Jump to content

Totul despre RCA 2013


cristimm

  

230 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Din ce ati auzit sau patit ce societate recomandati pentru RCA.

 

Va rog lasati de o parte chestia cu "cea mai ieftina - sa se descurce cel pe care-l lovesc" pentru ca din cauza acestei mentalitati idioate prospera asiguratorii de 2 bani si putem avea toti de suferit.

Link to comment
Share on other sites

Din ce ati auzit sau patit ce societate recomandati pentru RCA.

 

Va rog lasati de o parte chestia cu "cea mai ieftina - sa se descurce cel pe care-l lovesc" pentru ca din cauza acestei mentalitati idioate prospera asiguratorii de 2 bani si putem avea toti de suferit.

 

s-a schimbat treaba, va fi "cea mai ieftina - sa ma descurc eu indiferent cine m-a lovit" :thumbsup:

 

http://www.automarket.ro/stiri/schimbari-importante-in-zona-rca-daunele-ii-vor-fi-platite-soferului-47046.html

Link to comment
Share on other sites

Groupama mi-au dat un pret bun pentru anul viitor. Sunt OK?

 

in momentul de fata sunt cei mai OK

 

s-a schimbat treaba, va fi "cea mai ieftina - sa ma descurc eu indiferent cine m-a lovit" :thumbsup:

 

http://www.automarke...ului-47046.html

 

vise, am vb eu cu o cunostinta de la groupama, asa ceva o sa se implementeze in aprox. 2 ani

 

respectivul zicea ca ei si cei de la allianz sunt de acord cu acest timp de rca, problema sunt restul

Link to comment
Share on other sites

Despre Astra: am avut 2 daune pe Casco cei drept valori relativ mici (cam 900euro insumate ambele) si s-au rezolvat foarte repede prin service-uri agreate de ei. Dar se pare ca nu pentru toti sunt asa rapizi. Precizez ca astea au fost rezolvate fara niciun fel de pile, scandal, etc pe cel mai ieftin casco de la ei.

Cei drept anul urmator mi-au ridicat rata de la 600 euro la 1300 euro, motiv pentru care am zis pass...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dar tu o lovesti intentionat? :)

 

 

Nu o lovesc intentionat, ma iubeste femeile de dau toate in mine.

 

 

 

 

Despre Astra: am avut 2 daune pe Casco cei drept valori relativ mici (cam 900euro insumate ambele) si s-au rezolvat foarte repede prin service-uri agreate de ei. Dar se pare ca nu pentru toti sunt asa rapizi. Precizez ca astea au fost rezolvate fara niciun fel de pile, scandal, etc pe cel mai ieftin casco de la ei.

Cei drept anul urmator mi-au ridicat rata de la 600 euro la 1300 euro, motiv pentru care am zis pass...

 

 

Eu vorbesc de RCA nu de CASCO, posibil la CASCO sa aiba o altfel de politica.

 

Toate cele 3 polite de mai sus au fost alte vinovatilor nu ale mele.

 

 

La Astra am fost cu ambele masini in luna 6-a anul curent, am deschis dosarul ( poze, declaratii, etc ). Mi-au dat termen o saptamana pana ma suna sa-mi spuna rezultatul; si un numar de telefon. Dupa fix 2 saptamani ( adica saptamana lor plus inca una de bun simt de la mine ) am sunat la acel numar ( de mobil ). Ghici ce? Numarul format nu este disponibil. Prin urmare m-am dus eu, dupa inca vreo 2 sau 3 zile, ca deh mai si lucrez nu o frec la rece in intervalul lor orar si am intrebat de situatie. Mi s-a spus ca dosarul a fost inchis, suma finala 3800 lei si atat. Tot eu am intrebat cum mi-o vireaza ca nu am completat nici unde vreun formular. Mi-au impins o foaie sub nas, am completat-o si am plecat. Am cerut un termen si mi-au zis ca nu-mi pot da unul exact dar sa nu-mi fac griji. Dupa 2 luni povestea cu termenul s-a repetat. La fel si dupa 5. Binenteles ca am inceput sa intreb in stanga si-n dreapta la unii altii ce sa fac. Sigur ca recomandarea a fost sa ma duc sa-i f... in gura dar stiam ca banii vin de la Bucuresti si sa ma cert cu tipa de la ghiseu sau cu baiatu care deschide dosare era penibil. Apoi mi s-a recomandat sa fac plangere pe nu stiu unde ( OPC printre altele) sau sa-i dau in judecata.

In final cand s-a ma hotarasc am inceput sa aflu ca povestea mea nu e unica. Prin urmare:

 

- pentru 200 lei un amic a stat 6 luni ( zgariata usa din spate )

- pentru 800 lei o cunostiinta de familie a stat 9 luni

- pentru 400 lei cineva inca asteapta dupa un an si doua luni.

 

Am crezut ca cel mai bine e s-o fac din banii mei( am uitat sa mentionez ca am cerut in regie proprie, tot sub indrumare, ) dar am aflat ca cineva a facut treaba asta si dupa vreo 7 luni s-a dus la ei sa faca scandal si ei l-au chemat cu masina iar la poze. Cand colo masina era ok. Ghici ce a iesit de aici? Doi ani de judecata cu amanari peste amanari, neprezentari peste neprezentari etc.

 

Masina are aripa fata, ambele usi si aripa spate zgariate, usa din fata e si usor infundata iar bandourile rupte. Nu e o dauna mare insa ma intreb ce era daca n-o mai puteam misca de pe loc.

 

Daca aveti dusmani multi va recomand RCA la Astra pe o 1300 sau ceva jaf de masina, culmea nu e cea mai ieftina, si o lovitura in roata fata sau spate( depinde de tractiune ), sa n-o mai poata nici misca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am fost astazi sa vad cat voi platii pentru urmatoarea asigurare si preturile sunt cam asa:

Carpatica 510Ron/6luni

Astra 589Ron/6luni

Groupama 590Ron/6luni

Alianz 672Ron/6luni

samd.

Masina in cauza este un amarat de 320D pentru care voi platii 850Ron/an asigurarea,si cu siguranta o voi face la carpatica.Anul trecut am platit suma de 400Ron/12luni la Astra.Ma asteptam sa fie mai putin anul acesta tinand cont ca am crescut ca varsta si experienta(21 ani de 4 ani am permisul) +bonus ca nu am avut niciun accident in toti acesti ani.O lege de tot cacatul pot sa spun pentru toti tinerii astia teribilisti trebuie sa scot eu aprox 500 lei din buzunar in plus :goodjob:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost astazi sa vad cat voi platii pentru urmatoarea asigurare si preturile sunt cam asa:

Carpatica 510Ron/6luni

Astra 589Ron/6luni

Groupama 590Ron/6luni

Alianz 672Ron/6luni

samd.

Masina in cauza este un amarat de 320D pentru care voi platii 850Ron/an asigurarea,si cu siguranta o voi face la carpatica.Anul trecut am platit suma de 400Ron/12luni la Astra.Ma asteptam sa fie mai putin anul acesta tinand cont ca am crescut ca varsta si experienta(21 ani de 4 ani am permisul) +bonus ca nu am avut niciun accident in toti acesti ani.O lege de tot cacatul pot sa spun pentru toti tinerii astia teribilisti trebuie sa scot eu aprox 500 lei din buzunar in plus :goodjob:

cum se face ca tu ai 21 de ani si permisu de 4?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.