Jump to content

Accident cu neacordare de prioritate dar vinovatul taximetrist e neatins


SlowDeath

Recommended Posts

Este logic ca taximetristul e de vina, oricum 90% dintre ei conduc ca niste oligofreni, dar si cel care a lovit apoi inca 2 masini e un pic retard.

 

Intr-o situatie de genul asta eu as frana si as tine volanul drept. Asta e, lovesti masina. Fierul se indreapta, dar cu ocoliri d-astea poti ucide pe cineva. Era prea din scurt sa-ti imaginezi ca poti sa ocolesti totul elegant si sa eviti accidentul.

Cand am facut scoala de soferi am avut un instructor care mi-a zis o chestie desteapta. Daca intr-o situatie d-asta incerci sa ocolesti nu stii pe cine lovesti, poate chiar omori vreun pieton, sunt prea multi factori pe care nu-i poti controla.

Reactia cea mai buna e frana cat mai rapida si gata.

Accidentul asta parca e din NFS, mai rar vezi asa ceva. Parca uitase unde e frana.

gresit,daca tii drept nu e bine,in principiu cam 99% din soferi au reflexul de a evita obstacolul daca merge dupa teoria ta pana acum faceam praf masina de vreo 4-5 ori.culmea e ca mie instructorul mi-a zis sa tin frana si drept doar daca e caine sau daca intru pe contrasens.Personal de fiecare data cand am putut am tras de volan+frana.ceva in genul accidentului asta era sa patesc si eu cu diferenta ca am avut ceva bulan si masina a stat cum trebuie pe sosea.PS:si banuiesc ca mai toti incercam pe cat posibil sa nu lovim masina,repet daca mergeam dupa principiul zis de tine frana fara sa trag de volan acum probabil ca nu mai aveam E46-ele si nu stiu cu ce ma incalzea pe mine ca am dreptate daca masina era praf.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gresit,daca tii drept nu e bine,in principiu cam 99% din soferi au reflexul de a evita obstacolul daca merge dupa teoria ta pana acum faceam praf masina de vreo 4-5 ori.culmea e ca mie instructorul mi-a zis sa tin frana si drept doar daca e caine sau daca intru pe contrasens.Personal de fiecare data cand am putut am tras de volan+frana.ceva in genul accidentului asta era sa patesc si eu cu diferenta ca am avut ceva bulan si masina a stat cum trebuie pe sosea.

 

Daca am timp sa vad ce e in jur si eu trag de volan.

In orb nu trag de volan pentru ca poate iesi mult mai rau.

La cat de haotic se circula in oras poate iesi carnagiu daca tragi de volan instinctual fara sa te uiti ce e in directia spre care virezi.

Ala exact asta a facut, a tras de volan de frica si apoi s-a blocat complet.

 

Si asta e adevarat, masina din clip era un cotet. A avut mare noroc ca nu s-a rasturnat direct cand a tras de volan, nu i-a lipsit mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca as fi avut camera, ati fi putut vedea cum acum vreo 2 saptamani l-am luat pe un biciclist pe capota si asta tot impotriva instinctului de a trage de volan. Faptul ca l-am luat pe capota a fost mult mai putin grav decat ce s-ar fi putut intampla daca incercam sa il evit. ;) Bine, poate ar fi scapat biciclistul nevatamat, dar nu acelasi lucru il pot spune despre mine.
Link to comment
Share on other sites

esti sigur?!

 

Eu cred ca vaca fugea de "violator"!

Sau cred ca a fost impinsa in fata masinii... de "violator"! Care culmea, are pielea neagra!

Imaginile vorbesc de la sine! :)

Uite vezi, pana si vaca a vrut sa eschiveze si mai rau a facut! A fost lovita de masina.

Link to comment
Share on other sites

In fine, fie cum zici tu, dar pe poza mea se vede ca eu ti-am dat, neaparand butoanele de + si -, inseamna ca eu deja ti-am dat calificativ pentru post-ul respectiv.

In rest, la multi ani si tot ce iti doresti. :flowers:

 

Toma necredinciosul... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

In fine, fie cum zici tu, dar pe poza mea se vede ca eu ti-am dat, neaparand butoanele de + si -, inseamna ca eu deja ti-am dat calificativ pentru post-ul respectiv.

A, ai dreptate. Nu observasem faza cu lipsa + si -. Oricum, nu importa.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pe undeva tre sa recunosc ca are si Papi dreptate.

Pe moto is cu ochii cat cepele si cu mintea 5 secunde-n viitor, ca doare rau astfaltul.

 

 

Insa in spatele volanului numai un noroc chior ori experienta in pilotaj te scapa de asa ceva.

Asa ca... fa-ma mama cu noroc si arunca-ma in foc. Gen

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.