Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

pai era mai in spate link pe hotnews

 

aici http://www.monitor.bg/article?id=379885

 

Asa, bravo, nu stiam. Deci e oficial.

 

Pai nu te ia la intrebari dar e de ajuns sa te dea cineva in gat ca a doua zi sunt cu ochii pe tine si te iau la puricat.

 

Pai daca esti gangster, cred si eu ca trebuie sa iti fie frica. Dar daca tu iti platesti impozitele la zi si nu ai nimic de ascuns, care e problema lor ca ai tu Ferrari si salariu minim pe economie?

 

Atata vreme cat tu esti contribuabil corect, nu are absolut nimeni voie sa te intrebe de unde ai tu bani, asa e legea la noi. Cand calci stramb si nu poti justifica, e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai taxele la zi platite in BG pentru masina ,nu ai de ce sa-ti faci griji.Numai masinile pe numele unor anumiti proprietari,pe al caror nume sint sute de masini inscrise si nu au platit taxele de ani buni pot avea probleme.Eu tocmai ce am trecut vama Giurgiu-Ruse ieri cu masina pe BG si n-am avut nici o problema
Link to comment
Share on other sites

e in plan sa se implementeze asa ceva , inca nu s-a implementat.

 

e prea putin important ca au platit sau nu taxele, ideea ca ala are un venit de 200 de euro si masini in valoare de 50k.

 

daca se implementeaza degeaba are masina taxele la zi. se confisca

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce atata panica strict pe subiectul asta atata timp cat nu ai nevoie sa te duci cu masina in bulgaria. Toate actele le poti face la noi in tara.

 

Pai ai asta e corect ? vreau sa imi bag si eu masina pe germania ca da bine, se poate sa imi faca cineva actele in RO ?

Link to comment
Share on other sites

pai verssatu aici zice altceva

 

trebuie mers cu masina in bg pentru acte: Pana acum 2 ani se puteau da "in mana" chestiile de pe parbriz, alea cu holograma. Acum este obligatoriu ca cel de la itp sa le lipeasca, plus poza. Cel putin asa e unde fac eu operatiunea. Faza cu itp in romania e o incercare desteapta a romanilor de a "cronometra" bulgaretii, plus de a mai baga niste bete intre spitele inmatricularii in bulgaria.

 

Impozitul e dovedit de o chitanta, simplu de verificat.

Link to comment
Share on other sites

Itp-ul se face la statiile RAR din tara! Pentru orice masina inmatriculata in afara tarii (indif ca e Bg, It, es, de). Singura chestie e ca acest itp facut la rar (deci atentie, la reprezentantele rar nu la orice statie) este recunoscut decat in Romania. Daca iesi din tara nu iti e recunoscut acest itp.

Chestia asta se face de mai mult de 1 an, nu e ceva nou. Accesati linkul de mai jos de pe siteul rarom.

 

http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_s%C4%83_efectuez_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia_ITP-ul_unui_autoturism_%C3%AEnmatriculat_%C3%AEn_una_din_%C5%A3%C4%83rile_Uniunii_Europene--685.html

 

Asigurarea pt BG se poate face la cativa brokeri din tara sau daca chiar e problema se poate merge cu autobuzul sau cu un prieten pana la vama si iti faci acolo si esti sigur ca e 100% valid.. Singurul lucru ramane impozitul, trebuie sa fii sigur ca este platit ca altfel din cate stiu in bulgaria daca nu e platit impozitul se radiaza masina automat!

Pt a plati impozitul nu stiu care e procedura, poate e posibil sa te duci tu romanul si sa il platesti pt masina ta, chiar daca ea este a bulgarului. Dar in orice caz nu iti trebuie sa te duci cu masina.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cum stau lucrurile dar ma gandesc ca atunci cand te duci sa platesti impozitul te intreaba si pe unde e masina aia careia vrei sa-i platesti impozitul. Atunci devine delicata situatia.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cum stau lucrurile dar ma gandesc ca atunci cand te duci sa platesti impozitul te intreaba si pe unde e masina aia careia vrei sa-i platesti impozitul. Atunci devine delicata situatia.

ata de unde e scoasa? Cand ma duc sa platesc impozitul pentru casa, ii arat cheile de la usa?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cum stau lucrurile dar ma gandesc ca atunci cand te duci sa platesti impozitul te intreaba si pe unde e masina aia careia vrei sa-i platesti impozitul. Atunci devine delicata situatia.

 

crezi ca ii intereseaza cine da banii ? poate sa se duca si Yeti.

Am vorbit cu firma care m-a ajutat lainmatriculare despre noua lege.

A zis ca daca apar si cele mai dure norme de aplicare cu circulatul 30 de zile etc etc, se poate ocoli foarte usor printr-un contract de inchiriere.

Eu trebuie in mai sa imi reinoiesc ITP-ul si asigurarea, si asta o sa si fac, mi-a zis ca imi da si un contract de inchiriere ca sa fiu acoperit daca e cazul..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus problema aiurea. M-am referit la situatia de aici, ce-i drept la nivel de presupunere. Daca ar fi respectivul acuzat de evaziune, nu cred ca ar mai sta nimeni sa urmareasca masinile ci pur si simplu i s-ar aduce la cunostinta asta la administratia financiara de care apartine cand se duce sa-si plateasca taxele.

N-am vrut sa zic nicio tampenie dar asa mi-am imaginat lucrurile in mare.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

crezi ca ii intereseaza cine da banii ? poate sa se duca si Yeti.

Am vorbit cu firma care m-a ajutat lainmatriculare despre noua lege.

A zis ca daca apar si cele mai dure norme de aplicare cu circulatul 30 de zile etc etc, se poate ocoli foarte usor printr-un contract de inchiriere.

Eu trebuie in mai sa imi reinoiesc ITP-ul si asigurarea, si asta o sa si fac, mi-a zis ca imi da si un contract de inchiriere ca sa fiu acoperit daca e cazul..

 

pai nu de romani e vorba , e vorba de bulgari.de exemplu daca firma pe care ai tu masina are un profit de 30k anual si masini de 50k vor avea probleme

 

si bulgarii asta vor sa faca, sa confiste masinile astora care au sute de masini pe numele/firma lor , singura salvare ar fi ca firma repectiva sa aibe profit mare si sa dovedeasca ca a avut bani pentru sutele alea de masini

Link to comment
Share on other sites

pai nu de romani e vorba , e vorba de bulgari.de exemplu daca firma pe care ai tu masina are un profit de 30k anual si masini de 50k vor avea probleme

 

si bulgarii asta vor sa faca, sa confiste masinile astora care au sute de masini pe numele/firma lor , singura salvare ar fi ca firma repectiva sa aibe profit mare si sa dovedeasca ca a avut bani pentru sutele alea de masini

 

mai pe scurt vor sa scape de evazionisti

Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi ,voi chiar credeti ca bulgarii vor da cu piciorul la cateva milioane de euro prin niste legi tampite.Guvernul bulgar chiar incurajeaza aceasta practica.Sute de mii me masini care platesc taxe la ei dar nu le strica drumurile si nu le polueaza tara.

Atata timp cat idiotul de Ponta nu va pune in balanta cat pierde anual prin taxele lui idioate bulgarii vor face banii frumosi pe urma noastra.

Cred ca si grecii de pe langa granita cu bulgaria tin masinile inscrise in bulgaria.Cand am fost in concediu in Grecia am vazut multe masini cu nr. de BG care erau ale localnicilor.

Edited by FANATIC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tu cred ca nu vrei sa intelegi problema.

 

atentie bulgarii nu vor sa puna stop la inmatriculari

 

bulgarii au numai de castigat. sunt sute de mii de masini inmatriculate in bulgaria care circula la romani

 

astia deja au platit taxa de inmatriculare la bulgari, banii sunt in buzunarele lor. impozit platesc prea putini

 

si probabil ca din sutele astea de mii care circula in romania putini sunt cei care au un propietar bulgar in regula acolo. si ce face bulgaru? confisca masinile si la revedere.

 

si mai mult ca sigur ca jumate din cei care au ramas fara masina tot in bulgaria vor merge prin cine stie ce alte metode

 

deci unde au bulgarii de pierdut? ca se confisca niste masini care le aduc exact 0 bani(sau ce aduc e nesemnificativ)?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cum stau lucrurile dar ma gandesc ca atunci cand te duci sa platesti impozitul te intreaba si pe unde e masina aia careia vrei sa-i platesti impozitul. Atunci devine delicata situatia.

 

 

 

:hairy: :hairy: :hairy:

Alta-i problema: cum citesti/scrii formularele de la fiscul lor cand totul e in litere chirilice ??

Cum te intelegi cu cei de la ghiseu ?? Ce le spui ?? Cine esti tu ??

Daca iti vorbesc aia in bulgareste intelegi ceva ?...sau va intelegeti prin semne ??

In primul rand trebuie sa-i faci sa inteleaga ce vrei ?? :laugh: ...apoi trebuie sa intelegi si tu ce vor /spun ei :laugh:

 

...Cum ai da-o e rau de tot.

Link to comment
Share on other sites

Daca iei un bulgar (nu de zapada) cu tine nu merge? :D Ca ala stie si sa scrie si sa vorbeste (asta e de la prezidentiala mica) si ai si cu cine sa bei o bere la ciresica.

 

Eu sunt pro inmatriculari in BG. Pe bune.

Dar sa ne ducem asa, fro 50.000 de insi cu masinile poate se tresezte nea Poanta asta care e doar mai inalt decat Boc, in rest... tot personaj de desene animate e.

Link to comment
Share on other sites

Itp-ul se face la statiile RAR din tara! Pentru orice masina inmatriculata in afara tarii (indif ca e Bg, It, es, de). Singura chestie e ca acest itp facut la rar (deci atentie, la reprezentantele rar nu la orice statie) este recunoscut decat in Romania. Daca iesi din tara nu iti e recunoscut acest itp.

Deci ori pe Grivita ori in Voluntari. Asta nu stiam, si eu care credeam ca ma duc la colt la cea mai apropiata statie i.t.p.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.