Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Hai ca m-am uitat eu ca am cont pe listafirme.ro

 

A avut cifra de afaceri peste 1 miliard si anii trecuti chiar si 2 miliarde, mai mult sau mai putin. Dar n-are angajati, nu este platitor de TVA, deci plm, chiar nu stiu unde dracu a dat atatia bani la stat, ca firma nici nu are profit sa fie impozitat. Ma rog, nu e treaba noastra afacerea omului.

Link to comment
Share on other sites

Mda...cam atat costa asigurarea pt 320d e46. Dupa preturile afisate, trag concluzia ca motorul de 2.0d reprezinta un risc extrem pe strada...

 

320d.jpg

 

LE: Permis de 2 ani fara incidente.

LE2: Imi cer scuze pt vocabular: Da-o-n pula mea de asigurare ca nu conduc vreun Lamborghini si nici motor de 4000cmc. Pana acum doar la Astra mi-am facut, si acum vad ca pe un an e mai mult decat dublu pe jumatate de an..33 milioane :| Pai prima asigurare facuta la ei cand eram incepator a fost 300 de lei pe 6 luni si acum 13 mil pe 6 luni si 33 pe un an :|

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Fa-ti calculul pentru un motor de 4l si o sa fii multumit cu 1000ron/an, iti garantez :)

Daca te consoleaza cu ceva, nu esti doar tu in situatia asta. Pentru cam toata lumea s-au scumpit asigurarile.

Pe masura ce trece timpul o sa mai scada.

Link to comment
Share on other sites

Mda...am calculat si asigurarea pt aceeasi masina dar cu CNP-ul surorii mele, de curiozitate, care e cu 2 ani mai mare decat mine si mi-a iesit prima de asigurare pe 6 luni 240 lei iar pe 1 an 540 lei.

Cum e posibil ca diferenta sa fie atat de mare?

 

LE: Posibil sa fie ceva eroare pe site-ul de la Astra. O sa ma duc luni la un broker sa vad sigur.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Spune exact cat ai tu si cat are ea. Ca poate tu ai 29 si ea 31. Din cate stiu peste 30de ani asigurarea scade considerabil.

Are domiciliul in acelasi oras ca si tine? Ca cei cu domiciliul in orase mai mici gen sate, comune au asigurarea mai mica.

Tu ce clasa Bonus/Malus ai? Ca la ea e B0 deci strict din pct asta de vedere tu esti avantajat ca banuiesc ca ai bonus x. Ai cumva malus?

In orice caz desi nu iti stiu varsta mi se pare destul de scump. Eu cu bonus 0, din Bucuresti si 25 de ani am doar cu 30lei mai mult decat tine. E drept eu am motor doar 1.9 si putere mult mai mica, 105cp. Dar nu stiu cat conteaza puterea si diferenta de 100cmc.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Nu am malus, nu am folosit niciodata asigurarea, nu am avut evenimente rutiere de nici un fel.

Eu am 19 ani, ea are 21. Domiciliul e acelasi, toate datele sunt identice cu exceptia numelui si a CNP-ului.

Eu am clasa B2, daca as face acum asigurare pe numele ei ar avea clasa B0.

 

LE: Eu am 110kw [150cp], 1995 cmc.

LE2: In curand implinesc 20 de ani. Posibil sa se schimbe ceva de la 20 de ani fata de 19?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa da. Credeam ca esti mai "in varsta" decat mine si de asta ma miram de ce e asa scump. In general toti de pe aici care au postat preturi f bune ori au bonus maxim (au de minim 4-5 ani masina), varsta peste 30 si multi mai stau si in orase micute.

Pe tine te trage mult in jos varsta dar chiar si asa tot cred ca e vreo greseala la calculul cu datele sorei tale.

Preturile sunt doar la astra asa sau si la restul asigurarilor? Ca daca la toate asigurarile sunt mai mici cu mult decat ale tale nu cred sa fie greseala.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum calculeaza astia asigurarile, dar la unii ies f ieftine, sau ma rog, acceptabile, la altii invers.

 

On topic, referitor la Bg, eu concluzionez deocamdata ca nu pot opri libera circulatie, decat cu o lege clara ca in Germania sau Norvegia, adica sa nu poti depasi un numar de zile pe an. Atfel, va trebui sa iti inmatriculezi masina in tara respectiva. Chestia asta nu se prea poate face fara un sistem de supraveghere avansat. Asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Inmatricularea in BG ramane "in picioare" si sunt de acord cu ea doar in cazul auto cu motoare peste 2600 cmc. Impozitul e aberant pentru aceasta capacitate si e o prostie sa crezi ca un cetatean Roman ar fi de acord sa dea la stat anual 5000-6000 lei impozit.

Majoritatea se eschiveaza (revolutionar, persoana defavorizata, neinscrierea la fisc, etc)

Deci statul (prost ca de obicei) pierde bani frumosi, putea sa mentina impozite acceptabile (pana la 1000 lei an) si ar fi colectat mai mult.

 

Sa vedem cand nu o sa mai aiba ce vinde (privatiza) de unde isi va finanta aparatul administrativ , din ce bani , ca intre timp romanu' se orienteaza, se pune la adapost de taxe mari

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.