Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

Nu am nici o explicatie logica pentru ce se intampla acolo. Pentru ca statistic vorbind acolo sunt multe masini si multi soferi. Mie imi pare incredibil ca toti sa fie prosti si fraieri. Cred mai degraba ca ceva drum blocat in zona i-a facut pe toti brusc "smecherasi". Sau chiar infrastructura cu marcaje proaste... Astept si eu o explicatie.
Link to comment
Share on other sites

..Ce ar fi de zis?

Nu au scris aia articolul cum trebuie.

Adica, tocmai lipsa infrastructurii si traficul care urma sa fie anuntat i-a determinat pe acei soferi sa circule cat mai repede spre casele lor.

___________________________________

 

 

Bai, NU MERITAM AUTOSTRAZI!

Ce dovada mai clara decat sa intri intentionat pe contrasens pe autostrada!?

 

IAR ALORA SA LI SE IA CARNETUL PE VECI!

Nu au ce cauta pe drum public, asta ca sa scape de puscarie.. ce a fost acolo e o potentiala crima, atentat la viata altora!

 

Romulus, adica tu daca realizezi ca intri pe contrasens (ca li se poate intampla si altora, ..ca indicatoare, ca chestii..), dar ca panourile alea mari le vezi ca NU LE VEZI, ca-s cu spatele la tine, nu te opresti si te intrebi??

Hai sa fim seriosi...

 

(...Pariem ca o sa se mai intample si in alte parti ale Romaniei?)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Romania civilizata, romania bunului simt, asa arata romanul civilizat care si-a cumparat un cotet pe 4 roti si care se ghideaza dupa propriile legi asa cum a facut-o toata viata, vrea masina dar nu stie sa respecte vreo lege, vrea autostrada sa ii dea cox la cotet si flashuri...dar el nu sta ca fraierii la coada, vrea la mare dar vrea sa aibe mici si bere pe sezlong la umbra cu picioarele in apa, ii pute mizeria dar nu a sortat in viata lui 4 sacose de gunoi menajer, vrea bani dar e necalificat si redus la cap, stie ca doar cine e fraier nu fura...

Accelerez cand sunt depasit si opresc unde vor muschii mei....

Minus doi la civilizatie pana acum, doar atat, aveam o parere mai buna ... hai sa curga minusurile....

Edited by BOASKA
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu exista sa fi gresit, nu ai cum sa intri pe autostrada pe contrasens fara sa vrei. Dovada e si faptul ca mergeau pe banda de urgenta.

 

Astora ar trebui sa li se ia carnetul pe viata si sa li se confiste si masina, plus o amenda de salariul lor pe un an de zile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar ca te ia inima cand vezi ca vine cineva pe contrasens pe autostrada.

 

Mergeau cu aceiasi viteza din directie opusa...

 

 

MMeritam camere instalate peste tot..

 

Cum ma sa ramana fara permis doar 60 zile???

Trebuie sa plateasca cea mai usturatoare amenda posibila si facut scoala de soferi din nou.

Ce legi proaste avem Dumnezeule..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am nici o explicatie logica pentru ce se intampla acolo. Pentru ca statistic vorbind acolo sunt multe masini si multi soferi. Mie imi pare incredibil ca toti sa fie prosti si fraieri. Cred mai degraba ca ceva drum blocat in zona i-a facut pe toti brusc "smecherasi". Sau chiar infrastructura cu marcaje proaste... Astept si eu o explicatie.

Era blocaj mai in fata cel mai probabil, si cineva a stiut o "scurtatura" din pacate spiritul de turma functioneaza ,adica daca unul o ia pe interzis se vor gasi cativa care sa zica daca a mers ala stie ceva mergem si noi.

Exemplul cel mai simplu azi Bucuresti bd Mihalache blocaj total , au mers o prima masina pe contrasens ( linia de tramvai ce e drept) curand au aparut inca 4-5 care au facut la fel, la intersectia cu Turda scenariul s-a repetat .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Teoretic masina de interventie sosita acolo unde duba respectiva era rasturnata trebuia sa inlature gardul separator si sa permita intoarcerea autovehicolelor pe sensul normal cum se procedeaza in asa cazuri sau chiar subtierea autostrazii la 1 banda pe sens cu semele de rigoare intinse pe 3 km in ambele sensuri. Presupun ca nimeni nu vrea sa stea 3-4 ore in soare pe autostrada asteptand macarale si masuratori criminalistice. Se semnalizeaza corect si se face usor.
Link to comment
Share on other sites

Nu. Dar asta nu inseamna tot "lipsa infrastructura"?

 

 

 

SST-main-image.png

 

Genul asta. Asica daca cineva e adormit, intra in asta si speram ca nu moare. Facuta expres pentru a face accidentele mai usoare. Nu stiu cum se numesc in Germania sau prin Europa dar sunt mai mari si pline de semne luminoase.

Link to comment
Share on other sites

Aveam o cunostinta care a lucrat la drdp la intretinere poduri autostrazi... si a spus ca e cea mai periculoasa meserie, in primul rand numai mortaciuni si in al doilea rand era sa o pateasca de cateva ori in timp ce incercau sa elibereze si sa repare bucatile avariate la locul accidentului au intrat altii in ei, pentru ca multi sunt legume au probleme de concentrare, st bolnavi sau au cate un moment nasol si nu realizeaza pe moment pericolul, va imaginati sa lucrati pe un pod si in timp ce balustradele sunt demontate sa vina o masina cu bucati de fier si restul peste voi si sa nu mai aveti unde sa va feriti? Oprirea pe banda de urgenta poate sa fie chiar ultima oprire pentru ca din spate poate sa vina un natarau care tasteaza pe telefon si sa intre in plin, si nu este cum zicea domnul colegu ca e mai civilizat sa intre altul din spate in tine, daca are un x5 si conduce cu 180 ns ce sa spun... Edited by BOASKA
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In Romania nu se respecta regulile sau legile pentru ca insasi mai marii demnitari, functionari, procurori, judecatori, nimeni nu respecta termene, legi, limite de viteza. Nu are cum sa ne mire asa ceva. Legea in Romania se aplica doar la prosti, nu la toata lumea. Normal ca toti bizonii merg cu 150 km/h unde limita e de 80 km/h pe portiunile in care se lucreaza. Nici eu nu respect regulile intocmai, recunosc, fac undeva la 60 000 de km pe an. Daca as respecta fiecare limita, durata calatoriei s-ar tripla. Degeaba facem noi autostrazi , oamenilor le lipseste educatia si disciplina. In EU sau in Germania regulile nu s-au impus cu vorba buna, ci cu amenzi usturatoare sau pedepse ft aspre. Mai e mult pana departe.....
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, foarte bine, daca te prind scapi cu permisul suspendat 2 luni. Daca faci accident si mor oameni, il primesti inapoi pentru ca a fost din culpa. Legea in Romania protejeaza infractorii. Daca faci asa ceva in Vest, ti se confisca masina, ai amenda 7500 euro si permis suspendat 4 ani. A patit-un un sofer de-al meu de a intors masina pe contrasens pe autobahn in Austria..... Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-grav-in-bacau-cinci-persoane-inclusiv-doi-copii-decedate-a-fost-activat-planul-rosu.html

 

Oare cati morti vor mai fi pe drumurile de acest gen (stiu mai multe in tara) proiectate pentru ucis? Drumul e drept, perfect, dar din cauza acostamentului larg, batmanii se baga pe mijloc cu viteza luminii. Practic e proiectat pentru smecherasi.

 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/accident-grav-pe-e85-in-care-a-fost-implicat-un-microbuz-cu-15-persoane-a-fost-activat-planul-rosu-1610295

 

Strigator la cer cum nimeni nu considera ca proiectarea unui asa drum e criminala.

Link to comment
Share on other sites

https://stirileprotv...lanul-rosu.html

 

Oare cati morti vor mai fi pe drumurile de acest gen (stiu mai multe in tara) proiectate pentru ucis? Drumul e drept, perfect, dar din cauza acostamentului larg, batmanii se baga pe mijloc cu viteza luminii. Practic e proiectat pentru smecherasi.

 

https://www.digi24.r...ul-rosu-1610295

 

Strigator la cer cum nimeni nu considera ca proiectarea unui asa drum e criminala.

 

Oare *^%^& de politicieni in mana carora au stat deciziile construirii de autostrazi in cei 30 de ani si prin fel de tertipuri au amanat sub orice fel ca acestea sa se construiasca au vreun fel de remuscare atunci cand astfel de tragedii au loc?!?! Doamne fereste ce grozavie s-a mai putut intampla si de aceasta data. Oare pana cand ne mai putem ingrozi de astfel de evenimente?!?! Ale dreaqu de autostrazi, parca ai zice ca trebuie executate pe luna, in spatiu, atat de greu merge treaba la noi. Condoleante familiilor indoliate. Incredibil cata durere, toti acei copii...http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gifhttp://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gifhttp://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif

Edited by Romulus
limbaj
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://observatornews.ro/eveniment/yasmina-a-murit-in-masina-condusa-de-iubitul-ei-noaptea-trecuta-pe-un-drum-din-borsa-fata-de-14-ani-a-pierit-strivita-intre-doua-bmwuri-431796.html

 

E65 740d 306CP pe mana unui putulandru de 20 de ani. Depasire, derapaj lovit X6 pe contrasens cu lateralul. O fata de 14 ani moarta si cealalta de 15 ani grav in ATI.

Edited by Romulus
corectat f01 - e65
Link to comment
Share on other sites

https://observatorne...uri-431796.html

 

E65 740d 306CP pe mana unui putulandru de 20 de ani. Depasire, derapaj lovit X6 pe contrasens cu lateralul. O fata de 14 ani moarta si cealalta de 15 ani grav in ATI.

 

Ce naiba de viteza putea avea in localitate de-a ajuns masina aia in acel hal...?!?! Si vorbim de seria 7, o masina solida. Incredibil ce face teribilismul mai ales la varste fragede. Pacat :|

Link to comment
Share on other sites

repet.daca platea vreo 2500e asig la 740 nu mai se ajungea aici sigur

darr o romanie civilizata cu cap de lemn a iesit la tv sa ne spuna ca nu se mai poate asa si ca tb sa crestem amenzile, este exact ca la o clasa de elevi unde ai doi trei nerozi care strica toata educatia celorlalti si ii indeamna sa faca la fel, daca din 10 participanti la trafic 4 incalca orice regula pe metoda oricum nu ma prinde nimeni nu are ce sa imi faca ma scot cu tati fratiorul meu sau nasu, sau scot legitimatia aia si s-a terminat... pai nu te saturi la un moment dat si o sa reactionezi la fel, gen intructorul ala motociclist... nu am urmarit deloc dar daca i-a dat o casca in fata lu ala cu trotineta plm avea el ceva pe suflet nu...sicanat sicanat pana s-a lasat cu fapte penale

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Consider ca tinerii sau oamenii care au obtinut permisul recent, sa conduca masini cu maxim 150 cp. Tinerii sunt cei mai teribilisti si recunosc ca si eu la 18 ani conduceam relativ urat si agresiv, insa fara evenimente (doamne ajuta). Nu-i inteleg pe parintii care dau pe mana unor copii asemenea masini, practic ei ii omoara. Copilul meu va conduce cel mai puturos golf electric cand o avea 18 ani, mai e pana atunci!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.