Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Este un DOT excelent :) Oricum firma numita de tine este foarte serioasa si din ce am auzit livreaza doar anvelope fabricate recent.

 

Eu ma refeream la cele facute pachet cu jante de catre reprezentantele BMW, ofera un discount interesant, dar desi anvelopele sunt noi, sunt fabricate de cativa ani buni, ceea ce pentru mine e NO GO :)

 

Ceea ce e fain (cel putin aici am observat asta), e ca si jantele separat sunt reduse substantial. Deci daca iei aceleasi jante separat si apoi niste anvelope noi cu DOT recent de pe alte site-uri de profil, iesi cam la acelasi pret, cu avantajul ca ai anvelope noi...si dezavantajul ca nu mai ai garantia BMW de 2 ani...dar atata timp cat ai casco, no problem!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ! Doamne ce aglomeratie a fost si azi .......

 

 

Pai este un DOT bun saptamana 11 din 2013,nu vad care este problema ?

eu(sincer) ma asteptam sa fie ceva gen 25(30)13; cred ca ma steptam sa fie facute in vara asta pentru iarna asta...sau cam asa ceva; curios, ca pana acum, cand a luat anvelope noi de iarna si le cumparam direct din magazin(nu de pe net) sa zicem in octombrie sau inceputul lui noiembrie aveau un DOT cam din saptaman 30 al acelui an; poate am avut eu sansa atunci; nu zic, este un DOT foaarte bun si cel ce il am acum;

si, da, firma este cat se poate de in regula, mi-am mai luat pana acum doua randuri de anvelope de vara de la ei...numai laude de la mine, prompti si zic eu, ok la pret

Link to comment
Share on other sites

Mikken are dreptate cand se refera la seturile de iarna oferite de reprezentante,majoritatea au DOT XX12,nu am vazut mai vechi,probabil sunt.Concluzia este ca ar trebui sa ma grabesc fiindca deja a inceput sa ninga pe la munte asa ca o sa am nevoie curand de anvelope de iarna,problema este ca sunt cam scumpe,imi vine destul de greu sa dau 1800 euro pe un set :console: Probabil unii vor spune ca daca ai dat peste 50 K pe o masina nu te mai uiti la 2 K dar lucrurile nu stau chiar asa :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

La mine nu intra 16”,deci trebuie sa optez de la 17” in sus ( o sa pun 18” mai mult ca sigur,macar arata mai bine masina cu ele )

 

Ce dimensiune vrei sa pui pana la urma ? 17 cred ca e o alegere buna fiind vorba si de roti pentru iarna.

Link to comment
Share on other sites

Fredi, sora-mea a luat la 530 un set pe 17 cu Alpin 4 sau ceva de genul direct din Germania la un pret excelent. Jantele sunt aftermarket dar sunt foarte misto si au certificarea TUV cum ca pot fi folosite pe F10 530d !

 

Daca vrei, spune-mi ce anvelope ai vrea si o sa vorbesc cu tipul care le-a comandat sa-ti faca niste variante de oferte cu jante+anvelopele alese de tine !

 

Ca idee, a iesit mult mai ieftin cu jante+anvelope pe 17 decat doar cu anvelope pe 18 ptr jantele oem de pe masina, anvelopele fiind aceleasi ca marca si tip, doar ca unele pe 17 si celelalte pe 18 !

 

Ea a ales jantele de mai jos, Dezent RE Dark !

 

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.wheelwright.co.uk/sites/wheelwright.co.uk/files/DezREBMWRoadster.jpg&imgrefurl=http://www.wheelwright.co.uk/alloywheels/dezent/re-dark-matte-black&h=600&w=800&sz=141&tbnid=Q5cj-G8CAFMOPM:&tbnh=92&tbnw=123&zoom=1&usg=__Nh2zFW1MopGXEIRGafn-ntuDXts=&docid=tT3DF-zK2AJD4M&sa=X&ei=s75LUt_oF-Wc0AWe54DABQ&ved=0CDUQ9QEwAQ

Link to comment
Share on other sites

Si eu am pe 18 de vara , iar acum la alegerea celor de iarna ,tot asa am cautat variante . Pana la urma am ales cum a zis si KIP mai sus , sa merg pe 17 OEM jante + anvelope de iarna runflat si am iest mai bine . Eu le-am luat din Germania , am gasit oferte mai bune decat in tara Edited by autoad
Link to comment
Share on other sites

Fredi, sora-mea a luat la 530 un set pe 17 cu Alpin 4 sau ceva de genul direct din Germania la un pret excelent. Jantele sunt aftermarket dar sunt foarte misto si au certificarea TUV cum ca pot fi folosite pe F10 530d !

 

Daca vrei, spune-mi ce anvelope ai vrea si o sa vorbesc cu tipul care le-a comandat sa-ti faca niste variante de oferte cu jante+anvelopele alese de tine !

 

Ca idee, a iesit mult mai ieftin cu jante+anvelope pe 17 decat doar cu anvelope pe 18 ptr jantele oem de pe masina, anvelopele fiind aceleasi ca marca si tip, doar ca unele pe 17 si celelalte pe 18 !

 

Ea a ales jantele de mai jos, Dezent RE Dark !

 

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.wheelwright.co.uk/sites/wheelwright.co.uk/files/DezREBMWRoadster.jpg&imgrefurl=http://www.wheelwright.co.uk/alloywheels/dezent/re-dark-matte-black&h=600&w=800&sz=141&tbnid=Q5cj-G8CAFMOPM:&tbnh=92&tbnw=123&zoom=1&usg=__Nh2zFW1MopGXEIRGafn-ntuDXts=&docid=tT3DF-zK2AJD4M&sa=X&ei=s75LUt_oF-Wc0AWe54DABQ&ved=0CDUQ9QEwAQ

 

Multumesc mult KIP,insa vreau ca masina sa fie 100% OEM,de asta nu optez pentru ceva AM ( fiecare cu ” pasaricile ” lui ).Oricum si anvelopele sunt scumpe fiindca vreau neaparat runflat,asa m-am obisnuit si la fosta masina am avut si macar stau linistit,indiferent ca sunt mai rigide,mai scumpe,etc.

 

Ce dimensiune vrei sa pui pana la urma ? 17 cred ca e o alegere buna fiind vorba si de roti pentru iarna.

M-am hotarat la 18” fiindca avand M Pack,consider ca ar arata mai bine.

 

Si eu am pe 18 de vara , iar acum la alegerea celor de iarna ,tot asa am cautat variante . Pana la urma am ales cum a zis si KIP mai sus , sa merg pe 17 OEM jante + anvelope de iarna runflat si am iest mai bine . Eu le-am luat din Germania , am gasit oferte mai bune decat in tara

Am cautat si in Germania,din pacate facand calculul transportului,nu ies cu mult mai bine decat aici,singurul avantaj fiind poate plata la netto ( fara TVA ).

Edited by FRE
Link to comment
Share on other sites

Il au de ceva timp in oferta,dar cand dai pe date tehnice in brosura,scrie ca este in dezvoltare,deci nu este gata inca.Sincer ma incanta,dar cum am mai spus,astept M Performance ( in jur de 270 cp )

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca afara este soare,eu sunt pregatit de ce e mai rau....

 

Styling 415 Turbine / Pirelli SottoZero 225/45 R 18 RFT

foarte faine; astea sunt modelul ce poti sa-l pui ca optiune de serie pe Modern line daca nu ma insel;

arata foarte bine;

Link to comment
Share on other sites

Masina in sine este superba..Aveam in cap sa dau avans banii de pe e60,iar diferenta in leasing pentru un f30,dar m-am razgandit...

Mai astept 2-3 ani si cine stie..Oricum imi place mult masina ta,e nenorocireheart.png

Bine faci ca mai astepti,curand o sa para SH la preturi de seria 1 ( F20 ).

Link to comment
Share on other sites

In primul rand va multumesc pentru aprecieri.In al doilea rand,portile de la garaj ( mentionez ca poza nu este facuta la mine acasa,cu toate ca imi doresc sa am si eu ceva de genul ) sunt NORMSTAHL,au fost cumparate din Germania insa stiu ca este un reprezentant si aici.

 

Arat foarte bine pe masina!:)

Marti vin si ale mele...

Vad ca le-ai pus deja, eu cred ca mai astept, pe la inceputul lui noiembrie le pun, asta daca nu vine vremea nasoala.

Eram curios cum arata pe masina :D De obicei in weekenduri plec la munte si acolo nu stii niciodata,nu vreau sa fiu penibil cu xDrive si anvelope de vara pe zapada :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.