Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Daca iei un bulgar (nu de zapada) cu tine nu merge? :D Ca ala stie si sa scrie si sa vorbeste (asta e de la prezidentiala mica) si ai si cu cine sa bei o bere la ciresica.

 

Eu sunt pro inmatriculari in BG. Pe bune.

Dar sa ne ducem asa, fro 50.000 de insi cu masinile poate se tresezte nea Poanta asta care e doar mai inalt decat Boc, in rest... tot personaj de desene animate e.

 

 

De parca bulgarii ar sta pe marginea drumului sau prin librarii ... :flowers: sa-i luam cu noi....

 

Ideea e ca nu prea mai merge . A mers ani buni . Acu' e mai riscant.

Poate pentru o vechitura de 1000-2000 euro merita insa pentru ceva scump si mai nou te-ai risca ??

Edited by cray
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

toi vorbiti de astia care raman fara masini.. vreau sa vad si eu unul ca nu am vazut.....

Cred ca faceau reportaje 2 ani.. cum i-a confiscat lui X masina par smuls din cap etc etc.. nu am vazut nimic de genul asta pana acum.

 

 

sunt metode mult mai usoare de facut bani...

nue nimic mai riscant.. cine a urmarit discutiile astea de fiecare data cand a fost o ordonanta noua, fix acelasi lucru se discuta, erau aceleasi articole in ziare, " gata cu inmatricularile in BG" etc etc... si rezultatul a fost acelasi..

si la o masina mai scumpa sunt solutii., si la aia nu e drama poate cu o tax de 2k din 30k cat costa ea, dar e drama cu impozitul anual poate.... iti faci tu firma ta acolo, daca nu ai incredere in intermediari

oricum firme din CT si Tulcea au emigrat deja cu sutele acolo, firme care au activitate pe bune, din cazua impozitelor si a regimului fiscal...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Inclusiv Coca-Cola s-a mutat acolo dupa ce cu putini ani in urma si-a luat tot calabalacul de la Iasi si l-a dus la Chisinau.

 

Tot se vorbeste de bulgarasii nostri.

Sunteti superficiali. Spun si de ce.

Exista o parte importanta din cei cu masini pe bg care asa e, merita detestati dar am vazut si altii care chiar au inteles sa fie civilizati si sa se comporte ca atare.

 

Facem pariu ca daca e unul cu masina pricopsita si comportament ok nu se leaga nici sulea de el?

Si e normal sa fie asa... si politistii si toata lumea s-au invatat ca trebuie sa apara un rablament cu numere de bg si vreun cioroi care coboara din ea, slinos si jegos... bine, d-astia vezi si cu numere de Spania, Franta, Italia sau Anglia.

 

Hai sa nu mai frecam barzoiul aiurea. Avem o problema foarte grava iar prostii astia care ne conduc se fac ca nu o vad. Bine, nici nu ar putea recunoaste pe fata: da bah, bulgarii aia inapoiati sunt mult mai destepti ca noi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

stii care e faza, cand am umblat cu masina cam 8 luni inmatriculata in DE nu mi-a fost adresata nici macar o intrabare.. cand am trecut cu ea pe BG, imediat " dar ai masina inmatriculata acolo ?".. si apoi hmm.. si strambaturi din nas

Sunt convins ca sunt multi cu acte in neregula cu masini pe BG, dar e un numar mult mai mare de masini inmatriculate in Romania in aceasi situatie ( ITP inexistent, fara RCA).

Exista o estimare ca 1/5 din masinile inmatriculate in RO nu detin o polita RCA valabila.. faceti un calcul cam care e probablilitatea sa fi lovit de una de BG fara asigurare si una de Ro...

 

Treaba cu masini de BG e ca si cu tiganii.. nu trebuie sa fie multi pur si simplu sar in ochi...

Edited by DOMI
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

toi vorbiti de astia care raman fara masini.. vreau sa vad si eu unul ca nu am vazut.....

Cred ca faceau reportaje 2 ani.. cum i-a confiscat lui X masina par smuls din cap etc etc.. nu am vazut nimic de genul asta pana acum.

 

 

pai nici nu ai cum sa vezi vreo masina confiscata pentru ca in momentul asta e doar un proiect al bulgarilor

 

si daca se implementeaza multe firme vor refuza sa-si puna masini aiurea pe firma pentru ca nu au atata profit

Link to comment
Share on other sites

Am vazut masinile unei firme de distributie, destul de mare, au niste ragalii mici, Suzuki sau nu stiu ce... sunt nou-noute inmatriculate pe BG. Bravo lor ca dau cu mue statului roman.

Mai multi ar trebui sa facem asta ca altfel... ne incaleca astia de tot.

Link to comment
Share on other sites

ne incaleca astia de tot.

din punctul asta de vedere, banuiesc ca animalul preferat al poporului roman e capra.

 

si unde e castigul firmei ca si-a pus masini noi pe bulgaria?

oricat de mic ar fi castigul, sentimentul de a nu da bani statului roman e de nepretuit. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ca dai la romani ca dai la bulgari e tot aia

semantica.

daca tot trebuie sa dau niste bani, bani pentru care astept ceva in schimb, ceva care tot nu vine, prefer sa ii dau altcuiva, de la care nu am asteptari si care, asadar, nu ma poate insela/dezamagi, si care nu isi baga mana pan` la scapula in buzunarul meu.

da, e un cerc vicios. dar nu vreau sa se intersecteze cu banii mei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cray tu cam bati campii pe topicul asta, cand zici ceva ai si argumente?

 

Intr-adevar s-a auzit de cele spuse de cray, insa deocamdata sunt vorbe; faza cu eliminarea timbrului si introducerea lui in carburanti e propusa de 2 senatori care au spus ca vor inainta un proiect de lege in acest sens...binenteles ca nu se stie cand si cum dar mai ales daca se va aproba acest proiect.

Link to comment
Share on other sites

am fost eu vineri sa imi refac asigurarea si ITP-ul.. m-am intors cu ea.. ):

E bine atunci dar pana in august cand trebuie sa ma duc sper sa nu se razgandeasca :))

 

Si referitor la ce ziceau colegii mai sus, unu la mana, nu am unde sa fac asigurarea asa ca oricum trebuie sa ajung in bg si doi, niciodata nu am dat spaga, desii s-au legat de oglinzi (le am sparte, facute praf, spaima hotilor) si frana de mana ca nu prea tine :D dar presupun ca ajung la ei masini mult mai grave.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Am auzit ca doar inscrierea pe firma BG este cea mai sigura :thumbsup:

mai nou da, deoarece pe firma se platesc si impozitele.

daca masina se inmatriculeaza pe firma, atunci in talon scrie porporietar: firma, iar la utilizator numele tau.

 

oricum, ma uit si rad.

din 2009 de cand m-am interesat eu sa inmatriculez o masina (atunci pe persoana fizica), se tot zicea ca pun bete in roate, etc.

 

au trecut ceva ani, si acum , 80% din masinile inmatriculate in bulgaria sunt pe persoane fizice, fara impozit platit (care se aduna, apropo, pe persoana respectiva).

 

dar bulgarii, ca si romanii de astfel, dupa ce pleci cu masina, ei o scot de la financiar (iti facea un contract vanzare cumparare intre el si tine, vezi doamne acoperire ca sa nu iti ia bulgarul masina dupa inmatriculare), cu acest contract o scotea de la financiar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.