Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Eu am platit RCA 650 Ron pe 6 luni la Astra.

Motive: Conduc o masina "premium" si am varsta pana in 30 de ani.

Voi "vinde" masina bunicului meu, care este veteran de razboi. Atunci voi plati mai putin.

 

Nu am avut niciun accident de cand am masina!

Edited by MihaiMAN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

probabil asta e solutia , ca sa nu asteptam noi sa devenim mosi la volan , sa le punem pe numele parintilor , bunicilor . Probabil astia au un grad mai mic de risc desi nu cred . Zilnic vad mosi in trafic care nu mai au nici o treaba cu condusul , sunt pericol maxim . Dar probabil ca stau bine in statistici
Link to comment
Share on other sites

La motor de 1.9, permis de 11 ani fara niciun eveniment mie imi iese 760 lei/an ! Nu stiu ce calcule faceti voi sau ce evenimente ati avut de va da 2.000 lei la motor de 2.000 ?! Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Vezi, Bogdan, de-aia spuneam eu mai sus cĂŁ ar trebui sĂŁ ne focalizĂŁm eforturile pentru a corecta derapajele legilor din România, ĂŽn loc de a ne „contra” unii pe alții pe forumuri... :poke:

Eu am plĂŁtit la Generali BG 283 leva pentru mașina din semnĂŁturĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar maxim este B8 in momentul de fata. Dar poate are masina de doar 2 ani si de asta are b4. Sau a avut o dauna (parca te scade cu 4 clase).

In momentul cand dati preturile la rca-urile voastre pomeniti si clasa de bonus/malus exacta, varsta proprietarului, masina si motorizarea si orasul in care locuiti. Daca dati doar preturile nu are nicio relevanta.

Link to comment
Share on other sites

 

Iti dai cu parerea in stanga-n drepta, desi nu cunosti deloc legislatia romaneasca fata, de exemplu, de ovodiucro.

 

 

huh? asta e ala care palteste 80% taxe? si ce vrei sa zici ca nu cunosc defapt? vrei sa spui ca ala intr-adevar plateste 80% taxe ? :D

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Pai n-o fi platind, dar sunt sigur ca stie mai multe ca tine.

 

e adevarat. te si poti baza pe parerea cuiva care pretinde ca plateste 80% taxe dar nici nu stie ce fel de taxe . dar ai dreptate eu nu stiu nimic pentru ca i-am spus unuia ce pretinde ca plateste 80% taxe ca abereaza

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Similea lasa modestia, daca inca iti practici meseria inseamna ca stii destule :).

Daca tot ne dam sfaturi, una e cand vorbesti din experienta, alta e cum vorbeste viper, ca ce i se pare lui mai ok, sau normal sa se faca (in tara). Adica vorbim vorbe, nu fapte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma eu nu stiu ce a vrut sa zica, dar cert e ca nu ai citit si restul ce am zis, Romania are 114 taxe anuale si restul.

 

Si oricum, sa zicem ca tu ai o firma, angajezi pe x, legal, te costa salariul lui NET +66% dari la stat (33% din brut, 33% din buget). Deci 80%, indiferent ce ar fi, nu e un procent ireal, daca stai sa platesti nu 114, ci 60 de taxe.

Indiferent, sunt sigur ca a iesit pe profit.

Link to comment
Share on other sites

Pai poate ca plateste, cine stie. Numai TVA si cu impozit pe profit, sunt 24+16=40. Daca mai are si o tona de angajati, iti dai seama ca daca le plateste si alora taxele pentru salarii, mai adauga 40% si de acolo.
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa mai citesti odata. ala o spus ca a produs un miliard(deci ma gandesc profit, deci in teorie dupa ce a platiti angajatii) si a platit taxe la stat 800 milioane(80%)

 

ori ovidiu asta nu stie sa se exprime si defapt vroia sa spuna ca a avut cheltuieli de 800 de milioane dintr-un miliard, lucru irelevant

Link to comment
Share on other sites

Cred ca a fost cifra de afaceri, nu profitul, ca impozitul pe el e fix, 16%.

 

pai asta iti ziceam si eu, ca ala are un randament de sub 20% pai ori e afacerea de asa natura , ori nu e cel mai bun patron , dar asta numai vina statului nu e

 

nu poti pretinde ca ai platit 80% taxe sub nici o forma

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.