Jump to content

Taxele de inmatriculare...


Apple

Recommended Posts

nu am prea inteles ce a vrut sa zica kretzu_sla.

 

asta e parerea mea: taxa e buna.

pentru ca: tine masinile vechi afara din tara.

de aici vad doua lucruri bune:

1. nivelul de poluare nu se va ridica cu mult (fiindca daca io as avea o dacie si as vinde-o , nu as vinde-o in strainatate, ci tot in tara; iar daca as as cumpara una din strainatate, doar s-ar adauga la nivelul de poluare din tara; si atunci, cu cat mai noi cu atat mai bine)

2. mandria de a avea lucruri noi, implicit bune

3. nu ajungem un ghetto al masinilor.

 

vad si lucrul care nu imi convine: o piedica in plus in achizitionarea unui vis.

174218[/snapback]

1. daca ai avea un harb de dacie n-ai mai vinde-o... sorry, eu am una care val 800- 1000 acum, si stiu ca daca s-ar putea aduce de dincolo masini fara taxa aia aberanta, eu ar trebui sa dau de baut ca sa-mi ia cineva dacia...

2. da, stiu... m-as mandri si eu, dar nu toti avem bani sa ne mandrim cu lucruri noi

3. ce sa zic... ar fi pacat sa decadem de unde suntem acum...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu am prea inteles ce a vrut sa zica kretzu_sla.

 

asta e parerea mea: taxa e buna.

pentru ca: tine masinile vechi afara din tara.

de aici vad doua lucruri bune:

1. nivelul de poluare nu se va ridica cu mult (fiindca daca io as avea o dacie si as vinde-o , nu as vinde-o in strainatate, ci tot in tara; iar daca as as cumpara una din strainatate, doar s-ar adauga la nivelul de poluare din tara; si atunci, cu cat mai noi cu atat mai bine)

2. mandria de a avea lucruri noi, implicit bune

3. nu ajungem un ghetto al masinilor.

 

vad si lucrul care nu imi convine: o piedica in plus in achizitionarea unui vis.

174218[/snapback]

 

 

Taxa nu e buna ... e aberanta.

 

1. Daca nu ar exista aceasta taxa cel cu dacie si-ar lua macar un opel din '95 cu 1000 de euro care polueaza de 10 ori mai putin decat o dacie si astfel s-ar curata parcul auto de toate jafurile care polueaza.

 

"daca ai avea un harb de dacie n-ai mai vinde-o... sorry, eu am una care val 800- 1000 acum, si stiu ca daca s-ar putea aduce de dincolo masini fara taxa aia aberanta, eu ar trebui sa dau de baut ca sa-mi ia cineva dacia..."

 

Corect. Ai s-o duci direct la casat si ai sa-ti cumperi un Sh de 2000 de euro care polueaza de 10 ori mai putin. Cine castiga? Ambele parti. Si statul, si cetateanul.

 

2. O masina noua costa 6400 euro (vezi logan), un bmw din '98 tot atat (in Germania). Ce preferi? Sa te mandresti ca ai masina noua, in speta logan sau sa te simti "rusinat" intr-un BMW sh :blink:?

 

3. Nu ajungem daca se scoate, daca nu se scoate cu siguranta vom ajunge pentru ca cei care nu si-au permis o masina noua pana acum (cei cu dacia, oltcit etc) cu siguranta nu-si vor permite nici de acum incolo si vor ramane cu jafurile care polueaza atmosfera in loc sa le duca la casat.

 

 

Din puctul meu de vedere taxa nu numai ca este aberanta, este o sfidare la adresa tuturor cetatenilor aceste-i tari care vor sa traiasca normal. Singura justificare a aceste-i taxe, pe care evident n-o recunoaste nimeni este protejarea rahatului national. Logic, daca taxa ar fi scoasa, Uzina Dacia ar da faliment.

 

Intr-o tara normala s-ar face o greva a cumparatorului (nimeni nu mai cumpara Logan pana nu se scoate taxa) ... dar la noi ... No Comment

Edited by BManiakW
Link to comment
Share on other sites

stati voi linistiti ca cine vrea sa isi cumpere BMW sh la bani de Logan nou nu isi cumpara Logan nou in loc de BMW din cauza acestei taxe... iar cine are minte de BMW nu da banii pe un Logan.

Taxa asta e prea mare, pleaca de la un principiu si un scop nobil si la urma de fapt serveste doar interesele celor de la Dacia, in rest e o masura de cacao... eu mi-as fi dorit ca sa aiba toata lumea din tara asta bani sa isi ia o masina noua, decenta... nici sa aduci toate gioarsele din vest nu e ok... nu ma refer la BMW din 1998 ca aia e masina nu vrajeala... si nu ai ce sa compari cu un Logan nou...

Link to comment
Share on other sites

d-rive:

Asta am vrut sa subliniez si eu ...

 

Si eu mi-as fi dorit ca toata lumea din Ro sa traiasca decent si sa-si permita o masina (in adevaratul sens al cuvantului) noua, dar asa se face progresul. Intai cu un sh meserias, apoi cand ai bani, cu o masina noua :blink:.

Edited by BManiakW
Link to comment
Share on other sites

asta chiar ca e ultima postare.

daca sunteti atat de hotarati ca lumea si-ar cumpara masina buna din afara si ca taxa asta ii opreste pe oameni sa isi cumpere, atunci io sunt nerabdator sa se scoata. pentru ca se va scoate. ue va obliga ro sa o scoata, tocmai din motivele enuntate de voi. (concureta neloiala pe piata europeana)

 

chiar daca voi aveti alta parere, io mi-o mentin pe a mea.

si mai sunt curios cati vor duce vechea masina la casat si nu o vor scoate la vanzare. (cine ar cumpara-o??? cei care nu au avut pana atunci nici macar atat)

 

si nu mai sunt de acord cu ceva, cu faptul ca daca ar fi sa aleaga intre un bmw de 6400 si un logan de 6400, atunci in mod sigur ar alege un bmw. pentru sunteti constienti ca exista diferite tipuri de oameni, printre care si cei care prefera garantia de un an la o masina noua, lipsa de griji pentru eventuale retusuri facute de vanzator, service-ul la orice pas, si nu cauta neaparat placerea de a conduce, ci doar un mijloc de transport.

 

mai am ceva de adaugat: mie-mi nu-mi place lipsa de romanism, si mai rau, poate, falsa lipsa de romanism. ("plec din tara asta", etc) faptul ca e protejata industria romaneasca de profil e de laudat, chiar daca e proprietate renault. pentru ca renault cotizeaza la statul roman, nu parcurile auto de dinafara care cotizeaza la bugetele din tara lor.

 

v-am spus, o repet! imi mentin parerea! (normal! cu anumite umbre de amaraciune)

Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

chiar daca voi aveti alta parere, io mi-o mentin pe a mea.

si mai sunt curios cati vor duce vechea masina la casat si nu o vor scoate la vanzare. (cine ar cumpara-o??? cei care nu au avut pana atunci nici macar atat)

174311[/snapback]

 

Cei care nu au avut nici macar atat se vor orienta catre masini, nu catre Dacia. Vor fi pline parcurile auto cu masini SH ... abia astept :blink: Iar cei care au o dacie din 95 cu siguranta o vor duce la casat pentru ca nu o va cumpara nimeni nici cu 100 de lei.

Revin la intrebarea clasica. Intr-un parc auto ... dintr-o dacie din '95 la 1000 de euro si un opel din '91 la 1000 de euro ce ai alege? :)

 

mai am ceva de adaugat: mie-mi nu-mi place lipsa de romanism, si mai rau, poate, falsa lipsa de romanism. ("plec din tara asta", etc) faptul ca e protejata industria romaneasca de profil e de laudat, chiar daca e proprietate renault. pentru ca renault cotizeaza la statul roman, nu parcurile auto de dinafara care cotizeaza la bugetele din tara lor.

174311[/snapback]

 

Statul sa-si protejez singur produsul. Asta e economia de piata. Cine e bun supravietuieste, cine nu moare. Nu mai suntem pe vremea lu' Ceasca ... Gata cu patriotismul asta exagerat. Totul pana la propriul interes. Sa-mi cumpar Logan ca sa protejez statul????? In veci :)

 

Iar Renault ... nu a cotizat nimic (a fost scutit de taxe) pana acum ... in 2007 :)

Si cu toate ca a fost scutita de taxe, masina de 5000 de euro (care e de fapt 6400 + vopsea + garantie extinsa + alte bulshit-uri) costa 7000. Frumos nu?

 

Inca odata zic, n-am nimic cu Renault sau cu Logan sau cu Uzina Dacia etc ... ci cu tampenia celor de la conducere care vor sa ne bage ceva pe gat fortat. Ar fi vremea sa-mi de-a seama dragii nostri guvernanti ca deja am intrat intr-o comunitate. Aceasta comunitate iti aduce anumite avantaje, dar in acelasi timp te supune la anumite reguli stricte. Nu mai poti sa faci ce vrei ca pana acum. Trebuie sa te supui normelor europene, si asa se va intampla in curand.

Link to comment
Share on other sites

asa-s romanii cu taxele, ati vazut ieri?? a sunat Base la Giurgiu si aia imediat au scos taxa la iesirea din tara la Ruse, dar romanii cum sunt ei, acuma au bagat taxa la intrarea in tara, desi este ilegala :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

draga ogo... ai spus "apropo de taxa : e oarecum legala fiind impusa tuturor masinilor la prima inmatriculare in RO, in cazul Poloniei a fost impusa o taxa oarecum similara doar autoturismelor 2nd hand si d-aia si-au luat bobarnace de la UE"...

permite-mi sa te contrazic... nu e deloc legala conform legislatiei europene deoarece trebuia impusa tuturor primelor inmatriculari din Romania, inclusiv masinilor cumparate din Romania... asta include, de exemplu si un logan nou... In acelasi timp, o taxa nu poate fi impusa doar autoturismelor aflate la prima inmatriculare in Romania ci tuturor autoturismelor care se inmatriculeaza din nou, inclusiv celor care au fost inmatriculate si si-au schimbat proprietarul...

Comisia Europeana a taxat Polonia pe acest motiv si va taxa Romania pe acelasi motiv: taxa trebuia aplicata tuturor inmatricularilor de masini nu doar celor aflate la prima inmatriculare...

Link to comment
Share on other sites

Nu se platesc taxe pe Logan decat daca il aduci de afara si il inmatriculezi prima data in Romania, chestie valabila cu orice masina atat timp cat nu a fost inmatriculata in Romania anterior...

174444[/snapback]

 

Orice masina aduci de afara , indiferent de marca platesti taxa !

 

Orice masina e deja inmatriculata , indiferent de marca , nu platesti taxa !

Link to comment
Share on other sites

Nu se platesc taxe pe Logan decat daca il aduci de afara si il inmatriculezi prima data in Romania, chestie valabila cu orice masina atat timp cat nu a fost inmatriculata in Romania anterior...

174444[/snapback]

Taxa se plateste la prima inmatriculare a unei masini in Romania. Chiar daca e logan si e fabricat in Romania, la prima inmatriculare platesti taxa. Numai ca pentru Euro 4 motor mic e nesemnificativa.

Link to comment
Share on other sites

Oricum e bine ca exista masini si din 2001 cu Euro 4. Macar iei o masina buna si platesti putin la taxa minune.

174531[/snapback]

 

Acolo se castiga intradevar ! La masini din 2001 maxim 2002 cu euro 4 , acolo intradevar faci o afacere ! Cumperi masina cu multe dotari si dai pe inmatriculare o nimica toata !

Link to comment
Share on other sites

Acolo se castiga intradevar ! La masini din 2001 maxim 2002 cu euro 4 , acolo intradevar faci o afacere ! Cumperi masina cu multe dotari si dai pe inmatriculare o nimica toata !

174543[/snapback]

ti se pare o nimica toata inmatricularea asta ?inseamna k faci baie in bani daca zici k e o nimica toata....pai eu pt un 530i din 2002 o sa am de platit 2988 de euro fara TVA , e chiar o nimica toata nu ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

felicitarile mele....traiasca comunistii cu taxele mari din care tot noi picam fraerii k aruncam cu banii...mai ganditi-va si voi un pic...a da stai k am uitat k e greu sa gandesti in ziua de azi... :blink:
Link to comment
Share on other sites

sa vezi cum e cand uiti sa gandesti ca ai uitat ca e greu sa gandesti in ziua de azi...

ce-ti veni de te iei de cei de pe forum, am pus noi taxa asta? ai impresia ca eu sunt in alta situatie decat tine? ar fi bine sa reformulezi... jignesti oameni care nu au niciun amestec, daca ai de zis ceva cuiva nominalizeaza nu arunca cuvinte asa le general... uitucu-le :) :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

sa vezi cum e cand uiti sa gandesti ca ai uitat ca e greu sa gandesti in ziua de azi...

ce-ti veni de te iei de cei de pe forum, am pus noi taxa asta? ai impresia ca eu sunt in alta situatie decat tine? ar fi bine sa reformulezi... jignesti oameni care nu au niciun amestec, daca ai de zis ceva cuiva nominalizeaza nu arunca cuvinte asa le general... uitucu-le :) :) :blink:

174606[/snapback]

nu reformulez nimic atata timp cat unii sunt de acord cu taxa asta

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.