Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Eu aveam acelasi consum la Saab, doar ca in Sighet, nu in Bucuresti . :))))) Foarte bun consum ai .

Asa este,insa ei in carte dau 9,7 urban,e diferenta de 2 litri totusi.

 

Vezi daca ti-ai luat masina cu de toate? :pardon:

 

PS: ala e consum de 520d...

 

Ei Cosmin,nu e chiar asa,un F10 520d nu cred ca sare de 10,dar oricum imi place,e un consum decent pentru o benzinara de 245 cai si xDrive,dar gata,ca iar incep baietii sa imi sara in cap ca am luat masina de nu stiu cate zeci de mii de euro si ma uit la consum :console:

Link to comment
Share on other sites

Nu nu, nu e vorba ca ne uitam la consum. Discutam de tehnologie, unde a ajuns.

Ma uitam la noul X5 xDrive50i, a ajuns la consum mediu de 10.5%. Sau cel xDrive50d cu consum mediu de 6.7%. Sa mai pui 1 litru la astea si tot era de neconceput acum cativa ani...

Link to comment
Share on other sites

Fre e diferenta intre modul confort si sport la suspensie?

La mine nu,insa stiu ca este optiune pe F30 si pentru suspensie adaptiva.In cazul meu cred ca diferenta este doar la mapa de putere si la volan care "se intareste".

 

si 740i cu consum de 11.5% urban de asemenea.

 

.

Este foarte posibil insa depinde foarte mult si de trafic.

Link to comment
Share on other sites

eu am 10 cu 520 d , la ce consum ai tu sa-ti tot iei benzinare . :thumbsup:

Multumesc Myx - initial ma gandeam si eu tot la diesel,dar din ce am vazut pe aici,m-am gadit ca pot opta pentru o benzinara,asta in conditiile in care veneam dupa 5 ani de diesel ( MB W211 2,2 cdi si aveam consum putin peste 11 in oras ).Mi-am spus ca accept si o diferenta de 2 litri la consum fara probleme,insa realitatea e mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Super misto masina, am vazut-o la top gear in test, or fost super multumiti si baietii de ea, sa o stapanesti sanatos .

Multumesc foarte mult !

 

Eu am 10.5 cu 525d manual in 400 km. Consuma bine benzinara ta 4x4 si automata.

Probabil si cutia ZF8 ajuta la obtinerea consumurilor decente,este destul de evoluata,la mers normal schimba destul de jos .

Link to comment
Share on other sites

Si la mine schimba la sub 2000rpm, la mers normal. Dar tot nu ma apropii de consumul tau :p

 

Nici nu prea ai avea cum :thumbsup: , nu ai cutie ZF8, motor generatie mai veche, si + ca ai motor de 3 litri .. A mea, tot 530 dar dA, are 10.7 pe BC, la pompa 11 , si asta in Oradea,in Bucuresti nu stiu cat ar fi, probabil 13, pe acolo ...

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Si la mine schimba la sub 2000rpm, la mers normal. Dar tot nu ma apropii de consumul tau :p

Daca spun ca am facut azi plinul si am pus 52,92 litri la 507 km parcursi,ce mai zici ? :console: ( nici mie nu mi-a venit sa cred,chiar am batut recordul in conditiile in care am pus plin ochi,pompa oprindu-se pe la 49 litri prima oara )

 

Nici nu prea ai avea cum :thumbsup: , nu ai cutie ZF8, motor generatie mai veche, si + ca ai motor de 3 litri .. A mea, tot 530 dar dA, are 10.7 pe BC, la pompa 11 , si asta in Oradea,in Bucuresti nu stiu cat ar fi, probabil 13, pe acolo ...

Bucuria de a conduce un BMW nu cred ca sta in consum,dar conteaza oricum si acest aspect.Nici eu nu cred ca ar sari 530 dA in Bucuresti de 12 maxim 13 cu un mers normal.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai pune benzina dupa primul clic. Nu stiu daca la F30 e la fel, dar la E90 cand pui peste, iti curge apoi pe jos...are ceva scurgere gen prea plin.

 

De vreo 2 ori m-am trezit cu balta de motorina sub masina dupa ce am pus tot asa peste clic.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai pune benzina dupa primul clic. Nu stiu daca la F30 e la fel, dar la E90 cand pui peste, iti curge apoi pe jos...are ceva scurgere gen prea plin.

 

De vreo 2 ori m-am trezit cu balta de motorina sub masina dupa ce am pus tot asa peste clic.

 

La F30 nu este asa,poti pune pana in buza rezervorului si daca stau bine sa ma gandesc si la X6 M50d am pus motorina pana a dat pe afara la propriu,fara sa curga pe la vreun prea-plin.

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a sosit si filtru de aer ( cand am schimbat ulei si filtrul nu era pe stoc,deh,motorizare mai rara cica ) si m-am apucat sa il schimb.In cutia OEM este un filtru Mahle,ca si cel pus din fabrica iar concluzia celor 16.000 km parcursi si aproximativ 5 luni se vede in poze....
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.