Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Si eu zic sa faci contestatie. Cu siguranta nu e vina ta. Cum am zis, ala se incadreaza perfect la neacordare de prioritate. Nu trebuia sa traverseze toata intersectia ca sa-l incadreze. Daca nu aveai filmul mai ziceam ca e greu de dovedit si ca n-ai sanse asa mari, dar da-o naibii de treaba ca se vede clar ce s-a intamplat. Apropo, acum se accepta filmele ca probe in instanta (si inainte contau, dar nu "oficial").

 

Asa cum a zis si kosfunny, e posibil sa iti acorde si tie o parte din vina pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Parerea mea e ca ai putea sa zici ca viteza era cea legala pentru portiunea respectiva, dar in intersectie soseaua a fost mai alunecoasa fiindca autoritatile nu au dat cu material anti-derapant cum trebuie.

 

 

Va trebui sa mergi cu masina intr-un service, sa faci un deviz (pe banii tai) pentru reparatia masinii cu piese OEM (era un soft care scotea devizul asta, Audatex parca), sa fii sigur ca ai poze din toate unghiurile, devizul, procesul verbal de la politie unde se constata daunele si orice iti mai trece prin cap. Zic de astea fiindca probabil ca procesul va dura cateva luni bune si sa poti sa te apuci s-o repari intre timp.

 

Eu cred ca o situatie ca aceasta poate fi rezolvata favorabil chiar si in tara noastra. Doar ca spre deosebire de alte tari mai civilizate, la noi dureaza mult mai mult pana ti se da dreptate si trebuie sa ai rabdare de fier sa treci prin toate procedurile si sa ai de-a face cu toti inaptii.

 

 

 

PS: Inteligibil = usor de inteles. Cuvantul pe care-l cautati este neinteligibil sau nelizibil.

Link to comment
Share on other sites

E tarziu acum, dar din experienta sutelor de garzi facute in urgenta va pot spune ca atunci cand sunteti victima unui accident primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa sunati la 112, eventual sa spuneti ca va doare un picior o mana orice. Vine ambulanta vine politia apelul e inregistrat pe 112 ai ceva la mana il cerceteaza militia pe ala il pune sa sufle poate a baut ceva intotdeauna agatati-va de orice poate fi in avantajul vostru. Acum 8 ani eu am fost in locul celyi cu loganul pe centura din Slatina spre Pitesti numai ca eu nu am intrat glontz ca ala ci am iesit juma de m in intersectie sa ma asigur si unu cu o dacie s-a speriat a tras de volan a sarit scuarul su si-a spart bara iar eu am ramas fara permis asa ca treaba e interpretabila in functie de militian.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Ai facut garda degeaba la urgenta , blochezi o ambulanta (care poate salva o viata in momentul acela) pt. o tamponare minora fara victime (mentalitate de om incult), am patit acceasta escrocherie omul dorea bani .... dar i-am dat asigurarea si atat, salvarea l-a consultat si a constatat ca n-are nimic , omul tipa ca-l doare capul si au vrut sa-l ia la srital pt. investigatii dar a refuzat (se fac tomografii,...etc, dar cunosti din garda doar) TARA DE RAHAT.. OAMENI DE ZAHAR

Link to comment
Share on other sites

Aseara pe la ora 22.00 veneam spre casa, si la prima intersectie dupa Piata Progresu, chiar daca aveam verde, un Logan rosu (se vede si in poze) nu mi-a acordat prioritate.

Am incercat sa-l evit, am reusit sa nu-l lovesc, dar din cauza ca soseaua avea o pelicula de mazga, masina nu s-a oprit decat intr-un stalp, chiar daca am si cauciucuri de iarna.

Omul vinovat, mi-a dat copie dupa asigurarea lui, dupa buletin si dupa talon. Nu am fost la Politie. A ramas sa ma duc eu in cursul zilei de astazi (10 ianuarie 2013) sa rezolv cu Politia si asigurarea.

El are asigurare la Astra, eu tot la Astra. Am citit ca in ultima vreme si cei de la Astra au luat-o pe urma celor de la Carpatica cu despagubirile, lucru care ma sperie.

 

Masina are urmatoarele daune: capota, bara fata, proiectoare, grila si masca, ventilator A/C, radiator A/C, radiator apa, lonjeron stanga (nu stiu cel din dreapta cum se prezinta),trager, carcasa filtru de aer, vasco-cuplajul, plasticul care acopera vascul si plasticele de sub bara.

Capota nu am reusit sa o deschid ca sa vad ce este avariat si la motor. Astept sa o duc la asigurare.

 

Acum, daca sunt doar pagube materiale si nimeni nu a fost ranit, mai are rost sa ma duc la Politie sau ma pot duce direct la Astra cu masina pe platforma?

Cei de la Astra vor comenta ceva daca nu l-am busit pe vinovat dar le arat filmuletul?

In cazul in care vinovatul schimba placa si spune ca nu este el vinovat de accidentul meu, dar eu am copiile dupa toate actele lui plus continuarea filmuletului in care eu ies din masina si apare si el, cei de la Astra il vor favoriza pe el sau pe mine?

Ce ma sfatuiti sa aleg in cazul in care cei de la Astra ma vor pune sa aleg intre dauna totala, reparatie in regie proprie sau service-ul lor?

Cat as putea primi pe epava: 318i din decembrie 1991 cu 280.000 km la bord?

 

Si inca ceva! Eu depind foarte mult de masina si am citit ca asigurarea ii poate plati pagubitului "pagube consecinÞã a lipsei de folosinÞã a vehiculului avariat". Se refera cumva si la decontarea bonurilor de taxi sau a inchirierii unei masini cat sta a mea in service?

 

Orice sfat este binevenit!

 

http://www.youtube.com/watch?v=3l0rkdoYBVE

 

salut!

imi pare rau pentru tine!

da filmul la stiri

nu te lasa

pana sa vad exact despre ce este vorba, am avut curaj sa fac pariu cĂŁ nu poate fi altceva/altcineva decat un loganist prost, imfumurat, cu o treanțĂŁ pe 4 roti! niste cretini!

eu l-as fi trimis la ortopedie direct!

merita sa i rupi gatu!

 

ASTA ESTE O PROBLEMA GENERALĂ SPECIFICĂ TRAFICULUI.

LOGANISTII=RATAȚII SECOLULUI/ TREBUIE SA IL FERESC EU IN TRAFIC, DATORITĂ COMPORTAMENTULUI CRETIN PE CARE IL ARE! TIPIC ȚĂRUȘ!

PERSONAL L-AȘ DA CU ȚEASTA DE LOGAN PĂNĂ INVAȚĂ REGULILE DE CIRCULAȚIE. DE BUN SIMȚ NICI NU SE PUNE PROBLEMA, ĂNTRUCĂT EI NU AU AȘA CEVA

Link to comment
Share on other sites

sa dai de prosti nu trebuie neaparat sa aibe logan,stai linistit ca sunt destui si cu bmw,audi matiz,etc ,cum am spus si in paginile trecute trebuia sa dai in el direct sunt patit si stiu ce inseamna,daca doamne fereste o pateai mai rau cand ai dat in stalp? crezi ca mai statea zdreanta ala acolo? sa recunoasca in prealabil ca e vinovat Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

Multi spuneti ca mai bine dadea in ala, altii ca a mers catre stalp si asa mai departe; acum depinde fiecare cum reactioneaza!

 

Cum a mentionat si un coleg mai devreme, daca se ambitiona sa intre in ala cu Loganu', ce era daca avea pe cineva in dreapta, mai ales un copil, putea iesi nasol de tot chiar daca nu e vina ta, daca pateste ceva tot te roade constiinta. La fel insa si cu trotuarul daca era un pieton langa stalp. Dupa cum spuneam, depinde fiecare ce decizii ia in astfel de momente, important e ca nimeni nu a patit nimic. Masina se poate repara.

 

 

Bafta SlowDeath! Ala cu Loganu' e oricum un nesimtit (ca de altfel mai toata lumea in ziua de azi, rar mai gasesti un OM in adevaratul sens al cuvantului), poate reusesti cu contestatia ceva!

Edited by bmwMsport
Link to comment
Share on other sites

Pai deja m-am hotarat sa vorbesc cu mai multi avocati, macar pentru sfaturi.

Probabil, ca o sa fie incadrat la distrugere dosarul.

Sper ca probele video sa fie acceptate.

 

Il am filmat chiar pe el cum se uita la masina mea avariata!

Filmuletul este un pic mai lung decat cel postat!

Oricum, voi pastra toata inregistrarea, de cand am plecat de la serviciu pana cand opresc inregistrarea.

Link to comment
Share on other sites

Mai am o rugaminte la voi daca ma puteti ajuta cu ceva informatii.

Sunt hotarat sa fac masina dar vreau sa o fac "ca la carte"!

 

Imi puteti spune sau sa-mi dati niste date (dintr-un catalog) despre distantele care ar trebui sa fie intre aripi, capota, grila si bara?

Vreau sa o aduc la linie. Nu pentru vanzare, ci pentru linistea mea sufleteasca ca este facuta bine.

Eu nu detin date despre asemenea operatii si nu vreau sa o las in grija tinichigiilor fara sa am si eu habar despre aceste lucruri.

Va multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

 

Ca exemplu, in cazul oricarui accident cu pagube materiale si proces verbal la politie, ca sa iti recuperezi paguba ai 2 variante:

 

2. Il dai in judecata pe vinovat cerand banii pe reparatie (aici e mai nasol ca trebuie sa faci inainte reparatiile cu facturi si tot ce trebuie - castigi clar daca ai PV de la politie, dar dureaza mult. Vinovatul la randul lui poate da in judecata societatea de asigurari ca sa recupereze banii pe care ti-i da, intrucat polita lui reprezinta un contract intre el si asigurator, prin care asiguratorul se obliga sa suporte despagubirea in caz de accident).

Cred ca poti si sa cazi la o intelegere cu soferul Loganului ca sa nu se ajunga pana acolo, nimeni nu isi doreste asa ceva.

Multa bafta!

e gresit total. il dai in judecata pe vinovat iar vinovatul cheama societatea de asigurari in proces si el nu mai are nici cea mai mica treaba cu judecata. asta daca nu e mai prost decat prevede legea.

 

 

In procesul verbal de la Politie scrie ca "am schimbat directia de mers", restul nu mai inteleg, e inteligibil.

Cand discutam cu politistul, l-am intrebat daca pateam eu ceva, ma loveam la cap si ramaneam inconstient, era tot vina mea?

Mi-a spus ca in cazul asta soferul Loganului "intra la penal"!

E ceva ce-mi scapa, adica daca are si el pagube e vinovat, daca altul e pagubit material din cauza lui el nu e vinovat, daca cineva sufera leziuni din cauza lui "e penal".

Politistul mi-a spus ca asa e legea asigurarilor!

 

evident ca-ti scapa ceva! ia citeste aici cum s-a despagibit un accident fara contact. http://www.reno.ro/Accident-fara-contact-t250450.html

 

 

Durerile de gat- "ceafa" din pacate nu se pot investiga.

Este singura afectiune care nu se poate dovedi prin proceduri-investigatii medicale.

 

ai spus-o pe dos, detailez mai jos

 

 

Ai facut garda degeaba la urgenta , blochezi o ambulanta (care poate salva o viata in momentul acela) pt. o tamponare minora fara victime (mentalitate de om incult), am patit acceasta escrocherie omul dorea bani .... dar i-am dat asigurarea si atat, salvarea l-a consultat si a constatat ca n-are nimic , omul tipa ca-l doare capul si au vrut sa-l ia la srital pt. investigatii dar a refuzat (se fac tomografii,...etc, dar cunosti din garda doar) TARA DE RAHAT.. OAMENI DE ZAHAR

 

asta imi place mie la noi, romanii. nu suntem doctori dar ne dam cu presupusul.

acum 1 luna m-a lovit o duduie in spate. initial (eram cam nervos) nu am dat atentie mini durerii de gat si cap. dupa 2 ore ma duc la urgenta pt un check in (incepuse sa ma doara gatul bine si capul). rezultatul a fost acela cu dupa 3 ore de investigatii si radiografii mi-au gasit 2 contuzii si un traumatism desi evident nu am nici cel mai mic semn exterior de demage si nimic la radiografii. a doua zi am fost la alti medici sa-mi explice mai detailat de ce ma doare capul si gatul nevazandu-se nimic pe radiografii (am vrut a doua opinie)si mi-au spus ca lichidul cefalo-rahidian s-a amestecat mai mult decat e cazul si de aici durerea de cap iar durerea de gat de la mai stiu eu ce nerv. masina mea are 3 zgarieturi pe bara, 2 mm patrati bara sparta si cred ca pe interior e rupt un suport de prindere sau chiar bara, deci dauna mult mai mica decat colegul (desi socul a fost f tare, mai ales ca m-a luat prin surprindere). Aaaa si mi s-a spart gps-ul care era in torpedo..

ideea e ca pt orice accident cand te duci la spital doctorii sunt obligati prin lege sa anunte politia, iti fac enspemii de investigatii (mie mi-au facut si ecografie sa vada daca nu am sangerari interne - desi eu doar am dat un cap mai zdravan de tetiera) vine laboratorul criminalistic, fac poze (inclusiv pacientului pe masa de consult), fac poze si masuratori la locul producerii accidentului iar ulterior politistii au un dosar de vreo 10 pagini de investigare a cauzelor care au dus la producerea accidentului si asta pt ca se deschide dosar penal impotriva vinovatului.

Link to comment
Share on other sites

@SlowDeath, fa conteststie ca nu te costa nimic.

Ce ti-a scris militianul in PV ca ai schimbat banda, e o aberatie, tu ai schimbat banda si directia de mers ca l-ai evitat pe dobitocul ala cu logan. Daca dai doar filmul la media mult nu vei rezolva. Cel mai bine la judecatorie. Dar tu faci cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

PS: Inteligibil = usor de inteles. Cuvantul pe care-l cautati este neinteligibil sau nelizibil.

 

Corect! Am vrut sa scriu neinteligibil. Ma gandeam la multe si probabil din cauza asta am scris gresit.

Multumesc pentru corectare.

 

@ena

O sa-l dau in judecata.

 

Dar, deja eu am inceput sa-mi repar masina.

Am dus-o intr-un service si maine ar trebui sa se apuce de ea. Le-am spus sa demonteze tot ce este indoit.

Momentan este in starea de la accident, dar daca nu o sa am o constatare de la asigurare, e buna si Dovada de reparatii de la Politie in instanta?

Masina vreau sa o fac cat mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Pai merita, pentru ca masina o am de 7 ani!

In cei 7 ani, unde mergeam eu mergea si ea. Ma cunoaste si o cunosc!

Am mai investit in ea, vopsiri, praguri noi, piese pe la motor...

Zona afectata este de la radiator in fata! Motorul nu pare atins.

Cred ca nici radiatorul de apa nu este atins, pentru ca la impact nu au iesit aburi!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai merita, pentru ca masina o am de 7 ani!

In cei 7 ani, unde mergeam eu mergea si ea. Ma cunoaste si o cunosc!

Am mai investit in ea, vopsiri, praguri noi, piese pe la motor...

Zona afectata este de la radiator in fata! Motorul nu pare atins.

Cred ca nici radiatorul de apa nu este atins, pentru ca la impact nu au iesit aburi!

 

 

 

pai bafta atunci....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.