Jump to content

Totul despre RCA 2013


cristimm

  

230 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Intrebare intrebatoare: exista vreo companie de asigurari in romanica care poa' sa incheie o polita rca la un auto cu nr straine? din cate imi amintesc parca alianz tiriac facea asta, acum nu mai stiu... oricum era foarte scump,ma interesasem eu acum vreo 6-7 ani pt un renault clio cu nr de spania si era ceva de genul cam cat ar fi costat un rca pe un an la o masina cu nr romanesti, la aia costa pe o luna.
Link to comment
Share on other sites

Intrebare intrebatoare: exista vreo companie de asigurari in romanica care poa' sa incheie o polita rca la un auto cu nr straine? din cate imi amintesc parca alianz tiriac facea asta, acum nu mai stiu... oricum era foarte scump,ma interesasem eu acum vreo 6-7 ani pt un renault clio cu nr de spania si era ceva de genul cam cat ar fi costat un rca pe un an la o masina cu nr romanesti, la aia costa pe o luna.

 

 

Nu are nimeni informatii cu privire la intrebarea mea?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din cate stiu nu se poate, dar ma gandesc ca daca vine cineva cu o masina inmatriculata in emiratele arabe(dau un exemplu aiurea) la noi in tara omul ala nu cred ca rca-ul lui din dubai sa fie valabil la noi si trebuie sa isi faca rca la intrarea in tara.

 

Spun asta pt ca am auzit pe cineva care nu avea acoperire la cartea verde la macedonia sau bosnia, si a trebuit sa isi faca rca la intrarea in tara respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu RCA la o masina inmatriculata in Franta. Am facut-o la un agent Astra. Rca-ul a fost facut pe seria de sasiu. A costat la fel ca una pentru masina inmatriculata in RO.

Recunosc ca nu toti agentii pe care i-am contactat au fost de acord sa faca asta..dar al 6 lea parca a zis OK.

Nici nu stiu sigur ce se intampla in cazul unei daune..probabil cat timp ai RCA-ul in mana impreuna cu chitanta semnata de ei..totu e in regula.

Asta s-a intamplat acu 2 ani.

 

In cazul in care ai masina inmatriculata intr-un stat al carui RCA nu e valabil aici in EU, da, se poate face RCA fara probleme. Lucrurile se complica in cazul masinilor "inmatriculate" in tari ale UE.

Edited by yitzack
Link to comment
Share on other sites

Eu chiar ieri mi-am facut RCA-ul si cel mai ieftin posibil a fost la Allianz Tiriac :)

 

La orice brooker , imi dadea in jur de 1600 RON pe 12luni la un E60 530xd 2008 la Carpatica ! La Allianz a fost 1210 RON pe 12luni :)

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut cat ai platit?

 

Anul trecut undeva la 700 RON la City Insurence fiindca erau noi pe piata si au avut preturi mici sa atraga clientii.

Carpatica si Euroins erau undeva la 950-1000 RON anul trecut. Au crescut preturile cu 50-60% in medie in ultimul an.

Link to comment
Share on other sites

Am sa fac si eu curand si revin cu detalii.E vorba de un 316i E46 din 2001.Fiind RCA "pentru inmatriculare" difera (foarte putin) pretul.Oricum in jur de 450lei a iesit la o simulare pe un site (sa nu ii fac publicitate) foarte cunoscut care face si RCA.Weekend placut people.
Link to comment
Share on other sites

Mie anul trecut la Carpatica imi iesise vre 330 ron pe an.(rca pe numele sotiei,fara incident,permis de 9 ani).Uniqa sau Groupama erau cam 600.

 

Anul asta Carpatica 395,Groupama 475.Am ales varianta 2 fara nici o ezitare.Plus 2 tichete de 10 ron cadou :) gratie rcaieftin.

 

La Carpatica mai merge cu o atentie data unde trebuie sa se rezolve dosarul ,dar la Euroins(cei mai tepari posibili),vai mama !

RCA pe numele sotiei? Masina fiind pe numele tau?

Te intreb deoarece pt mine motor 1796cmc (am platit anul trecut 282 lei/6luni) acum s-a scumpit si ajunge: Carpatica 473 de lei si urmatorul e Alliantz 504 lei (ambele pe 6 luni). Bineinteles voi alege Alliantz. Restul sar de 800 ron/6luni, gen Astra, Euroins, Groupama etc...

Dar un broker din 8 mi-a zis o varianta: sa fac asigurarea pe numele tatalui meu si iese 200 lei/6 luni pt ca oricum asigurarea e pe seria de sasiu, acum nu stiu ce sa zic, ceilalti 7 brokeri zicandu-mi ca in cazul unui incident pot avea probleme (RCA-ul trebuie sa fie pe numele proprietarului masinii, nu pe alt nume). Cica are cativa clienti care fac asa, desi cred ca e ilegal, e ca si cum nu ai asigurare valabila.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

hai ca intreb aici sa nu mai deschid un al topic.

Un prieten implicat intr-un accident a fost contactat pe mail cum ca s-a deschis investigatie privind accidentul, conform art. 36.4 din Ordinul CSA nr. 14/2011., care zice ca daca se deschide investigatie, ea trebuie comunicata " in scris" si asiguratului si pagubitului, in termen de 5 zile de la data accidentului.

Suna asta la asigurari in cateva zile si zice ca prin posta nu a primit nimic, pagubitul nici mail nu avea, deci pagubitul nu a primit nimic nici pe mail nici in posta, ii anunta treaba asta iar tampita aia de la asigurari sustine ca si mail-lul e o forma de notificare " in scris"

E posibil asa ceva ?

eu zic ca nerespectand procedura investigatia aia e egala cu 0...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Am facut ieri asigurare, prima era carpatica 437lei, apoi alliantz 504 lei, 24 ani.

Bineinteles ca am ales ALLIANTZ (pana la urma m-am dus la ei la sediu si am mai beneficiat si de 5% reducere si a iesit 479 lei), nu am sa inteleg niciodata de ce lumea alege incontinuu carpatica pt 30 lei diferenta. Probabil pe principiul ma doare in "teava" eu oricum dau asigurarea asta, nu ma folosesc de ea.

Pana atunci doresc la cei care isi fac la carpatica sa aiba macar o data de a face cu ei, poate asa nu-si vor mai face si va disparea imputiciunea asta de firma CARPATICA.

De ar intra in vigoare leagea aceea, ti-o repari pe asigurarea ta, nu pe asigurarea celuilalt.

 

PS: pana acum, cand era ieftina asigurarea gen 250 lei pe 6 luni, tot timpu am ales altceva in afara de CARPATICA (chiar daca era cu 10-20-50 lei mai mult). Sper sa inceapa si lumea sa gandeasca asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Asa gandesc si eu dar cel putin in cazul meu diferenta era foarte mare(prima inmatriculare) de la 462 sarea la 7-800 de lei.Data viitoare sper sa nu mai fie diferentele astea si fac si eu la ceva mai bun.

 

L.E. Au mai scazut preturile in cazul meu (si cu o reducere de 5% a site-ului) 802 euroins si 1300 Astra pe 12 luni.

Edited by Claudiu WBA
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.