Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Eu cand am hotarat sa schimb masina,am avut in vedere 3 marci : Mercedes E Class ( am avut modelul anterior ) Audi A6 si Bmw F10 si.......am ales F30 :LMAO: pe considerente de potrivire cu varsta mea,respectiv 35 ani.Sincer imi place mai mult decat speram si nu exagerez deloc.

 

Well...multi inainte! Tot cele trei marci le-am avut si eu in vedere: E Class (nu asta nou), A4 B8 FL si A6 C6 (modelul nou nu prea imi place) si E90 / E60 (2011 - 2012) & F30.

De fapt, eram hotarat la BMW insa am vrut sa dau o sansa si lui Audi si MB.

Rezultatele au fost cele asteptate, Audi si MB nu m-au impresionat cu nimic...

So...BMW!

Cat priveste varsta, tot 35 am si eu! :cry: ...

Deci, merge! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Gelu,nu e numai frumoasa mai e si performanta,nu ? La asta te refereai :thumbsup:

Bine-inteles ca si cu performante de invidiat si multe altele....dar nu cred ca are sens sa le mai enumar. :thumbsup: Foarte tare!

 

Well...multi inainte! Tot cele trei marci le-am avut si eu in vedere: E Class (nu asta nou), A4 B8 FL si A6 C6 (modelul nou nu prea imi place) si E90 / E60 (2011 - 2012) & F30.

De fapt, eram hotarat la BMW insa am vrut sa dau o sansa si lui Audi si MB.

Rezultatele au fost cele asteptate, Audi si MB nu m-au impresionat cu nimic...

So...BMW!

Cat priveste varsta, tot 35 am si eu! :cry: ...

Deci, merge! :drinks:

Am vazut mai sus ca vrei sa ii faci un topic de prezentare. M-ai facut curios, abea astept sa vad. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Daca spun ca am facut azi plinul si am pus 52,92 litri la 507 km parcursi,ce mai zici ? :console: ( nici mie nu mi-a venit sa cred,chiar am batut recordul in conditiile in care am pus plin ochi,pompa oprindu-se pe la 49 litri prima oara )

 

 

Bucuria de a conduce un BMW nu cred ca sta in consum,dar conteaza oricum si acest aspect.Nici eu nu cred ca ar sari 530 dA in Bucuresti de 12 maxim 13 cu un mers normal.

 

 

Ce sa mai zic :D Eu cu 53 de litri fac cam 300km, dar ii fac tot cam intr-o saptamana, asa ca, in concluzie, punem gaz cam de aceiasi bani pe luna :)))))))))))

Link to comment
Share on other sites

F10 530da ia maxim 13 in Bucuresti, intr-adevar.

In afara de un consum bun,mai trage si intr-un mare fel :frantics: Foarte tare masina,mi-ar fi placut si mie,dar......

 

Cred ca F10 3.0d consuma mai putin de 13 in Buc,13-14% (mediu) imi papa mie x6 4.0d,pe 9000km mixt am 11.5%.

In specificatiile BMW oficiale,la masina ta,consumul este de 8,8 % urban,ceea ce,sincer este un vis frumos,dar nu prea real ( ca si la mine de altfel :drinks: )

Link to comment
Share on other sites

De luni se strica treaba cu siguranta,incep scolile deci se aglomereaza.Traseul meu este cam asa : dimineata plec pe la 07.00 de la Razoare catre Primaverii,apoi fataiala prin oras cateodata mai aglomerat alte ori mai putin aglomerat iar dupa amiaza ma intorc in jur de 18.00 cand este bara la bara,deci nu am parte de liber,nici chiar dimineata,chiar daca este devreme.Cum am mai mentionat,cu masina anterioara,MB W211 220 cdi ( chiar m-am uitat pe poze si am vazut ca aveam in jur de 30km/h media de viteza ) aveam un consum mediu de 11%,deci diferenta este minora daca este sa vorbim diesel vs benzina.Concluzia : sunt foarte multumit de masina,ma bucur ca am ales BMW si sper asa sa ramana si pe viitor ; nu am mai spus pana acum insa in tineretile mele am mai avut cateva seria 3,doua E30 si vreo patru E36 :thumbsup:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa grav,aveam masina si cand era in curs anul scolar si nu era mare diferenta de consum,insa agitatia si aglomeratia ma enerveaza la maxim ( nu mai zic de mamicile care duc copilasii la scoala/gradinita si opresc asa din senin pe unde apuca :flowers: )
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.