Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

Am inteles, deci nu are rost sa mai imi bat capul ca oricum nu o sa se simta diferenta la a mea...

Ma uit la pozele cu masinuta ta, pare lasata bine acuma cu arcurile eibach, tot am zis ca imi pun si eu pe a mea, dar m-am sucit de fiecare data, a mea mi se pare rigida tare, si nu vreau sa fie si mai rigida.. SI am suspensie normala pe ea, nu stiu de ce-i asa rigida, am fost si cu altele, si nu erau asa rigide..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am inteles, deci nu are rost sa mai imi bat capul ca oricum nu o sa se simta diferenta la a mea...

Ma uit la pozele cu masinuta ta, pare lasata bine acuma cu arcurile eibach, tot am zis ca imi pun si eu pe a mea, dar m-am sucit de fiecare data, a mea mi se pare rigida tare, si nu vreau sa fie si mai rigida.. SI am suspensie normala pe ea, nu stiu de ce-i asa rigida, am fost si cu altele, si nu erau asa rigide..

poate au fost schimbate amortizoarele la tine , cum percepi tu ca fiind rigida , eu inainte sa schimb arcuri treceam peste bumpere si sine tramvai f comod , pana si la E46 era mai dura . Cu arcurile a mai coborat si s-a modificat total de la franare la comportament in curbe , ma deranja f tare inainte ca se inclina in curbe . Am facut un drum lung cu ea inainte sa schimb si ma luase capul , numai topaiala inutila la orice denivelare , arcuri f f moi la E60 . Amortizoarele sunt bune ca le-am verificat . Important e cum te simti tu in masina daca esti ok cu ea asa ramai cu ele . Pe mine clar ma deranja si simteam dezavantaje . :thumbsup: Si nu o percep doar ca fiind mai rigida, acum imi da un sentiment de siguranta .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

poate au fost schimbate amortizoarele la tine , cum percepi tu ca fiind rigida , eu inainte sa schimb arcuri treceam peste bumpere si sine tramvai f comod , pana si la E46 era mai dura . Cu arcurile a mai coborat si s-a modificat total de la franare la comportament in curbe , ma deranja f tare inainte ca se inclina in curbe . Am facut un drum lung cu ea inainte sa schimb si ma luase capul , numai topaiala inutila la orice denivelare , arcuri f f moi la E60 . Amortizoarele sunt bune ca le-am verificat . Important e cum te simti tu in masina daca esti ok cu ea asa ramai cu ele . Pe mine clar ma deranja si simteam dezavantaje . :thumbsup: Si nu o percep doar ca fiind mai rigida, acum imi da un sentiment de siguranta .

 

De schimbat, le-am schimbat eu amortizoarele, o am de noua, deci nu se pune problema sa le fi schimbat altcineva si sa nu stiu...Am pus tot amortizoare normale, sachs.. Am avut inainte un e46 M pack din fabrica, suspensie sport, si e60-u cu suspensie normala, scutura aproape ca si e46'le.. ti-am zis, am fost si cu alte e60-uri cu suspensie normala, dar parca al meu scutura mai tare... As pune arcurile , doar pentru aspect, sa o las putin mai jos, dar mi-e sa nu fie si mai rigida...

Link to comment
Share on other sites

myx'ule mi-as face si eu pe e60-u meu ( bine, nu ma pricep, dar as merge la cineva) .. dar merita?

a mea este resoftata si oricum raspunde altfel la accelerare.. nu mai are lag'ul ala care il avea inainte. s-ar mai vedea diferenta??..

Si a mea e resoftata si am si buton. Functia reduce lag-ul (fara a avea valeitati de masina sport) dar in acelasi timp intareste directia (daca ai servotronic) si schimba treptele la turatii mai ridicate (la automate).

Link to comment
Share on other sites

Si a mea e resoftata si am si buton. Functia reduce lag-ul (fara a avea valeitati de masina sport) dar in acelasi timp intareste directia (daca ai servotronic) si schimba treptele la turatii mai ridicate (la automate).

 

A mea nu prea mai are lag, cel putin eu asa simt, si in legatura cu intarirea directiei, nu cred ca o sa fie cazul la masina mea, adica nu stiu daca am servotronic sau nu.. Nu cred ca am..

Oricum, daca ma hotarasc sa ii fac si eu, trebuie sa vin la zalau la tine :poke: :)) ca eu nu ma pricep..si am vazut ca tu le ai cu astea.

Link to comment
Share on other sites

Vino sa-l facem avion :laugh:

Lag are orice diesel. Iar diferentele intre "cu" si "fara" sunt destul de mici. Trebuie sa-ti cunosti bine masina ca sa vezi diferenta.

Mie cel mai mult imi place cum se comporta directia cu functia activa.

Desi daca bine am citit pe forumuri, e posibil ca directia sa se intareasca automat peste o anumita viteza...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Se intareste clar , avantajul butonului e ca-ti da controlul ala mai dur al directiei si la viteze mici , mie imi place mai mult stabilitatea asta , la servotronic e mai moale directia , daca stai in sport cand mergi pe sleauri sau drumuri proaste efectiv controlezi mult mai bine masina ,diminueaza ff mult efectul de tramlining pt ca volanul nu mai misca asa mult . In schimb e f neplacut la viteza mica gen 5-10 km /h cand trebuie sa iei un viraj tragi greu , de la 15 -20 in sus e ok . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

cit ai dat pe coloana volan si cum ti-ai dat seama ca ia este defecta. Ca si la mine se aude dar parca vine din coloana parca din caseta.

Multumesc anticipat.

din ce-mi aduc aminte 1350 ron , oricum pana in 1500 ron . Asta a fost constatarea de la service , facea un zgomot cand rulam stanga dreapta pe loc , era destul de evident . \\\\\\la demontare bucsa avea joc , am inteles ca e un pct slab al lor , poate piesa asta e imbunatatita .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Merci

Cu cit dai butonul pentr mode sport

butoane nu mai sunt , a fost rezervat si ultimul :)

 

190k km Schimb becuri xenon ca erau cam obosite , am optat pt osram , a fost si o oferta f buna asa ca a meritat din plin , lumineaza mult mai puternic . Vanzatorul spune ca la 2 ani se recomanda schimb pt ca xenon scade cu aprox 40 % in intensitate <_< Cu montajul m-am descurcat singur , destul de dificil dar o treaba de 40 min , fara sa dau bara jos si fara sa o zgarii . Un soi de echilibristica , cu farul :)))

post-3467-0-90572700-1384623700_thumb.jpg

post-3467-0-97675800-1384623717_thumb.jpg

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Chiar ma gandeam sa le schimb si eu ale mele, nu le-am schimbat niciodata, si masina are 210.000 km..Am fost miercuri seara pana la cluj, si parca-s cam chioare farurile, nu mai bat asa bine... bine, trebuie si polish la faruri, dar clar becurile-s de vina

Cat ai dat pe ele? da-mi pm daca nu vrei sa zici aici..

Mersi..

Link to comment
Share on other sites

Becurile vechi ce marca erau?

philips

 

Chiar ma gandeam sa le schimb si eu ale mele, nu le-am schimbat niciodata, si masina are 210.000 km..Am fost miercuri seara pana la cluj, si parca-s cam chioare farurile, nu mai bat asa bine... bine, trebuie si polish la faruri, dar clar becurile-s de vina

Cat ai dat pe ele? da-mi pm daca nu vrei sa zici aici..

Mersi..

ajuta si polish faruri dar daca sunt cele originale clar si-au pierdut din intensitate , deci ar trebui schimbate .

Link to comment
Share on other sites

Eu le-am schimbat mult mai timpuriu. Unul se facuse rosu, dar cu mult timp inainte sesizasem ineficienta lor noaptea.

Ale mele erau tot Osram si alea din fabrica.

Dar asa e, xenoanele obosesc destul de repede. Cam dupa 130-150.000km cam cer altele noi.

Link to comment
Share on other sites

Da, la mine atat au tinut...

Ma gandeam doar ca acum cativa ani nimeni nu se gandea sa schimbe becurile pentru ca au imbatranit. Doar cand cedau complet.

De fapt cred ca si acum sunt destui care merg pe acelasi principiu. Nu toti sunt pretentiosi cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea nu le prind la pret bun, iar un set in reprezentanta/magazin specializat costa ceva..din cauza asta le schimba cand se ard, nici macar atunci in pereche.. :faceless:

 

la pretul la care le-am gasit eu ar trebui sa schimbe tot forumul becurile xenon :))))

 

Inca o nebunie si cred ca nu ma bag si la faruri ca nu are rost . Stopuri originale . Azi e programata si la schimb bujii .191k km .

post-3467-0-98432100-1385012991_thumb.jpg

post-3467-0-49539200-1385013004_thumb.jpg

post-3467-0-67881900-1385013020_thumb.jpg

post-3467-0-65410300-1385013029_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.