Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Una peste alta, eu zic ca pe viitor cea mai mare problema a noastra e autonomia, pe care n-o avem. Ca exemplu, sa luam China, cea mai mare cerere auto din lume, unde se vinde o masina noua (autohtona) la fiecare 3 secunde. Daca se termina petrolul, sunt sigur ca o sa-i doara in c*r si o sa faca masini electrice, bune/rele nu conteaza (iar noi o sa importam).

 

Macar pe vremea raposatului aveam ce exporta si aveau altii datorii la noi, iar autonomia nu era o problema, ne descurcam oricand singuri, ba cred ca si resursele de petrol ne ajungeau zeci de ani.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/Stiri%20Externe/romanii-cu-masini-de-bulgaria-risca-sa-sa-le-fie-confiscate--78423.html

 

Asta mi se pare o porcarie si nu cred ca vor da bulgarii cu piciorul milioanelor de euro care vin din tara noastra.

 

Si nu stiu cati au in actul de vanzare cumparare trecuta suma reala cu care a fost cumparata masina, e fas mare legea asta, unu la mana ca CV anuleaza orice drept al bulgarului si doi, sunt baieti care iti trimit actele prin fax, valabile pe un an cu tot ce trebuie, nici nu este nevoie sa te prezinti cu masina.

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, din punct de vedere legal au dreptate bulgariotii. gandeste-te ca aluia care are pe numele lui 100 de masini ii vine un impozit de zeci de mii de euro anual. Omul ala trebuie sa justifice acea suma. De unde o are? Cu acte nu cu vorbe. Problema e din punct de vedere al evaziunii fiscale.

 

Si in Romania daca as avea 100 de masini pe numele meu mi-ar bate fiscul la usa cumetre cu ce te ocupi tu de ai atatea masini?

sa nu mai zic ca el face o afacere cu tine adica el castiga in fiecare an ceva nu doar la inceput, ei bine pt afacerea asta el trebuie sa plateasca impozit. Vorbesc strict legal....

 

Acum pana la urma cineva cu masina inscrisa in BG nici nu trebuie sa mai mearga in bulgaria :). Rca=ul il faci pe la noi, iar itp-ul la orice reprezentanta RAR. Singura chestie e sa nu iti radieze bulgarul masina din circulatie si sa iti plateasca impozitul la ea. Adica sa nu traga banii pe care ii dai lui de impozit pe dreapta ca din cate stiu aici e o problema, daca nu iti plateste impozitul masina se radiaza automat.

Link to comment
Share on other sites

Sustin inmatricularea in BG.Eu la masina mea din 2002 inmatriculata inainte de 2007 viitorul trebuie sa mai plateasca 2070 euro asta dupa ce am platit 1500 accize la vremea respectiva.crezi ca este cineva nebun sa plateasca banii astia doar sa aiba numere de RO.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti face itp-ul aici in romania la reprezentantele RAR. Nu ai de ce sa te duci in Bg. Singura chestie e ca trebuie sa iti platesti impozitul.

 

Sunt care iti fac itp ul si fara masina, dar astia iti dau doar hartia de itp ei nu il fac pe bune. Am auzit de cazuri cu cartonasul ala fals. Chiar si fara masina mergeti personal in bg sa va asigurati ca rca-ul este 100% valid iar impozitul chiar e platit.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

trebuie mers cu masina in bg pentru acte: Pana acum 2 ani se puteau da "in mana" chestiile de pe parbriz, alea cu holograma. Acum este obligatoriu ca cel de la itp sa le lipeasca, plus poza. Cel putin asa e unde fac eu operatiunea. Faza cu itp in romania e o incercare desteapta a romanilor de a "cronometra" bulgaretii, plus de a mai baga niste bete intre spitele inmatricularii in bulgaria.

 

Impozitul e dovedit de o chitanta, simplu de verificat.

Link to comment
Share on other sites

poti sa faci in ROMANIA (LEGAL) inclusiv RCA pt o masina inscrisa in bulgaria , asiguratorul este ASIGEST...http://autobis.ro/stiri-auto/soferii-cu-masini-inmatriculate-in-bulgaria-pot-sa-si-faca-rca-in-romania-1064

referitor la confiscarea masinilor...cred ca o posibila problema ar avea doar cei cu masinile inscrise in bg pe persoana fizica..eu la vara chiar am sa ma duc pe litoralul vecinilor de la sud cu un E38 inscris in bulgaria(pe persoana juridica insa)

Edited by hellker
Link to comment
Share on other sites

Pai si care e diferenta? Tocmai ca firmele vor avea mult mai multe masini inmatriculate decat persoanele fizice. Cine le plateste impozitul? Ce firma fara activitate, poate avea zeci de masini in proprietate? De unde bani?

 

Ca persoana fizica, nu poate nimeni sa vina sa te intrebe de unde ai banii, fiti seriosi. Stiti ca s-a adus asta in discutie cand a vrut Base sa modifice constitutia, astfel incat sa fii obligat sa justifici veniturile fara sa vina cineva sa te intrebe. Parlamentarii evident s-au opus prin ignorare.

Link to comment
Share on other sites

Pai si care e diferenta? Tocmai ca firmele vor avea mult mai multe masini inmatriculate decat persoanele fizice. Cine le plateste impozitul? Ce firma fara activitate, poate avea zeci de masini in proprietate? De unde bani?

 

Faza e ca le inscriu si apoi le scot de la impozit iar anul urmator le baga iar si tot asa, astfel incat nu mai are cine sa se lege de ei.

 

Ca persoana fizica, nu poate nimeni sa vina sa te intrebe de unde ai banii, fiti seriosi.

 

 

Nu pe dracu.

Link to comment
Share on other sites

Pai poate ca o fi doar un zvon lansat de romani, prin intermediul presei, sa sperie lumea. N-avem noi cum sa stim foarte exact ce se intampla in Bulgaria. Ar trebuie sa ne uitam pe o agentie de presa bulgara ca sa fim siguri ca e realitate si nu manipulare.

 

Faza e ca le inscriu si apoi le scot de la impozit iar anul urmator le baga iar si tot asa, astfel incat nu mai are cine sa se lege de ei.

 

Pai e foarte grav. Legea in Bulgaria tre sa fie cam ca la noi, doar suntem toti in UE.

 

E foarte greu sa scoti o masina de pe firma, de la taxe si impozite locale. La persoane fizice nu e mare branza, contract de vanzare cumparare fictiv si la revedere. La firma ca sa scoti o masina, trebuie sa tai factura la vanzare, duci balanta si situatia mijloacelor fixe (poate asta sa fie altfel la ei). Iti dai seama ce inseamna sa tai factura si sa nu o inregistrezi in contabilitate? E si mai grav.

 

Fii serios, daca ai Ferrari nu vine sa te intrebe in Romania de unde ai Ferrari, legea nu le da voie sa te ia la intrebari. E invers decat e in USA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.