S3 de prin 2002. :popcorn: Amenda 700 si ceva de euro, carnet luat, etc. Culmea ... pe el nu l-a oprit (poate i-a trimis amenda prin posta).

Era un singur politai - mi-a prezentat datele problemei, dupa care imi spune sa-i dau 200 euro si e ok, nici tu carnet, nici nimic. Eu eram alb ca varu. Am scos-o la 100 euro, m-am urcat in masina si via Romania.

 

In austria, nu-ti ia carnetu, stai linistit, dar iti da o amenda, de vorbesti singur.. Eu ma duc des in austria, si niciodata n-a fost vorba de luat carnetul..

Am fost anul trecut cu un prieten cu masina lui, si ne-a prins radaru la 235 km/h.. amenda 900 euro si am plecat mai departe...Nici vorba de luat carnet sau ceva..

In Austria era vorba ca vor sa ridice limita la 160km/h dar s-au razgandit...

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Ca sa faci Bucuresti-Nadlac in 8 ore,trebuie sa ai o viteza medie de ~80km/h,ceea ce e cam greu de obtinut in timpul saptamanii la un mers regulamentar.Daca te mai opresti si la pipi de 2 ori...

Cel mai prost timp scos de mine(Nadlac-Bucuresti)a fost de 14 ore,noaptea,in timpul saptamanii,sute de tiruri si drum in lucru pe mai multe portiuni

 

ultima oara, acum 3 sapt,.. am plecat duminica la 4am, si am ajuns la 1pm. dar m-a oprit politia pe centura sibiu,la continental,102,cu

 

limita 50,am stat o juma´de ora sa ma rog de ei,eram singur..

 

.cu nevasta-n dreapta,si eu fac 12 ore.

 

se castiga timp acum si cu bucata aia de 30km de la orastie la deva..

Link to comment
Share on other sites

Corect, Duminica pana si mizeria aia de V Oltului e ok si tot sunt tampiti chiar cu dube ca sa nu mai zic de turisme, care forteaza depasiri...animale oricum.

Eu cel mai putin timp de la CT la Nadlac , ce-i drept era a 3a zi de Craciun , plecam ptr revelion ...am facut 11 ore. Plecat la 08.00 din CTA ...n-am oprit deloc ce-i drept pana la OMV-ul ala inainte de Pitesti pt masa...apoi am luat pranzu la Sibiu ..si ma rog mai o tzigara un pipi...etc...dar astea au fost opriti de ..5 min. Am ajuns in vama la 19.00 .si pana pe la 00.30 am oprit la un Motel ceva de genu pe maginea autostrazii la vreo 30 de km inainte de budapesta (scris intentionat cu litera mica) . ERAM AIURIT RAU cand am aj la hotelul ala...Si ceata in Ungaria pff... In rest distanta asta cam 13 -15 ore. Alte ori am ramas o seara in Sibiu ca nu mai puteam cu 1 milion de tir-uri de Turcia care merg bara la bara de nu poti sa intrii intre ei..pff astea-s alte povesti insa.

Link to comment
Share on other sites

bucuresti-nadlac, sunt 650 km, drum de 8-9 ore,mers civilizat,opriri pentru pipi,tot tacamul.

 

dortmund-praga(via kassel-leipzig) sunt 659 km,si se fac tot in 8-9 ore,autostrada,limitari,lucrari,accidente..rolleyes.gif

 

 

 

 

LOL

 

Caz concret: Milano-Braila sunt vreo 1900km pe care-i fac in 24h (23h de condus efectiv 1h decalajul GMT), doar cu opriri la pipi alimentat si vama,atat (fara alte pauze). Buuuun, de la milano pan' la nadlac sunt vreo 1170 (aproape 1200km) pe care-i fac in aproximativ 10 ore, iar de la nadlac pan' la Braila sunt vreo 830km pe care-i fac in 13 ore care defapt se fac vreo 14 cu decalajul ala de o ora.

Concluzia????? NU AVEM AUTOSTRAZI!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu fii naiv Cataline, pana nu dispare toata mafia politica actuala nu rezolvam nimic.

 

Vuvule, esti pe langa!!! ;) Te-ai uitat la reportaj? pai n-ai vazut ce zic aia acolo, ca noua ne trebuie 32 de miliarde de € iar noi avem 230 milioane € toti banii??

Plm, am fost ironic!!!laugh1.gif

Link to comment
Share on other sites

9 ore fetesti-arad ca in vremurile bune, daca da in folosinta bucata aia de la Sibiu la deva o sa fie super lejer pe viitor, insa....daca treci de orastie incolo inebunesti fratica pana ajungi la arad, radare peste radare si limitari de ma luase toti nervii, noroc ca erau soferii de tir care imi faceau flashuri s-o las usor :thumbsup:

 

si de la vama dupa ce iesi aceasi idiotenie, se deviaza pe un drum de 30km aproape pana intri pe la mako pe autostrada.....deci de la arad pana la mako o ora jumate a durat :angry2:

 

sper sa se faca bucata aia arad cu deva, ungurii lucreaza la greu sa lege de noi restul de autostrada....noi in schimb :pardon:

 

 

la Sibiu s-au turnat cateva bucati noi unde erau niste gropi, si bucata aia scurta de la sebes la deva chiar scurteaza timpul

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Magarii, iar mai ne arunca o galusca, poate o inghitim.

pai daca vin chinezii ...aia se misca repede , dar am o vaga senzatie ca au venit la pomul laudat , doar la noi pot construi cu ce pret vor ei .Mai mare ca oriunde si nici nu ii penalizeaza nimeni , sunt si premiati daca depasesc termen , e un total paradis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.