Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Daca tu reusesti sa convingi macar 10% dintr`un oras mare sa foloseasca astfel de metote alternative de transport, MACAR pe timpul verii, esti idolul meu!

 

 

Cei care iesiti cu masinile din tara trebuie sa cunoasteti zona (mai ales cei din vestul tarii,arad,tm,oradea,etc), cand am trecut pt prima oara granita, pe langa Szeged (sper ca am scris bine) este un satuc destul de marisor, Mako parca ii zice (care stiti mai bine, ma puteti contrazice)...mai multe biciclete ca acolo,n-am vazut pe nicaieri,poate prin belgia am mai vazut asa multe... deci ma uitam pe stanga si pe dreapta si erau "parcate" cu sutele, + ca vedeam 2 masini locale (si alea destul de rar in afara de cele care tranziteau zona) si 25 de oameni pe biciclete. Acolo mergeau pana si babele de 90 de ani pe bicicleta.:laugh:

Oare noi nu putem sa facem la fel?:)

Link to comment
Share on other sites

Mie ieri cand eram cu o masina in targ a venit Politia si mi-a cerut actele.

Le-am dat si mi-au spus ca nu mai e voie sa vinzi o masina care nu e pe numele tau in acte, nu era cazul meu (masina din 2010 si eu figurez in talon, deci inscrisa pe RO) insa au tinut sa precizeze asa ca sa-si "faca mana" cred eu , nu stiu ce se va mentiona clar in lege din 15 martie. :popcorn: vom vedea "reactia" lui Garcea incepand din 16 martie... .

E o mare tampenie asta. Actul de proprietate al unei masini este contractul de vanzare cumparare. Nu ce scrie pe talon. Talonul este doar actul prin care poti circula.

Daca tu ai contract de vanzare/cumparare pe o masina poate sa fie si pe acte de pakistan e dreptul tau sa o vinzi. Aaa, ca poate nu esti in regula sa circuli cu respectiva masina asta e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Pentru curatenia stradala..., sa isi cumpere fiecare ce isi permite si sa nu mai viseze toti la sf-uri.

 

Dupa o dauna pe bulgaria am stat 8 luni sa imi iau banii, iar respectiva comenta la politie "eu nu sunt ca voi astia cu bmw-urile sa bag banii aiurea in benzina si masina". Saraca, bine ca a avut bani de passat cc.

 

Scuza-ma dar concluzia ta n-are nici o legatura cu cauza si este o aberatie.

 

Eu am stat 8 luni (10 drumuri la sediu, 2 scrisori la CNA, 5 deplasari la service-uri, zeci de telefoane) dupa o dauna la Carpatica, societate romaneasca, asigurare valabila incheiata in Romania de catre o firma franciza sau dealer Vodafone. Cum a spus si @kosfunny, mai bine esti lovit de masina neasigurata decat de masina cu asigurare la Carpatica sau Euroins. Probabil chiar de masina din Bulgaria cu echivalent la un asigurator serios din Romania.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

...Cred ca ti-ai dat seama ca intrebarea este retorica .

Peste ocean se incurajeaza consumul :drinks: ,...iar in Romania se incurajeaza "ecologia" :hairy:

Eu merg foarte mult cu bicicleta cam 8 luni pe an, in jur de 3000 de km doar in bucuresti si mai nou in parcul IOR am fost anuntat de un paznic ca la primarie se discuta inlaturarea pistei din parc si interzicerea biciclistilor.

 

Este o mare magarie in parcul ala, pe timpul verii in incinta parcului, chiar langa lac, sunt doua centre de inchiriat masinute cu pedale pentru adulti si copii, niste rahaturi de plastic fara nici o siguranta si vai de ele si din cauza lor, interzic si tricicletele care se inchiriaza de la parterul unui bloc de langa parc si mai nou vor si biciclistii. Totul pentru a face sula mare unuia care a dat ceva spagi pe la primarie pentru a avea rahatul ala de afacere.

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

Oare noi nu putem sa facem la fel?:)

Eu am stat cateva luni in Wuppertal, undeva la vreo 50 km de Dortmund, foarte multi biciclisti, si e o zona deluroasa asa, destul de multe pante abrupte, sa vezi pensionarii ce`i dadeau pedala, nu`mi venea sa cred! Am dat o raita si prin Koln, erau baruri in fata carora ziceai ca e expozitie de biciclete ... sute de biciclete ...

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat cateva luni in Wuppertal, undeva la vreo 50 km de Dortmund, foarte multi biciclisti, si e o zona deluroasa asa, destul de multe pante abrupte, sa vezi pensionarii ce`i dadeau pedala, nu`mi venea sa cred! Am dat o raita si prin Koln, erau baruri in fata carora ziceai ca e expozitie de biciclete ... sute de biciclete ...

 

 

Da rain, da' romanul sufera de masina...pune-ma pe mine sa merg acum pe bicicleta dupa mai bine de 10 ani, pai o iau si-o arunc cat colo!:frantics: Afara se incurajeaza mersul pe bicle, in romanica sunt foarte putine orase cu piste pt biciclisti,nu mai zic de locuri de inchiriat biciclete...defapt noi nu avem strazi si trotuare amenajate cum trebuie, ce sa mai vorbesc de piste pt biciclisti.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Adevarul ca in ultima vreme am vazut doar masini dupa 2000-2002 inscrise in BG in stare foarte buna.

Au disparut putregaiurile

Nu are ce sa-ti faca daca ai , de exemplu, un E39 din 2003 inscris pe BG. E logic motivul optiunii pentru nr bulgaresti.

Ramane doar stresul utilizatorului, dar te inveti cu el. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Da, asa e. La norma de poluare euro 3 2002-2003, bineinteles diesel, ca la benzina la anii astia era deja euro 4, taxa se invarte pe la 2000eur, motor de 1.9.

 

La 2.5 nici nu vreau sa ma gandesc, normal ca bulgaria ramane in picioare mult timp de acum incolo. Important e sa nu inventeze astia o lege prin care pur si simplu te opresc la granita. Stiu ca in Norvegia e ceva de genul, te opresc, iti baga placa sa o inmatriculezi in 30 de zile, iar mai nou polonezii nici nu mai trec de granita, pentru ca s-au prins norvegienii ca locuiesc in tara si nu le inmatriculeaza. Dar, Norv nu e in UE, cred ca poate sa faca ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul ca in ultima vreme am vazut doar masini dupa 2000-2002 inscrise in BG in stare foarte buna.

Au disparut putregaiurile

Nu are ce sa-ti faca daca ai , de exemplu, un E39 din 2003 inscris pe BG.

Asta e un fel de onanie dezoxiribonucleica. Eu am vazut doar cazane, maxim 1999, pe inserat. Cum explici?

Iar asta cu "Nu au ce sa-ti faca' e maxim stupida, gen "maine nu e azi".

Link to comment
Share on other sites

Cei care iesiti cu masinile din tara trebuie sa cunoasteti zona (mai ales cei din vestul tarii,arad,tm,oradea,etc), cand am trecut pt prima oara granita, pe langa Szeged (sper ca am scris bine) este un satuc destul de marisor, Mako parca ii zice (care stiti mai bine, ma puteti contrazice)...mai multe biciclete ca acolo,n-am vazut pe nicaieri,poate prin belgia am mai vazut asa multe... deci ma uitam pe stanga si pe dreapta si erau "parcate" cu sutele, + ca vedeam 2 masini locale (si alea destul de rar in afara de cele care tranziteau zona) si 25 de oameni pe biciclete. Acolo mergeau pana si babele de 90 de ani pe bicicleta.:laugh:

Oare noi nu putem sa facem la fel?:)

 

du-te in olanda sa vezi biciclisti si piste de biciclete amenajate pe sub sosele si prin tot centrul orasuluicool.gif

Link to comment
Share on other sites

Deci nimeni nu zice ca bicicleta, sau mersul pe jos nu sunt solutii viabile, dar oamenii in general nu isi iau masina strict pentru oras. Eu o sa dau cea mai simpla situatie, familie, venituri medii, 2 copii, parinti la tara. Eh, pentru genul asta de oameni, o masina e absolut necesara, du-te la tara cu 2 copii mici cu autobuzul, pentru ca mancarea e f scumpa in orice oras, si astfel fiecare mai ia mancare de la tara, carne, lactate, si vara legume. Daca n-ar fi familii, ci doar indivizi singuri, fara copii, sunt absolut sigur ca s-ar descurca lumea fara masini. Eu unul nici n-as folosi bicicleta, as merge pe jos, ca transpir ca un cal. Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

mi se pare logic motoare mari pe BG. Impozitul la 760 e cam 100 milioane si taxa de timbru vo 4-5 mii de euro.

Daca te-a prins 2013 cu asa motor la o masina din 2003-2007, nu mai poti sa o vinzi veci decat pe BG sau o dezmembrezi.

 

Rovana, inca o data ai luat banana.

Edited by camdigital
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai ma, bulgari in tranzit... :) Cand tara e plina de masini pe Bg. E chiar asa de greu de crezut ca unii refuza sa plateasca impozite aberante, desi au bani? Sau taxe peste timbre si alte aberatii romanesti.

Ganditi-va ca e mai ieftin sa tii un motor mare in multe alte tari, printre care si Bg. Si romanii au talent in a le gasi :).

Sunt curios cat e taxa la un 4.0d, pun pariu ca e exagerata, la euro 3 trebuie sa fie peste 10000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tuareg V10 TDI nu e o masina pentru Romania, clar si logic :mellow:

Sunt multe alte masini si variante plauzibile pentru conditiile actuale.

De exemplu un BMW X3 2.0 Diesel este alternativa mult mai eficienta si rationala - mai ales ca Tuareg a fost criticat inca de la lansare pentru fiabilitate slaba.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tuareg V10 TDI nu e o masina pentru Romania, clar si logic :mellow:

Sunt multe alte masini si variante plauzibile pentru conditiile actuale.

De exemplu un BMW X3 2.0 Diesel este alternativa mult mai eficienta si rationala - mai ales ca Tuareg a fost criticat inca de la lansare pentru fiabilitate slaba.

 

Aici nu e discutie tehnica si nici nu are rost sa continuam in stilul asta, pentru ca e inutil. Noi afirmam ca e aberanta valoarea de 18000/taxa si tu zici ca e varza masina (o fi, n-o fi, e fix pix asta). Ceea ce conteaza e situatia aberanta, chiar nu s-a inteles ideea?

Edited by ifx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.